Filmy Macierzyństwo

Objawy raka jajnika – co powinno stanowić sygnał alarmowy?

Żaklina Kańczucka
Żaklina Kańczucka
22 lutego 2021
Objawy raka jajnika - wczesne, późne, przerzuty
Fot. iStock
 

Objawy raka jajnika zazwyczaj stają się zauważalne wtedy, gdy nowotwór jest już zaawansowany. Zazwyczaj wszystkie te subtelne symptomy, które mogą pojawiać się wcześniej, są niewłaściwe rozpoznane i bardzo często ignorowane. Zbyt późna diagnoza i leczenie powodują, że nadal zbyt wiele kobiet umiera  powodu raka jajnika. Dlatego tak ważna jest odpowiednia wiedza, aby dać sobie szansę na długie i zdrowe życie.

Rak jajnika

Rak jajnika jest nowotworem złośliwym, na który co roku na całym świecie zapada ok. 225 000 kobiet, a prawie połowa z nich umiera. Statystyki są alarmujące, ponieważ tendencja do zachorowań na raka jajnika stale wzrasta. Najczęściej chorują na niego panie pomiędzy 50. a 70. rokiem życia, ale nawet 15% zachorowań przypadków odnotowuje się poniżej tego zakresu. Do zachorowania na raka jajnika predysponuje szczególnie nosicielstwo mutacji genu BRCA1 lub BRCA2, które zwiększa skłonność do wystąpienia tego rodzaju nowotworów odpowiednio o 40% i 27%, oraz zwiększają ryzyko rozwoju raka piersi. Do czynników ryzyka zalicza się także dietę ubogą w błonnik i witaminy, otyłość, niepłodność oraz zespół Lyncha, który predysponuje do rozwoju różnego rodzaju nowotworów.

Objawy raka jajnika - wczesne, późne, przerzuty

Fot. istock/Objawy raka jajnika

Rak jajnika może rozwinąć się jako jeden z dwóch typów nowotworu. Typ I  nowotworem łagodnym lub o ograniczonej złośliwości, który przybiera postać ograniczonego guza, i może rozprzestrzeniać się w jamie otrzewnej. Najczęściej wykrywany jest w I i II stopniu zaawansowania. Typ II występuje o wiele częściej i jest to złośliwy nowotwór, który bardzo szybko rozprzestrzenia się po jamie otrzewnej. Najczęściej wykrywa się go zbyt późno, bo dopiero w III i IV stopniu zaawansowania, gdy rak jest już trudny do leczenia.

Wczesne objawy raka jajnika

Wczesne objawy raka jajnika nie są łatwe do określenia, ponieważ są ledwie zauważalne i nieoczywiste. Pierwsze dolegliwości najczęściej kojarzone są ze zwykłymi niegroźnymi kłopotami trawiennymi. Ponieważ nie wzbudzają czujności, kobiety rzadko zgłaszają się z nimi od razu do ginekologa. Bardzo często są to objawy takie jak na przykład: odbijanie, uczucie pełności w brzuchu, odczuwalne nudności i wymioty, wzdęcia, niestrawność, a także uczucie ciężkości w jamie brzusznej. Są one trudne do powiązania z rakiem jajników i najczęściej ich obecność zrzucana jest na niewłaściwą dietę, czy długotrwały stres, który objawia się m.in. problemami z układem pokarmowym. Dopiero gdy choroba jest już zaawansowana, pojawiają się sygnały poważnych problemów. A im dłużej nowotwór się rozwija w ukryciu, tym gorsze są rokowania dla pacjentki.

Objawy raka jajnika - wczesne, późne, przerzuty

Fot. iStock/Objawy raka jajnika

Późniejsze objawy raka jajnika

Późniejsze objawy raka są odczuwalne najczęściej wtedy, gdy rak daje przerzuty do innych narządów lub węzłów chłonnych. Według statystyk nawet 70% w przypadku raka jajnika jest wykrywanych w III i IV stadium zaawansowania, gdy często leczenie nie przynosi oczekiwanego skutku. Bardzo często do umówienia wizyty u lekarza zmuszają kobiety objawy takie jak:

  • ból miednicy i brzucha;
  • bolesne stosunki płciowe;
  • nieprawidłowe krwawienia z dróg rodnych — między miesiączkami, po stosunkach, czy po menopauzie;
  • wodobrzusze — jest zauważalne nawet u 33% pacjentek chorych na raka jajnika;

