Go to content

Kwiat lipy – jak działa na nasze zdrowie?

Fot. Materiały prasowe

Lipa (z łac. Tilia) to popularne drzewo, które rośnie na terenie całej Polski. Kwitnie raz w roku na przełomie czerwca i lipca. Kwiat lipy jest cenionym i łatwo dostępnym, naturalnym produktem leczniczym – posiada wiele cennych właściwości prozdrowotnych. Pomaga w walce z infekcjami sezonowymi, obniża gorączkę, ma działanie napotne, rozkurczające i przeciwzapalne. Co warto wiedzieć, zanim sięgniemy po kwiat lipy?

Charakterystyka i właściwości zdrowotne kwiatu lipy

Lipa to szczególne drzewo, które występuje niemal w całej Europie oraz innych częściach świata (Kaukaz, Azja Mniejsza). Posiada charakterystyczne, sercowate listki, osiąga około 30 m wysokości. Jej najbardziej wartościową częścią są drobne, białe kwiaty, które wydzielają piękny zapach. Lipa jest rośliną miododajną. Jej liczne kwiatostany zawierają flawonoidy, które mają silne działaniem antyoksydacyjne – związki te usuwają z organizmu wolne rodniki. Do wartościowych substancji zaliczamy też m.in.: tylirozyd (ma działanie przeciwzapalne), kwercetynę (przeciwdziała kruchości naczyń krwionośnych), a także olejki eteryczne (wspomagają wydzielanie soków trawiennych). Za właściwości prozdrowotne lipy odpowiadają również związki śluzowe (działają powlekająco i osłaniająco), garbniki (działają ściągająco na błony śluzowe jelit), witamina C (zmniejsza uczucie znużenia i zmęczenia,  uszczelnia naczynia krwionośne) i PP (niacyna dba o nabłonek skóry, układ pokarmowy i nerwowy). Wiele osób nie wie w przypadku jakich dolegliwości, warto zastosować preparaty z kwiatem lipy. Sprawdź!

Na co pomaga kwiat lipy?

Kwiat lipy jest rekomendowany w stanach przeziębienia i grypy (wspomaga leczenie objawowe infekcji wirusowych). Lipa ma działanie napotne, dzięki czemu obniża temperaturę. Jest skutecznym sposobem łagodzenia stanów zapalnych jamy ustnej. Roślina ta ma właściwości przeciwzapalne, dzięki związkom śluzowym o działaniu osłaniającym i powlekającym,  łagodzi dokuczliwy ból gardła, chrypkę oraz kaszel, przyspieszając powrót do zdrowia. Cenne właściwości kwiatu lipy można wykorzystać także przy innych dolegliwościach zdrowotnych – jakich? Kwiatostan lipy działa lekko uspokajająco, dzięki czemu jest niezastąpiony przy stanach wzmożonego napięcia nerwowego i bezsenności. Roślina ta stymuluje wydzielanie żółci i soku żołądkowego, przez co ułatwia trawienie (szczególnie tłuszczów). Może być pomocna przy zawrotach głowy oraz nerwobólach.

Kwiaty lipy można stosować nie tylko wewnętrznie, ale i zewnętrznie (do okładów, kąpieli). Okłady na oczy z naparu lipy łagodzą symptomy zapalenia spojówek, niwelują opuchliznę powiek i cienie pod oczami. Lipa działa antyseptycznie i ściągająco. Regularne przemywanie skóry twarzy naparem z tej dobroczynnej rośliny, zmniejsza nadmierny łojotok i ogranicza intensywne złuszczanie się naskórka (pozytywne efekty przemywania skóry mogą zauważyć osoby, które walczą z trądzikiem).

Kwiat lipy jest składnikiem wielu preparatów dostępnych w aptece bez recepty (mogą mieć postać pastylek do ssania, syropów, soków, tabletek, rozpuszczalnych proszków). Często lipa występuje w towarzystwie innych roślin o leczniczym działaniu np. kwiatu bzu czarnego, korzenia prawoślazu, korzenia pelargonii afrykańskiej. Przykładowo, ekstrakt z kwiatu lipy drobnolistnej zawiera Sinulan Forte Junior – suplement diety dla dzieci, który wspiera pracę górnych dróg oddechowych, ułatwia swobodne oddychanie i wzmacnia odporność młodego organizmu.

Czy istnieją jakieś przeciwwskazania do stosowania kwiatu lipy? Ze względu na brak badań, nie zaleca się stosowania preparatów z lipą kobietom w ciąży i matkom karmiącym piersią.

Podsumowując, kwiat lipy zbija gorączkę, działa relaksująco, ułatwia trawienie, poprawia samopoczucie i pomaga w infekcjach górnych dróg oddechowych. Warto więc mieć w domowej apteczce preparaty z kwiatem lipy w składzie, po które będziemy mogli sięgnąć w razie wystąpienia powyższych problemów zdrowotnych.


Artykuł sponsorowany