Zdrowie

Jesteś na diecie, a czasem dopada cię ochota na drinka? Sprawdź jak nie przesadzić z kaloriami

Żaklina Kańczucka
Żaklina Kańczucka
23 sierpnia 2016
Fot. iStock / gradyreese
 

Od czasu do czasu większość z nas sięga po alkohol dla towarzystwa lub relaksu. Niezależnie od tego, czy to jest piwo, wino czy drink z wódką, każdy rodzaj napojów wyskokowych niesie ze sobą groźbę nadmiaru kalorii oraz szkodliwości dla zdrowia w większych ilościach spożytych trunków. 

Jeśli jesteś na diecie i dzielnie liczysz kalorie, zaproszenie na zakrapianą imprezę, lub grillowanie w upalny dzień może być nie lada wyzwaniem. Bo trudno poprzestać na jednym smacznym drinku czy zimnym piwie, gdy towarzystwo dopiero się rozkręca. A z kolei nadmiar alkoholu nie tylko lokuje się w biodrach, ale przyprawia o przykre skutki dnia następnego. Można nie pić wcale, albo spożywać alkohol świadomie, bez szkody dla zdrowia i figury. Bądźcie rozsądne i korzystajcie z umiarem. Wszystko przecież jest dla ludzi, szczególnie pełnoletnich.

Alkohol bywa zdradliwy z kilku powodów

Niebezpieczeństwo polega na tym, że kalorie wypijane z alkoholem to energia, której organizm nie potrafi zmagazynować. One spalane są w pierwszej kolejności, podczas gdy dostępne w tym samym czasie źródła energii w postaci tłuszczu i węglowodanów zmienia na tkankę zapasową. I trudno temu zapobiec, skoro najczęściej alkoholowi towarzyszą różne, mało dietetyczne przekąski oraz najczęściej tłuste mięsiwo i różne sałatki z majonezem. Picie alkoholu dobrze komponuje się z jedzeniem, więc pochłaniamy więcej, niż zjadłybyśmy podczas zwykłego posiłku. Ponadto alkohol sam w sobie mimo kaloryczności nie zaspokaja głodu, a wręcz luzuje hamulce, które na co dzień powstrzymują przed zjedzeniem na raz dużej paczki chipsów. Brak wysokiej zawartości białka w przyjmowanych płynach z alkoholem nie wywołuje produkcji hormonów wysyłających do mózgu sygnału o sytości.

Ile to jest porcja alkoholu?

Alkohol alkoholowi nierówny. Lampka wina, kufel piwa i kieliszek wódki nie są tożsame z jedną porcją alkoholu. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) określa, że: 1 standardowa porcja zawiera 10 gramów czystego alkoholu.

Zwykłe zsumowanie liczby wypitych piw, kieliszków wina czy drinków nie przekłada się na całkowitą liczbę „standardowych drinków”. Np. drinki mają bardzo różny skład, kieliszki różną wielkość, stąd łatwo pogubić się w obliczeniach zawartości „porcji alkoholu” w spożywanym napoju. Podobnie jak jedna pełna lampka wina to aż 3, a nie 1 porcja alkoholu! Puszka piwa zawiera zazwyczaj 330 ml 5% alkoholu, przy przyjęciu definicji 10-gramowego „standardowego drinka” wg WHO to 1,3 standardowej porcji.

Jedna porcja standardowa w różnych rodzajach napojów alkoholowych to:

 • 100 ml wina alk. 13%; cała butelka to aż 7,5 porcji
 • 275 ml piwa alk. 5%
 • 30 ml wódki alk. 40%
Fot. iStock / TatianaDavidova

Fot. iStock / TatianaDavidova

Kontroluj ilość i jakość wypijanych trunków:

1. Unikaj kolorowych mieszanek alkoholu

Wiemy, że najbardziej zdradliwie są kolorowe drinki, nie tylko te serwowane przez barmanów, ale i dostępne w sklepach gotowce.  Mimo że kuszą smakiem i bajecznymi kolorami, przygotowywane są na bazie cukru i syropu glukozowo-fruktozowego, co poza samym alkoholem jest prawdziwą bombą kaloryczną.

