Zdrowie

Jak będziesz wyglądać za 20 lat pod wpływem czynników cywilizacyjnych?

Redakcja
Redakcja
4 kwietnia 2019
Fot. Materiały prasowe
 

Sprawdź to #interAKTYWNIE już 5 i 6 kwietnia w  Warszawie! Smog, dziura ozonowa, stres, niewłaściwa dieta – jak zmiany środowiska naturalnego spowodowane działalnością człowieka oraz styl życia mogą oddziaływać na nasze zdrowie i samopoczucie? Teraz będzie można przekonać się o tym na własnej skórze, odwiedzając interaktywną strefę edukacyjną kampanii „interAKTYWNIE po zdrowie”. Przy użyciu zaawansowanych technologii i narzędzi (m.in. hologramy, VR, instalacje interaktywne), zaprezentowane zostaną zagrożenia cywilizacyjne i ich wpływ na nasze zdrowie (w tym na wygląd naszej skóry za 20 lat!). Mieszkańcy Warszawy będą mogli odwiedzić strefę już 5 i 6 kwietnia w godz. 10:00-22:00 w CH Blue City.

„interAKTYWNIE po zdrowie” to innowacyjna kampania z udziałem ekspertów – psycholog dr Ewy Jarczewskiej-Gerc i dietetyk Klaudii Wiśniewskiej. Jej celem jest wyjaśnianie, w atrakcyjny i przystępny sposób, jak kształtować właściwe codzienne nawyki, aby cieszyć się pełnią życia i zdrowia. Kampania ma niestandardową formę bezpośredniego kontaktu z odbiorcami w ramach interaktywnych stref edukacyjnych. Mieszkańcy Warszawy będą mogli je odwiedzić już 5 i 6 kwietnia w godz. 10:00-21:00 w CH Blue City. Przy użyciu zaawansowanych technologii i narzędzi (m.in. hologramy, Virtual Reality, Augmented Reality, ekrany multimedialne, instalacje interaktywne), zaprezentowane zostaną zagrożenia cywilizacyjne (m.in. smog, stres, degradacja środowiska, dziura ozonowa, niewłaściwa dieta) i ich wpływ na nasze zdrowie m.in. w aspekcie trawienia, systemu odpornościowego czy alergii.

Akcji towarzyszy hasło „Zdecyduj teraz czy wybierasz zdrowie”, które zachęca do tego, aby przekonać się na własnej skórze, jak rozwój cywilizacji codziennie wpływa na nasz organizm oraz dowiedzieć się, jak możemy zmienić nasz styl życia, aby jak najdłużej cieszyć się dobrym zdrowiem. O tym, na co zwrócić uwagę opowiada ekspert akcji „interAKTYWNIE po zdrowie”, psycholog dr Ewa Jarczewska-Gerc.

– Okazuje się, że nasze działania mają ogromne znaczenie. Są wprawdzie takie czynniki, na które wpływu nie mamy albo jest on marginalny, takim przykładem jest poziom smogu w powietrzu. Oczywiście nawet w tym przypadku to, co robimy ma znaczenie – czym ogrzewamy nasze mieszkanie, czy i jakim samochodem jeździmy, etc., ale finalny efekt (stan powietrza) nie zależy wyłącznie od naszych, indywidualnych działań. Jednak to na co mamy ogromny, realny wpływ, to: palenie papierosów, dieta, aktywność fizyczna, sposoby rozładowywania napięcia i stresu, liczba godzin i jakość snu, relacje społeczne czy aktywność intelektualna – komentuje dr Ewa Jarczewska-Gerc.

Edukowanie przez zaangażowanie

Do dyspozycji odwiedzających strefę będą m.in. następujące narzędzia interaktywne:

