Go to content

Odchudzanie XXI wieku nie polega jedynie na utracie masy ciała. To prawdziwa metamorfoza

Fot. iStock /annie-claude

Współczesność narzuca nam pewne ramy dokonań zawodowych, szczęścia rodzinnego, a także wyglądu. Szczupła sylwetka jest szczególnie pożądana, ponieważ dziś stanowi synonim osiągniętego sukcesu, a przede wszystkim zdrowia. Szczególnie ten drugi argument powinien przekonać każdego, że troska o sylwetkę jest nie fanaberią a koniecznością. 

Szczupłe osoby narażone są na mniejsze ryzyko wystąpienia wielu chorób powiązanych z otyłością. Chcemy cieszyć się długim i aktywnym życiem bez perspektywy zachorowania na przewlekłą, wyniszczającą organizm chorobę. Osoby, które są z natury smukłe łatwiej utrzymują prawidłową masę ciała, ale i tak pozostaje im monitorowanie swojego stanu zdrowia. Ci zaś, którzy widzą u siebie nadprogramowe kilogramy i mają świadomość zagrożeń, wiedzą, że muszą podjąć konkretne kroki, by zapewnić sobie szanse na długie i zdrowe życie.

Odchudzanie to nie tylko sprawa nastawienia psychicznego

Ci, którzy wcześniej podejmowali kroki zrzucenia nadwagi, wiedzą, że nie wszystko zależy tylko od silnej woli. Aby odchudzanie było procesem świadomym i skutecznym, należy zacząć od przemyślanych działań popartych pomocą specjalisty. Samodzielnie trudno jest ułożyć odpowiednią dietę, zestaw ćwiczeń fizycznych oraz zmienić dotychczasowe nastawienie do życia i własnego zdrowia. Jeśli jesteś gotowa na zmiany, powinnaś być świadoma, że najbliższe kilkanaście tygodni poświęcisz tylko sobie. Dzięki wysiłkowi i wsparciu specjalisty nie tylko schudniesz, ale przejdziesz prawdziwą metamorfozę wpływającą nie tylko na twój wygląd zewnętrzny, ale przede wszystkim na zdrowie i nastawienie do samej siebie.

Znajdź najlepszą wskazówkę

Jeśli zdecydowałaś się na zmiany, nie podejmuj decyzji pod wpływem impulsu. Nie ma sensu przekładać na siebie zasad pierwszej lepszej diety z brzegu bez gwarancji jej skuteczności. To, co pomogło twojej koleżance z pracy, nie musi być dla ciebie dobre. Inny organizm, inne predyspozycje genetyczne diametralnie mogą wpłynąć na różnice w efektach starań u różnych osób.   

Aby podjęty przez ciebie trud był skuteczny, dowiedz się najpierw, jakie informacje o twoim organizmie zakodowane są w genach. To one warunkują, jaką sylwetkę możesz utrzymać, na jakie choroby możesz zachorować oraz jaki rodzaj pokarmów nie do końca ci służy. Przykładem nowatorskiego badania, które otworzy przed tobą wielkie możliwości, jest badanie iGenesis. Składa się ono z 5 wzajemnie uzupełniających się modułów, które umożliwiają nie tylko maksymalną personalizację planu żywieniowego, ale przede wszystkim profilaktykę chorób cywilizacyjnych. Jest to jedyne badanie w Polsce, które poprzez analizę ponad 100 polimorfizmów genów i niemal 600 procesów z nimi związanych, określi wzajemne oddziaływanie genów na organizm. Wykonując badanie raz w życiu,otrzymasz przewodnik po pięciu kluczowych obszarach twojego zdrowia: 

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

iGenesis Slim – analizuje geny wpływające na metabolizm białek, tłuszczów i węglowodanów. Moduł ten daje konkretne wskazówki, jak osiągnąć i utrzymać prawidłową masę ciała, poprzez dostarczenie informacji o odpowiednich proporcjach makroskładników w diecie, optymalnym poziomie aktywności fizycznej oraz genetycznej predyspozycji do określonych zachowań i nawyków żywieniowych.

iGenesis Micro – identyfikuje poziom wchłaniania i przetwarzania przez organizm witamin, tych rozpuszczalnych w tłuszczach (A, D, E), jak i w wodzie (B6, B9, B12, C, cholina). Moduł ten analizuje również metabolizm wapnia i magnezu, dwóch składników mineralnych biologicznie związanych ze sobą.

