Zdrowie

Kobieca natura kocha naturalne rozwiązania!

Redakcja
Redakcja
24 stycznia 2017
Fot. iStock / Izabela Habur
 

My, kobiety obdarzone zostałyśmy wyjątkową budową narządów płciowych, które nie tylko mają za zadanie dać nam potomstwo, ale także przyjemność ze współżycia. Dobrze, gdy kobieta ma świadomość, od czego zależy zdrowie intymne i potrafi uchronić się przed powstawaniem infekcji, które szkodzą zdrowiu.  

Są jednak sytuacje, w których jesteśmy bardziej narażone na powstawanie zakażeń w miejscu intymnym i wręcz niemożliwe jest przez całe życie uniknąć tego rodzaju kłopotów ze zdrowiem. Pamiętajmy, że w pochwie bytuje wiele bakterii stanowiących jej naturalną florę. Pałeczki kwasu mlekowego utrzymują  w jej środowisku kwaśny odczyn, który chroni przed rozwojem bakterii chorobotwórczych. Ale gdy pożytecznych pałeczek kwasu mlekowego, namnażają się patogeny i pojawia się infekcja intymna.

Co ma wpływ na powstanie problemów ze zdrowiem intymnym?

Jest wiele czynników wpływających na zachwianie równowagi dobrych i złych bakterii w pochwie kobiety. Warto jednak wiedzieć, jakie czynniki pogarszają sytuację w miejscach intymnych.

  • agresywna higiena intymna. Zbyt częste mycie tych okolic niewłaściwymi środkami sprawia, że wpływamy na podwyższenie pH okolic, które różni się od pH naszej skóry i przy okazji niszczymy ochronne bakterie Lactobacillis.
  • używanie gąbek i tych samych ręczników. Na obu przedmiotach szybko w cieplej i wilgotnej łazience namnażają się bakterie, wirusy i grzyby, które następnie przenosimy na okolice intymne. Ręczniki powinny być jednorazowe lub przeznaczone wyłącznie do intymnej higieny, nie do całego ciała.
  • antybiotykoterapia. Leczenie antybiotykami, które, choć są skuteczne w walce z chorobą, niszczą bez litości także pożyteczne bakterie, zasiedlające pochwę. Zaburzona równowaga często skutkuje wystąpieniem problemów z grzybicą.
  • nieodpowiednia bielizna. Okolice intymne zdecydowanie nie lubią noszenia stringów oraz majtek z syntetycznych tkanin. Utrudniona cyrkulacja powietrza, wilgoć i ciepło są idealnym miejscem do rozwoju infekcji.
  • antykoncepcja hormonalna, oraz menopauza. Są czynnikami, które wpływają na zmiany stężenia hormonów płciowych więc podwyższają ryzyko wystąpienia zaburzeń w mikroflorze pochwy.
  • brak higieny u partnera. Jeśli partner nie stosuje prezerwatyw, przenosi do dróg rodnych kobiety różnorodne bakterie,  w tym patogeny. W przypadku braku wystarczającej higieny u jednego z partnerów, bez zmian nawyków zakażenia mogą być częste.
  • leczenie zakażeń tylko u jednego partnera. Wyleczenie tylko jednej osoby w związku może przyczynić się do wzajemnego zakażania. Terapię powinny przejść obie osoby, jeśli nie korzystały one podczas zachorowania z prezerwatyw, jako bariery mechanicznej. Problemem bywa także niedokończona terapia zalecona przez ginekologa, ponieważ skrócenie jej na własną rękę grozi nawrotem choroby i uodpornieniem się złych bakterii na dany typ lekarstw.
  • niewłaściwa dieta. Wbrew pozorom, dieta ma pośredni związek ze stanem flory bakteryjnej. Szczególnie szkodzi bogata w cukier, który jest doskonałą pożywką dla złych bakterii, które szybciej się namnażają.
  • częste podróże, korzystanie z basenu, czyli kontakt z obcymi dla „naszych” naturalnych dobrych bakterii, może skutkować zakażeniem po zetknięciu z nowymi patogenami.
  • stres. Podczas jego odczuwania, szczególnie gdy jest przewlekły, ulega obniżenie naturalnej odporności organizmu, a co za tym idzie, wzrasta ryzyko zachorowań, także na infekcje intymne.

