Go to content

Zamiast diety zmień styl życia. 6 banałów, o których bardzo chętnie zapominamy

Fot. iStock / YinYang

O super dietach i genialnych sposobach na schudniecie słyszał chyba każdy. Większość z nich wymaga restrykcyjnego przestrzegania wymyślnej diety, a i tak ostatecznie wracamy do punktu wyjścia lub zyskujemy kolejne kilogramy. Banałem jest powtarzanie, że potrzebna jest silna wola, dyscyplina i chęci, ale szczerze jak często zapominamy o tych banałach dążąc do szybkich efektów? Więc zamiast się męczyć lepiej zmienić styl życia.

Precz z dietami i efektem jo-jo

Pomysłów na super diety, które w kilka lub kilkanaście dni pozwolą zrzucić zbędne kilogramy jest bez liku. Od diet kapuścianych, jedzenia produktów wybranego koloru, po unikanie węglowodanów czy jedzenie tylko mięsa. Można by je wymieniać bez końca, jednak wszystkie łączy jedna rzecz – efekt jo-jo. Wszystkie cudowne diety to nagła zmiana sposobu odżywiania by zrzucić trochę na wadze. Jest to szok dla organizmu i faktycznie można łatwo stracić dodatkowe kilogramy, jednak większość z nas kiedy osiąga sukces zaprzestaje diety i  powraca do starych nawyków, a z jednego utraconego kilograma robią się dwa które przybyły.

300 kalorii mniej

Dieta powinna być przede wszystkim zdrowa i racjonalna. Nie należy przesadzać w żadną stronę, bo to zawsze szkodzi. Powinno się jeść wszystko na co przychodzi nam ochota, jednak w mniejszych ilościach. To właśnie tu kryje się sekret 300 kalorii mniej. Początkowe nakładanie sobie mniejszych porcji z czasem staje się nawykiem i zaczyna się to robić nieświadomie.

Nie rezygnuj z odrobiny słabości

Bądźmy szczerzy jesteśmy tylko ludźmi, a nie tytanami więc mamy prawo do odrobiny słabości od czasu do czasu. Nie trzeba rezygnować z lodów, o ile zamiast całego opakowania zje się kilka łyżeczek. Ograniczając spożywanie cukru, słodyczy, soli czy tłuszczy nawet o odrobinę dziennie, działamy na własną korzyść i unikamy poczucia straty i tęsknego marzenia o ulubionych smakołykach. Bo nie ma chyba nic gorszego niż katowanie się podczas diety i omijanie szerokim łukiem sklepowych działów ze słodyczami. Jesteśmy tak skonstruowani, że restrykcje często działają odwrotnie do zamierzeń. Odmawiając sobie czegoś mamy na to coraz silniejszą ochotę, a ostatecznie zjadamy więcej niż powinniśmy w napadzie głodu. I tak w jeden wieczór możemy odzyskać zgubione kilogramy i dopadnie nas poczucie winny i przegranej.  Dlatego zamiast stanowczego „Nie” drobnym przyjemnościom lepiej jest wyznaczać sobie realne plany i cele i systematycznie dążyć do ich realizacji.

Kolorowy talerz

Trzeba jednak powiedzieć prawdę: słodycze, sól i tłuszcz nie są naszymi przyjaciółmi, same o tym dobrze wiemy. Jednak zamiast tego co szkodzi lepiej skupić się na tym co jest zdrowe i kolorowe, czyli owocach i warzywach. Są nie tylko pysznym dodatkiem lub przekąską między posiłkami, ale także doskonałym źródłem witamin. Każdy kolor warzyw i owoców zawiera inne dobroczynne składniki, które nie tylko wspomagają dietę, ale również dbanie o  skórę, włosy i paznokcie.

Ćwicz i baw się

Jesteśmy różni i każdego z nas bawi inna forma aktywności, dlatego ważne jest by znaleźć dla siebie taką jaka sprawi nam przyjemność i będzie przede wszystkim dobra zabawą. Kilogramy skutecznie można zrzucać nie tylko na siłowni lub powtarzając serie ćwiczeń. Chudnie się przede wszystkim, dzięki ruchowi i nie ma znaczenia jaki on jest. Dla miłośników klasyki  idealne jest bieganie lub pływanie. Dla tych co wolą poszaleć przy muzyce jest zumba czy ćwiczenia na trampolinach. Ci którzy potrzebują wyciszenia znajdą je podczas jodze lub długich spacerach. Nie ważne co się wybierze, istotne jest tylko jedno by pobudzić organizm do spalania kalorii, a jednocześnie cudownie spędzać czas i cieszyć się każdą chwila.

Moje zdrowe „ja”

Zdrowe odchudzanie się, ma tę wadę, że jest długotrwałe i efekty nie pojawiają się od razu jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki.  Bardzo często dostrzec je można dopiero po paru tygodniach, jednak zmiany następują stopniowo nawet jeżeli są bardzo malutkie. Celem jest tak naprawdę zmiana stylu życia na zdrowszy i bardziej aktywny. A czy jest nagroda? Zawsze! Bo nie ma nic przyjemniejszego gdy ubrania z przed lat znów idealnie pasują, a idąc na zakupy można śmiało przymierzać ubrania o rozmiar lub kilka mniejsze.