Psychologia

12 psychologicznych pytań, które pomogą ci poznać prawdziwą osobowość rozmówcy

Redakcja
Redakcja
15 lipca 2022
fot. Priscilla du Preez/Unsplash
 

Kiedy spotykamy kogoś nowego – niezależnie czy w pracy czy prywatnie, jest nam trudno określić jaki jest naprawdę, bo znamy go tylko na podstawie tego, co sam o sobie mówi. Wyłapanie prawdziwych intencji nie jest proste.

Pierwsze spotkania mogą być niezręczne. Kiedy kogoś nie znasz, może być ci trudno ocenić, jak z nim rozmawiać. Nie wiem jak wy, ale ja często przy pierwszym spotkaniu siedzę cicho, zastanawiając się, jak przełamać lody. Na szczęście można się nauczyć kilku pytań, które nie tylko pomogą szybko poznać kogoś na znacznie głębszym poziomie, ale także złagodzić niezręczność, która zwykle pojawia się podczas spotkania z kimś nowym.

1. Co sprawia, że jesteś szczęśliwszy niż cokolwiek innego?

Kiedy ludzie dyskutują o tym, co czyni ich najszczęśliwszymi, błyszczą bardziej niż kiedykolwiek wcześniej. Pytając o to, dostajesz zapowiedź wielu obszarów ich osobowości.

2. Czego najbardziej się boisz?

Strach jest jednym z najsilniejszych czynników napędzających ludzi. Obok miłości, prawdopodobnie jest tym drugim. Pytając kogoś nowego o jego lęki, zrozumiesz jedną z jego najgłębszych części.

3. Co Cię motywuje?

Motywacje różnią się w zależności od osoby. Niektórzy z nas są motywowani czystą wolą, podczas gdy inni są motywowani przez ludzi. Dowiedzenie się, co kogoś motywuje, może naprawdę pokazać osobę, jaką faktycznie jest.

fot. skynesher/iStock

4. Gdybyś mógł poświęcić jeden dzień na zrobienie czegokolwiek na świecie, co by to było?

Możesz być zaskoczony tym, co usłyszysz. A będzie to mówiło naprawdę wiele o tym człowieku.

5. Kto jest Twoją największą inspiracją?

Jest takie stare powiedzenie, „kto z kim przestaje, takim się staje”. Czy to nie mówi ci wszystkiego?

6. Jak opisaliby cię inni?

Jest to jedno z moich ulubionych, ponieważ kiedy poprosisz kogoś, aby opisał siebie z czyjegoś punktu widzenia, możesz zobaczyć, jak naprawdę jest samoświadomy. Dodatkowo możesz zobaczyć inne aspekty jego osobowości, takie jak pokora i poczucie własnej wartości. Przede wszystkim możesz użyć tego pytania, aby później porównać z tym, jak zachowuje się ten człowiek po jakimś czasie.

7. Jak myślisz, jakie są twoje słabości?

Dawno temu byłam na rozmowie kwalifikacyjnej, a osoba przeprowadzająca tę rozmowę kwalifikacyjną zadała mi to pytanie i przez chwilę byłam oszołomiona. Zazwyczaj próbujesz „sprzedać siebie”. Wymieniłam jedną z moich największych słabości, nawet o tym nie myśląc, a ona roześmiała się, powiedziała „ja też” i dała mi pracę. To świetne pytanie, ponieważ zaskakuje ludzi i najprawdopodobniej powiedzą prawdę.

8. Gdybyś mógł podróżować gdziekolwiek, dokąd byś się udał?

Każdy marzy o podróżach, nawet jeśli jest to tylko kilka kilometrów od domu. Kiedy zadasz komuś to pytanie, prawdopodobnie odpowie z błyskiem w oku, opisując cel podróży swoich marzeń. Zapytaj też dlaczego akurat tam.

Fot. iStock / Jasmina007

9. Jaki jest twój ulubiony cytat?

Wszyscy uwielbiają cytaty. Gdyby tego nie zrobili, Facebook nie byłby wypełniony memami i motywacyjnymi grafikami. Większość ludzi odpowie potężnym cytatem z klasyka, który pomógł im w trudnych momentach. To świetne pytanie, aby kogoś poznać.