Kobieca anatomia nie sprzyja zdrowiu intymnemu

Nie można przy tej okazji pominąć jeszcze innego, bardzo ważnego czynnika, który predysponuje nas do wystąpienia kłopotów. Naturalne umiejscowienie blisko siebie odbytu i pochwy oraz błędy, jakie nieświadomie popełniamy podczas podstawowych czynności higienicznych w tym obszarze. Wiele z nas nie ma wiedzy o tym, że bakterie krążą między odbytem a pochwą, powodując problemy z mikroflorą w pochwie. A przenieść szkodliwe mikroby z odbytu do pochwy wcale nie jest trudno!

Fot. Materały prasowe

Fot. Materały prasowe

W dodatku najczęściej dzieje się to bez świadomości naszych działań. Zazwyczaj nie przykładamy wagi do kierunku ruchu dłoni, zarówno w trakcie podcierania się podczas wizyty w toalecie, czy też pod prysznicem oraz przy wycieraniu miejsc intymnych ręcznikiem. Tym samym, zagarniamy szkodliwe bakterie z okolicy odbytu i przenosimy je w okolice pochwy. Stąd do zakażenia krótka droga, a przecież w prosty sposób można zniwelować ryzyko wystąpienia problemów. Wystarczy wykonywać ruch dłonią w kierunku od przodu do tyłu, nigdy odwrotnie, by zmniejszyć ryzyko przeniesienia patogenów dalej.

Postaw na profilaktykę i działaj, zanim kłopoty się pojawią

Na szczęście dla wszystkich kobiet, istnieją naturalne rozwiązania wzmacniające kobiecość oparte o metabolity Lactobacillus 

Stosowanie ich zabezpieczy przed częstymi zakażeniami miejsca intymne, dzięki zawartości naturalnych składników aktywne w postaci metabolitów bakterii z rodzaju Lactobacillus. Idealnie sprawdzi się tu prOVag® emulsja, pozbawiona szkodliwych parabenów i konserwantów, a także barwników, SLES, SLS, mydła, potencjalnych substancji alergizujących. Doskonale pielęgnuje ona okolice intymne, działając przeciwdrobnoustrojowo i zapobiegając rozwojowi niekorzystnych mikroorganizmów.

Podobne, korzystne działanie wykazuje  prOVag żel®, który zapobiega i leczy wspomagająco zakażenia okolic intymnych oraz łagodzi skutki tych zakażeń. Pomaga utrzymać fizjologiczne, kwaśne pH, zapewniając tym samym naturalną ochronę okolic intymnych przed rozwojem niekorzystnej flory bakteryjnej. Działa przeciwgrzybiczo oraz przeciwbakteryjnie wobec drobnoustrojów najczęściej wywołujących zakażenia intymne (m.in. C.albicans, C. glabrata, G. vaginalis, E. coli, S. agalactiae).

Sięgając po takie wsparcie, wybierz także kapsułki prOVag® zawierające liofilizowaną zawiesinę żywych pałeczek kwasu mlekowego. Bakterie te w sposób naturalny przemieszczają się z dolnego odcinka przewodu pokarmowego i zasiedlają pochwę. Dzięki swym właściwościom wpływają na równowagę mikrobiologiczną i utrzymują odpowiednie pH pochwy.

