Zdrowie

Cyklotymia. Kiedy huśtawka nastroju przestaje być fanaberią

Redakcja
Redakcja
15 marca 2018
Fot. iStock/laflor
 

W normalnym życiu radość często przeplata się ze smutkiem, czy zniechęceniem. Taka emocjonalna sinusoida jest rzeczą naturalną. Mimo że wolimy, by zawsze było miło, życie pisze własne scenariusze, na które nie mamy większego wpływu. Tym wahaniom ulegają także nasze nastroje, które raz dodają nam skrzydeł, a kilka dni późnej sprawiają, że nie mamy ochoty wychodzić do ludzi. 

Niekiedy jednak stają się dokuczliwe, uniemożliwiają zwyczajne funkcjonowanie osobom cierpiącym z ich powodów.  Często takie stany wydają się zwykłą niestabilnością emocjonalną i wiele osób je ignoruje. To błąd, bo przeskoki od radości, do smutku, mogą wskazywać na zaburzenie zwane cyklotymią.

Cyklotymia — „mała” siostra choroby afektywnej dwubiegunowej

Cyklotymia, czyli właśnie ta huśtawka nastrojów, jest na tyle intensywna i uciążliwa, że bardzo utrudnia dostosowanie się osoby cierpiącej z jej powodu do normalnego życia. Chory naprzemiennie doświadcza stanów hipomanii, czyli poczucia wielkiej energii, chęci życia, działania i układania planów, oraz subdepresji z zaburzeniami snu, brakiem energii, złym samopoczuciem, pesymizmem i wycofaniem z kontaktów towarzyskich. Zmiany nastroju następują bez wyraźnych przyczyn i najczęściej to ktoś z rodziny zauważa pewne następujące po sobie prawidłowości zachowania. Dlatego chorzy często funkcjonują niezdiagnozowani i pozbawieni odpowiedniego wsparcia przez większość życia.

Diagnoza

Do zdiagnozowania cyklotymii potrzebne jest zaistnienie w ciągu minimum dwóch lat wielokrotne okresów hipomaniakalnych i depresyjnych oraz okresów bezobjawowych nie dłuższych niż 2 miesiące. Objawy nie są tak intensywne, jak w przypadku choroby afektywnej dwubiegunowej, ale wraz z upływem długiego czasu stan cyklotymia przechodzi często w prawdziwe zaburzenie afektywne dwubiegunowe i objawy stają się wyraźniejsze.

W leczeniu cyklotymii ważna jest psychoterapia oraz obserwacja nastroju przez chorego, by przewidywać nadchodzące zmiany. Istotną rolę pełnią leki antydepresyjne i stabilizatory nastroju. Dzięki temu chory jest w stanie funkcjonować w społeczeństwie i prowadzić satysfakcjonujące życie.

źródło:  psychologiazycia.comwww.deon.pl


Zdrowie

4 zioła oczyszczające organizm. Przygotuj się do wiosennego detoksu

Redakcja
Redakcja
15 marca 2018
Fot. iStock/Vera_Simon
Następny

Z pewną ulgą żegnamy zimę, wyglądając tęsknie za długimi, słonecznymi dniami. Poprawia się nasze samopoczucie i przybywa energii oraz gotowości do zmian. Wiosna to dobry czas na oczyszczenie organizmu i zmianę nawyków na lepsze. Zdecydowanie łatwiej, niż zimą, jest dbać o swoje zdrowie.

W komórkach organizmu gromadzą się szkodliwe substancje, pestycydy, konserwanty i wiele innych, które obniżają odporność i szkodzą zdrowiu i należy temu przeciwdziałać. Najlepszym rozwiązaniem dla zdrowia i urody jest przeprowadzenie detoksu. Już niebawem będziemy mogli wybierać w świeżych owocach i warzywach oraz ziołach. Szczególnie na zioła warto zwrócić uwagę, bo są one naturalnymi i skutecznymi sprzymierzeńcami do walki z toksynami. A więc jeśli planujesz wiosenny detoks, koniecznie sięgnij po 4 zioła oczyszczające i odtruwające organizm.