2. Rób drinki samodzielnie

Wtedy będziesz wiedziała, co ląduje w szklance. Zrezygnuj z dodawania do drinków dużej ilości sztucznie słodzonych napojów owocowych i napojów gazowanych. Dobieraj składniki ostrożnie, dodawaj czystą wodę gazowaną, sok z cytryny czy limonki, liście mięty. Jeśli zamawiasz drinka u barmana, wybierz te najprostsze. Im mniej dodatków, tym bezpieczniej dla figury.

3. Odpuść shooty

Owszem, picie jednego za drugim wchodzi bardzo sprawnie, ale tylko do momentu. Poza tym, zanim dotrze do twojego mózgu sygnał o tym, ile właściwie alkoholu wypiłaś, może być po zabawie, gdy cię zetnie niespodziewanie. Nie wspominając o ogromie kalorii wlanych w siebie praktycznie na raz.

4. Pij porządne trunki, nie mieszaj ich ze sobą

Zasada brzmi następująco — im lepszej jakości alkohol, tym mniej w nim zbędnych, kalorycznych dodatków dodawanych po to, żeby sztucznie poprawić jego smak i barwę. Nie mieszaj ze sobą różnych alkoholi, finał takiej zabawy może być naprawdę nie do pozazdroszczenia. Wybierz jeden rodzaj i racz się nim na spokojnie, impreza to przecież nie wyścigi.

5. Zapamiętaj, czego lepiej unikać:

Do najmniej sprzyjających twojej figurze należą: 

 • piwo zwykłe 155kcal
 • sangria 160kcal
 • kieliszek Martini 175kcal
 • gin z tonikiem 180kcal
 • rum z colą 185kcal
 • wódka z tonikiem 200kcal
 • porto 280kcal
 • słodkie wino 295kcal
 • kieliszek likieru kawowego 350kcal
 • czekoladowe Martini 438kcal
 • pina colada 460kcal
 • margarita 150-740kcal
 • Long Island ice tea 780kcal

Natomiast drinki, na które możesz sobie pozwolić bez większego strachu o figurę to:

 • krwawa Mary – 80-110kcal plus zdrowy sok pomidorowy
 • wódka z wodą gazowaną, dodatkiem cytryny i świeżych liści mięty, bez dodatku cukru, to 97kcal
 • średniej wielkości kieliszek wina wytrawnego to 125kcal
 • wódka z prawdziwym sokiem, niesłodzonym to 145kcal
 • rum z colą bez cukru lub gin z tonikiem bez cukru to około 100kcal
 • mojito z odrobiną cukru, wodą gazowaną, a nie słodzonym napojem, miętą, lionką i rumem to 110kcal

Powyższe zestawienie nie zrujnuje twojego planu dietetycznego, oczywiście, jeśli wypijesz takie trunki okazjonalnie i w rozsądnych ilościach.


źródło: www.guiltfree.plwww.drink-less.com


Zdrowie

Najfajniejszy magazyn dla kobiet – Oh!me zatrudni dziennikarza. Dołącz do naszego zespołu

Redakcja
Redakcja
23 sierpnia 2016
Najfajniejszy magazyn dla kobiet - Oh!me zatrudni dziennikarza. Dołącz do naszego zespołu
Fot. iStock / peshkov
 

Jesteśmy z Wami już prawie rok, rozwijamy się, chcemy bardziej:) I właśnie dlatego szukamy nowej osoby do naszego (super) zespołu. Czego oczekujemy? Inteligencji, bystrości, pomysłowości, lekkiego pióra. Pracujemy szybko, więc opanowanie będzie dużą zaletą. Wytrzymałość też w cenie.

Jeśli interesują cię tematy społeczne, lubisz ludzi, a przede wszystkim lubisz inne kobiety i lubisz o nich pisać – odezwij się. Jeśli jesteś facetem i uważasz, że nasz portal potrzebuje twojego pióra – też napisz:)

Wyślij swoje CV i koniecznie pokaż nam, co potrafisz :). Czekamy na twój próbny tekst.

