Go to content

Przyspiesza metabolizm, łagodzi zaparcia. Japońska dieta wodna coraz popularniejsza

Japońska dieta wodna
Fot. iStock/elenaleonova

Japońska dieta wodna zyskuje na popularności. Nie ma w tym nic zaskakującego. Chyba nikt nie ma wątpliwości co do tego, że bez wody nie ma życia. Słowo „dieta” stosowane jest na wyrost, bo tak naprawdę z typową dietą nie ma ona nic wspólnego. Zatem czym jest japońska dieta wodna i jakie są jej zasady?

Japońska dieta wodna – czym jest?

Japońska dieta wodna to rytuał picia wody według określonych zasad. Dzięki niej możliwe jest bardzo dokładne kontrolowanie ilości wypitych płynów. Nie jest to dieta, która wymaga wielu wyrzeczeń, ograniczenia spożywania pewnych produktów czy przygotowywania posiłków według ściśle określonych zasad. To pewnego rodzaju rytuał, kuracja oczyszczająca. Zgodnie z założeniami japońskiej diety wodnej, kluczową rolę odgrywa odpowiednie nawodnienie organizmu, a także picie wody w określonych odstępach czasowych.

Zobacz również: Woda kwiatowa i hydrolaty: dlaczego warto zacząć je stosować

Japońska dieta wodna – założenia

W japońskiej diecie wodnej, wodę pijemy według ściśle określonych zasad:

  • Zgodnie z założeniami japońskiej diety wodnej dzień rozpoczynamy od nawodnienia. Po przebudzeniu, na czczo, należy wypić 650 ml ciepłej wody i dopiero po upływie 20 minut można spożyć pierwszy posiłek lub napić się herbaty czy kawy. Dla niektórych osób rozpoczynających stosowanie diety wodnej, wypicie 650 ml wody tuż po przebudzeniu może okazać się trudne. Wówczas zaczynamy np. od 300 ml, a z każdym dniem ilość wypitej wody stopniowo zwiększamy. Zgodnie z niektórymi zaleceniami, przed wypiciem wody należy dokładnie przepłukać usta.
  • Pijąc wodę w ciągu dnia także należy przestrzegać określonych zasad. Po wodę sięgamy 20 minut przed spożyciem każdego posiłku. Woda zapewnia uczucie sytości, a tym samym w porze jedzenia zjemy mniejszą porcję posiłku. Po posiłku należy odczekać 1,5-2 godziny – dopiero po upływie tego czasu można napić się wody. Zdaniem zwolenników japońskiej diety wodnej, picie w trakcie posiłku utrudnia trawienie – płyn rozrzedza enzymy w ślinie i enzymy soków żołądkowych. Szczególną uwagę należy również zwrócić na sposób picia wody. Pijemy spokojnie i małymi łyczkami. Do co drugiej porcji wody można dodać szczyptę soli kamiennej, dzięki czemu uzupełnimy poziom elektrolitów.
  • Pamiętaj, by około 20-30 minut przed snem wypić szklankę ciepłej wody.

Zgodnie z założeniami japońskiej diety wodnej należy ograniczyć spożywanie tłustych mięs i wędlin, tłustego nabiału, żywności wysoko przetworzonej, słodkich i słonych przekąsek.

Zobacz również: Grupa krwi a dieta – co jeść a czego unikać, by cieszyć się dobrym samopoczuciem?

Efekty mogą zaskoczyć

Japońska dieta wodna
Fot. Materiały prasowe

Efekty stosowania japońskiej diety wodnej będą widoczne już na pierwszy rzut oka. Regularne picie wody ma korzystny wpływ na wygląd skóry, która staje się bardziej nawilżona, jędrna i promienna. Pozytywne opinie na temat japońskiej diety wodnej wyrażają osoby mające problem z prawidłową pracą układu pokarmowego. Już po kilku dniach picia odpowiedniej ilości wody zauważalny jest lepszy metabolizm i trawienie. Resztki pokarmowe są szybciej wydalane z organizmu. Pijąc wodę oczyszczamy organizm z toksyn, poprawiamy krążenie krwi i mamy lepszą kondycję.

Rola wody w organizmie

Woda jest niezbędnym składnikiem każdego organizmu. Dzięki niej zachodzą procesy niezbędne do życia. Regularne spożywanie wody jest konieczne do homeostazy. To właśnie woda odpowiedzialna jest za transport i wchłaniania substancji odżywczych oraz za usuwanie z organizmu ubocznych produktów przemiany materii. Odgrywa ważną rolę w regulacji temperatury ciała, reguluje procesy trawiennie i przyspiesza metabolizm.