 

źródło:  bonavita.pl

Zdrowie

11 rzeczy, których lepiej nie robić na pusty żołądek

Redakcja
Redakcja
14 marca 2018
Fot. iStock / AleksandarNakic
Następny

Wstajesz rano i od razu zaczynasz działać jak z automatu, z na wpół otwartymi oczami? Z jednej strony to dobrze, bo nie marnujesz swojego cennego czasu, którego akurat z rana mało kto ma. Z drugiej strony możesz się niemile zdziwić, że to, co robisz, z niewiadomych przyczyn wcale nie wyszło ci na zdrowie.

Szczególnie, gdy masz w zwyczaju omijać tak ważny posiłek, jak śniadanie. W ciągu dnia też pewnie zdarza ci się zgrzeszyć i robić pewne rzeczy na pusty żołądek, choć nie powinnaś. Jesteś ciekawa, co szkodzi najbardziej?

11 rzeczy, których lepiej nie robić na pusty żołądek

1. Sięganie po pewne leki

Mało kto czyta ulotki leków, nie ma cos się oszukiwać. A tam można znaleźć bardzo ważne informacje, m.in takie, że pewnych specyfików nie wolno przyjmować na pusty żołądek. Szczególną uwagę należy zwrócić podczas przyjmowania niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Przyjmowanie ich na pusty żołądek może zmniejszyć ich skuteczność oraz zwiększać ryzyko krwawienia z przewodu pokarmowego. Większość lekarstw najlepiej przyjmować 1-2 godziny przed lub po posiłku. Są też leki, które zaleca się przyjmować na czczo, dlatego zawsze należy czytać ulotki lub zapytać farmaceuty.

2. Wyczerpujący trening

Trening na pusty żołądek? To zły pomysł, bo organizm potrzebuje przecież energii, by wykorzystać ją do ruchu. To sprawi, że mniejsza będzie wydajność organizmu na czczo, niż po lekkim śniadaniu. Poza tym jest szansa, że gdy przesadzić, najzwyczajniej zrobi ci się słabo. Obżarstwo przed treningiem też zdrowe nie jest, dlatego wypracuj dla siebie złoty środek.

3. Wypijanie gazowanych napojów

Picie słodkich, gazowanych napojów na pusty żołądek może być przepustką do złego samopoczucia. Kwasy węglowe z takich napojów  mieszają się z kwasami żołądkowymi,stwarzając niesprzyjającą mu sytuację. To powoduje problemy takie jak nudności i wzdęcia, może prowadzić do bolesnych skurczów żołądka.

4. Jedzenie słodkich bułek i owoców

Owocowy posiłek to smaczna i zdrowa alternatywa np. dla przekąsek w ciągu dnia. Jednak wrzucanie słodkich owoców do pustego żołądka mogą być ciężkostrawne i fermentować w układzie pokarmowym, stając się przyczyną złego samopoczucia. Podobnie kochane przez większość słodkie bułeczki do kawy. Podnoszą one szybko poziom glukozy we krwi i powodują wzmożone wydzielanie insuliny. To obciąża trzustkę, a regularnie praktykowane może zwiększać ryzyko wystąpienia cukrzycy.

strona 1 z 2
druga część artykułu na następnej stronie

Zobacz także

Ćwiczenia i treningi – 6 mitów, którym chętnie ulegamy. Sprawdź, jak ćwiczyć efektywnie

Najczęstsze błędy, jakie popełniamy w związku… z sikaniem i jak ich unikać

Całe życie na diecie? Krzątam się, gotuje i TYJĘ… i tak mi dobrze. Dieta 80/20, na czym to polega?

Jesz co chcesz i chudniesz? Co warto wiedzieć o diecie 80/20