Rak jajnika jest nowotworem złośliwym, który może dawać przerzuty i naciekać na sąsiednie narządy. W związku z tym mogą pojawić się objawy raka jajnika trudne do skojarzenia z pierwotną lokalizacją choroby. Pacjentki skarżą się na kłopoty w toalecie, takie jak: uczucie parcia na mocz, czy trudność w oddawaniu stolca. Dzieje się tak, gdy dochodzi do rozrostu guza nowotworowego, który zaczyna uciskać na pęcherz lub jelito. Mogą pojawić się także objawy ze strony płuc, jeśli tam pojawią się przerzuty. W takim przypadku pacjentki mogą skarżyć się na duszność i kaszel. Pojawia się w wielu przypadkach powiększenie węzłów chłonnych, nerwobóle okolice kulszowej lub pachwinowej, brak apetytu i utrata masy ciała, prowadząca do wyniszczenia organizmu są jednymi z ostatnich objawów nowotworu. Najczęściej wtedy niewiele  można zrobić dla pacjentki, poza łagodzeniem bólu i przykrych dolegliwości.

Objawy raka jajnika — co robić, gdy się pojawią?

Niestety nie ma skutecznych działań profilaktycznych, które mogłyby obniżyć ryzyko rozwoju raka jajnika. Ważny jest zdrowy styl życia oraz regularne wizyty u lekarza ginekologa. Jeśli się pojawią objawy raka jajnika, zawsze powinny skłaniać do szybkiej konsultacji z lekarzem. Specjalista w gabinecie przeprowadzi badanie na fotelu ginekologicznym, wykona także USG przezpochwowe, które uwidoczni zmiany. Jeśli coś niepokojącego się pojawi, ma on do dyspozycji zlecenie kilku innych badań, które są ułatwiają ocenę sytuacji.

Objawy raka jajnika - wczesne, późne, przerzuty

Fot. iStock/Objawy raka jajnika

Należą do nich:

  • badania markerów (CA-125 i HE-4) we krwi;
  • USG jamy brzusznej;
  • tomografia komputerowa;
  • laparoskopia i laparotomia klasyczna, dzięki którym możliwe jest pobranie materiału do badania histopatologicznego.

W razie stwierdzenia raka szyjki macicy pacjentki poddawane są innym, uzupełniającym badaniom oraz odpowiedniemu leczeniu.

Aby zwiększyć szanse na zdrowie, ważne jest wyczulenie na objawy raka jajnika i wczesne wykrywanie choroby. Pacjentki zdiagnozowane i poddane leczeniu w I i II stadium choroby mają ok. 75% na wyzdrowienie. Stopnie III i IV zmniejszają szansę na przeżycie 5 lat do 30–50%. Rak jajników nie jest nowotworem łatwym do leczenia, w dodatku aż ¾ przypadków nawraca.


źródło:  www.mp.pl , ptgo.pl, zwrotnikraka.pl, onkologia.org.pl 

Filmy Macierzyństwo

Pięć etapów szczęśliwego związku… My, niestety najczęściej, zatrzymujemy się na trzecim z nich

Ewa Raczyńska
Ewa Raczyńska
22 lutego 2021
Fot. iStock/ArthurHidden

Na dobre i złe. W zdrowiu i w chorobie. Dopóki śmierć was nie rozłączy… Obiecujemy, przysięgamy. Szepczemy: „nigdy cię nie zostawię, zawsze będę przy tobie”. A później… cóż, przychodzi rzeczywistość. Czyżbyśmy się mylili, czyżby nie istniała miłość aż po grób?

Nie rozwodzilibyśmy się, nie zdradzalibyśmy, nie krzywdzili. Tymczasem wiele związku rozpada się, nawet jeśli ludzie od siebie nie odchodzą, to wypala się coś w środku i wegetują obok siebie pozbawiając się prawa do szczęścia i innego życia.

Dlaczego tak się dzieje? Bo miłość to nie wszystko.

Na każdy związek składa się pięć etapów jego rozwoju. My, niestety, najczęściej zatrzymujemy się na trzecim i nie idziemy już dalej.

5 etapów związku

Etap 1: Etap miodowy

Pamiętasz, jak się poznaliście? Te motyle w brzuchu, ten zachwyt, myśli zajęte tylko nim. Każde spotkanie było dla was szczęściem, radością. Czas dłużył się niemiłosiernie, kiedy nie byliście razem.

Czasami wracamy do tych czasów. Myślimy z rozżaleniem, gdzie to wszystko uciekło? Dlaczego nie może tak być nadal?

