Kuchnia Zdrowie

Czy warto przejść na dietę śródziemnomorską?

Dietoteczka
Dietoteczka
13 lipca 2016
Fot. iStock / tbralnina
 

Śródziemnomorski sposób odżywiania został uznany przez licznych badaczy za najzdrowszą dietę na świecie. Wynika to z faktu, że dzięki diecie śródziemnomorskiej dbamy nie tylko o naszą urodę oraz zdrowie, ale możemy skutecznie schudnąć, i to aż osiem kilogramów w ciągu jednego miesiąca.

Dzięki czemu dieta śródziemnomorska stała się tak popularna? Przede wszystkim dzięki temu, że zawiera mnóstwo nienasyconych tłuszczów, które są naszymi sprzymierzeńcami w walce z nadwagą. W skład tej diety wchodzą między innymi warzywa, owoce, nabiał oraz awokado, oliwa z oliwek, oliwki, olej, orzechy, nasiona oraz ryby, które są częstym przysmakiem goszczącym na stołach ludzi mieszkających w okolicach basenu Morza Śródziemnego.

Czy warto przejść na dietę śródziemnomorską?

Jeśli kalkulator BMI wskazuje u Ciebie nadwagę to dostateczny znak, by przejść na dietę i zacząć dbać o swoje zdrowie. Na początku stosowania tej kuracji odchudzającej, która może stać się dietą na całe życie, należy zmniejszyć ilość przyjmowanych dziennie kalorii do 1600. Każdy z posiłków powinien zawierać ich około czterystu, zatem dziennie powinniśmy spożywać cztery dania. Dietę śródziemnomorską należy uzupełniać wypijaniem każdego dnia około dwóch litrów wody, najlepiej z dodatkiem ogórka, soku z cytryny bądź też imbiru, który przyspiesza naszą przemianę materii i pozwala szybciej spalać nadmiar tłuszczu.

Do diety śródziemnomorskiej warto dołączyć także aktywność fizyczną, którą mogą być na przykład: ćwiczenia na siłowni, pływanie, bieganie, spacerowanie, gimnastykowanie się czy też jazda na rowerze. Ponadto warto dodać, że w tej diecie możemy pozwolić sobie na małe co nieco w postaci gorzkiej czekolady, która jest bogata w magnez – to właśnie dzięki niemu nasz układ nerwowy może prawidłowo funkcjonować.

Zapraszam każdego, kto nie ma zamiaru tracić czasu na nieskuteczne lub krótko utrzymujące efekty diety do podejścia do sprawdzonej i popularnej diety śródziemnomorskiej!


Kuchnia Zdrowie

Zalety jazdy na rowerze

Dietoteczka
Dietoteczka
10 marca 2016
Zalety jazdy na rowerze
Fot. Flickr / Olgierd Rudak / CC BY

Kolarstwo to jedna z ulubionych form sportu dzisiejszego społeczeństwa. Jakie są zalety regularnego praktykowania takiej aktywności? Jak zachowuje się organizm rowerzystów? Dlaczego warto odwiedzać sklepy rowerowe w celu nabycia własnego modelu dwukołowca? Zanim przejdziemy do odpowiedzi na powyższe pytania, dobrze jest zapamiętać, iż w polskim klimacie jazda na rowerze może być praktykowana nawet przez dziewięć miesięcy rocznie.

Zalety jazdy na rowerze

Jako, że jest to forma wysiłku aerobowego, rowerzyści stale dotleniają swoją krew i inhalują czyste, zdrowe powietrze do swojego organizmu. Ponadto w czasie jazdy pracują prawie wszystkie mięśnie, a to wiąże się oczywiście ze spalaniem tłuszczu, który wokół nich powstaje. Dzięki możliwości dopasowania intensywności ich pracy, rower może posłużyć nie tylko do turystyki aktywnej, ale także do rehabilitacji i leczenia chorób serca czy też astmy.

Ciekawostką jest fakt, iż regularna jazda na rowerze hamuje proces starzenia się oraz zwiększa odporność na wszelkiej maści infekcje. Kolarstwo ma również pozytywny wpływ na zmiany w psychice człowieka, która uczy się konsekwencji, wytrzymałości oraz pewności siebie.

Na domiar tego dobrze dobrane części rowerowe umożliwiają obcowanie z przyrodą wysokogórską, nizinną i pozamiejską. Trudno osiągalne dla innych środków transportu cele znajdują się więc w zasięgu ręki rowerzysty. Do realizowania się w tym sporcie niepotrzebny jest kompan oraz odpowiednie przygotowanie fizyczne. Wystarczy tylko wejść na dwukołowca i jechać.

Rower jest częstym elementem treningu sportowców, którzy wyposażeni w pulsometry monitorują pracę swojego serca. Niemniej każdy, ze względu na powyżej przedstawione zalety powinien praktykować tą formę aktywności.

Dzisiejsze sklepy rowerowe wychodzą naprzeciw konsumentom o ograniczonym budżecie, dlatego już za siedemset złotych można kupić profesjonalny rower górski. Pojedyncze akcesoria do rowerów również nie należą do drogich, dlatego też w razie potrzeby możemy je wymieniać i dostosowywać do warunków w których będziemy jeździć.

Warto więc praktykować ten sport regularnie i korzystać z możliwości, które z nim się wiążą. Jest to bowiem jeden z najlepszych sposobów na zagospodarowanie czasu wolnego.