Lifestyle Psychologia

16 sygnałów alarmowych, że twoje zdrowie psychiczne wymaga pomocy specjalisty

Anna Frydrychewicz
Anna Frydrychewicz
30 lipca 2017
16 sygnałów alarmowych, że twoje zdrowie psychiczne wymaga pomocy specjalisty
Fot. iStock / Klubovy – 16 sygnałów alarmowych, że twoje zdrowie psychiczne wymaga pomocy specjalisty
 

Można cierpieć na depresję, ale nie dać po sobie poznać, że coś jest nie tak. Potrafimy świetnie maskować nasze dolegliwości, nawet przed samymi sobą. Tymczasem takie zachowanie prowadzi jedynie do pogorszenia stanu naszego zdrowia. Nigdy nie lekceważ sygnałów alarmowych, niepokojących zmian w zachowaniu i w relacjach z otoczeniem.

16 sygnałów alarmowych, że twoje zdrowie psychiczne wymaga pomocy specjalisty

1. Codzienność staje się bolesną rutyną nie do zniesienia

Brak ci motywacji, brak radości z wykonywanych codziennie czynności. Potrafisz bezrefleksyjnie przeżywać je każdego dnia, w ten sam sposób i nie czuć nic lub wręcz cierpieć.

2. Zachowujesz się „nietypowo”

Może tak bardzo udajesz, że jesteś szczęśliwy, że gdy tylko zostajesz sam zalewasz się łzami z byle powodu. Może w pracy jesteś coraz mniej skuteczny albo wręcz przeciwnie, całkowicie się jej poświęcasz. Może przestałeś odczuwać radość z tego, co lubisz albo rzuciłeś się w wir zabawy.

3. Obojętniejesz

Złapałeś się na tym, że nie jesteś już zdolny do empatii.

4. Spóźniasz się tam, gdzie powinieneś być na czas

Bo przeszkadza ci twoja obsesja, by perfekcyjnie wykonać jakąś czynność przed wyjściem z domu.

5. Izolujesz się

Zaczynasz unikać bliskich osób, bo czujesz, że musiałbyś się przed nimi tłumaczyć ze swojego zachowania i samopoczucia. Wolisz być sam ze swoimi problemami.

6. Pozwalasz innym, by cię ranili

Można cię obrazić, można niesprawiedliwie osądzić, powiedzieć kłamstwo na twój temat prosto w oczy. Jest ci wszystko jedno.

7. Towarzystwo innych cię męczy, ale tak „naprawdę”

Nie czujesz się „częścią całości”, chcesz uciec, jak najdalej i zamknąć się w czterech ścianach, ludzie cię drażnią.

8. Zmienia się twój sposób odżywiania

Masz coraz mniejszy apetyt, nie czujesz smaku potraw albo „pożerasz” co się da.

9. Zaniedbujesz obowiązki

Przedtem to się nie zdarzało. Dziś szef wezwał cię do siebie i zapytał, czy nie potrzebujesz urlopu.

10. Jesteś okrutny wobec samego siebie

Potrafisz krzywdzić się okrutnymi żartami opowiadanymi innym, na swój temat.

11. Masz problemy z pamięcią

I towarzyszy ci ciągłe uczucie niepokoju, że o czymś zapomniałeś.

12. Uśmiechasz się przez łzy

Przestałeś odczuwać radość, zamiast tego czujesz wewnętrzny, psychiczny ból, ale uśmiechasz się „na siłę”, wbrew sobie, by zapewnić siebie i innych, że wszystko jest w porządku.

13. Czujesz się wiecznie zmęczony

Do tego stopnia, że właściwie ciągle śpisz, jesteś rozkojarzony.

14. Przyjmujesz od innych mniej niż na to zasługujesz

Dajesz innym z siebie wszystko, ale nie potrafisz od nich przyjąć nic w zamian. Stajesz się wiecznym dawcą i to cię frustruje.

15. Nie potrafisz nawiązać kontaktu z innymi

Wcześniej nie było to problemem, teraz „coś” cię blokuje. Cierpisz, bo nie możesz się porozumieć z innymi, czujesz, że to twoja wina, że problem leży w tobie.

16. Nie chcesz, nie umiesz o sobie rozmawiać

Nieustannie zmieniasz temat, unikasz rozmowy o swoich problemach, panicznie się jej boisz.


