Choroby Zdrowie

Objawy raka jajnika – co powinno stanowić sygnał alarmowy?

Żaklina Kańczucka
Żaklina Kańczucka
22 lutego 2021
Objawy raka jajnika - wczesne, późne, przerzuty
Fot. iStock
 

Objawy raka jajnika zazwyczaj stają się zauważalne wtedy, gdy nowotwór jest już zaawansowany. Zazwyczaj wszystkie te subtelne symptomy, które mogą pojawiać się wcześniej, są niewłaściwe rozpoznane i bardzo często ignorowane. Zbyt późna diagnoza i leczenie powodują, że nadal zbyt wiele kobiet umiera  powodu raka jajnika. Dlatego tak ważna jest odpowiednia wiedza, aby dać sobie szansę na długie i zdrowe życie.

Rak jajnika

Rak jajnika jest nowotworem złośliwym, na który co roku na całym świecie zapada ok. 225 000 kobiet, a prawie połowa z nich umiera. Statystyki są alarmujące, ponieważ tendencja do zachorowań na raka jajnika stale wzrasta. Najczęściej chorują na niego panie pomiędzy 50. a 70. rokiem życia, ale nawet 15% zachorowań przypadków odnotowuje się poniżej tego zakresu. Do zachorowania na raka jajnika predysponuje szczególnie nosicielstwo mutacji genu BRCA1 lub BRCA2, które zwiększa skłonność do wystąpienia tego rodzaju nowotworów odpowiednio o 40% i 27%, oraz zwiększają ryzyko rozwoju raka piersi. Do czynników ryzyka zalicza się także dietę ubogą w błonnik i witaminy, otyłość, niepłodność oraz zespół Lyncha, który predysponuje do rozwoju różnego rodzaju nowotworów.

Objawy raka jajnika - wczesne, późne, przerzuty

Fot. istock/Objawy raka jajnika

Rak jajnika może rozwinąć się jako jeden z dwóch typów nowotworu. Typ I  nowotworem łagodnym lub o ograniczonej złośliwości, który przybiera postać ograniczonego guza, i może rozprzestrzeniać się w jamie otrzewnej. Najczęściej wykrywany jest w I i II stopniu zaawansowania. Typ II występuje o wiele częściej i jest to złośliwy nowotwór, który bardzo szybko rozprzestrzenia się po jamie otrzewnej. Najczęściej wykrywa się go zbyt późno, bo dopiero w III i IV stopniu zaawansowania, gdy rak jest już trudny do leczenia.

Wczesne objawy raka jajnika

Wczesne objawy raka jajnika nie są łatwe do określenia, ponieważ są ledwie zauważalne i nieoczywiste. Pierwsze dolegliwości najczęściej kojarzone są ze zwykłymi niegroźnymi kłopotami trawiennymi. Ponieważ nie wzbudzają czujności, kobiety rzadko zgłaszają się z nimi od razu do ginekologa. Bardzo często są to objawy takie jak na przykład: odbijanie, uczucie pełności w brzuchu, odczuwalne nudności i wymioty, wzdęcia, niestrawność, a także uczucie ciężkości w jamie brzusznej. Są one trudne do powiązania z rakiem jajników i najczęściej ich obecność zrzucana jest na niewłaściwą dietę, czy długotrwały stres, który objawia się m.in. problemami z układem pokarmowym. Dopiero gdy choroba jest już zaawansowana, pojawiają się sygnały poważnych problemów. A im dłużej nowotwór się rozwija w ukryciu, tym gorsze są rokowania dla pacjentki.

Objawy raka jajnika - wczesne, późne, przerzuty

Fot. iStock/Objawy raka jajnika

Późniejsze objawy raka jajnika

Późniejsze objawy raka są odczuwalne najczęściej wtedy, gdy rak daje przerzuty do innych narządów lub węzłów chłonnych. Według statystyk nawet 70% w przypadku raka jajnika jest wykrywanych w III i IV stadium zaawansowania, gdy często leczenie nie przynosi oczekiwanego skutku. Bardzo często do umówienia wizyty u lekarza zmuszają kobiety objawy takie jak:

 • ból miednicy i brzucha;
 • bolesne stosunki płciowe;
 • nieprawidłowe krwawienia z dróg rodnych — między miesiączkami, po stosunkach, czy po menopauzie;
 • wodobrzusze — jest zauważalne nawet u 33% pacjentek chorych na raka jajnika;

Rak jajnika jest nowotworem złośliwym, który może dawać przerzuty i naciekać na sąsiednie narządy. W związku z tym mogą pojawić się objawy raka jajnika trudne do skojarzenia z pierwotną lokalizacją choroby. Pacjentki skarżą się na kłopoty w toalecie, takie jak: uczucie parcia na mocz, czy trudność w oddawaniu stolca. Dzieje się tak, gdy dochodzi do rozrostu guza nowotworowego, który zaczyna uciskać na pęcherz lub jelito. Mogą pojawić się także objawy ze strony płuc, jeśli tam pojawią się przerzuty. W takim przypadku pacjentki mogą skarżyć się na duszność i kaszel. Pojawia się w wielu przypadkach powiększenie węzłów chłonnych, nerwobóle okolice kulszowej lub pachwinowej, brak apetytu i utrata masy ciała, prowadząca do wyniszczenia organizmu są jednymi z ostatnich objawów nowotworu. Najczęściej wtedy niewiele  można zrobić dla pacjentki, poza łagodzeniem bólu i przykrych dolegliwości.

