Zdrowie

9 gorzkich prawd o szczęśliwych związkach

Redakcja
Redakcja
17 maja 2022
fot. Studio4/iStock
 

Większość z nas uważa, że kiedy w końcu znajdzie „tę właściwą osobę”, wszystko się ułoży i wszelkie problemy znikną na zawsze. I chociaż szczęśliwy związek z pewnością przyniesie spokój – również w tym przypadku nie ma ideałów. 

Nawet najszczęśliwszy związek wymaga czasu, pracy i uwagi. A szczęśliwe relacje nie zdarzają się tak po prostu, ale wymagają czasu i wysiłku, aby je zbudować. Jeśli szukasz związku, który przyjdzie ci łatwo, czeka na ciebie niestety kubeł zimnej wody . Jeśli jednak jesteś gotowa poświęcić niezbędny czas i wysiłek, szczęśliwy związek jest zdecydowanie tego wart.

Oto 10 gorzkich prawd o szczęśliwych związkach

1. Będą dni, kiedy wszystko będzie jak walka

W niektóre dni wszystko będzie wyglądało jak walka. Nieuchronnie wydarzy się coś, co wytrąci ciebie i twojego partnera z równowagi, a powrót na właściwe tory będzie wymagał pracy. Tak długo, jak będziecie wam zależało, te zmagania, bez względu na to, jak trudne, zakończą się sukcesem.

2. Nie zawsze będziesz lubić swojego partnera

Będą dni, w których będziecie mieli siebie dość, nie będziecie mogli nawet na siebie patrzeć, będziecie działać sobie na nerwy. To normalne, ponieważ nie da się lubić wszystkich przez cały czas. Tak po prostu jest.

3. Każde z was będzie musiało chodzić na kompromisy

Jeśli wejdziesz w związek wierząc, że wszystkie twoje potrzeby zawsze zostaną zaspokojone, czeka cię przykra niespodzianka. Nie mówię, że twoje potrzeby nie mają znaczenia, ale relacje angażują dwie osoby i każda ma swoje potrzeby. Czasami twoja wola będzie inna niż twojego partnera. W takich sytuacjach będzie trzeba pójść na kompromis.

4. Seks nie zawsze będzie świetny

Czasami ty i twój partner będziecie w siódmym niebie. Jednak będą też chwile, w których seks będzie słaby lub nawet nie będzie go w ogóle. To jest w porządku i nie ma się czym martwić. Jeśli wyobrażasz sobie swój idealny związek jako sytuację, w której cały czas jest jak w filmie, być może będziesz musiała dostosować swoje oczekiwania do rzeczywistości.

5. Czasami iskra przygaśnie

Iskra w kochającym związku będzie się rozpalać i przygasać. Będą dni, w których znów poczujecie się jak nastolatki, ale będą i takie, kiedy oboje będziecie się zastanawiać, co jeszcze ze sobą robicie. W te dni będziecie musieli ponownie skupić się i aktywnie pracować, aby ponownie ożywić związek.

zostać czy odejść

fot. Artem Peretiatko/iStock

6. Twój partner to nie ty – więc będą różnice

Twój partner nie jest twoim klonem. To zupełnie inna osoba, ze swoimi oczekiwaniami, pragnieniami, fantazjami i pomysłami. Bez względu na to, jak bardzo chcesz, aby zobaczył coś tak, jak ty to widzisz, będą chwile, w których po prostu tego nie zrobi.

7. Czasami nadal będziesz czuć się samotna

Może to być szok, ale nawet gdy jesteś w związku, będziesz samotna. To tylko kolejna część życia. Po tym, jak przez długi czas byłAś w pobliżu tej samej osoby, przyzwyczajasz się do niej. Czasami usiądziesz w tym samym pokoju i nawet nie powiesz ani słowa. I to też jest w porządku.

8. Cały czas będziesz pracować nad komunikacją

Większość ludzi zakłada, że po pewnym czasie zsynchronizują się w parze i będą się rozumieć bez słów. I chociaż czasami może tak być, będą też chwile, w których wasza synchronizacja… pójdzie się paść. W tych momentach będziecie musieli starać się po raz kolejny znaleźć wspólny język. Jesteście dwiema różnymi osobami. Nieporozumienia i kłótnie to coś zupełnie normalnego. Pamiętaj tylko, aby komunikować się i zadawać pytania Tak długo, jak będziecie ze sobą współpracować, przejdziecie przez to.

9. Musisz zachować swoją tożsamość

Być może jednym z najbardziej niezrozumianych aspektów związku jest przekonanie, że kiedy dołączasz do pary, musisz stać się jednością z tą osobą. Zamiast pozostać sobą, wielu ludzi staje się jednym monolitem. Stają się niezdrowo współzależni. Mają nawet wspólne konto na Facebooku. Aby szczęśliwy związek pozostał szczęśliwy i zdrowy, obie osoby w związku muszą zachować własną tożsamość i poświęcać czas dla siebie.