Na podstawie: themighty.com

 


Lifestyle Psychologia

Jak za pomocą kolorów powiększyć optycznie ogród

Redakcja
Redakcja
30 lipca 2017
Jak za pomocą kolorów powiększyć optycznie ogród
Fot. iStock / emptyclouds
 

Nieduży ogród to rodzaj wnętrza, które podobnie jak małe mieszkanie, wymaga odpowiedniego dobrania dekoracji, oświetlenia, dodatków i kolorów, tak aby je optycznie powiększyć. Sprawdź, które rozwiązania sprawią, że Twój zielony zakątek wyda się większy.

Jak za pomocą kolorów powiększyć optycznie ogród

Fot. Materiały prasowe

Podziel ogród… wzdłuż i wszerz

Podzielenie ogrodu na strefy pozwoli uzyskać kilka dodatkowych metrów. Miejsce wypoczynku można odgrodzić wysoką, ozdobną kępą listowia lub drzewem, które nie zabierze tak dużo przestrzeni jak drewniane ogrodzenie czy żywopłot. Takie rozwiązanie stworzy wrażenie prywatności i sprzyja zabiegom optycznego powiększania powierzchni. Miejsce na hodowanie własnych warzyw, owoców i ziół również warto oddzielić od pozostałych części ogrodu. Praktycznym – i jednocześnie efektownym rozwiązaniem będzie ogród wertykalny, który pozwoli w maksymalny sposób wykorzystać powierzchnię w przydomowej przestrzeni.

Jak za pomocą kolorów powiększyć optycznie ogród

Fot. iStock / Zwilling330

Drewniane skrzynki, ustawione jedna na drugiej idealnie nadają się do uprawy pomidorów, a zwisające na murze doniczki wypełnione ziemią świetnie sprawdzą się w przypadku truskawek lub malin. Zielony zakątek można ponadto podzielić wzdłuż za pomocą innych rozwiązań – pionowe podziały w postaci podniesionych rabat, murków i piętrowych tarasów, urozmaicą przestrzeń ogrodu i zamienią ją w całkiem niemałą działkę.

Jak za pomocą kolorów powiększyć optycznie ogród

Fot. Materiały prasowe

Dopasuj oświetlenie i dekoracje

Jednym z kluczowych elementów wystroju i aranżacji małych ogrodów jest oświetlenie, które obecnie pełni już nie tylko funkcję użytkową, ale też ozdobną. Odpowiednio podświetlony ogród zyskuje zupełnie inną perspektywę, gdy jego poszczególne strefy wyodrębnia z ciemności światło, eksponując przy tym miejsca, które w rzeczywistości są niewielkie. Ciekawe dekoracje połączone z roślinami potrafią niesamowicie zmienić odbiór całego ogrodu, wyodrębniając przy tym ciekawy kształt danej rośliny lub nawet całkowicie zmienić postrzeganie jej koloru. Efekt iluzji spotęgujemy też stosując np. lustra. Ich płaszczyzny będą powielały kompozycje roślinne, powiększając całą przestrzeń. Aby osiągnąć zamierzone złudzenie optyczne, należy pamiętać o zamaskowaniu brzegów lustra.

Jak za pomocą kolorów powiększyć optycznie ogród

Fot. Materiały prasowe

Jak za pomocą kolorów powiększyć optycznie ogród

Fot. Materiały prasowe

Najprostszym sposobem są kolory!

Stosowanie niestandardowych, żywych kolorów na małej architekturze, dekoracjach i meblach ogrodowych to jeden z najprostszych sposobów na optyczne powiększenie przydomowej przestrzeni.

– Coraz częściej przy takich zabiegach triumfuje biel i żółcie, zarówno w intensywnych, jak i delikatnych odcieniach. Oba kolory doskonale współgrają z zielenią, a zastosowane, np. na płotach, meblach lub większych dekoracjach, optycznie powiększają ogród. Ponadto dobranie do nich jednego lub dwóch elementów w kontrastujących intensywnych barwach jeszcze bardziej podkreśli złudzenie, że ogród jest większy niż w rzeczywistości. Najlepsze będą kolory odważne, bardziej jaskrawe – np. czerwony, różowy lub pomarańczowy, które już teraz chętnie stosuje się w swoich zielonych zakątkach ch – mówi Martyna Kaczmarek, projektantka i miłośniczka ogrodów, ambasadorka Altax Viva Garden!

