Zdrowie

Jak złagodzić ból ucha?

Redakcja
Redakcja
7 kwietnia 2021
Ból ucha - przyczyny, objawy, domowe sposoby
Fot. iStock – Ból ucha - przyczyny, objawy, domowe sposoby
 

W zależności od przyczyny i nasilenia objawów można złagodzić ból ucha na wiele sposobów. Pomocne są zarówno domowe sposoby, jak i leki doustne i krople do uszu uśmierzające ból i zmniejszające obrzęk. Sprawdź, kiedy warto sięgnąć po preparaty bez recepty, a kiedy bezpieczniej udać się do lekarza!

Jakie są przyczyny bólu ucha?

W większości przypadków ból ucha jest jednym z objawów infekcji wirusowej, dlatego często towarzyszy przeziębieniu. W trakcie choroby zwykle pojawia się również gorączka, katar i osłabienie. Stan taki zwiększa ryzyko rozwoju infekcji bakteryjnej. Drobnoustroje mogą przedostawać się z górnych dróg oddechowych do ucha środkowego, co jest przyczyną ostrego, przewlekłego lub wysiękowego zapalenia ucha.

Ból ucha może dotyczyć również jego zewnętrznej części. W takich przypadkach za stan zapalny ucha odpowiadają bakterie lub wirusy, nieco rzadziej grzyby, które przedostają się do ucha ze środowiska zewnętrznego. Sprzyja temu niewłaściwa higiena uszu, narażenie przewodu słuchowego na wilgoć lub noszenie słuchawek dousznych i aparatów słuchowych.

Przyczyną bólu ucha często jest również nadmiar woskowiny usznej, która zalegając w przewodzie słuchowym drażni tkanki. Rzadko za ból ucha odpowiadają schorzenia niezwiązane z narządem słuchu. Są to m.in. choroby uzębienia, krtani, migdałków, tarczycy, czy nawet refluks żołądkowo-przełykowy, choroby serca i zmiany nowotworowe.

Kiedy konieczna jest pomoc lekarza?

Zanim dowiesz się, jak złagodzić ból ucha, koniecznie zastanów się, jaka może być jego przyczyna. Jeśli dolegliwości pojawiają się nagle, np. urazie głowy, upadku, czy zmianie ciśnienia, konieczna jest niezwłoczna wizyta u lekarza, ponieważ za ostry ból uch może odpowiadać uszkodzenie jego struktur, np. pęknięcie błony bębenkowej.

Na pomoc lekarza należy zdecydować się również, gdy poza bólem ucha pojawiają się inne niepokojące objawy, takie jak wyciek z ucha, wysoka gorączka, zawroty głowy, wymioty lub symptomy sugerujące inne choroby. Wizyty u specjalisty nie należy odkładać także w przypadku małych dzieci, u który infekcja może rozwijać się bardzo szybko.

W innych przypadkach, w trakcie 1-3 dni od pojawienia się objawów, można łagodzić ból ucha za pomocą preparatów dostępnych bez recepty i domowych sposobów. Jeśli dolegliwości nie mijają lub stają się silniejsze, udaj się do lekarza.

Jak złagodzić ból przy zapaleniu ucha?

Zarówno w przypadku zapalenia wirusowego, jak i bakteryjnego w pierwszej kolejności zaleca się przyjmowanie doustnych leków o działaniu przeciwbólowym i przeciwzapalnym. Antybiotyki, ewentualnie leki przeciwgrzybicze stosuje się z zalecenia lekarza w wybranych przypadkach.

Dyskomfort i ból związany z infekcją zwykle jest bardzo uciążliwy. Chorobie często towarzyszy swędzenie, kłucie i uczucie wypełnienia wynikające z obrzęku spowodowanego stanem zapalnym. Jak szybko złagodzić ból ucha? Wypróbuj krople do uszu LIX.

Wskazaniem do ich stosowania jest ból ucha, który pojawia się m.in. przy zapaleniu ucha zewnętrznego, alergii i podrażnieniach tkanek przewodu słuchowego. Krople te stosuje się również pomocniczo do łagodzenia bólu przy bakteryjnym stanie zapalnym.

Efekt przeciwbólowy po zastosowaniu kropli LIX pojawia się bardzo szybko, dzięki zawartości lidokainy o działaniu miejscowo znieczulającym. Z kolei składnik, jakim jest glicerol, wspomaga leczenie obrzęku, ponieważ wykazuje właściwości higroskopijne.

Jak zmniejszyć ból ucha – domowe sposoby

Zdarza się, że ból odczuwany jest nie tylko w środku, ale także za uchem, niekiedy promieniuje również do szyi. Jak zmniejszyć ból za uchem? Można wypróbować domowe metody, jednak z dużą rozwagą.