  • Aplikacja „Starzenie” – dzięki niej będziemy mieli możliwość zobaczenia siebie za 20 lat. Na podstawie udzielonych odpowiedzi dotyczących stylu życia i po przeskanowaniu twarzy, aplikacja wygeneruje maskę imitującą proces starzenia.
  • Piramida holograficzna – to specjalne urządzenie multimedialne pozwalające uzyskać efekt hologramu (animację 3D). Wybierając na panelu dany czynnik ryzyka (smog, zanieczyszczenia, alergie), będziemy mogli zobaczyć wizualizację działania tych aspektów na nas i otocznie. Na ekranie dotykowym pojawi się informacja, w jaki sposób można zmniejszyć ich negatywny wpływ na nasz organizm.
  • Quizy edukacyjne – odpowiadając na pytania w aplikacji, sprawdzimy swoją wiedzę na temat zdrowego stylu życia i konsekwencji płynących ze złych nawyków. Dowiemy się m.in. jak długość snu czy sposób odżywania wpływa na nasz poziom stresu i samopoczucie.
  • Interaktywny stół – na ekranie zobaczymy przekrój sylwetki człowieka z kluczowymi organami wewnętrznymi (wątroba, płuca, jelita). Po kliknięciu w dany narząd, ukazuje się animacja
    z czynnikami ryzyka wpływającymi negatywnie na jego funkcjonowanie oraz porada, jak minimalizować zagrożenia płynące z niezdrowego stylu życia i zatrucia środowiska (smog, alergie, dym papierosowy, fast food, stres, brak ruchu).
  • Aplikacje dla najmłodszych – animowany quiz i specjalnie przygotowane rysunkowe grafiki pomogą edukować dzieci, odwiedzające wraz z rodzicami strefę, w dziedzinach zdrowego odżywiania, segregacji odpadów czy dbania o środowisko.
  • Fotobudka termowizyjna – za pośrednictwem kamery termowizyjnej możemy wykonać zdjęcie swojej sylwetki, które będzie obrazowało (za pomocą kolorów) temperaturę ciała. Dodatkowo będziemy mogli je udostępnić w mediach społecznościowych.


Spotkaj się z nami!

5-6 kwietnia 2019 r. (piątek – sobota) w godz. 10:00-22:00, CH Blue City w Warszawie,
Aleje Jerozolimskie 179 (poziom -1, przy fontannie).

Fot. Materiały prasowe


Artykuł powstał we współpracy z Sanofi


Zdrowie

„Później” kawa będzie już zimna… Piękna pochwała życia, którą powinien wziąć sobie do serca każdy z nas

Anna Frydrychewicz
Anna Frydrychewicz
5 kwietnia 2019
Fot. iStock / South_agency
 

Powinniśmy zrozumieć, że nigdy nie można być pewnym, że jutro nadejdzie. Boucar Diouf -pochodzący z Senegalu naukowiec, pisarz, poeta, gawędziarz, komik i felietonista zawarł w tym prostym tekście to, co najważniejsze – pochwałę prostego życia i drobnych momentów szczęścia. Przeczytajcie koniecznie, zatrzymajcie się na chwilę…

« Ledwo zaczął się dzień … a już wybija osiemnasta.

Ledwo był poniedziałek, a już nadszedł piątek.

… i miesiąc już prawie się skończył.

… i rok również dobiega końca.

… i tak  40, 50 lub 60 lat naszego życia minęło.

… i oto zdajemy sobie sprawę z tego, że straciliśmy naszych przyjaciół, rodziców.

… i przychodzi świadomość, że jest za późno, by wszystko cofnąć, odwrócić bieg losu.

Zatem… Próbujmy mimo wszystko, skorzystać jak się tylko da z czasu, który nam został…

Nie przestawajmy szukać czynności, które dają nam radość…

Dodajmy kolorów naszej szarej codzienności…

Uśmiechajmy się do małych rzeczy, które wlewają balsam do naszych serc. I mimo wszystko, trzeba abyśmy cieszyli się spokojem czasu, który nam został. Spróbujmy wyrzucić z naszego życia to wieczne “później”.

Powiem to później…

Pomyślę o tym później…

Przekładamy wszystko, jakby to “później” zależało od nas…

Tymczasem to, czego nie rozumiemy, to prosta prawda, że:

później, kawa będzie już zimna…

później, priorytety się zmienią …

później, urok zgaśnie …

później, zdrowie minie …

później, dzieci dorosną …

później, rodzice się zestarzeją …

później, obietnice zostaną zapomniane …

później, dzień stanie się nocą …

później, życie się skończy …

“Później” to często za późno…

Zatem… Nie zostawiajmy nic na później

Ponieważ czekając na to “później “, możemy stracić na zawsze

najlepsze chwile,

najpiękniejsze doświadczenia,

najwspanialszych przyjaciół,

najukochańszą rodzinę.

Dzień jest teraz. Chwila wydarza się w tym momencie.


Na podstawie: claudewhite46.blogspot.com


Zdrowie

Wielkanocy wyjazd? Podpowiadamy gdzie spędzić świąteczny czas

Redakcja
Redakcja
4 kwietnia 2019
Wielkanocny wyjazd
Fot. iStock

Święta Wielkanocne to czas odrodzenia, kwitnącej przyrody, a także spotkań z rodziną i bliskimi. W tym roku wypadają w drugiej dekadzie kwietnia, więc to idealny czas by spędzić je w nieco innej atmosferze i wybrać się na wiosenny city break. Dodatkowo można pokusić się o przedłużenie wielkanocnego wypoczynku i połączyć go z majówką. Wystarczy wziąć tylko 7 dni urlopu, aby odpoczywać 16 dni! Eksperci serwisu eSky szczególnie polecają na ten okres podróż do Rzymu lub Porto.