A to etap zakochania, kiedy mamy wrażenie, że unosimy się nad ziemią, gdy więcej się śmiejemy, jesteśmy w stanie góry przenosić. Ta miłość nas uskrzydla. Jest radością i cudowną zabawą.

Etap 2: Etap poważny

Nadal trzymacie się za ręce, nadal siebie pożądacie, działacie na siebie jak magnes. Ale coś się jednak zmieniło. Pamiętacie ten etap? Kiedy podjęliście decyzję o wspólnym mieszkaniu, a może o ślubie? Kiedy zaszłaś w ciążę? Niby nadal to miłość, ale już bez takiego szaleństwa jak wcześniej. Poważniejsza, bo rachunki trzeba zapłacić, być odpowiedzialnym. Czas zabawy się skończył, czasem mówimy, że dopadła nas codzienność, czy szara rzeczywistość i to na nią zwalamy podcięcie skrzydeł naszej miłości.

Etap 3: Etap rozczarowania

Dzieci, dom, praca, dzieci… I tak w kółko. Patrzysz na zdjęcia znajomych, którzy właśnie w środku zimy wyjechali na wakacje, gdzie ciepło i pięknie. A ty? Ty spoglądasz na niekończący się stos prania. Wstajesz w nocy, bo jednemu z dzieci przyśnił się koszmar, szykujesz śniadanie, lecisz do pracy – wszystko w owczym pędzie. A kiedy myślisz o was, to zastanawiasz się, czy wy w ogóle jeszcze jesteście. Kiedy ostatni raz byliście sami na kolacji, w kinie? Kiedy on trzymał cię za rękę? Chyba wtedy, gdy chciał ci pokazać bałagan, jaki zrobiły dzieci, gdy rozmawiałaś z przyjaciółką przez telefon.

Masz poczucie, że przegrałaś swoje życie, że ono nie tak powinno wyglądać. Bo dzieci jednak są wymagające, bo obiecywaliście sobie, że zawsze będziecie dbać o tę miłość, a tymczasem… Pokrył ją gruby kurz.

To etap rozczarowania, kiedy winy wszystkiego, co złe w naszym życiu, upatrujemy w partnerze. Gdyby go nie było, moje życie byłoby lepsze.

I na tym etapie najczęściej zdradzamy, rozwodzimy się…

Etap 4: Etap akceptacji

Jeśli przetrwaliście, to teraz może być już tylko lepiej? Dlaczego? Bo zeszliście z piedestału, pokazaliście sobie nawzajem, że nie jesteście idealni, że macie swoje wady, słabości. Że też bywacie zmęczeni, macie dość. Przestaliście udawać kogoś, kim nie byliście tylko po to, by być kochanym. A przecież tak się nie da. Jeśli nie będziemy mówić o naszych słabościach, o potrzebach, pragnieniach, to nigdy nie zrozumiemy siebie nawzajem, nie uda się zbudować głębokiej relacji opartej na akceptacji, a do niej prowadzi właśnie ten etap związku.

Etap trzeci pozwala zobaczyć naszą frustrację, a etap czwarty pracować nad tym, skąd ona się bierze. Dostrzegamy siebie nawzajem, widzimy, że każdy z nas ma swoje marzenia, cele. To etap prawdziwej miłości opartej na zrozumieniu.

Etap 5: Etap zespołowy

Kiedy już spojrzeliście na siebie prawdziwie otwartymi oczami. Kiedy poznaliście się na nowo, przyjęliście, że każde z was ma prawo do błędów do słabości, to wasza miłość jest tak silna, że trudno ją skruszyć.

To etap, kiedy każde z was pielęgnuje własne zainteresowania, rozwija się, realizuje swoje cele przy pełnej akceptacji drugiej strony. Ale to też czas, kiedy czujecie, że jesteście teamem, że razem możecie wiele i odnajdujecie rzeczy, które wam obojgu sprawiają przyjemność i robicie je wspólnie.

Wsparcie, bezpieczeństwo i spokój. I miłość, która dojrzała razem z wami. To wszystko składa się na ten etap związku, który przetrwał dzięki waszej pracy i miłości.


 

źródło: lifehack.org


Zobacz także

Kobiety. Ciche bohaterki. Wojowniczki dnia codziennego

5 sposobów, na jakie drukarka pozwoli stać ci się lepszym rodzicem

Ochroń stopy dziecka przed zimnem dzięki Booties!