Objawy raka jajnika — co robić, gdy się pojawią?

Niestety nie ma skutecznych działań profilaktycznych, które mogłyby obniżyć ryzyko rozwoju raka jajnika. Ważny jest zdrowy styl życia oraz regularne wizyty u lekarza ginekologa. Jeśli się pojawią objawy raka jajnika, zawsze powinny skłaniać do szybkiej konsultacji z lekarzem. Specjalista w gabinecie przeprowadzi badanie na fotelu ginekologicznym, wykona także USG przezpochwowe, które uwidoczni zmiany. Jeśli coś niepokojącego się pojawi, ma on do dyspozycji zlecenie kilku innych badań, które są ułatwiają ocenę sytuacji.

Objawy raka jajnika - wczesne, późne, przerzuty

Fot. iStock/Objawy raka jajnika

Należą do nich:

 • badania markerów (CA-125 i HE-4) we krwi;
 • USG jamy brzusznej;
 • tomografia komputerowa;
 • laparoskopia i laparotomia klasyczna, dzięki którym możliwe jest pobranie materiału do badania histopatologicznego.

W razie stwierdzenia raka szyjki macicy pacjentki poddawane są innym, uzupełniającym badaniom oraz odpowiedniemu leczeniu.

Aby zwiększyć szanse na zdrowie, ważne jest wyczulenie na objawy raka jajnika i wczesne wykrywanie choroby. Pacjentki zdiagnozowane i poddane leczeniu w I i II stadium choroby mają ok. 75% na wyzdrowienie. Stopnie III i IV zmniejszają szansę na przeżycie 5 lat do 30–50%. Rak jajników nie jest nowotworem łatwym do leczenia, w dodatku aż ¾ przypadków nawraca.


źródło:  www.mp.pl , ptgo.pl, zwrotnikraka.pl, onkologia.org.pl 

Choroby Zdrowie

Objawy raka szyjki macicy – co powinno skłaniać do natychmiastowej reakcji?

Żaklina Kańczucka
Żaklina Kańczucka
22 lutego 2021
Objawy raka szyjki macicy
Fot. iStock
 

Objawy raka szyjki macicy nadal bywają zauważane na tyle późno, że w wielu przypadkach kobiet szansa na życie maleje. Choroba może rozwijać się wiele lat w ukryciu, szczególnie gdy zaniedbywane są regularne wizyty u lekarza ginekologa. Warto wiedzieć, jak często wykonywać badania profilaktyczne i jak wyglądają objawy raka szyjki macicy, by właściwie zadbać o swoje zdrowie.

Rak szyjki macicy 

Rak szyjki macicy jest nowotworem złośliwym, którego występowanie wzrasta wraz z wiekiem — szczyt zachorowań przypada na 45. – 59. rok życia. Rzadko chorują na niego kobiety przed 20. rokiem życia, ale nie oznacza to, że nie trzeba poważnie potraktować zagrożenia. Według statystyk w 2018 roku na świecie zdiagnozowano 569 847 nowych zachorowań na ten nowotwór, przy czym rocznie ponad połowa z tych kobiet umiera. W Polsce co roku odnotowuje się ok. 3000 nowych zachorowań na raka szyjki macicy — mamy pod względem zachorowalności i umieralności jeden z najwyższych wskaźników w Europie. Ilość zgonów spowodowanych tą chorobą jest wysoka, ale dzięki odpowiednim badaniom przesiewowym powoli się obniża.

Objawy raka szyjki macicy

Fot. iStock

Rak szyjki macicy ma kilka typów. Najczęściej rozwija się rak płaskonabłonkowy (ok. 80% wszystkich nowotworów złośliwych tego narządu), znacznie rzadziej diagnozowany jest rak gruczołowy (10%). Do pozostałych nowotworów szyjki macicy należą: rak gruczołowo-płaskonabłonkowy, rakowiak, nowotwory nienabłonkowe (mięsaki).

Ryzyko rozwoju raka szyjki macicy wzrasta przez:

 • przyjmowanie przez wiele lat hormonalnych tabletek antykoncepcyjnych;
 • zakażenie rzęsistkiem, chlamydią, wirusem opryszczki;
 • palenie papierosów;
 • obniżona odporność;
 • rezygnacja z profilaktyki, bądź nieregularne badania ginekologiczne.