Nie wymagamy doświadczenia – liczy się talent i pasja. Napisz dlaczego chciał(a)byś pracować akurat z nami, w naszym portalu.

 Co oferujemy?

Pracę zdalną, w fajnym zespole, wspólny rozwój, który też zależy od ciebie, sporo wolności w realizacji planów.

Na wasze maile czekamy pod adresem: [email protected], w temacie wiadomości wpisujcie „Dziennikarz”.

Pozdrawiamy,
Redakcja

Prosimy o dołączenie do wiadomości poniższego oświadczenia:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych zawartych w ofercie pracy dla potrzeb niezbędnych do realizacji procesu rekrutacji zgodnie z ustawą z dnia 29.08.1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. z 2002 r. Nr 101, poz. 926 z późn.zm. )


Zdrowie

Wprowadź więcej pozytywnej energii do swojego domu, dzięki tym roślinom

Żaklina Kańczucka
Żaklina Kańczucka
23 sierpnia 2016
storczyki - pielęgnacja, jak dbać o storczyki
Fot. iStock / Kerstin Waurick – storczyki - pielęgnacja, jak dbać o storczyki

Rośliny od bardzo dawna zdobią nasze domy i cieszą oczy wyjątkowymi barwami i kształtami zarówno kwiatów, jak i liści. Ale mają one nie tylko wyżej wymienione znaczenie, ponieważ znakomicie wpływają na nasz nastrój, dodają harmonii w pomieszczeniu, a wiele z nich doskonale radzi sobie z oczyszczaniem powietrza z zanieczyszczeń. 

Bywa, że kwiaty doniczkowe pojawiają się w domu jako prezent, lub przypadkowy wybór, o którym kupujący nie ma większego pojęcia. W efekcie złej pielęgnacji lub niewłaściwego miejsca, w którym roślina stoi, zamiast cieszyć oko, marnieje, by na końcu wyschnąć i wylądować na śmietniku. Zamiast łapać pierwszą lepszą doniczkę w kwiaciarni, wybierz dla siebie jedną z roślin, która dzięki wyjątkowym właściwościom, zmotywuje cię do opieki nad nimi.

Poznaj rośliny, które dodadzą energii w twoim domu

1. JAŚMIN (JASMINUM)

Jest świętym kwiatem (a właściwie krzewem) Persji, w której przypisywano mu wielkie znaczenie przywoływaniu proroczych snów. Jaśminowy zapach pobudza erotycznie więc już w starożytności znany był jako afrodyzjak, oraz reduktor napięcia i stresu. Ta roślina stymuluje energię i poprawia samoocenę, z powodzeniem można ją uprawiać w ogrodzie, ponieważ przetrzymuje mrozy do 30 stopni.

2. ROZMARYN (ROSMARINUS OFFICINALIS)

Pozwala w takcie trwania złego nastroju, załagodzić niepokój. Rozmaryn postrzegany był jako odstraszacz złej energii i duchów. Hodowany w donicy przed frontowymi drzwiami, broni dom przed złem z zewnątrz. Poza tym trzymany na kuchennym parapecie jest znakomitą przyprawą np. do mięs, o m.in. właściwościach antydepresyjnych, poruszający energię drzemiącą w organizmie, poprawiającą krążenie krwi.

3. LILIA (LILIUM)

Pomaga oczyścić otoczenie z wszelkich duchowych, emocjonalnych i fizycznych problemów. Dobrze rośnie w zacienionych miejscach, jest idealna do sypialni, wspierając ciszę i spokój snu.

 Fot. Pixabay / / CC0 Public Domain


Fot. Pixabay / / CC0 Public Domain

4. SZAŁWIA (SALVIA OFFICINALIS)

Szałwii przypisywano możliwości otwierania wyższych stanów świadomości i komunikacji duchowej. Spalanie tej rośliny było praktykowane z powodu właściwości oczyszczających umysł. Szałwia daje poczucie dobrej energii w domu i działa bakteriobójczo.

