Macierzyństwo Psychologia REPORTAŻ Zdrowie

Dom dziecka, choroba psychiczna mamy – historia mojego życia

Ogarnij mój chaos
Ogarnij mój chaos
5 sierpnia 2016
Fot. iStock
 

Jest trzecia w nocy, nie mogę spać. Myśli moje krążą wokół mojego życia i bliskich mi osób. Odczuwam niepokój, boję się. Ktoś się zapyta, czego? Otóż choroby, bycia samemu. Bezradność, to mnie przerasta. Był dom dziecka, strach, przerażenie, a choroba mamy jest do dziś, jak z tym dalej żyć?

To wszystko zaczęło się dość niepozornie, kiedy miałam dziesięć lat. Mieszkałyśmy same, mama chodziła do pracy, ja miałam opiekunki lub też ktoś z rodziny zajmował się mną.

Chodziłam do szkoły, byłam radosna, mama spędzała ze mną każdą wolną chwilę, było cudownie, aż nagle zauważyłam, że się oddala, oddala nawet ode mnie. Jest smutna, coraz bardziej chuda, jako dziecko nie wiedziałam, że jest źle. Wiedziałam, że coś jest nie tak, ale wierzyłam, że będzie ok. Nie było i nie jest.

Czternaście lat, tyle to trwa i potrwa niestety do śmierci. Wiele przeżyła, śmierć rodziców, śmierć dziecka (mojego bliźniaka) zaledwie trzy dni, tyle był z Nami, a raczej obok, bo w inkubatorze. Byliśmy wcześniakami, ale tym razem nie o tym. Miała nerwy, i wiele na głowie. Ojciec alkoholik, nic nie wart człowiek. Na szczęście szybko przejrzała na oczy, zostawiła go. Zostałyśmy same. Musiała dać radę, dla mnie. Ja wiele chorowałam, miałam wypadek, i wtedy się zaczęło jej dziwne zachowanie. Tak nagle, wtedy to zauważyłam, choć pewnie coś nie tak było już wcześniej. Bo ileż może wytrzymać ludzka psychika? Mieszkałam z Nią obserwowałam, bałam się – nie o siebie, a o nią.

Potem zaczęli zauważać inni, choroba się rozwinęła, ujawniła. Mnie zabrali siłą do domu dziecka, Ona została – sama. To było straszne, znienacka zabrali mnie obcy ludzie ze szkoły, wywieźli, nie pozwolili pożegnać się z mamą. Trafiłam do domu dziecka. Moje dzieciństwo skończyło się, tak naprawdę już nikt się mną nie przejmował. Może inaczej, przejmował czy mam co jeść, czy też lekcje odrobione. Od strony psychicznej, emocjonalnej nie bardzo. Zostałam nagle rzucona ze swojego pokoju z zabawkami, do dorosłego i okrutnego życia.

Owszem ludzie w nowym miejscu byli dla mnie mili, przyjaźni ale czułam się jak mały szczeniak który jeszcze ledwo umie chodzić, a został wywieziony do ciemnego i przerażającego lasu. Moja mama nie zgodziła się szybko na leczenie, minęło kolejnych parę miesięcy, zdiagnozowano u niej chorobę umysłową, psychiczną. To było jak wyrok na moje życie. Moja mama miała, ma schizofrenie. O tej chorobie mało się mówi. Społeczeństwo nie jest uświadomione. Może być ona dziedziczna, ale i nabyta pod wpływem przeżyć. U Nas w rodzinie wcześniej tego nie było. Ona jest pierwsza.

Jest osiem odmian tego pogromcy życia. To straszne. Może i są osoby które normalnie żyją z tą chorobą, ale to jest jak tykająca  bomba. Przynajmniej dla mnie. Ona za to nie uważa się za chorą, nawet jeśli bierze leki. Wypiera to, nie przyjmuje do wiadomości. Ja byłam w domu dziecka, potem w rodzinie zastępczej, do osiemnastki, a mama była przez te osiem lat raz w szpitalu przez rok, podleczona z lekami została wypuszczona do domu.

Po osiemnastych urodzinach musiałam wrócić do domu. Rodzina zastępcza mnie nie chciała. Wzięli mnie z jednej strony z litości, z drugiej strony może z dobroci serca, ale raz usłyszałam, że musieli to zrobić, bo co powiedzieliby ludzie. Bo tak dla jasności moją rodziną zastępczą była moja prawdziwa rodzina. Byłam u nich bardzo samotna. Nigdy przez osiem lat nie usłyszałam, że mnie kochają, że się cieszą że z Nimi jestem.

