Choroby Zdrowie

Tiki, piski, wulgaryzmy – czym jest zespół tourette’a?

Redakcja
Redakcja
2 marca 2020
Tiki, piski, wulgaryzmy – czym jest zespół tourette’a?
Fot. iStock

Program „Nastolatki z tourettem” to nowa pozycja w telewizji Lifetime, która będzie emitowana od 5 marca o 21:00. W serialu śledzimy losy pięciu rodzin, w których dzieci w wieku od 11 do 17 lat – podobnie jak ich rówieśnicy – mają swoje marzenia, obowiązki i przyjaźnie. Ale mają też zespół Tourette’a, więc okres dorastania, już sam  w sobie trudny, stawia przed nimi wyjątkowo wymagające zadanie. Jak sobie radzą w nowej szkole, na pierwszej randce, na kursie prawa jazdy czy podczas rodzinnych wakacji? Czy ta nieuleczalna, często niezrozumiana dolegliwość jest w stanie powstrzymać ich ambicje i przeszkodzić w realizacji pragnień? I należałoby tutaj zadać podstawowe pytanie ­– czym w ogóle jest zespół Tourette’a? Wiadomo, że osoby zmagające się z tą przypadłością od czasu do czasu wypowiadają jakieś niekoniecznie cenzuralne słowo. Ale czy to wszystko?

Co to jest zespół Tourette’a?

Zespół Tourette’a to zaburzenie, które obejmuje wiele tików. Tik to pewien mimowolnie wykonywany ruch lub wydawany odgłos. Najczęściej tiki występują wśród osób cierpiących ze względu na nieprawidłowe działanie mózgu – przy zaburzeniach obsesyjno-kompulsywnych, zaburzeniach ze spektrum autyzmu czy przy ADHD.

Jakie są objawy zespołu Tourette’a?

Najczęstszymi objawami zespołu Tourette’a są tiki, takie jak nadmierne mruganie, potrząsanie głową czy oczyszczanie gardła. Tiki mogą być ledwie zauważalne, ale też potrafią sprawić, że codzienne życie staje się naprawdę uciążliwe. Dwa główne rodzaje, to tiki fizyczne i foniczne – w przypadku tych drugich osoba może chrząkać, piszczeć, ale także wypowiadać słowa czy pełne frazy. W takiej sytuacji ma się do czynienia z tzw. tikami złożonymi – składają się na nie albo bardziej skomplikowane ruchy fizyczne, wymagające zaangażowania kilku grup mięśni albo wypowiadane sformułowania są dłuższe niż pojedyncze dźwięku, jak w przypadku tików prostych.

Tiki, piski, wulgaryzmy – czym jest zespół tourette’a?

Fot. Materiały prasowe

Jakie są przykładowe tiki?

Do prostych tików fizycznych można zaliczyć mruganie czy przewracanie oczami, zgrzytanie zębami, skręcanie głowy, wzruszanie ramionami czy wystawianie języka. Proste tiki foniczne to np. odchrząkiwanie, dmuchanie, kaszel, „szczekanie”, wąchanie, piski czy krzyki. Wśród tych bardziej złożonych tików fizycznych wymienia się naśladowanie ruchów innych osób, wykonywanie obscenicznych gestów, skakanie, uderzanie, drżenie, wąchanie przedmiotów, drżenie czy dotykanie siebie samych lub innych osób. Zdaje się, że z zespołem Tourette’a najczęściej kojarzą się tiki foniczne. Na listę przykładowych złożonych tików fonicznych składają się zmiany intonacji głosu, powtarzanie zwrotów po innych ludziach, nieustanne powtarzanie tego samego zdania i w końcu, bodaj najbardziej znamienne, wypowiadanie czy wykrzykiwanie obscenicznych słów lub zwrotów.

Tiki, piski, wulgaryzmy – czym jest zespół tourette’a?

Fot. Materiały prasowe

Kiedy pojawiają się tiki?

Tiki mogą pojawić się w każdym wieku, ale najczęściej – tak jak w przypadku bohaterów programu telewizji Lifetime „Nastolatki z tourettem” – występują w przedziale wiekowym od 6 do 18 lat. Wraz z dorastaniem objawy zespołu łagodnieją, choć istnieje ryzyko (10-15%), że stan osoby dotkniętej tym schorzeniem może pogorszyć się z osiągnięciem dorosłości. Tiki mogą mieć charakter przewlekły, ale też przejściowy – ich natężenie z czasem się zmienia. Częstotliwość potrafi się zwiększyć zwłaszcza w przypadkach, gdy w grę wchodzi stres, ale też zmęczenie, choroby czy stan podniecenia.

Czy osoby z zespołem Tourette’a wiedzą, że „to” zaraz nastąpi?

