Go to content

Oczyszczanie jelit domowymi sposobami

Brak aktywności fizycznej, niewłaściwa dieta, zanieczyszczenie środowiska i nadmierny stres powodują, że funkcjonowanie organizmu jest zaburzone. Szczególnie źle wpływa to na pracę jelit. Warto poznać kilka domowych sposobów na ich oczyszczenie.

Domowe sposoby na oczyszczanie jelit

Aby jelita funkcjonowały prawidłowo, musi być spełnione kilka warunków:

  • odpowiednia flora bakteryjna;
  • sprawne funkcjonowanie jelitowego układu immunologicznego, a także układu nerwowego;
  • dostarczanie do organizmu prawidłowych składników odżywczych, czyli zbilansowana dieta.

Jeśli czujemy, że nasz układ pokarmowy przestaje działać prawidłowo, warto dowiedzieć się, jak oczyścić jelita domowymi sposobami. Najłatwiej skorzystać z gotowych przepisów na potrawy i soki, które poprawiają perystaltykę i przynoszą ulgę w przypadku niestrawności, bólu brzucha, jak również przy alergiach pokarmowych. Warto pamiętać, że zaburzenia pracy jelit mogą powodować uczucie zmęczenia, bóle głowy czy ogólny spadek kondycji.

Tak zwane smoothie, czyli koktajle na bazie warzyw, owoców i pestek lub nasion, są doskonałym źródłem błonnika. Jeżeli będziemy je spożywać regularnie, szybciej unormujemy pracę jelit oraz przywrócimy prawidłową florę bakteryjną.

Smoothie można przygotować, miksując np.: papaję, siemię lniane i sok z aloesu. Składniki te wpływają pozytywnie na pracę jelit, wspomagają trawienie oraz dostarczają do organizmu przeciwutleniaczy. Trawienie wspomagają również koktajle z ananasa. Jeśli naszym celem jest odkwaszenie organizmu, powinniśmy zblendować buraka, botwinkę oraz siemię lniane z dodatkiem oleju kokosowego. Taki koktajl warzywny zapobiega zaparciom. Najważniejsze jednak, że zdrowe i prawidłowo funkcjonujące jelita to mniejsze ryzyko wystąpienia nowotworu.

Sposoby na dobre samopoczucie i prawidłową pracę jelit

Najważniejsza dla prawidłowej pracy organizmu jest wspomniana zbilansowana dieta, ponieważ wszystko, co jemy, wpływa na nasze ciało. Zbilansowany jadłospis powinien uwzględniać warzywa, owoce, rośliny strączkowe i bogate w błonnik produkty pełnoziarniste. Jeśli chodzi o tłuszcze, to pożądane są te roślinne, zawarte w orzechach, pestkach i rybach. Należy też pamiętać o regularnym spożywaniu posiłków w mniejszych porcjach.

Jednym z najważniejszych składników jest także woda – powinno się wypijać około 2 litrów dziennie. Reguluje temperaturę ciała oraz chroni i nawilża narządy wewnętrzne, transportuje substancje odżywcze oraz ułatwia usuwanie zbędnych produktów przemiany materii, regulując jelita. Nie można też zapomnieć o aktywności fizycznej, ponieważ ruch również pobudza perystaltykę.

Domowe sposoby na oczyszczanie jelit poprawiają nie tylko ich pracę, lecz także ogólne samopoczucie. Zwłaszcza że obecnie mamy do czynienia z wieloma chorobami cywilizacyjnymi, u których podłoża leży stres. Sposoby radzenia sobie z jego skutkami to również profilaktyka zdrowych jelit.