Nikt sam od siebie mnie nie przytulił, nikt nie powiedział będzie dobrze. Słyszałam za to, że jestem u nich do pełnoletności, a potem droga wolna, wracam do mamy. Bo niby gdzie? Płakałam, często, przeważnie w poduszkę. Najgorsze były urodziny, płakałam nocą, że wybija północ, że mija kolejny rok, że moja osiemnastka się zbliża. Płakałam, że będę musiała wynieść się z 'domu' do mojego dawnego domu, że nie ma przy mnie mojego brata. Wierzę w wieź pomiędzy rodzeństwem, nawet jeśli tak naprawdę nigdy poza łonem matki się nie znaliśmy. Całe życie mi go brakuje, czuje pustkę, to coś jest nie do opisania.

Kochałam i kocham mamę, ale to już nie jest ten sam człowiek co przedtem. Po osiemnastce wróciłam do domu, obserwowałam ją, i wiecie co? To wróciło. Remisja się skończyła. Potem się okazało, że przez długi okres czasu wykupowała leki, ale ich nie brała. Znowu musiałam się wynieść z domu, tym razem jednak samowolnie. To co się działo przez następnych kilka tygodni zanim Ona trafiła do szpitala, nie mieści się dalej w mojej głowie, to horror. Policja, karetka, pasy bezpieczeństwa, a w tym wszystkim ja. Przerażona, przeżywałam, widziałam co się dzieje, czułam strach, mój świat się walił kolejny raz.

Była w szpitalu miesiąc, tego nie można było nazwać nawet podleczeniem, wróciła do domu, a ja widziałam, że z nią dalej dobrze nie jest, minęło kolejnych kilkanaście dni i znowu musiała trafić do szpitala. Trzy miesiące, tyle tam przebywała. Wtedy się o nią nie martwiłam, wiedziałam, że jest bezpieczna, że ma ciepło, ma jedzenie i podane leki. Wróciła do domu, po tych dwunastu tygodniach, a ja znowu za jakiś czas zamieszkałam z nią.

Minęły kolejne lata, dokładnie pięć, czy może nawet sześć, zależy od kiedy mam liczyć, znowu się wyprowadziłam z domu, nie dawno, musiałam. Mama tam została, a ja się ciągle obawiam, boję, bo od lutego podejrzewam nawrót, zaczęły się znowu jej dziwne zachowania. Pewnie za nie długo choroba się rozwinie całkowicie, i znowu będzie piekło. Jestem w tym sama. Ludzie którzy są mi bliscy wiedzą, ale nic sobie z tego nie robią, bo tak naprawdę nikt nie tkwi w tym tak jak ja. Ona i ja. Mama i córka. Ja się martwię, a do niej nie dociera, że jest chora. Czuję się zmęczona życiem, mimo, że mam niespełna dwadzieścia cztery lata. Boję się, że moja psychika też kiedyś wysiądzie. Nie chce przeżywać tego kolejny raz. Nie chce, a nie mam jak od tego uciec.

Uciekłam już nie raz od gadania ludzi w wiosce, od nieprzychylnych spojrzeń. Oni potrafią być naprawdę straszni, skrzywdzili mnie słowami, zawiedli już nie raz zachowaniem. Cierpiałam jako dziecko, cierpię w głębi serca i dziś. Nawet jeśli będę na końcu świata nie ucieknę od tego wszystkiego. Uwolnię się od tego dopiero, jak jej na tym świecie nie będzie, a przecież to straszne tak myśleć. Kocham ją, tak bardzo chciałabym żeby wszystko się ułożyło, chcę tego od czternastu lat, ale nie da się, to nie jest choroba z którą można normalnie żyć.

Życie jest brutalne, przynajmniej moje, dobrze, że mam chociaż osobę, którą kocham, mowa o moim chłopaku, ale mimo to co dzień przygryzam wargi z myślą: nie daj się, nie płacz, dasz radę, wyjdziesz na prostą, będziesz kiedyś szczęśliwa. Mam nadzieję, że kiedyś założymy rodzinę i będę w końcu szczęśliwa, będę żyła własnym życiem, myślała o sobie, o Nas i o dzieciach. Nie chce już myśleć o bombie, jaką jest choroba mojej mamy, bo życie w ciągłym stresie, strachu, obawie nie jest prawdziwym życiem. Czekam na kolejny wybuch. Jestem przerażona nikt nie wie, jak bardzo się boje.

