Lifestyle Zdrowie

Olej palmowy – tanie zło. O jego zgubnych skutkach dla ekosystemu i zdrowia

Anna Wójtowicz
Anna Wójtowicz
14 sierpnia 2017
Fot. iStock/slpu9945
 

Olej palmowy budzi wiele emocji. To jeden z najpopularniejszych, a zarazem najtańszych tłuszczów roślinnych stosowanych na ogromną skalę w produkcji żywności i kosmetyków. Producenci chętnie po niego sięgają ze względu na jego niską cenę, a co za tym idzie – niską jakość. Nieświadomi konsumenci nawet nie zdają sobie sprawy o jego niekorzystnym wpływie na zdrowie. Nie wspominając już o zagrożeniach dla przyrody i przykrych konsekwencjach dla ekosystemu. Czy istnieje skuteczny sposób na ograniczenie oleju palmowego w produkcji?

Zaburzenie ekosystemu

Olej palmowy uzyskuje się na masową skalę z miąższu owoców palmy oleistej. Na całym świecie z powierzchni ponad 17 milionów ha uzyskuje się rocznie ok. 60 milionów ton tego składnika oraz oleju z pestek palmowych. Największy udział w ich pozyskiwaniu mają Malezja i Indonezja – aż 80% światowej produkcji oleju palmowego.

Plantacje tworzone są w dużej mierze kosztem karczowanych lasów deszczowych – naturalnych siedlisk zagrożonych gatunków takich jak orangutany czy tygrysy sumatrzańskie. Efektem tej drastycznej wycinki jest zaburzenie ekosystemu.

Fotolia_95721787_M

Niestety, bardzo często w celu uzyskania ziemi, na której powstanie plantacja, zostaje rugowana miejscowa ludność.

Destrukcja lasów deszczowych jest także jednym z istotnych czynników zmian klimatu. Każdego roku w wyniku degradacji i wypalania indonezyjskich lasów podmokłych, emitowanych jest ponad 1,8 miliarda ton gazów cieplarnianych. Stanowi to ponad 4% ich światowej emisji.

Jak widać, zgubny wpływ nadmiernego stosowania tego składnika dla naszej planety jest niezaprzeczalny. A niestety dane nie są pocieszające. Popyt na jego wytwarzanie ciągle rośnie – w 2014 roku jego konsumpcja wyniosła aż 55 milionów ton.

Tani sposób na utratę zdrowia

Uzyskany olej może mieć barwę ciemnożółtą lub pomarańczową. Znajduje się na drugim miejscu olejów jadalnych wykorzystywanych do produkcji. Gdy jest utwardzany, staje się szkodliwy dla zdrowia. Na co szczególnie ma wpływ?

Spożywanie dużych ilości tłuszczów trans wpływa na właściwości błon komórkowych. Zmniejsza ich płynność, elastyczność i przepuszczalność. Na podstawie licznych badań stwierdzono, że podnosi poziom złego cholesterolu LDL, co może doprowadzić do miażdżycy i chorób serca.

Zaobserwowano także, że silnie wpływa na masę ciała i powoduje przyrost tkanki tłuszczowej, głównie brzusznej. Jest to niebezpieczne dla zdrowia, może doprowadzić do wielu chorób np. cukrzycy typu II.

Rezygnacja z oleju palmowego przez producentów. Czy to możliwe?

Niestety, zastąpienie oleju palmowego innymi olejami tropikalnymi na dłuższą metę się nie powiedzie. Dlaczego? Ponieważ żadna inna roślina nie zapewnia tak wysokich plonów z hektara jak palma olejowa. Przeciętnie z takiej powierzchni uzyskuje się 3,3 ton oleju palmowego. Rzepak, kokos czy słonecznik dają przeciętnie zaledwie 0,7 tony oleju na hektar.

W związku z tym bezkrytyczne zastąpienie oleju palmowego innymi olejami roślinnymi nie rozwiąże problemu w dłuższej perspektywie, lecz jedynie odsunie go w czasie. Wymagałoby to większej powierzchni pod uprawy. Sens miałoby jedynie zastąpienie oleju palmowego przez oleje rodzime, np. rzepakowy czy słonecznikowy.

Jednak są przedsiębiorstwa, które chcą walczyć o dobro planety i zdrowie konsumentów oraz chcą zapobiec wyginięciu zagrożonych gatunków zwierząt. Jaki mają plan?

