Go to content

12 psychologicznych pytań, które pomogą ci poznać prawdziwą osobowość rozmówcy

fot. Priscilla du Preez/Unsplash

Kiedy spotykamy kogoś nowego – niezależnie czy w pracy czy prywatnie, jest nam trudno określić jaki jest naprawdę, bo znamy go tylko na podstawie tego, co sam o sobie mówi. Wyłapanie prawdziwych intencji nie jest proste.

Pierwsze spotkania mogą być niezręczne. Kiedy kogoś nie znasz, może być ci trudno ocenić, jak z nim rozmawiać. Nie wiem jak wy, ale ja często przy pierwszym spotkaniu siedzę cicho, zastanawiając się, jak przełamać lody. Na szczęście można się nauczyć kilku pytań, które nie tylko pomogą szybko poznać kogoś na znacznie głębszym poziomie, ale także złagodzić niezręczność, która zwykle pojawia się podczas spotkania z kimś nowym.

1. Co sprawia, że jesteś szczęśliwszy niż cokolwiek innego?

Kiedy ludzie dyskutują o tym, co czyni ich najszczęśliwszymi, błyszczą bardziej niż kiedykolwiek wcześniej. Pytając o to, dostajesz zapowiedź wielu obszarów ich osobowości.

2. Czego najbardziej się boisz?

Strach jest jednym z najsilniejszych czynników napędzających ludzi. Obok miłości, prawdopodobnie jest tym drugim. Pytając kogoś nowego o jego lęki, zrozumiesz jedną z jego najgłębszych części.

3. Co Cię motywuje?

Motywacje różnią się w zależności od osoby. Niektórzy z nas są motywowani czystą wolą, podczas gdy inni są motywowani przez ludzi. Dowiedzenie się, co kogoś motywuje, może naprawdę pokazać osobę, jaką faktycznie jest.

fot. skynesher/iStock

4. Gdybyś mógł poświęcić jeden dzień na zrobienie czegokolwiek na świecie, co by to było?

Możesz być zaskoczony tym, co usłyszysz. A będzie to mówiło naprawdę wiele o tym człowieku.

5. Kto jest Twoją największą inspiracją?

Jest takie stare powiedzenie, „kto z kim przestaje, takim się staje”. Czy to nie mówi ci wszystkiego?

6. Jak opisaliby cię inni?

Jest to jedno z moich ulubionych, ponieważ kiedy poprosisz kogoś, aby opisał siebie z czyjegoś punktu widzenia, możesz zobaczyć, jak naprawdę jest samoświadomy. Dodatkowo możesz zobaczyć inne aspekty jego osobowości, takie jak pokora i poczucie własnej wartości. Przede wszystkim możesz użyć tego pytania, aby później porównać z tym, jak zachowuje się ten człowiek po jakimś czasie.

7. Jak myślisz, jakie są twoje słabości?

Dawno temu byłam na rozmowie kwalifikacyjnej, a osoba przeprowadzająca tę rozmowę kwalifikacyjną zadała mi to pytanie i przez chwilę byłam oszołomiona. Zazwyczaj próbujesz „sprzedać siebie”. Wymieniłam jedną z moich największych słabości, nawet o tym nie myśląc, a ona roześmiała się, powiedziała „ja też” i dała mi pracę. To świetne pytanie, ponieważ zaskakuje ludzi i najprawdopodobniej powiedzą prawdę.

8. Gdybyś mógł podróżować gdziekolwiek, dokąd byś się udał?

Każdy marzy o podróżach, nawet jeśli jest to tylko kilka kilometrów od domu. Kiedy zadasz komuś to pytanie, prawdopodobnie odpowie z błyskiem w oku, opisując cel podróży swoich marzeń. Zapytaj też dlaczego akurat tam.

Fot. iStock / Jasmina007

9. Jaki jest twój ulubiony cytat?

Wszyscy uwielbiają cytaty. Gdyby tego nie zrobili, Facebook nie byłby wypełniony memami i motywacyjnymi grafikami. Większość ludzi odpowie potężnym cytatem z klasyka, który pomógł im w trudnych momentach. To świetne pytanie, aby kogoś poznać.

10. Jakie masz hobby?

To pytanie nie tylko pozwala lepiej poznać kogoś, ale także daje możliwość nawiązania więzi. Jest prawdopodobne, że oboje będziecie mieli co najmniej jedną wspólną cechę. Jeśli nie, możesz nauczyć się czegoś nowego.

11. Co robisz, aby się wyciszyć?

Niektórzy ludzie odpowiedzą „wypicie kilku drinków z moimi bliskimi przyjaciółmi”, podczas gdy inni mogą powiedzieć coś w rodzaju „gram w golfa”,  czy „chodzę na jogę”. Ponieważ odpowiedzi mogą się tak bardzo różnić, jest to naprawdę osobiste pytanie, które dostarcza głębokich spostrzeżeń.

12. Kto jest twoją ulubioną osobą?

Każdy ma swoją ulubioną osobę, niezależnie od tego, czy jest to mama, nasz partner, najlepszy przyjaciel czy siostra. A osobowości ludzi naprawdę świecą najjaśniej, gdy dyskutują o ludziach, których kochają najbardziej.