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

W walce o zdrowie okolic intymnych pomogą również żywe specjalistyczne bakterie. Znajdują się one w składzie kapsułek  inVag, innowacyjnego, dopochwowego leku probiotycznego o szybkim działaniu. Zawiera on kompozycję 3 opatentowanych szczepów bakterii Lactobacillus, idealnie dobranych dla kobiet w Polsce. Zaleca się jego stosowanie w celu przywrócenia lub uzupełnienia flory bakteryjnej pochwy oraz utrzymania właściwego pH, wspomagająco przy infekcjach pochwy (grzybica, bakteryjna waginoza), upławach, oraz w celu zapobiegania stanom zapalnym.

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

 

Dysponując głębszą wiedzą na temat przyczyn kłopotów ze zdrowiem intymnym, świadomością, w jaki sposób im zapobiegać oraz przede wszystkim właściwych specyfików probiotycznych linii inVag i proVAg, łatwiej będzie niwelować ryzyko zakażenia okolic intymnych.

Artykuł powstał we współpracy z marką ProVag


Zdrowie

4 proste zasady ochrony przed infekcjami intymnymi (i jak je leczyć)

Hanna Szczygieł
Hanna Szczygieł
24 stycznia 2017
Fot. iStock / iascic
Następny

O naszej intymności najczęściej przypominamy sobie dopiero wtedy, gdy ta da o sobie znać… zazwyczaj w przykry sposób. Mamy – my, kobiety – sporo grzeszków, wymierzonych samym sobie poniżej pasa, a przecież tak niewiele potrzeba. Ba! Większość z tych rzeczy robimy – tylko nie zawsze dobrze, bez większej uwagi.

A gdyby tak, tym razem „zapomnieć” o infekcjach intymnych, a nie jak dotychczas o zdrowych, niedokuczających niczym okolicach intymnych? To by było życie… Na szczęście jest w zasięgu ręki 😉

Najwyższa pora zadbać o ochronę naszej wyjątkowej kobiecości. Poznajcie 4 proste zasady ochrony przed infekcjami intymnymi (i dowiedzcie się, jak przyspieszyć ich leczenie).

Zdrowie

Piramida ochrony zdrowia intymnego. Czyli program pełnej ochrony i leczenia zdrowia intymnego kobiet

Hanna Szczygieł
Hanna Szczygieł
24 stycznia 2017

Jesteśmy świadome, wykształcone i dbamy o siebie. Zielenina, ćwiczenia, a nawet ubrania z bawełny organicznej- fit, eko, zdrowo. Nic w tym dziwnego, nie dzisiaj. Ale odpowiedz sobie teraz na pytanie – co robisz dla swojego zdrowia intymnego? Zaskoczona?

Większość z nas, kobiet nie przywiązuje znacznej uwagi do zdrowia intymnego, dopóki nie pojawią się symptomy jego braku. Infekcje, problemy, nieprzyjemności. A przecież kobieca pochwa niczym nie odstaje od serca (o które dbamy), czy jakiegokolwiek innego organu! Zdrowie intymne, to komfort życia intymnego, płodność… Więc, co tak naprawdę każda kobieta powinna wiedzieć o sobie, o swojej ochronie zdrowia intymnego?

Piramida ochrony zdrowia intymnego

Czyli absolutna podstawa, tego co dla kobiety powinny być najważniejsze. Najmocniejszym filarem piramidy jest fizjologia, równowaga – czyli po prostu właściwa higiena, leczenie infekcji natomiast jest małym fragmentem (bardzo ważne i potrzebne, lecz jeśli zadbacie o poprzednie filary, będzie to niezwykle rzadka procedura w waszym życiu).

