Go to content

Co daje szczoteczka soniczna do zębów? Zalety urządzenia

fot. va-Katalin/iStock

Szczoteczki soniczne zyskują coraz większą popularność i coraz więcej osób wybiera je kosztem zwykłych szczoteczek manualnych. Co tak naprawdę daje nam szczoteczka soniczna do zębów? Czy warto po nią sięgnąć? Poznaj zalety szczoteczki sonicznej.

Szczoteczka soniczna to urządzenie stworzone do higieny jamy ustnej. Zalicza się ją do grupy szczoteczek elektrycznych, jednak różni się od innych tego typu przyrządów zastosowaną w niej technologią fal dźwiękowych. W trakcie jej pracy cząsteczki śliny, pasty do zębów i wody łączą się ze sobą, a powstałe w wyniku tego mikrobąbelki trafiają nawet do trudno
dostępnych miejsc, oczyszczając je z różnych nieczystości: płytki nazębnej, osadów, bakterii i resztek pożywienia. Oprócz tego drgania soniczne docierają na odległość kilku milimetrów od zakończenia włókien, dzięki czemu są całkowicie bezpieczne dla szkliwa zębowego i dziąseł. Maksymalna liczba ruchów wykonywanych na minutę pracy przez szczoteczkę soniczną to aż 96 000! Urządzenia oparte o technologię dźwiękową wyposażone są w kilka trybów pracy, funkcje usprawniające proces szczotkowania zębów, bardzo wydajne baterie oraz końcówki wymienne.

Szczoteczka soniczna – działanie i zalety

Szczoteczka soniczna to nowoczesny przyrząd, którego stosowanie niesie za sobą wiele korzyści. Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na jej skuteczne i zarazem bezpieczne działanie, co w dużej mierze zawdzięczamy technologii sonicznej. Szczoteczki soniczne usuwają zdecydowanie więcej płytki nazębnej niż inne tego typu urządzenia, a do tego są
w pełni bezpieczne dla dziąseł. Niektóre modele posiadają dodatkowo możliwość masażu tkanki miękkiej, co poprawia jej ukrwienie.

Druga zaleta szczoteczek sonicznych to kilka trybów pracy do wyboru, dzięki czemu każda osoba znajdzie ten odpowiedni dla siebie. Możemy wybierać spośród takich trybów, jak codzienne czyszczenie, wybielanie, delikatne czyszczenie, masaż dziąseł itd. Warto pamiętać, iż główka szczoteczki w poszczególnych trybach porusza się z inną prędkością. Najwięcej ruchów wykonywanych na minutę pracy zapewnia program wybielający (aż 96 000).

Funkcje ułatwiające mycie zębów

Bonding zębów - zalety, wady i efekt zabiegu
Fot. iStock/Bonding zębów

Nie sposób nie wspomnieć również o funkcjach zwiększających komfort użytkowania szczoteczki sonicznej. To chociażby timery, które pilnują właściwego czasu szczotkowania: informują o upływie dwóch minut oraz co pół minuty sygnalizują konieczność zmiany strefy uzębienia. Inna przydatna funkcja to możliwość połączenia szczoteczki z aplikacją w smartfonie oraz monitorowania całego procesu szczotkowania zębów. Urządzenia soniczne posiadają często również czujnik nacisku, który przestrzega nas przed zbyt mocnym dociskaniem główki czyszczącej do powierzchni zębów, a także wskaźnik zużycia włosia, dzięki któremu wiemy, kiedy należy wymienić końcówkę na nową. 

Nie zapominajmy, że szczoteczki soniczne świetnie sprawdzą się podczas podróży, dlatego też posiadają bardzo wydajne baterie. Niektóre modele są w stanie pracować nawet przez dwa lub trzy miesiące bez konieczności ładowania. Ostatnia zaleta szczoteczek sonicznych, o której chcielibyśmy wspomnieć, to bogate zestawy z przydatnymi gadżetami. Znajdziemy w nich końcówki wymienne o różnym przeznaczeniu, etui podróżne do przechowywania szczoteczki czy wiele innych praktycznych przedmiotów.

Szczoteczka soniczna – czy warto?

Szczoteczka soniczna to nowoczesne urządzenie, dzięki któremu kompleksowo zadbasz o swoją jamę ustną. Jej rola nie polega jedynie na usuwaniu nieczystości, ale również na dbaniu o kondycję dziąseł. Stosując ją regularnie, zapobiegniesz wielu dolegliwościom jamy ustnej, np. próchnicy czy paradontozie. Ponadto do wyboru mamy naprawdę wiele przyrządów, a więc każdy może kierować się swoimi własnymi potrzebami i oczekiwaniami. Jeśli szukasz najlepszej szczoteczki sonicznej, sięgnij po jeden z modeli marki Smilesonic. Znajdziesz je na oficjalnej stronie producenta lub w dobrych sklepach stomatologicznych.