Nie udało się, płaczę. Dochodzi czwarta rano, boli mnie głowa, od myśli, od wspomnień, od żalu. Nie usnę to pewne, proszę niech za to 'uśnie' choroba.


Macierzyństwo Psychologia REPORTAŻ Zdrowie

Schizofrenik a ludzie

Ogarnij mój chaos
Ogarnij mój chaos
24 września 2016
Schizofrenik a ludzie
Fot. iStock / valentinrussanov
 

Moja mama ma schizofrenię. Pisałam już kiedyś wcześniej o tym. Dobija mnie myśl, że społeczeństwo tak mało o tym wie. Chciałabym zrobić coś, żeby ludzie zaczęli inaczej patrzyć na osoby chore psychicznie. Kiedyś to nagłośnie. Postaram się, żeby spojrzenie na tą sprawę, chociaż kilku osób, zmieniło się, a dzięki temu chorym żyło się lepiej.

Pięć rzeczy, które najbardziej kłują mnie w oczy:

1. Ludzie patrzą na chorych psychicznie, jakby ich zachowanie,
dana choroba była ich winą.

2. Chorzy pozostają bardzo często pozostawieni sami sobie.
Znajomi, sąsiedzi, bliscy odwracają się.
Przy schizofrenii jest to bardzo częste zjawisko.

3.  Inni traktują chorego gorzej, jakby był mniej wartościowym człowiekiem, nawet jeśli choroba jest w trakcie remisji, chory nie może żyć w otoczeniu normalnie.

4. Ludzie nie chcą z  chorymi rozmawiać, śmieją się z Nich. Chory to też człowiek – On czuje i cierpi. Sam nie wybrał sobie choroby! Dużo ludzi o tym zapomina, a przecież mimo, że jest to straszna choroba, przerażająca wszystkich, bardzo często niebezpieczna, musimy pamiętać, że to nadal choroba. Chory działa nieświadomie. Nieodpowiednie zachowanie otoczenia często pogłębia chorobę, depresję, stany lękowe, a nawet przerywa remisję.

5. Bliscy wstydzą się chorych, przez co chory jeszcze bardziej
jest pozostawiony sam sobie.

Śmierć bliskiej osoby jest straszna. Są choroby przy których ktoś umiera latami, cierpi – to dramat. Nie którzy umierają w jeden dzień, inni w tydzień lub miesiąc. To straszna strata, rozpacz i ból. Ale Oni cierpią przez chwile i umierają. Jeśli jesteśmy wierzący, wierzymy, że ich dusza trafi do nieba i będą szczęśliwi. A wiecie jak cierpi człowiek chory psychicznie? Czuje się samotny, odrzucony. Często żyje sam, w nędznych warunkach, przez leki, chorobę zmienia się nie tylko psychicznie, ale i fizycznie. Wiele rzeczy jest mu obojętne, leki działają otępiająco, spowalniają chodzenie, mowę, reakcję na różne bodźce. Taki człowiek jest wiecznie nieszczęśliwy. Często nie ma celu, nawet pieniędzy  na godne życie. Na pomoc państwa może liczyć jedynie jeśli choroba daje oznaki w postaci stwarzania zagrożenia dla siebie bądź innych. Jeszcze przecież ktoś musi to dostrzec, wtedy są pasy bezpieczeństwa i szpital na parę tygodni czy też miesięcy. Potem jest znowu wolność. A czym jest dla takiego człowieka wolność? Niczym. On nie ma bardzo często nikogo ani niczego. Jeśli ma bliskich bardzo często jest traktowany jako 'inny' człowiek, a jedynie jeśli chory jest traktowany tak jakby był normalny może być mimo choroby normalny. Skomplikowane, nie umiem chyba spójnie i w kilku zdaniach tego opisać, ale taka jest prawda.