Wczesne objawy raka szyjki macicy

Rak szyjki macicy jest podstępną chorobą, która wiele lat może rozwijać się w ukryciu, czemu sprzyja unikanie badań kontrolnych przez kobiety. Jedynie dzięki wizycie u specjalisty można zauważyć stany przedrakowe, lub raka we wczesnym stadium, które nie dają jeszcze objawów. Dopiero po latach, gdy nowotwór jest zaawansowany i często za późno jest na skuteczne leczenie, pojawiają się objawy raka szyjki macicy, które skłaniają do wizyty u lekarza. Należy podkreślić, że im szybciej zostanie wykryty nowotwór, tym większe szanse na pełne wyzdrowienie.

Późne objawy raka szyjki macicy

Nietypowe krwawienia 

Krwawienia i plamienia, które pojawiają się między regularnymi krwawieniami miesięcznymi lub po stosunku, mogą mieć wiele przyczyn. Krwawienia, jako objawy raka szyjki macicy, pojawiają się dopiero gdy choroba jest już zaawansowana. Podobne obawy powinny powodować krwawienia pojawiające się już po menopauzie.

Ból w trakcie stosunku

Jeśli w trakcie stosunku kobieta odczuwa dyskomfort lub ból, a po nim następuje wspomniane krwawienie, jest to sygnał do jak najszybszej kontroli u lekarza ginekologa.

Objawy raka szyjki macicy

Fot. iStock

Ból miednicy lub pleców

W przypadku zaawansowanego raka szyjki macicy mogą pojawiać się bóle podbrzusza, miednicy, oraz  okolicy krzyżowo-lędźwiowej.

Upławy

Mogą pojawić się cuchnące, ropne upławy.

Problemy w toalecie

Nietypowe objawy raka szyjki macicy, takie jak problemy z oddaniem moczu, czy wypróżnieniem się, mogą wynikać z przerzutów nowotworu. Dodatkowo w moczu może pojawić się krew, a pacjentki skarżą się na kłucie, parcie na pęcherz, pieczenie podczas oddawania. Zaawansowana choroba może prowadzić do niewydolności nerek, jeśli dojdzie do zablokowania odpływu moczu.

Obrzęki kończyn dolnych

Zaawansowany rak szyjki macicy może dawać przerzuty do węzłów chłonnych miednicy mniejszej. Jeśli guzy będą uciskać na naczynia, może dojść do zaburzeń w krążeniu chłonki i tworzenie się obrzęków kończyn dolnych.

Ponadto w przebiegu raka szyjki macicy objawy to także odczuwalne przewlekłe zmęczenie, brak energii i senność, wynikająca z postępu choroby. Chore skarżą się także na brak apetytu, dużą utratę masy ciała. W ostateczności dochodzi do wyniszczenia organizmu, który nie jest już w stanie walczyć z chorobą.

Fot. iStock

Objawy raka szyjki macicy a badania profilaktyczne

Aby nie dopuścić do tego, by pojawiły się objawy raka szyjki macicy, należy zgłaszać się na regularne wizyty do lekarza ginekologa.
Poza standardowym badaniem ginekologicznym ogromną rolę odgrywa cytologia szyjki macicy. Jest to badanie szybkie i bezbolesne, a dzięki niemu można rozpoznać nawet 80% wczesnych postaci rozwijającego się raka. Cytologię należy wykonywać regularnie, co 3 lata, a jeśli zaistnieją w konkretnym przypadku wskazania, odpowiednio wcześniej. Lekarze zachęcają także do szczepienia przeciwko wirusowi HPV, który zwiększa ryzyko rozwoju raka szyjki macicy.

Wyłapanie początkowych zmian ma ogromne znaczenie, ponieważ w przypadku zdiagnozowania przedinwazyjnego raka szyjki macicy można uzyskać aż 99,9% wyleczeń. Życie chorych kobiet uzależnione jest od stopnia zaawansowania nowotworu w chwili rozpoznania, stopnia jego dojrzałości, typu budowy mikroskopowej, głębokości zajęcia tkanek macicy i obecności przerzutów do węzłów chłonnych. Nie warto więc czekać na objawy nowotworu szyjki macicy, gdy badania profilaktyczne mogą zapobiec wielu tragediom.


źródło: www.zwrotnikraka.pl, www.onkonet.pl, onkologia.org.pl, www.mp.pl 


Zobacz także

10 symptomów nowotworu, których nie powinnaś ignorować

Dziś można uratować niemal każdy ząb! O nowoczesnej stomatologii (i nie tylko) rozmawiamy z dr. n. med. Pawłem Niewadą

Jak wygląda rak piersi? Jak go wyczuć i zauważyć. To zdjęcie może uratować życie wielu kobiet