– Jako przedsiębiorstwo chcemy działać zgodnie z zasadą transparencji. Postanowiliśmy w pierwszej kolejności opracować receptury nieobejmujące oleju palmowego, aby nie generować popytu w tym zakresie. Jesteśmy w stałym kontakcie z organizacjami proekologicznymi, jak WWF, by w przyszłości wykorzystywać zalecane i trwałe źródła olejów – podaje marka Dr. Belter, która zajmuje się produkcją kosmetyków.

nobless_gruppe_deko

Jest to jedna z nielicznych marek, która głośno mówi o szkodliwym działaniu oleju palmowego. Dla nich priorytetem jest zdrowie konsumenta i dbanie o ekosystem. Nie chcą niszczyć tego, co jest najcenniejsze. Mamy nadzieję, że więcej firm weźmie z nich przykład.


Artykuł powstał we współpracy z Dr. Belter


Lifestyle Zdrowie

„Całe miasto szuka piersi”. W tej restauracji im większy masz biust, tym mniej zapłacisz

Anna Wójtowicz
Anna Wójtowicz
14 sierpnia 2017
Fot. iStock/Squarethepixels
 

Brzmi jak kiepski żart, ale niestety nim nie jest. W jednej z chińskich restauracji w zależności od tego, jaki masz rozmiar biustu, taką zniżkę dostaniesz. Właściciel jest dumny z siebie i swojego pomysłu, ludzie wysyłają skargi. Czują się zniesmaczeni seksistowskim i dyskryminującym kobiety tanim chwytem marketingowym – bo inaczej tego nie można nazwać.

Na ulicach Hangzhou o akcji informują plakaty przedstawiające kobiety z kreskówek w bieliźnie i ustawione w jednej linii. Opatrzone zostały hasłem „Całe miasto szuka piersi” i zawierają wiadomość o wysokości zniżek. Panie, które mają rozmiar A, mogą liczyć na 5 proc. rabatu, panie z miseczką D nawet na 65 proc.. Podobno po uruchomieniu promocji liczba klientek zwiększyła się o ok. 20 proc. – informował zadowolony właściciel. „Niektóre kobiety są bardzo dumne ze swoich piersi. Nie mają nic do ukrycia i chętnie korzystają z rabatu” – powiedział w wywiadzie dla BBC.

Pewnie zastanawiacie się, w jaki sposób trzeba udowodnić, że nosi się taki, a nie inny rozmiar? Właściciel i tym razem nas nie zaskoczył. Ocenę oddał pracującym w restauracji mężczyznom, którzy „na oko” mają stwierdzić wielkość piersi. Pewnie od wprowadzenia rabatów dla wielu panów praca stała się przyjemnością i chętnie do niej chodzą…

Nie dziwimy się, że reklama została odebrana za seksistowską i dyskryminującą. Dołączamy się w pełni do wszystkich głosów krytykujących ten pomysł. Ciekawe, kiedy wreszcie mężczyźni zrozumieją, że kobieta nie jest towarem, którym można handlować, a człowiekiem, któremu należy się szacunek. Chyba jeszcze minie sporo czasu, bo wielu panów ma jeszcze zapędy do bycia seksistowską świnią. I co najgorsze, są z tego dumni.

P.S. A gdyby tak zniżki były w zależności do długości penisa?


 

Źródło: bbc

 


Lifestyle Zdrowie

Wygląd paznokci zdradza choroby i pielęgnacyjne zaniedbania. Sprawdź, co mówią o tobie twoje paznokcie

Redakcja
Redakcja
14 sierpnia 2017
Fot. iStock / alfabet MN
Następny

Wygląd paznokci świadczy nie tylko o naszych upodobaniach estetycznych czy rodzaju stosowanych kosmetyków, ale przede wszystkim informuje, co się dzieje z naszym zdrowiem. Paznokcie powstają z żywych keratynocytów, które przekształcają się w zrogowaciałe martwe komórki, których ściany grubieją i łączą się, dzięki czemu formuje się warstwa rogowa z twardej kreatyny.

Zmiany koloru, kształtu, łamliwości paznokci, mogą wynikać z wielu powodów jak. Badania wykazały, że najczęściej paznokciom szkodzą urazy mechaniczne i wpływ środków chemicznych, ale nie tylko. Przyczyny zmiany wyglądu paznokci mogą mieć poważniejsze źródła. Ponieważ paznokcie swoje naturalne zabarwienie zawdzięczają istniejącej pod nimi siateczce naczyń krwionośnych, pewne odstępstwa od normy są szybko widoczne.

Najczęściej by poprawić ich kondycję, wystarczy położyć większy nacisk na pielęgnację skóry dłoni i paznokci, a w przypadku podejrzenia chorób, zastosować się do zaleceń lekarskich.

źródło: www.ofeminin.plkobieta.onet.pl

Zobacz także

„Z wyrazami miłości do mojej córeczki Karolinki….”. Akcja „list do dziecka”

Najczęstsze problemy łóżkowe, czyli co o seksie każdy wiedzieć powinien

Do pełni szczęścia potrzebujemy emocji. A ty, jaką emocją jesteś, co w tobie siedzi?