Zdrowie

Co się stanie z twoim ciałem, kiedy odstawisz cukier? 8 ważnych zmian

Redakcja
Redakcja
17 maja 2022
cukier
fot. iStock/ Rostislav_Sedlacek

Czy jest jeszcze ktoś, kto nie wie, że cukier szkodzi? I o ile potrzebujemy naturalnych cukrów z owoców, ziaren i warzyw, to te znajdujące się w bardziej przetworzonej żywności mogą nie tylko zniszczyć nasze zdrowie, ale także dostarczają nam całej masy bezużytecznych kalorii. Naukowcy zbadali, co się stanie, jeśli zrezygnujemy z cukru na 10 dni. Rezultaty badań dają do myślenia.

Przykład? Kupujesz w sklepie małą paczuszkę cukierków, a wraz z nimi cukier, 251 kalorii, 13% dziennego zapotrzebowania na tłuszcze nasycone i marne 7,4 mg potasu. Możesz zjeść całą paczkę i ledwo poczuć sytość, ponieważ twój żołądek potrzebuje pewnych minerałów, aby czuć się nasyconym. I odwrotnie, możesz zjeść ziemniaka, który ma 168 kalorii, 0 tłuszczu, bez dodatku cukru, 4 gramy błonnika, 28% witaminy C, 27% witaminy B6, 26% potasu, 12% niacyny, 12% kwasu foliowego, 12% magnezu i więcej. I poczuć sytość.

Dieta wypełniona rafinowanym cukrem może równać się diecie ubogiej w odpowiednie witaminy, minerały i inne składniki odżywcze niezbędne do utrzymania zdrowia.

Sprawdź, co się stanie jeśli przestaniesz jeść rafinowany cukier:

1. Obniży się poziom cholesterolu

Według badań, spożywanie zbyt dużej ilości cukru powoduje spadek naszego dobrego cholesterolu, co z kolei powoduje wzrost tego złego.

2. Poprawi się zdrowie serca

Spożywanie zbyt dużej ilości cukru powoduje również wzrost trójglicerydów, co może zwiększać ryzyko chorób serca i udaru mózgu. Zmniejszając o zaledwie 20% spożycie cukru, obniżasz ryzyko chorób serca.\

3. Poprawi się zdrowie zębów

Twój dentysta mówi ci, abyś ograniczyła cukier? Naprawdę ma ku temu powody. Słodkie przysmaki smakują pysznie, ale mogą również powodować gnicie zębów. Cukier odżywia bakterie w jamie ustnej, które są odpowiedzialne za ubytki i infekcje.

4. Schudniesz

Jedzenie w nadwyżce kalorycznej przez dłuższy czas może powodować przyrost masy ciała. A żywność zawierająca rafinowany cukier jest zazwyczaj bogatsza w kalorie, za to ma prawie żadną wartość odżywczą.

Fot. iStock/YakobchukOlena

5. Zaczniesz się lepiej odżywiać

Kiedy ograniczymy rafinowany cukier (który jest tylko pustymi kaloriami), pojawi się więcej miejsca na zdrowsze opcje, takie jak orzechy, nasiona, ziarna, rośliny strączkowe, warzywa i owoce. Wszystkie te pokarmy mają składniki odżywcze, których organizm potrzebuje do zdrowego funkcjonowania.

6. Poprawi się stan twojej skóry

Czy to nie dziwne, że jesteśmy w stanie płacić grube pieniądze za kosmetyki czy zabiegi medycyny estetycznej i… równie grube za kiepskie jedzenie? Tymczasem wystarczy po prostu wyeliminować rafinowany cukier z diety.

7. Zmniejszy się ryzyko chorób

Ci, których dieta wypełniona jest rafinowanym cukrem, są również bardziej narażeni na rozwój cukrzycy, chorób serca, wysokiego ciśnienia krwi, chorób wątroby i wielu innych poważnych chorób. Eliminując cukier, zmniejszasz ryzyko wielu chorób.

8. Poprawa nastroju

Spożywanie cukru negatywnie wpływa na nasze zdrowie psychiczne. Może zwiększyć prawdopodobieństwo depresji, czy lęków.


Zobacz także

Świąd – intymny problem

Talia bez fałdek? Możesz ją wyćwiczyć

Tramal - krople, tabletki, zastosowanie, przeciwwskazania, skutki uboczne

Tramal – lek o działaniu przeciwbólowym. Co należy o nim wiedzieć przed zastosowaniem?