Zdrowie

Masz łaskotki? To dobrze dla twojego zdrowia. Poznaj niezwykłe fakty dotyczące stóp

Redakcja
Redakcja
14 marca 2017
Fot. iStock / Alija
 

Stopy niosą nas przez całe życie, ale służą nie tylko poruszaniu się. Chyba każdy człowiek doświadczył uczucia łaskotania różnych części ciała. Najbardziej wrażliwe na takie bodźce są właśnie stopy, ponieważ znajduje się na nich ogromna liczba receptorów nerwowych. Gdy ktoś zostanie połaskotany z zaskoczenia w podeszwę stopy, natychmiast podkurcza nogi, choć reakcje na to bywają różne.

W czasie łaskotania wydzielają się endorfiny – hormony szczęścia, powodując radość i miłe odczucia. Jednak gdy są zbyt intensywne, za długie lub osoba jest nadwrażliwa na tego typu stymulację, zamiast przyjemności, pojawia się ból. Czy łaskotki mają jakiekolwiek znaczenie, poza tym, że bywają narzędziem „tortur” lub odwrotnie, powodują wybuch śmiechu?

Łaskotki mają znaczenie

Są naturalnym sposobem na budowanie więzi między ludźmi. Oczywiście dotyczy to bliskich sobie osób, jak np. w relacji rodzic — dziecko. Dzięki temu dzieci wiedzą, że dotyk rodzica jest miły, rodzi to zaufanie do nich. Łaskotki, a raczej ich brak, mogą mieć także inne znaczenie.

Podiatra dr Michael Nirenberg uważa, że brak łaskotek może wskazywać na problem receptorów nerwowych, spowodowanych przez choroby, takie jak cukrzyca, zapalenie stawów, niedobór witamin lub nieprawidłowego działania tarczycy. Może być to wskazówką do zwrócenia szczególnej uwagi na swoje zdrowie.

Garść ciekawostek o stopach

Skoro już wiemy, po co właściwie są nam łaskotki, warto poznać inne, ciekawe fakty dotyczące stóp:

Zapach stóp

Ich zapach rzadko kiedy jest neutralny dla ludzkiego nosa. Stopy posiadają 250.000 gruczołów potowych, wydzielających do 500 ml potu dziennie, co może powodować nieprzyjemny zapach. Kiedyś to miało przydatne znaczenie, gdy jaskiniowcy odszukiwali po pozostawianych przez nie śladach zapachowych zagubionych dzieci.

Kości

Stopy to bardzo pracowita część ciała, którą o podłoże uderzamy nawet 10 milionów razy w ciągu życia. Aby spełniały swoje zadanie, natura wyposażyła je w 26 kości, co oznacza, że w obu stopach znajduje się 1/4 wszystkich kości organizmu.

Skóra

Na stopach jest 20 razy grubsza niż na innych częściach ciała. Często przejawia tendencję do rogowacenia, szczególnie przy niewłaściwej pielęgnacji.

Największe stopy na świecie

Należą do Jeisona Orlando Rodriguez Hernandeza z Wenezueli. Ten 20-latek, jest rekordzistą Guinnessa w kategorii największych stóp u żyjącego człowieka. Jego stopy mają 40,1 centymetra długości (prawa) i 39,6 centymetra (lewa).

Rozmiar się zmienia

Według brytyjskiego College of Podiatry średni rozmiar buta jest obecnie dwa rozmiary większy niż w 1970 roku.


 

źródło: www.firstforwomen.com, odkrywcy.plwww.trener.pl


Zdrowie

W żałobie kobiety cierpią bardziej

Ewa Raczyńska
Ewa Raczyńska
14 marca 2017
Fot. iStock / Martin Dimitrov
 

Strata to jedna z tych rzeczy, z którą najtrudniej nam sobie poradzić. A strata najbliższej osoby, którą kochaliśmy? Aż zatyka nas na samą myśl, że to mogłoby się zdarzyć. Ale się zdarza, niestety, choć wydaje się nam, że koszmary dotykają nas tylko w snach.

Ból po stracie nie jest mierzalny. Można spytać, kto gorzej sobie radzi z żalem, ze smutkiem, z cierpieniem. Fundacja Independent Age przeprowadziła badania, które pokazały, że to kobiety zdecydowanie bardziej cierpią z powodu samotności po stracie męża, partnera. 30% kobiet przyznaje, że samotność była jedną z najtrudniejszych, z którymi po żałobie musiały się zmierzyć, tego samego uczucia doświadczyło 17% mężczyzn. Co się okazuje, kobiety, choć mają większą od mężczyzn łatwość mówienia o swoich emocjach, problemach, gorzej radzą sobie w żałobie.  Jednak aż 53% twierdzi, że to rozmowa z przyjaciółmi, z najbliższymi pomogła im najbardziej uporać się ze stratą, tej pomocy doświadcza zaledwie 35% mężczyzn.

Prezes fundacji Janet Morrison podkreśla, że przeprowadzone badania pokazują dużą rozbieżność w przeżywaniu straty między kobietami a mężczyznami, co więcej – pomimo rozmów z bliskimi, to kobiety czują się bardziej osamotnione.