Większość z osób dotkniętych zespołem Tourette’a tuż przed wystąpieniem tiku doświadcza nietypowych wrażeń czy dyskomfortu. Do takich znaków ostrzegawczych należy pieczenie oczu, narastające napięcie mięśni, wyraźne wysychanie gardła czy swędzenie kończyny lub stawu. Wszystkim tym odczuciom ulgę przynieść ma… tik, który zaraz ma nastąpić.

Tiki, piski, wulgaryzmy – czym jest zespół tourette’a?

Fot. Materiały prasowe

Skąd bierze się zespół Tourette’a?

Nie jest znana dokładna przyczyna zespołu Tourette’a. Najpewniej jego występowanie ma związek z nieprawidłowym funkcjonowaniem zwojów podstawy mózgu – części odpowiedzialnej właśnie za mimowolne ruchy, emocje i uczenie się (choć należy pamiętać, że osoby dotknięcie zespołem zazwyczaj są inteligentnymi osobami o średniej długości życia!). Uznaje się, że pojawienie się Tourette’a ma podłoże genetyczne – jest dziedziczny. Tiki mogą być też wywołane przez chorobę wieku dziecięcego. Powiązano go również z urodzonymi przedwcześnie niemowlętami czy zakażeniem bakteriami paciorkowców grupy A.

Czy mam zespół Tourette’a?

Objawów zespołu nie należy mylić z innymi przypadłościami – natrętny kaszel może być wywołany alergią, mimowolne ruchy mogą być spowodowane dystonią czy zespołem niespokojnych nóg, a częste mruganie może być wynikiem problemów ze wzrokiem. By wykluczyć te możliwości należy zbadać krew, skórę, wzrok oraz zrobić badanie obrazowe. Natomiast nie istnieje jako taki test na obecność Tourette’a – niezbędny jest wywiad medyczny i rodzinny. Z zespołem Tourette’a można mieć do czynienia, gdy ktoś ma dwa lub więcej tików motorycznych i przynajmniej jeden foniczny (choć nie muszą one występować jednocześnie!), tiki występują co najmniej rok i zaczęły się pojawiać przed 18 rokiem życia.

Fot. Materiały prasowe

Jak leczyć zespół Tourette’a?

Leczenie obejmuje najczęściej zarówno podawanie leków, jak i metody niefarmakologiczne. W nieczęstych przypadkach pomóc może operacja. Leki mogą obejmować leki przeciwnadciśnieniowe, rozluźniające mięśnie lub neuroleptyki. Terapia behawioralna pomaga z kolei zmienić nawyki osób z zespołem Tourette’a. Opiera się na założeniu, że pacjenci są nieświadomi swoich tików. Podczas terapii identyfikowane są odczucia, które mogą wyzwalać tiki – terapeuta pomaga wypracować zachowanie, które złagodzi nieprzyjemności danego doznania, zanim tik nastąpi.

Nastolatki z tourettem – nowy program dokumentalny możecie oglądać w czwartki od 5 marca o 21:00 w telewizji Lifetime.


Artykuł powstał we współpracy z Lifetime TV


Choroby Zdrowie

Jeśli nie wybierasz jej każdego dnia, po prostu ją zostaw. Do mężczyzny, który pojawia się „na chwilę”

Redakcja
Redakcja
2 marca 2020
 

Patrzę na was i już wiem – dla ciebie to tylko przelotny romans, dla niej – miłość. Ona jest cała twoja. Ale ty? Patrzysz wokół rozbieganym wzrokiem. Zdaje się, że jeśli za chwilę spotkasz kogoś, kogo uznasz za bardziej atrakcyjnego, ciekawszego od niej – odejdziesz w jednym momencie. Po co z nią jesteś? Jeśli nie wybierasz jej każdego dnia, równie dobrze możesz ją zostawić już teraz. Ona zasługuje na coś znacznie lepszego. Nie biegnij za nią, jeśli głęboko w twoim sercu czujesz, że to nie jest dziewczyna, z którą chcesz dzielić życie. Nie baw się nią. Jeśli masz w życiu jakiś bagaż emocjonalny, nie obciążaj nim jej. Najpierw rozwiąż swoje problemy.

Ona chce tylko cię kochać. Tylko tyle i aż tyle. Chce cię kochać całym swoim sercem. Powiedz jej, że nigdy jej nie skrzywdzisz. Pamiętaj też, że nikt nie lubi być jedynie opcją. Każdy zawsze chce być priorytetem. Każdy chce być najważniejszy. Jeśli jesteś z nią tylko na chwilę i czekasz, aż spotkasz kogoś „lepszego”, odejdź już teraz. Zerwij. Wiesz przecież, że potem będzie coraz trudniej. Jej cierpienie będzie większe.  Jeśli nie potrafisz odwzajemnić jej miłości, dać jej tego, na co zasługuje, nie ukrywaj tego, nie uciekaj w nieskończoność. Nie oszukuj jej. Nie wzbudzaj nadziei na coś, co nigdy nie nastąpi. To okrutne postępować w ten sposób. Wiesz, że ona ci wierzy. Weź odpowiedzialność za swoje słowa. Nie czekaj.