iGenesis Sensor – wskazuje predyspozycje do wystąpienia nietolerancji i nadwrażliwości na określone grupy produktów. Wśród nich jest: alkohol, kawa, nikiel, sód, fruktoza, laktoza, gluten. Moduł ten pozwala określić także predyspozycję do nadmiernego lub zbyt niskiego poziomu wchłaniania żelaza.

iGenesis Health — analizuje warianty genów zaangażowanych w ważne procesy metaboliczne organizmu. Pozwala określić ryzyko rozwoju takich chorób jak: cukrzyca typu 2, zbyt wysoki poziom cholesterolu, miażdżyca, otyłość brzuszna czy nadciśnienie tętnicze.

iGenesis Detox – identyfikuje genetyczne uwarunkowane zdolności do antyoksydacji i detoksykacji, czyli procesów zwalczania i usuwania toksyn z organizmu. Wiedza w tym zakresie jest niezwykle ważna nie tylko w kontekście odpowiedniego wspomagania prawidłowego funkcjonowania układu odpornościowego, ale także przy opóźnianiu procesu starzenia się, przede wszystkim skóry. 

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

Metamorfoza, która odmieniła życie wielu osób

Dzięki wiedzy, którą oferują wyniki testów, skutecznie i szybko wpłyniesz na swoje życie, aby w sposób świadomy pokierować swoimi działaniami i oddalić od siebie widmo problemów zdrowotnych. Skuteczność działań potwierdzają uczestnicy tych badań, które miały miejsce podczas trwania projektu METAMORFOZY – 5-miesięcznego programu dietetycznego, mającego na celu wprowadzenie zaleceń żywieniowych opartych o wyniki badania nutrigenetycznego, 

Przed pierwszym spotkaniem, uczestników poproszono o wykonanie badań laboratoryjnych oraz prowadzenie przez 7 dni dzienniczka bieżącego notowania. Cały projekt składał się z 4 etapów:

  • wykonania badania nutrigenetycznego
  • I konsultacji, przekazania wyników do opracowania zaleceń
  • II konsultacji kontrolnej
  • III konsultacji omawiającej efekty projektu.

Wyniki badań poszczególnych osób różniły się od siebie, podobnie jak zalecenia. Wiele osób biorących udział w projekcie, miało kłopot z  predyspozycją do otyłości, efektu jo-jo, obniżonym metabolizmem wielu witamin i minerałów, różną nadwrażliwością na składniki pokarmowe. Wyniki pokazały dokładnie, w którą stronę należy ukierunkować działania, by przyniosły one najlepszy efekt. I tak dla przykładu: osoba z niskim potencjałem detoksykacyjnym, otrzymała zalecenie zwiększenia spożycia płynów oraz ilości produktów detoksykacyjnych, obniżenie spożycia produktów wędzonych, smażonych, alkoholu. Oczywiście, im więcej nieprawidłowości wykazywały testy, tym więcej zmian należało wprowadzić do sposobu żywienia.

Efekty? Ile osób, tyle różnych osiągnięć. Uczestnik z bólem stawów odnotował jego mniejsze natężenie oraz większą ich ruchomość. Osoba cierpiąca na nieuregulowane nadciśnienie tętnicze w efekcie zmian cieszy się jego stabilizacją. Przykładów jest o wiele więcej, a każdy z nich mimo początkowych różnic, osiągnął podobny cel — zmianę nawyków, ustabilizowanie dolegliwości, zmniejszenie ryzyka zachorowania na zagrażające choroby oraz wysmuklenie sylwetki i poprawę komfortu życia.

Bezpieczeństwo i podstawy naukowe z dziedziny nutrigenetyki i nutrigenomiki, DF Medica Polska osiągnęła dzięki partnerstwu takich ośrodków naukowych, jak Uniwersytet Jagielloński w Krakowie, laboratorium NGB w Lodi oraz konsorcjum naukowo-badawcze Sannio-Tech. Warto zasięgnąć porady specjalistów z DF Medica Polska i wykonać badania, aby w sposób najbardziej skuteczny i bezpieczny zmienić nie tylko swój wygląd, ale i widoki na zdrowe życie.


Wpis powstał we współpracy z DF Medica Polska