Jednym ze sposobów na łagodzenie bólu w okolicy ucha są ciepłe okłady. Trzeba jednak pamiętać, że ciepło i wilgoć mogą ułatwiać namnażanie się bakterii. Nie należy więc wkładać do ucha żadnych przedmiotów, takich jak np. wata. Decydując się na ciepły kompres przykładamy go tylko do zewnętrznych tkanek.

Znacznie lepszym i jednocześnie bezpiecznym sposobem na łagodzenie bólu ucha są inhalacje, zwłaszcza jeśli dolegliwości występują w trakcie przeziębienia. Wówczas za obrzęk i ból często odpowiada katar i podrażnienie trąbki słuchowej.

Niezależnie od przyczyny bólu zawsze należy pamiętać o odpowiedniej higienie. Do ucha nie powinno się wprowadzać żadnych przedmiotów. Należy również chronić przewód słuchowy przed wilgocią i zapewniać uszom naturalną cyrkulację powietrza. Chore ucho można zatykać tylko podczas kąpieli.

LIX/08018/03/21

Artykuł partnera


Zdrowie

Jak wybrać okulary by pasowały do twarzy i były modne?

Redakcja
Redakcja
7 kwietnia 2021
Fot. iStock/g-stockstudio
 

Okulary przede wszystkim pełnią funkcje w postaci korekty wzroku. Jednak nie da się ukryć, że jednocześnie są modnym dodatkiem, który potrafi być stylową ozdobą twarzy. Dobrze wybrane okulary potrafią nadać szyku, ekstrawagancji oraz uwydatnić zalety kształtu twarzy. Pojawia się jednak pytanie – jak wybrać okulary?

Otóż należy wiedzieć, że w kwestii wyboru oprawek panuje dosyć duża dowolność. Przede wszystkim istotny jest wybór kształtu oprawek. Tutaj do wyboru są oprawki okrągłe, pando, owalne, pilotki, prostokątne oraz tak zwane kocie oczy. Przy tak dużym wyborze samego kształtu na pierwszy rzut oka można się pogubić i po prostu nie wiadomo, na który kształt się zdecydować, jednak najłatwiej pamiętać o zasadzie że przeciwieństwa się przyciągają. Zgodnie z tą zasadą okrągłe okulary niczym dla Steva Jobsa lub Harrego Pottera będą pasowały do drobnej szczupłej twarzy. Zdecydowanie rzadziej tego typu okulary korekcyjne pasują do okrągłej twarzy. Z kolei dla osób mających bardziej zaokrąglone rysy twarzy odpowiedniejszym wyborem wydają się prostokątne okulary, które dają wrażenie bardziej kanciastych rys twarzy.

Dla panów chcących trochę ekstrawagancji sprawdzą się pilotki, w których można wyglądać niczym pilot śmigłowca. Natomiast panie mogą dodać trochę ekstrawagancji do swojej stylizacji stawiając na tak zwane motylki lub kocie oczy, które dodają trochę pazura i zadziorności tym samym nadają charakteru stylizacji.

Postaw na markowe oprawki

Jeśli chcesz wyglądać modnie to nie zastanawiaj się tylko postaw na markowe oprawki, które będą gustownym dodatkiem do Twojej stylizacji. Okulary to nie tylko sposób na poprawę widzenia ale także idealny sposób na dodanie charakteru do stylizacji. Łatwo można znaleźć u optyka modne oprawki topowych firm takich jak Ray Ban, Gucci lub eyerim collection.

Wbrew pozorom oprawki topowych marek niekoniecznie muszą być kosztowne. Topowe internetowe sklepy optyczne dosyć często oferują kupony rabatowe, dzięki którym da się kupić okulary z wysokiej półki w przystępnej cenie.

Artykuł partnera


Zdrowie

Homeopatia – co to jest i czy można ją stosować bezpiecznie?

Żaklina Kańczucka
Żaklina Kańczucka
6 kwietnia 2021
Homeopatia - co to jest, czy jest bezpieczna
Fot. iStock

Homeopatia to metoda leczenia opierająca się na potencjale naturalnych sił organizmu i jego zdolności do samoregulacji. Znalazła ona  wielu zwolenników, którzy doceniają jej działanie i chwalą brak skutków ubocznych stosowanych preparatów. Czym jest homeopatia, czy rzeczywiście jest bezpieczna, kiedy można po nią sięgnąć?

Homeopatia — co to jest?

Jej nazwa wywodzi się od greckich słów: homois, co znaczy podobny pathos, czyli cierpienie. Historia homeopatii sięga czasów starożytnej Grecji, a od dwóch wieków stosowana jest przez lekarzy jako metoda pomocna w leczeniu różnych chorób i dolegliwości. Homeopatia uznawana jest  przez Unię Europejską i Światową Organizację Zdrowia za część medycyny.