To prawda, że ​​możesz mieć własne życie. Każde z was powinno realizować swoje osobiste cele, mieć pasje i zainteresowania. Jeśli jednak chcesz znaleźć prawdziwą miłość, musisz zrobić w swoim życiu miejsce dla tej wyjątkowej osoby. A jeśli ona nie jest dla ciebie tą wyjątkową osobą, przestań ją traktować tak, jakby nią była. W miłości nie ma miejsca na zwodzenie, na nieszczerość. 

Przecież wiesz, że nic z tego nie będzie. Wiesz, że jej marzenia nie są twoimi marzeniami. Dokonaj wyboru. Bądź uczciwy – wobec niej, wobec samego siebie. Podejmij decyzję, nawet jeśli teraz jest to dla ciebie niewygodne. Przyzwyczaiłeś się, że ona jest zawsze obok, że czeka na ciebie. Że daje ci ciepło i uczucie. Ale ty nie jesteś w stanie dać jej tego samego. Myślisz „to się może kiedyś zmienić”. Bez względu na to, czy kiedyś będziesz w końcu pewny, czy chcesz z nią być, czy nie,  teraz robisz jej krzywdę. Nie dajesz jej poczucia bezpieczeństwa, nie sprawiasz, że czuje się wyjątkowa.

Odwracasz wzrok, gdy mówi o przyszłości. Mówisz, że „nie wiesz, że może, że porozmawiacie pózniej”. Przecież wiesz, że nie może jej nic obiecać. Minął rok, nie ma w tym chyba nic dziwnego, że ona chce wiedzieć, czy myślisz o niej na serio. Nie chce się domyślać, chce mieć kontrolę nad swoim życiem. Zasługuje na to.

Jesteś jej winien prawdę. Nie uciekaj przed tym. Jeśli nie potrafisz odwzajemnić uczucia, odejdź. Ona nie chce związku „na chwilę”.


Choroby Zdrowie

Jak się do Ciebie zwrócić? Zostaniesz Wielokropkiem, bo to Ty nauczyłeś mnie życia. Akcja #Niewysłany List

Listy do redakcji
Listy do redakcji
29 lutego 2020
Akcja #Niewysłany List

Zajmuje mi wiele czasu samo zastanawianie się, jak się do Ciebie zwrócić. Zostaniesz Wielokropkiem, bo to Ty nauczyłeś mnie życia, poniekąd ukształtowałeś mój charakter, dałeś najcenniejsze lekcje a zarazem najbardziej pamiętliwe bo bolesne. Dzięki Tobie wiem jak wyznaczać granicę i na co nigdy nikomu nie pozwolę. Nauczyłeś kochania kalecząc moją samoocenę. Te kilka lat spędzonych razem było początkowo piękne, ale szybko opadła Twoja kurtyna miłości odkrywająca skłonności do agresji i wyładowywania złości. Tak za darmo. W Twoich oczach było to wyróżnienia , bo tylko przede mną mogłeś się tak odkryć, tylko mnie traktowałeś tak otwarcie jak śmiecia.

Po co ten list ? Niemal jak Feniks odrodziłam się z popiołów, które ze mnie pozostawiłeś. Jestem teraz szczęśliwą i bardzo świadomą kobietą. Nie chce Ci dziękować, tak nikt nigdy nie powinien nikogo traktować. To było złe i moje życzenie do życia jest takie, by ludzi bliscy mojemu sercu nigdy nie trafili na swojej drodze życia na ludzi Twojego pokroju.

Krzywdzenie ludzi, tym bardziej bliskich jest złe , ale ja Ci wybaczyłam , za to nigdy nie zapomnę. Wspomnienia to moja zbroja przed toksycznymi relacjami, ciąży, czasami zamyka w sobie, ale dobrze chroni. Pokaleczyłeś  mnie tak bardzo mocno. Nie potrafię lekko oddychać, żyć chwilą, w pełni cieszyć się szczęściem bo z tyłu głowy siedzi wspomnienia Twojej osoby. Twojego traktowania, słów , że jestem zerem. Jest to dla mnie niepojęte, co miłość robi z człowiekiem. Byłam tak zakochana, że oddałam Tobie całą siebie, całe swoje życie , pozwoliłam, byś  silną kobietę zamknął w klatce i dzień po dniu coraz bardziej upodlał. To było okrutne.