 

Właściwa higiena intymna

Nie, mydło nie wystarczy. Według badań* 8 proc. Polek higienę intymną „załatwia” szarym mydłem lub żelem pod prysznic… To nie jest trafiony pomysł. Po pierwsze dlatego, że pH okolic intymnych znacznie różni się od tego na pozostałych częściach ciała, po drugie kolorowe mydełka są wręcz nafaszerowane sztucznymi efektami specjalnymi: cudowne zapachy, barwniki i – o losie – brokat (!), po trzecie w żaden sposób nie wpierają utrzymania naturalnej, kobiecej mikroflory. Zasadowe pH mydła jest jak broń wymierzona w naturalną barierę ochronną. Pochwa i jej okolicy mają odczyn pH kwaśny – i właśnie to chroni kobietę przed rozwojem wielu patogenów w jej środowisku.   Higiena – to również odpowiednia przewiewna (najlepiej bawełniana bielizna), nie nadużywanie wkładek czy tamponów – czyli nie stosowanie ich nieustannie. A jeśli już sięgacie po takie nierzadko pomocne gadżety, pamiętajcie o ich częstej wymianie. To, że wkładka się nie zabrudziła, nie oznacza, że możemy ją nosić cały dzień!

piramida6

Fot. Materiały prasowe

Piramida ochrony zdrowia intymnego – co robić

Jak zbudować swoją piramidę?

Tak naprawdę każda z nas swoją piramidę buduje od podstaw. Zaczynając od wyboru kosmetyku do mycia a kończąc na regularnych wizytach u ginekologa czy leczeniu ewentualnych infekcji. Poza tym warto pochylić się nad swoją kobiecością nieco uważniej – z chęcią łykami witaminki na włosy i paznokcie, na to i tamto, ale ile z nas regularnie przyjmuje probiotyk czy wybiera dobry produkt do higieny?

Emulsja do higieny intymnej

Emulsja powinna być delikatna i skuteczna. Cechy  idealnego preparatu do higieny intymnej spełnia niewiele preparatów. Podczas wyboru możemy śmiało wymagać: 0% konserwantów, barwników, SLES, SLS, mydła. Świetnym produktem jest prOVag® emulsja. Przeznaczona jest dla alergików, dzieci od 1 r.ż oraz kobiet , także w ciąży. Preparat mimo iż jest nowością został nagrodzony medalem SuperMama Awards oraz został mu przyznany Certyfikat Zaufania Złoty Otis 2015. Wykazuje działanie hamujące rozwój niekorzystnych drobnoustrojów, przy jednoczesnej promocji wzrostu Lactobacillus.

Lactobacillus, czyli tzw. pałeczki kwasu mlekowego, pełnią bardzo ważną rolę, wytwarzając nadtlenek wodoru, który działa antybakteryjnie oraz kwas mlekowy, który utrudnia rozwojowi patogennych organizmów w pochwie.

Czyli jednocześnie nie niszczymy naturalnej ochronę, podnosimy jej siłę i skuteczność.

DOBRA RADA: zrezygnuj z gąbek i myjek – to prawdziwa kolonia dla drobnoustrojów.

Szybka pomoc i wzmocniona chrona

Drugi najważniejszy filar intymnego bezpieczeństwa-wzmocniona ochrona i szybka pomoc. Kiedy organizm wysyła sygnały: szczypie i swędzi w okolicach intymnych-działaj natychmiast, precyzyjnie w zgodzie z kobiecą naturą-dostarcz skoncentrowanych składników którymi naturalnie się bronimy: metabolitów bakterii kwasu mlekowego, które hamują patogenne bakterie i grzyby, promują dobroczynne bakterie.

Bo jeśli już zadbamy o stan fizjologiczny – należy go jeszcze utrzymać. Aktywny tryb życia, zmiany hormonalne, podróże, seks, basen czy wizyta na siłowni – prawie każda życiowa aktywność kobiety sprzyja obniżeniu tej ochrony. O publicznych toaletach (tak, te w pracy też się liczą) chyba nie muszę wspominać.

I tu oczekujemy szybkich rozwiązań.

Żel do ochronny intymnej prOVag przydaje się i do codziennej ochrony i w sytuacjach wyjątkowych – takich jak pierwsze objawy infekcji sromu i pochwy-Łagodzi objawy zakażeń intymnych oraz ma silne działanie przeciwbakteryjnym i przeciwgrzybiczym.