Homeopatia - co to jest, czy jest bezpieczna

Fot. iStock/Homeopatia

Zasady homeopatii

Homeopatia podchodzi do pacjenta holistycznie, czyli zwraca uwagę na całość, nie skupiając się jedynie na pojawiających się objawach. Dużą wagę przykłada do sił organizmu i zdolności do samoregulacji. Zakłada ona stosowanie odpowiednio przygotowanych preparatów, działających na  zasadzie „podobne leczy się podobnym”. Oznacza to, że leki homeopatyczne zawierają niewielkie dawki substancji aktywnych, które pomagają wyleczyć chorobę. Normalnie, w dużych dawkach, powodują one u zdrowej osoby objawy choroby, ale zaaplikowane w dawce minimalnej, wysokorozcieńczonej, pozbawionej działania toksycznego, wykazują działanie lecznicze. Leki homeopatyczne przygotowuje się przez odpowiednie rozcieńczenie substancji aktywnej, wstrząsanie (dynamizację) i  przez połączenie leku z podłożem.

Kto i kiedy może stosować homeopatię?

Po homeopatię może sięgnąć każdy. Według statystyk aż 300 000 000 ludzi na świecie stosuje leki homeopatyczne, a w Polsce opowiada się za nimi 30% społeczeństwa.

Homeopatia - co to jest, czy jest bezpieczna

Fot. iStock/Homeopatia

Leki zalecane przez homeopatię podaje się dzieciom (nawet niemowlętom), kobietom ciężarnym, które szczególną uwagę zwracają na zdrowie, czy osobom starszym. Homeopatię może zastosować każdy, przy dolegliwościach o różnym pochodzeniu, ponieważ leki polecane w niej mają szerokie spektrum działania. Sprawdzą się w przypadku nudności, zaburzeń pracy układu pokarmowego, przeziębień, grypy, wirusowych infekcji górnych dróg oddechowych, alergii, chorób reumatycznych, dolegliwości bólowych, czy nawet stanów niepokoju.

Leki homeopatyczne dostępne są w formie granulek i mikrogranulek, a także maści, żeli, tabletek, syropów, czopków, kropli doustnych lub kropli do oczu.

Czy homeopatia jest bezpieczna?

Homeopatia sama w sobie nie niesie niebezpieczeństwa dla zdrowia. Leki homeopatyczne są bezpieczne w stosowaniu, poleca się je nawet niemowlętom podczas bolesnego ząbkowania. Polskie Towarzystwo Homeopatii Klinicznej podaje, że dotychczas nie stwierdzono informacji o powikłaniach lub przypadkach śmiertelnych wynikających ze stosowania leków homeopatycznych.

Leki homeopatyczne poddaje się odpowiednim badaniom klinicznym. W Polsce dopuszcza je do obrotu Ministerstwo Zdrowia i Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Biobójczych. To oznacza, że mają one taki sam status jak inne leki. Za ich bezpieczeństwem przemawia także fakt, że nie wchodzą one w interakcje z innymi lekami.

Fot. iStock./Homeopatia

Kiedy homeopatia przestaje wystarczać?

Przy zwykłym przeziębieniu leczenie można ograniczyć tylko do stosowania leku homeopatycznego i porady farmaceuty. Jednak nie w każdej chorobie homeopatia uznaje się ją za jedyne źródło leczenia. Dzieje się tak np. w chorobach przewlekłych (nowotwory, cukrzyca), czy poważnym zachorowaniu, które wymaga sięgnięcia po antybiotyk. Wtedy jednak homeopatię można potraktować jako wsparcie w tradycyjnym leczeniu. Niebezpieczeństwo pojawia się także, gdy dotychczasowe leczenie chorób przewlekłych zostanie samodzielną decyzją pacjenta przerwane na rzecz homeopatii.

Warto konsultować wszelkie zmiany w leczeniu z lekarzem prowadzącym, by mieć pewność, że zmiana przysłuży się zdrowiu. Rozmowa z lekarzem jest także konieczna, gdy mimo stosowania środków homeopatycznych objawy choroby utrzymują się lub nasilają. Wtedy konieczne jest ustalenie właściwej diagnozy i zastosowanie skutecznego leczenia.


źródło:  pthk.pl,www.homeoapteka.pl 

Zobacz także

Jak zadbać o ciało po sportowym wysiłku – kilka trików

Tylko dziś to, co złe jest dobre! Tłusty czwartek… czyli, co u licha zrobić, by spalić pączka?

Błędne koło odchudzania

Jak uciąć 500 kalorii każdego dnia? Banalnie proste sposoby, by schudnąć