Wiecie, ja cierpię. Moja mama cierpi. To straszne, kiedy się widzi, że bliska Nam osoba od 14 lat nie ma jakby życia. Nie ma znajomych, nie ma pomocy od państwa, ma rentę za którą ledwo idzie wyżyć. Przez chorobę, leki i tyle lat życia w samotności, odrzuceniu i wyśmianiu zamknęła się całkiem na świat, nie ma siły nawet nigdzie wyjść, nic ją nie cieszy. Czuję pustkę, czuję ból i cierpienie. Czuję, że straciła dawne życie, to sprzed choroby ( jeśli oczywiście nabyła ją w trakcie życia). To tak jakby widzieć jak bliska Nam osoba co dzień umierała, ale nie tylko fizycznie, umierała co dzień na nowo w każdym aspekcie życia. Moja mama dziś przy mnie się popłakała, ja od lutego podejrzewam nawrót choroby, ale spowolniony, ale Ona popłakała się tak naprawdę o to, że 14 lat temu straciła swoje życie, że od wtedy czuję tylko ból i cierpienie. To straszne kochać kogoś tak mocno i nie móc nic zrobić. Przygryzam wargi, żeby powstrzymać łzy. Poza mną każdy ma ją gdzieś. Dawniej była duszą towarzystwa, radosna, uśmiechnięta, wygadana, pełna energii, teraz jest chodzącą rozpaczą bez znajomych, bez niczego. Jej dusza i stan psychiczny wołają o pomoc. Jeśli mogę, to powiem tylko Boże, pomóż!


Macierzyństwo Psychologia REPORTAŻ Zdrowie

Czy jestem stworzona do życia w związku?

Ogarnij mój chaos
Ogarnij mój chaos
8 lipca 2016
stworzona do życia w związku
Fot. iStock / Pyrosky

Przyleciał, będzie ze mną przez miesiąc. Minął już tydzień. Jak zawsze nie mogłam doczekać się jego przylotu, a jak jest już przy mnie to co dzień na coś narzekam. On twierdzi, że marudna jestem, ja, że po prostu to my jesteśmy jak z innych planet.

A przecież jesteśmy ze sobą już dwa lata, dwa mimo wszystko piękne lata. Kocham go, On mnie podobno też. A na każdym kroku jest jakieś ale. Jak woda i ogień. On- woda , Ja-ogień. Gubię się we wszystkim, wiem że sama ze sobą zwariowałabym jakby ktoś mi tak jęczał nad uchem. Ale ja uwielbiam mieć wszystko zaplanowane, On na wszystko ma czas ( jeśli chodzi o nasz czas, bo poza tym jest bardzo zorganizowany). Jest przy mnie, a mi i tak jakby brakuje go. Nie mogę się Nim nacieszyć. Obecny, ale nie do końca. Próbuję mu wytłumaczyć o co mi chodzi, On nie rozumie. Myśli, że dla mnie jest tylko dobrze, jak wychodzimy gdzieś to kino, to restauracja, wycieczka czy też zakupy. A to przecież nie o to chodzi, tłumaczę, pogadajmy tak normalnie jak dawniej, pograjmy w coś, chodźmy na spacer. Przytul, pocałuj tak naglę, ale On nie rozumie, dla niego jest wszystko ok. On zawsze znajdzie sobie coś do zrobienia, sprawdzenia, oglądnięcia, a ja siedzę, patrzę i czekam na chwilę uwagi. Ja romantyczka, On przyziemny realista. Ja uwielbiam czułe gesty, pocałunki, słówka, On romantyk ale w żartach, okazuje miłość w inny sposób, lecz na pewno nie romantyczny, mogę na Nim zawsze polegać, to pewne, ale o filmowej miłości zapomnieć też muszę.

Jak można tak bardzo kogoś kochać, a czuć się tak często samotnym? Jak ja mam to zmienić? Moim żywiołem jest ogień, a jego ta cholerna woda. Woda gasi ogień, ogień próbuje pokonać wodę. Takie błędne koło miłości. Przygryzam wargi, bo tak bardzo chciałabym nie czuć się samotna, a wiecznie, odkąd pamiętam tak czuję. Myślę, czy ze mną jest wszystko ok? Czy jestem stworzona do życia w związku? W poprzednich związkach też zawsze było mi mało. Tak, mam swoich znajomych, pasję i zainteresowania, lecz jak On jest przy mnie na chwilę chcę się napawać, napawać miłością, uczuciem i Nim, a nigdy nie mogę, zawsze mi mało. Przygryzam wargi z myślą o Nim, o Nas i o naszej przyszłości. Chaos mam w głowie, nie wiem czy kiedykolwiek coś się we mnie zmieni. Czy ja jestem dostosowana do życia, do życia z kimś? Jestem romantyczką, tylko chyba nie przystosowaną do realiów dzisiejszych dni. Zresztą nie wiem czy odnalazłabym się w jakiejkolwiek epoce, wydaję mi się, że nie.