Fot. Materiały prasowe

Piramida zdrowia intymmnego stworzona z produktów najlepiej przebadanych i dopasowanych do potrzeb Polek.

Długotrwała ochrona

Czyli właśnie probiotyk. Proste, skuteczne i dostępne rozwiązanie dla każdej kobiety by wzmocnić ochronę całego układu rozrodczego i pokarmowego. A jak wybierać probiotyk ginekologiczny? Najlepiej wybierać preparat stworzony dla Polek, czyli swoim składem dopasowany do naszej mikroflory.  ProVag zawiera aż 3 polskie szczepy a ich działanie wycelowane jest w najbardziej szkodliwe patogeny powodujące infekcje intymne u Polek czyli: grzyby z rodzaju Candida oraz E. coli, E. faecalis, G. vaginalis, S.  aureus, P. bivia, S. agalactiae oraz pomaga utrzymać na długo naturalną równowagę ekosystemu pochwy .

Jeśli nie chcesz zażywać probiotyku codziennie, bo zwyczajnie nie odczuwasz takiej potrzeby, pamiętaj o kilku sytuacjach wyjątkowych, w których powinnaś po niego sięgnąć:
– po antybiotykoterapii
– przy skłonności do nawracających infekcji intymnych
– wspomagająco podczas leczenia zakażeń układu moczowo-płciowego
– podczas menopauzy
– przy stosowaniu antykoncepcji hormonalnej
– w sytuacjach ogólnych infekcji organizmu takich, jak przeziębienia i obniżenie odporności organizmu
– gdy odczuwasz dyskomfort podczas seksu – np. z powodu suchości pochwy, skorzystaj z nawilżających globulek, które również odbudują naturalny ekosystem.

Leczenie

Ostatni element układanki. Każda infekcja intymna wymaga leczenia. Jeżeli czujesz, że „coś się święci” lub o zgrozo, jest już źle – pędź do ginekologa. Doraźnie pomogą probiotyki dopochwowe taki jak szybko działający  inVag -. Ale nie odkładaj wizyty z powodu drobnej poprawy. Podczas leczenia, które zaleci twój ginekolog, możesz regularnie korzystać z całej kuracji prOVag. To wspomoże i przyspieszy proces leczenia. I pamiętaj, naprawdę nie ma nic gorszego niż niedoleczona infekcja intymna – choć często wydaje się błaha, skutki takiego przekładania dbania o zdrowie na później mogą być bardzo przykre.

Prewencje i wspomaganie leczenie ewentualnych infekcjo intymnych możesz prowadzić równolegle na dwóch frontach: globalnie i miejscowo. Stosując preparat doustny (ten w sposób ochronisz układ pokarmowy i okolice intymne poprze dekontaminację krocza) oraz miejscowo w postaci kapsułek dopochwowych lub żelu, który dodatkowo zapewni komfort i złagodzi podrażnienia.

Do pełnej ochrony zdrowia intymnego  zastosuj wyżej wymienione produkty (inVag, prOVag żel, emulsja, kapsułk) wchodzące w skład  Piramidy Zdrowia Intymnego najlepiej dopasowane do polskiej mikroflory i najlepiej przebadane na Polkach. Wypróbuj sama!

Teraz za możesz przetestować za darmo  prOVag, producent zwróci Ci wydane fundusze za 1 dowolne opakowanie prOVag.

testuj provag

*Raport z badań ankietowych przeprowadzony w 2015 r., kobiecosc.info, n=807

Dowiedz się więcej na www.testujemy.provag.info


Artykuł powstał we współpracy z marką ProVag


Zobacz także

jemioła

Jemioła – magiczna roślina o leczniczych właściwościach. Dlaczego wieszano jemiołę w domach?

20 sygnałów od ciała, że brakuje Ci jakiegoś składnika odżywczego

30 sposobów, by zrzucić zbędne kilogramy po 30-tce