Kłamstwa zawsze wychodzą i zawsze szkodzą. Dowiedziałam się niemal o wszystkim, prawda sama do mnie przychodziła.

Wielokropku- mimo wielu starań nie zdołałeś mnie zniszczyć, za to znacznie wzmocniłeś moje wewnętrzne siły. Dziś to ja mogłabym Tobą manipulować , bawić się w gierki , ale wiesz co ? Za bardzo szanuje innych ludzi, a gardzę kłamstwem i traktowaniem kogokolwiek gorzej. Ludzie są równi, tylko nie każdy dostaje takie same szansę na starcie.

Pożegnałam się z Tobą już na zawsze dawno temu, tym listem przysypuje jeszcze zgliszcza. Potrafię na naszą historię spojrzeć  z boku, co pozwala mi zobaczyć więcej i klarownej. Nic nie jestem Tobie wina, nie zrobiłam nic co mogło wprawiać Cię w niezadowolenia, czy tym bardziej złość. Twoje uczucia były Twoim problemem, nie związanym zupełnie z moją osobą. Uwolniłam się od poczucia winy, że to wszystko przeze mnie – Twój zły nastrój, niepowodzenia. Ja przestałam się obwiniać, ale też przestałam czuć się ofiara. Staję się wolna.

Dawna Niewolnica

O akcji „Niewysłany list”

Każdy ma swój niewysłany list. Czasem zapisany tylko w sercu. Czekający w szufladzie niezałatwionych spraw. Na wysłanie niektórych jest już za późno, na inne brak odwagi, brak aktualnego adresu…  A może wszystko byłoby inne, gdyby się tylko od nich uwolnić?

Piszcie do nas, anonimowo jeśli chcecie. Wyślijcie wreszcie swoje listy i poczujcie ulgę. Wybrane listy opublikujemy, a kilka z nich nagrodzimy.

Prace przesyłajcie na adres [email protected] wpisując w temacie wiadomości „Niewysłany list” oraz z informacją, jak chcecie zostać podpisane (w przypadku braku informacji, list podpiszemy pierwszą literą imienia lub nicku).

Prosimy o dołączenie w treści wiadomości poniższego oświadczenia:
Oświadczam, że jestem autorem nadesłanej pracy konkursowej oraz wyrażam zgodę na jej publikację przez portal Oh!me.
Wyrażam zgodę na wykorzystanie i przetwarzanie przez Organizatora oraz Sponsorów konkursu, swoich danych osobowych, uzyskanych w związku z organizacją Konkursu, wyłącznie na potrzeby organizowanego Konkursu, zgodnie z przepisami o ochronie danych osobowych i RODO.

NAGRODY:

10 x zestaw nagród, składający się z:

  • 2 części zbiory opowiadań Opowiem ci o zbrodni

  • ekologiczna torba na zakupy

  • zawieszka na torebkę z grafiką Porysunki

www.lifetimetv.pl

LifetimePolska

lifetimepolska5 x zestaw nagród, składający się z:

1 x zestaw nagród, składający się z:

www.floradix.pl

www.naszazielarnia.pl

Floradixpolska

naszazielarnia


 

5 x komplet bielizny Alles (biustonosz i majtki, do wyboru na stronie www.alles.pl – w dostępnych rozmiarach i modelach))

Rozważna czy romantyczna? Spokojna czy energiczna? Niezależnie od tego, jaka jesteś, zakochaj się w bieliźnie Alles! Weź udział w walentynkowym konkursie Oh!Me i wygraj dowolny komplet niezwykle kobiecej bielizny, która doskonale podkreśli twój styl i temperament!

www.alles.pl

BieliznaAlles

alles.bielizna


1 x  EMILIA KIPPER – Bransoletka z serduszkiem

1 x EMILIA KIPPER – Sztywna bransoletka z turkusową emalią

1 x MIŁOŚĆ TO OGIEŃ – Łańcuszek z sercem

1 x ANNE HULTQUIST – Krótki pozłacany wisiorek z napisem

1 x MYA BAY – Sztywna bransoletka z napisem

 

www.kateandkate.pl

kateandkate.bizuteria

kate_and_kate

Wszystkie „Niewysłane listy” możecie przeczytać tutaj.

Akcja trwa 03.02.2020 od 29.02.2020 do roku. Wyniki zostaną opublikowane do 15.03.2020 roku. Regulamin akcji dostępny jest tutaj.

 


Zobacz także

Sześć rzeczy, które warto zmienić w diecie po 40-tce

Jakie są wyzwanie współczesnej medycyny

Woda idealna dla dzieci i karmiących mam. Akvile spełnia najwyższe wymagania