Fot. iStock / Stieglitz

Fot. iStock / Stieglitz

5. BLUSZCZ (HEDERA HELIX)

Jest to jedna z najlepszych roślin doniczkowych filtrujących powietrze, usuwająca szkodliwe toksyny z przestrzeni. W folklorze bluszcz umieszczano często w korytarzach prowadzących na zewnątrz domu, jako bramę do szczęścia i zdrowia.

6. ALOES (ALOE VERA)

Jej liście i łodyga zawiera substancję, która pomaga leczyć choroby skóry, szczególnie skórę poparzoną. Energia aloesu odsuwa pecha i negatywne wibracje w domu.

Fot. iStock / Neustockimages

Fot. iStock / Neustockimages

7. BAZYLIA (OCYMUM BASILIUM)

Bazylia jest rośliną, która przyciąga pozytywne wibracje do otoczenia. Jest to jedna z rzadkich roślin, które wytwarzają tlen przez 20 godzin dziennie, usuwając jednocześnie toksyny. Nadaje się nie tylko do gotowania, ale dzięki delikatnym i pachnącym listkom nie tylko do gotowania, ale do łagodzenia podrażnień i wzmacniania siły duchowej.

8. ORCHIDEA (ORCHIDACAEA)

Storczyki uwalniają tlen podczas nocy, regulując w sypialni i równoważąc energię podczas snu. W czasach starożytnych Chin storczyk traktowany był jako nośnik dobrej energii seksualnej. Jego pozytywna energia zwiększa rozmach romansu i miłości, usuwając negatywne emocje z pomieszczenia.

Fot. iStock / nurulanga

Fot. iStock / nurulanga

9. OREGANO (ORIGANUM VULGARE)

Jego zapach pobudza szczęście, pokój, miłość, duchowego oczyszczenia. Zaparzany jako herbata, pomaga złagodzić wiele dolegliwości. Jest rośliną kojarzoną ze wzmocnieniem energii rodziny, usuwającą złą energię i niosący dobrą energię do swojej przestrzeni, w której rośnie. Najlepszym miejscem dla niego jest słoneczny parapet w kuchni.

10. LAWENDA (LAVANDULA VERA)

Jego kwiatom, traktowanym jako święte, przypisywano wiele magicznych właściwości, w tym ułatwianie wypoczynku. Roślina ta aktywuje energię stabilności w życiu, usuwa toksyny z domu, pomaga przy bólach głowy, bezsenności, depresji i innych dolegliwościach. Kilka kawałków liści i kwiatów dodanych do kąpieli pobudza jasność umysłu. Energia lawendy przynosi uzdrowienie i ochronę.

Fot. iStock / Peter Burnett

Fot. iStock / Peter Burnett

11. RÓŻA (ROSA)

Róża jest symbolem miłości na całym świecie. Energia tego świętego kwiatu ma moc uzdrawiania i wspierania miłości, rozpraszania toksyn i negatywnych emocji zarówno z domu, jak i życia.

Fot. Pixabay / castleguard / CC0 Public Domain

Fot. Pixabay / castleguard / CC0 Public Domain

12. EPIPREMNUM ZŁOCISTE (EPIPREMNUM AURERUM)

Według Feng Shui jego energia powoduje przyciąganie bogactwa i szczęścia, ze względu na kształt jej liści przypominających monety. Roślina ta zwiększa poziom tlenu w domu, najlepiej jest mieć ją w pobliżu sprzętów takich jak komputery, telewizory, czy routery WiFi, ponieważ pomaga załagodzić stres i niepokój w domu.

źródło: www.powerofpositivity.com

 


Zobacz także

Goździki

Goździki nie tylko na ból zęba i głowy. Do czego jeszcze można wykorzystać ich właściwości?

Międzynarodowy Dzień Epilepsji. Dieta ketogenna szansą, gdy leki zawodzą

Wmawiasz sobie, że to zwykły smutek? Sprawdź, jakie są typowe objawi depresji

Wmawiasz sobie, że to zwykły smutek? Sprawdź, jakie są typowe objawi depresji