Pierwszą okazją do zorganizowania sobie naprawdę dłuższej przerwy w pracy jest w 2019 roku Wielkanoc, która tym razem wypadnie dopiero w ostatnich dniach kwietnia! To świetna okazja, żeby wybrać się na city break i spędzić święta w wyjątkowej, mniej tradycyjnej atmosferze. Dzięki temu, że w 2019 roku Wielkanoc wypada wyjątkowo późno, urlop można przedłużyć o majówkę! W przypadku takiego połączenia uzyskamy łącznie 16 dni wolnego – od 20 kwietnia do 5 maja! Aby tego dokonać, należy wziąć 7 dni urlopu – w okresach 23-26.04, 29-30.04 oraz 02.05.

Rzym – idealny do zwiedzania wiosną

Rzym – idealny do zwiedzania wiosną

Fot. iStock

Stolica Włoch to wspaniałe, zachwycające miasto, które często w szczycie sezonu urlopowego w Polsce jest… nieznośne do poznawania. Wszystko przez wysokie temperatury. Dlatego też, jeśli macie w planach odwiedzenie Wiecznego Miasta, nie czekajcie, zróbcie to jak najszybciej. Oprócz ujrzenia ikonicznych widoków, takich jak Koloseum, Forum Romanum, czy Watykan z Bazyliką św. Piotra, warto dać się ponieść ulicznemu życiu metropolii nad Tybrem. A może nawet… wziąć udział w kwietniowym Maratonie Rzymskim? Wielbiciele muzyki powinni z kolei zajrzeć do Rzymu 1 maja, by wziąć udział w wielkim koncercie, tradycyjnie organizowanym na Placu św. Jana na Lateranie.

Rzym to idealne miejsce na obchodzenie Świąt Zmartwychwstania Pańskiego. W Wielki Piątek odbywa się uroczysta Droga Krzyżowa (Via Crucis) w Koloseum, tradycyjnie przewodniczy jej Papież. Kiedy jest już ciemno tysiące ludzi zgromadzonych wokół amfiteatru zapalają świece, co tworzy niezwykłą atmosferę. W niedzielę wierni gromadzą się na Placu św. Piotra, aby razem z Ojcem Świętym zaśpiewać Alleluja! Świąteczny poniedziałek rzymianie spędzają na piknikach i spotykaniu się z rodziną i bliskimi.

Porto, powiew bryzy znad oceanu

Porto, powiew bryzy znad oceanu

Fot. iStock

Pora na coś mniej oczywistego! Porto jest jednym z najciekawszych kierunków w Europie, jednak nadal niezbyt znanym. Zazwyczaj kojarzy się z winem oraz popularną drużyną piłkarską. Tymczasem ta położona nad brzegiem Atlantyku metropolia ma do zaoferowania naprawdę wiele ciekawych, nieoczywistych doznań. Począwszy od widoku niesamowitych budowli, jak Ponte Don Luis I (arcydzieła inżynierii autorstwa Gustave’a Eiffla) i Torre dos Clerigos (polecamy zwłaszcza widok ze szczytu tej wieży), poprzez klimat portowej dzielnicy Ribeira, skończywszy na lokalnych specjałach – winie, bacalhau i francesinhii, czyli najbardziej niesamowitej (i pewnie najbardziej kalorycznej) kanapce świata!

Świąteczny klimat możecie poczuć w mieście Braga, 40 kilometrów na północ od Porto. To właśnie tam odbywają się charakterystyczne ceremonie, w których według szacunków bierze udział ponad 100 tysięcy osób. Zwyczaj odgrywania wydarzeń z Wielkiego Tygodnia istnieje od IV wieku, a najpopularniejsze procesje odbywają się w Wielki Czwartek i Piątek. W Wielką Sobotę i Niedzielę całe miasto rozpoczyna świętowanie Zmartwychwstania Jezusa.


Zobacz także

papaja - owoc, jak jeść, właściwości

Jest bajecznie słodka, pomaga w odchudzaniu i chroni serce. Dlaczego jeszcze warto jeść papaję?

Dobre bakterie są wyjątkowym sojusznikiem kobiety. Dowiedz się, gdzie je znaleźć i na co zwrócić uwagę, by cieszyć się zdrowiem intymnym

„Decyzję podjęła spontanicznie. Miała lekką nadwagę. Przydałoby się zrzucić parę kilo”. Portrety: Wioletta – weganizm