Jak za pomocą kolorów powiększyć optycznie ogród

Fot. Materiały prasowe

Powierzchnie pokryte konkretnymi kolorami pozwalają zmienić odbiór przestrzeni w ogrodzie, optycznie go powiększając lub odpowiednio zmniejszając. Takiemu zadaniu sprostają farby ogrodowe dla kobiet Altax Viva Garden!, które stosować można do drewna, metalu, betonu, kamienia a nawet terakoty i ceramiki. Paleta zawiera aż 29 barw, które można ze sobą łączyć i nieustannie przemalowywać w rytmie zmieniających się pór roku.

Jak za pomocą kolorów powiększyć optycznie ogród

Fot. Materiały prasowe

Co skłania polskie kobiety do przemalowywania swojego ogrodu?

Badania przeprowadzone przez IQS na zlecenie Altax Viva Garden![1] potwierdzają, że prawie połowa kobiet w Polsce (46%) za pomocą kolorów chce tchnąć życie do swojego ogrodu, na działkę, taras lub balkon. Dla 34% osób jest to po prostu wewnętrza potrzeba zmiany! Według respondentek zastosowanie kilku różnych barw jednocześnie pozwala na zmianę wystroju i aranżacji ogrodowej przestrzeni. Aż 61% przebadanych pań swój zielony zakątek przemalowuje kolorem ze względu na chęć odnawiania starych, zniszczonych rzeczy, a 53% w ten sposób zabezpiecza dekoracje przed zniszczeniem. Jedynie 11% robi to tylko z ciekawości.

Jak za pomocą kolorów powiększyć optycznie ogród

Fot. Materiały prasowe


[1] Badanie wielokrotnego wyboru przeprowadzone przez IQS metodą CAWI w styczniu 2017, n=200, próba reprezentatywna użytkowników Internetu, kobiety w wieku 25-60.

Źródło: infowire


Lifestyle Psychologia

Co ulubiony smak lodów mówi o twojej osobowości? Powiedz mi, jakie lody lubisz, a powiem ci, kim jesteś

Redakcja
Redakcja
30 lipca 2017
Fot. iStock / Nadore
Następny

Waniliowe, czekoladowe, truskawkowe, a może straciatella? To, jaki smak lodów wybierasz, może wiele powiedzieć o twoim charakterze i upodobaniach. Niecodzienne badanie pokazało, że nasze cechy osobowości mogą być powiązane ze smakiem mrożonego deseru.  

Amerykański neurolog dr Alan Hirsch przeprowadził badania na grupie 60 osób. Każda z nich musiała rozwiązać szereg psychologicznych testów, a następnie wybrać swój ulubiony smak lodów. Na podstawie późniejszych wyników, naukowiec dokonał interesującej obserwacji. Osoby o określonym zestawie cech charakteru mają skłonność do tego samego smaku lodów. Eksperyment wskazał kilka korelacji, które to potwierdzają.

Smaki dzieciństwa

Według dra Hirscha upodobania do smaku lodów kształtują się w okresie dzieciństwa i raczej pozostają niezmienne przez całe życie. – Lody są wyjątkowym przysmakiem. Kojarzą się z wyjątkowymi chwilami, szczęśliwym dzieciństwem i radością – mówi Piotr Gąsiorowski, Dyrektor Marketingu PPL Koral. – Warto próbować nowych smaków lodów, by odkrywać własne gusta – dodaje.

Wybierz swój smak lodów 😉

Impulsywna wanilia

Kochliwy czekoladowy

Wycofana truskawka

Władcza straciatella

Nieustępliwa mięta z czekoladą

i sprawdź, czy dobrze opisują twój charakter.

Co smak lodów mówi o tobie

Fot. iStock / Kesu01


Źródło: infowire.pl

Zobacz także

Gdy perfekcyjność jest w cenie ona sukces buduje na ch*jowatości. Panie i panowie – Ch*jowa Pani Domu

Co mówi o tobie kształt twojego nosa? Sprawdź!

Wiesz, co sprawia, że ludzie postrzegają innych, jako osoby sympatyczne? Sprawdź, z ilu tych cech korzystasz podświadomie