Kuchnia Zdrowie

8 korzyści, jakie przynosi picie wody z cytryną

Hanna Szczygieł
Hanna Szczygieł
13 października 2018
Fot. iStock / Alexis Paige
 

Rytuał picia wody z cytryną, to jeden z lepszych pomysłów na wprowadzenie do swojego życia zdrowych praktyk. Szklanka wody z cytryną stawia na nogi i orzeźwia. Działa najlepiej wypijana rano. 

Żeby odczuć wyraźne efekty zdrowotne zaleca się picie szklanki wody z cytryną co najmniej przez dwa tygodnie.

Kiedy pić wodę z cytryną?

Najlepiej zaraz po przebudzeniu, na czczo i na około pół godziny przed pierwszym posiłkiem. Właśnie dlatego już dziś zachęcamy was do podjęcia wyzwania, z pewnością zdążycie się przygotować na jutrzejszy poranek.

Jedna szklaneczka to ok. 9 kcal  i dostarczenie ciału około 25% potrzebnej dawki witaminy C.

A dlaczego warto?

8 korzyści, jakie przynosi picie wody z cytryną


Kuchnia Zdrowie

Błędne koło odchudzania. 6 rzeczy, które spowalniają twój metabolizm…

Hanna Szczygieł
Hanna Szczygieł
13 października 2018
Błędne koło odchudzania
Fot. iStock/ereidveto – Błędne koło odchudzania
 

Błędne koło odchudzania dopada prawie każdego, kto próbuje zrzucić nadmiar kilogramów. Choć mechanizm jego działania jest dziecinnie prosty, bardzo trudno jest je przerwać. Jak działa? Przeczytajcie.

Błędne koło odchudzania

Koło nr 1. Wieczna lub drastyczna dieta

To jeden z najczęściej popełnianych błędów. Zaskoczeni? Nie dziwię się, ale fakty są takie: jeśli zbyt długo nie dostarczamy organizmowi odpowiedniej ilości energii, ten wchodzi w tryb oszczędzania. Czyli kilka razy się zastanowi zanim zużyje jedną marną kilokalorię.

Jeżeli zbyt restrykcyjnie utniesz dostarczane kalorie, efekty wcale nie będą oszałamiające – i uwierz, minie sporo czasu, zanim twoje ciało ośmieli się korzystać z dostarczonych zasobów!

Taka drastyczna dieta wzmaga wytwarzanie kortyzolu, hormonu stresu, a ten z kolei powoduje obniżenie metabolizmu, zmniejszanie się masy mięśniowej, a nawet odkładanie tłuszczyku. Nie chudniemy, jeszcze mocniej zaciskamy pasa i…koło się zamyka.

Koło nr 2. Przewlekły stres

Długotrwały stres, jak już pisaliśmy powyżej, sprawia, że podnosi się poziom kortyzolu. Hormon ten podnosi poziom glukozy. Pierwotnie taki zastrzyk energii w sytuacji stresowej pomagał człowiekowi walczyć lub uciekać. Jednak w dzisiejszych czasach, gdy stres przybiera formę permanentną i zazwyczaj nie ma nic wspólnego z wysiłkiem fizycznym, skutki mogą być dotkliwe.

Jak działa kortyzol?

Podnosi poziom cukru we krwi .

Przetrwały stres → nadprodukcja kortyzolu → blokowanie spalania tkanki tłuszczowej / insulinooporność / rozwój cukrzycy
Nadprodukcja kortyzolu → nasilenie rozpadu białek   → spowolnienie metabolizmu
Nadprodukcja kortyzolu → odkładanie się tkanki tłuszczowej

Kolejne błędne koło odchudzania.

Koło nr 3. Nadmierne spożywanie cukrów prostych

Cukry proste, które zjadasz nieświadomie dobrze się chowają 🙂 Znajdziesz je w następujących produktach:
produkty cukierniczce – cukier biały i brązowy biała mąka – i produkty z niej wykonane ♦ słodycze ♦ soki i napoje owocowe ♦ napoje gazowane ♦ desery mleczne (jogurty smakowe, serki itp.) ♦ i wiele, wiele innych.

Czytaj etykiety! Gwałtowny wzrost cukru we krwi, powoduje wzrost poziomu insuliny i w konsekwencji spowolnienie metabolizmu – koło się zamyka.