Royal London to firma, która także badała sytuację kobiet i mężczyzn w żałobie, tyle, że pod kątem finansowym. Okazuje się, że 51% kobiet doświadcza pogorszenia swojej sytuacji materialnej po stracie partnera (35% mężczyzn).


źródło: telegraph. co.uk

 

 


Zdrowie

Zaniedbane emocjonalne dziewczynki wyrastają na niepewne siebie, spragnione uczucia kobiety

Anna Frydrychewicz
Anna Frydrychewicz
14 marca 2017
Fot. iStock/AkilinaWinner

To jak ważna jest w naszym życiu dobra, wspierająca miłość, często potrafimy docenić dopiero wtedy, kiedy jest już za późno. Jeśli potrzeby emocjonalne dziecka nie są spełnione w dzieciństwie, jego rozwój i osobowość kształtują się w określony sposób. Chociaż prawdą jest, że każde nasze doświadczenie z tego pierwszego okresu życia jest czymś bardzo osobistym, można tu zauważyć pewne schematy. Emocjonalna nieobecność rodziców, lub lekceważący stosunek do dziecka, z dużym prawdopodobieństwem skutkują w dorosłym życiu toksycznymi relacjami z innymi, poczuciem izolacji i niemym przyzwoleniem na zaniedbywanie swoich potrzeb.

Zaniedbane emocjonalnie dziewczynki, jako kobiety doświadczają podobnych konsekwencji. Ich wpływ na życie można zniwelować poprzez terapię i samoświadomość.

1. Niepewność relacji

Kochający i wspierający rodzice wychowują dziecko, które czuje się rozumiane i dowartościowane, które już w dzieciństwie  dowiaduje się, że relacje są stabilne, a bliskie osoby opiekuńcze. Ma bezpieczną bazę.

Dziecko, które nie dostaje uczucia ani obecności matki, rośnie bez gwarancji, że będzie kiedyś szczęśliwe, w poczuciu niepewności, głodne bliższej relacji z kimś, kto je pokocha.

2. Nierozbudowana inteligencja emocjonalna

Dziecko uczy się rozumieć swoje emocje poprzez interakcję – gesty i słowa matki pozwalają mu się uspokoić. Później uczymy się wyrażać swoje emocje, nazywać je, zarządzać swoimi lękami i negatywnymi emocjami.

Córka wychowywana bez miłości nie umie „regulować” swoich emocji – pochłaniają ją one bez reszty, albo nie docierają do niej.

3 Osłabione poczucie własnej wartości

Twarz matki jest pierwszym zwierciadłem, w którym córka dostrzega samą siebie. Twarz kochająca odzwierciedla akceptację i komunikację, twarz obojętna, która skąpi dziecku uczucia odzwierciedla jego rzekome wady i niedoskonałości.

4. Brak zaufania

Aby zaufać innym, trzeba wierzyć, że świat jest bezpiecznym miejsce, a ludzie mają dobre intencje. Dzieciństwo w emocjonalnej chłodni, to nauka o tym, że relacje są niestabilne i niebezpieczne, że zaufanie jest ulotne i nie można na nikim polegać.

5. Trudności z ustanawianiem osobistych granic

W dobrym, kochającym domu, rodzice uczą swoje dzieci że powinny mieć swoją przestrzeń , że każdy człowiek powinien ustanowić swoje osobiste granice i pilnować, by inni ich nie przekraczali. Niekochani w dzieciństwie dorośli nie tylko nie dostrzegają tych granic, ale także traktują je jako oznakę odrzucenia.

6. Wybór toksycznych przyjaciół i partnerów

Jeśli byłaś niekochaną córką, istnieje duża szansa, że (przynajmniej początkowo) będziesz przyciągać tych, którzy traktują cię jak twoi rodzice.

7. Strach przed porażką

Kochane córki nie definiują swojej wartości poprzez liczbę swoich porażek. Niekochane, odbiorą ewentualne odrzucenie lub niepowodzenie jako znak, że są do niczego i nie zasługują na nic dobrego. Będą starały się unikać niepowodzenia za wszelką cenę, często własnym kosztem.

8. Poczucie izolacji

Ponieważ kultura każe nam  uparcie wierzyć, że wszystkie matki są kochające i dobre, a macierzyństwo jest instynktowne, niekochana córka błędnie uważa, że ​​jest jedynym dzieckiem na świecie, które tej miłość nie doświadcza.  W rezultacie, czuje się izolowana i samotna.

9. Ekstremalna czułość

Strach przed odrzuceniem często dominuje wewnętrzny świat dorosłej córki. Boi się, że ona naprawdę jest bezwartościowa. Strach próbuje maskować czułością, która ma pomóc się dowartościować i udowodnić, że zasługuje na miłość.


Na podstawie: psychcentral.com

 


Zobacz także

„Paradoksalnie rak wyzwolił we mnie niesamowitą chęć do życia”

Jak znaleźć czas na sport?

Klimatyzowane pomieszczenia – jak wpływają na zdrowie naszych oczu?