10. Jakie masz hobby?

To pytanie nie tylko pozwala lepiej poznać kogoś, ale także daje możliwość nawiązania więzi. Jest prawdopodobne, że oboje będziecie mieli co najmniej jedną wspólną cechę. Jeśli nie, możesz nauczyć się czegoś nowego.

11. Co robisz, aby się wyciszyć?

Niektórzy ludzie odpowiedzą „wypicie kilku drinków z moimi bliskimi przyjaciółmi”, podczas gdy inni mogą powiedzieć coś w rodzaju „gram w golfa”,  czy „chodzę na jogę”. Ponieważ odpowiedzi mogą się tak bardzo różnić, jest to naprawdę osobiste pytanie, które dostarcza głębokich spostrzeżeń.

12. Kto jest twoją ulubioną osobą?

Każdy ma swoją ulubioną osobę, niezależnie od tego, czy jest to mama, nasz partner, najlepszy przyjaciel czy siostra. A osobowości ludzi naprawdę świecą najjaśniej, gdy dyskutują o ludziach, których kochają najbardziej.


Psychologia

Co myślą o tobie inni? Spójrz na ten obrazek i powiedz, co widzisz

Redakcja
Redakcja
15 lipca 2022
 

Czy zastanawiałaś się kiedyś, jak postrzegają cię inni ludzie? Może to zupełnie odmienny obraz od tego, który masz na własny temat. 

Przez dziesięciolecia psychologowie używali takich rzeczy, jak plamy atramentu, aby lepiej zrozumieć swoich pacjentów. Mogą sprawić, że opowiesz im wszystko o sobie, nawet nie mówiąc zbyt wiele.

Spójrz na obrazek poniżej. Jak widać, wygląda bardzo podobnie do plamy atramentu. Działa więc podobnie do testu Rorschacha. Według Hermanna Rorschacha obrazy, które nie wydają się mieć większego znaczenia, mogą odzyskać nasze podprogowe i podświadome myśli.

Spójrz na to i zrelaksuj się. Następnie pomyśl o pierwszej rzeczy, która przychodzi na myśl. Co widzisz?

Jeśli widzisz parę:

Jeśli widzisz parę, jesteś postrzegany jako nadmierny myśliciel. Prawdopodobnie masz trudności z podjęciem decyzji i łapiesz się na tym, że wpadasz w negatywne wzorce myślowe. Martwisz się dość mocno, a zanim będziesz mogła podjąć ważną decyzję, musisz przeanalizować wszelkie możliwe scenariusze. Masz tendencję do czarnowidztwa, które może blokować ci nowe możliwości.

Wiele osób postrzega cię jako osobę, która cały czas się zmartwia. Dla większości wydajesz się też dość powściągliwa.

Jeśli widzisz wybuch:

Czasami możesz być intensywna i nie przeszkadza ci bycie w centrum uwagi. W pewnym sensie jesteś magnetyczna, a ludzie wydają się do ciebie lgnąć. Nie masz nic przeciwko temu. Z drugiej strony możesz być trochę perfekcjonistką i stawiać sobie wysoko poprzeczkę.

Nie lubisz być postrzegana jako wrażliwa, więc większość ludzi nie zna połowy twoich prawdziwych emocji, ponieważ je ukrywasz. Może to być dobre, ponieważ jesteś bardzo opanowana, jednak może też odbijać się na twojej psychice. Przede wszystkim ludzie postrzegają cię jako kogoś szczęśliwego, ponieważ nie wiedzą, co naprawdę myślisz.Zobacz także

5 kroków ku emocjonalnej niezależności. Prawdziwe szczęście jest wtedy, gdy masz poczucie kontroli nad życiem

9 rzeczy, które według terapeutów, powstrzymają cię przed załamaniem nerwowym

„Zrozumiałam, że starania o to, by ją usatysfakcjonować, są zupełnie bezcelowe” [AKT DRUGI – UDRĘCZENIE]