Koło nr 4. Brak snu

Niedostatek snu jest dla organizmu tak samo kryzysowym sygnałem, jak rygorystyczna dieta. Metabolizm zwalnia z powodu chronicznego niewyspania, ty nie masz siły na podjęcie aktywności, ratujesz się na szybko cukrem… Koło znów się zamyka…

Koło nr 5. Za dużo tłuszczów trans

Zbyt wysoka zawartość tłuszczów trans w diecie wpływa na obniżenie metabolizmu tkanki tłuszczowej oraz  zmniejsza wrażliwość tkanek na insulinę. Powoduje to utrzymywanie wysokiego poziomu insuliny we krwi – i w konsekwencji znów odkładanie tłuszczyku (tak, działa na twoje ciało, jakbyś zjadła sporo cukru). Tłuszcze trans lubią się ukrywać, szczególnie w półproduktach i gotowym jedzeniu. Postaw na zdrowe i dobre jakościowo oleje roślinne.

Koło nr 6. Za mało aktywności fizycznej

Niska aktywność fizyczna, siedząca praca i zmiłowanie do wieczorów na kanapie pod kocykiem to ostatnia cegiełka do obniżenia przemiany materii. Poruszaj się nieco! A będzie naprawdę lepiej. Serio, nie musisz zapisywać się na crossfit, ale kiedy ostatni raz przez godzinę spacerowałaś?


Kuchnia Zdrowie

Lepiej płakać w Ferrari niż na rowerze? Nieprawda, nie tak definiuje się szczęście

Anna Frydrychewicz
Anna Frydrychewicz
13 października 2018
Fot. iStock / Peter Zelei

Naszym największym pragnieniem w życiu jest być szczęśliwym, pragnienie bycia szczęśliwym napędza nas do tego, by działać, trwać, radzić sobie w różnych sytuacjach. Niestety, większość z nas nigdy nie osiągnie stanu prawdziwego szczęścia. Dlaczego? Ponieważ nie potrafi go poprawnie zdefiniować.

Czym więc jest szczęście?

Nie ma nic wspólnego z pieniędzmi

Podobno lepiej płakać w Ferrari niż na rowerze. Czy na pewno? Pieniądze nie mają nic wspólnego z byciem szczęśliwym. Najzamożniejsi ludzie, chorują, tracą przyjaciół, zakochują się bez wzajemności.

Nie ma nic wspólnego z rzeczami materialnymi

Żyjemy w kulcie konsumpcji, który uczy nas, że szczęście jest bezpośrednio związane z tym, co posiadamy. Aby być szczęśliwym, trzeba kupić najnowszy model samochodu i tę designerską torbę. Ale gromadzenie rzeczy materialnych tak naprawdę nie daje nam nic. To żywy człowiek jest wartością.

Nie ma nic wspólnego z pięknem

Nawet najpiękniejsi odczuwają niepewność i nie zawsze są świadomi swojego piękna.

Chodzi o zdrowie psychiczne i fizyczne

Rzeczywistość tworzymy sobie sami, w naszych głowach. Jeśli dwie osoby opisują to samo doświadczenie, są duże szanse, że zobaczą to samo w zupełnie inny sposób. Dbanie o twoje zdrowie jest jedną z najważniejszych rzeczy w twoim życiu. Wyobraź sobie uczucie nieprzyjemnego bólu głowy. Czy nadal możesz czuć się szczęśliwy, oglądając piękny wschód słońca, kiedy męczy cię migrena?

Chodzi o umiejętność wybaczania

Chowanie żalu, urazy może być bardziej szkodliwe niż myślisz. Niektóre badania związane z tym zjawiskiem pokazują jasno, że tłumienie emocji sprzyja przybieraniu na wadze i problemom z krążeniem. Zdrada nigdy nie jest przyjemnym doświadczeniem, ale od nas zależy, jak bardzo na nas wpłynie.


Na podstawie: thoughtcatalog.com


Zobacz także

Osobowość histrioniczna – teatralność, ekspresja i uwodzenie

Zielony koktajl dodający energii - Koktajle - najzdrowszy fast food

Zielony koktajl dodający energii

trądzik różowaty

Trądzik różowaty – co powoduje zmiany i jak można z nimi walczyć?