Zdrowie

Bonding zębów – poznaj sposób na olśniewający uśmiech!

Redakcja
Redakcja
25 listopada 2022
fot. va-Katalin/iStock
 

Piękny, zdrowy uśmiech, który dodaje pewności siebie. Czy to możliwe? Tak! I wcale nie wymaga on podejmowania drastycznych i kosztownych kroków! Z pomocą przychodzi zabieg, który w stosunkowo szybkim czasie potrafi odmienić wygląd całego uzębienia. Czym jest bonding i na czym polega? Czy są jeszcze inne sposoby na piękne uzębienie? Na te i inne zagadnienia odpowiada stomatolożka estetyczna Irena Kopeć.

Bonding to nieinwazyjny zabieg z zakresu stomatologii estetycznej, który skutecznie wpływa na poprawę kolorytu oraz kształtu zębów. Polega na pokryciu ich powierzchni cienką warstwą kompozytu. To metoda, dzięki której w szybki i bezpieczny sposób można odbudować uzębienie, a przy tym pozbyć się nieestetycznych przebarwień.

– Bonding dopasowuje się indywidualnie do potrzeb każdego pacjenta, uwzględniając kształt i owal twarzy oraz naturalny wygląd zębów. Jego największym atutem jest fakt, że efekt w postaci pięknego uśmiechu można uzyskać podczas jednej wizyty w gabinecie stomatologicznym. Trzeba jednak pamiętać, że zęby przed zabiegiem muszą być całkowicie zdrowe. Jeśli występuje w nich próchnica czy są inne ubytki,
należy w pierwszej kolejności podjąć leczenie zachowawcze – zauważa stomatolożka estetyczna Irena Kopeć.

Zamaskuj niedoskonałości

Metoda nakładania materiału kompozytowego nie tylko niweluje przebarwienia, zakrywa skazy, nierówności i pęknięcia, ale również pozwala na korektę kształtu zęba oraz jego szerokości i długości. Bonding często stosuje się w przypadku zamknięcia przerw między zębami (diastem) albo uzupełnienia niedoskonałości i uszczerbków powstałych przez nieprawidłową pielęgnację jamy ustnej.

Serwis zębowy

Bonding wymaga od pacjenta idealnej profilaktyki, czyli codziennego mycia zębów szczoteczką elektryczną, używania pasty polerującej o małej ścieralności z RDA (zalecane 8-40, informacja o wskaźniku RDA znajduję się na każdej paście) oraz regularnego nitkowania. Zęby należy również „serwisować”, a więc udawać się na co półroczne polerowanie do stomatologa.

– Jeżeli chcemy, aby efekty bondingu utrzymywały się jak najdłużej to istotna jest odpowiednia profilaktyka. Prawidłowe czyszczenie jamy ustnej oraz stosowanie się do zaleceń lekarza dentysty, gwarantuje minimum pięć lat użytkowania. Warto jednak wiedzieć, że ten czas można przedłużyć nawet o kolejny okres, dlatego im lepiej przyłożymy się do codziennej higieny, tym dłużej będziemy mogli cieszyć się nienagannym uśmiechem, a przy tym świadomie eksponować swoje piękno – podkreśla Irena Kopeć.

Twój własny projekt uśmiechu

W wybranych gabinetach stomatologicznych oferuje się również tzw. cyfrowy uśmiech, czyli projekt przygotowany na podstawie profesjonalnej sesji fotograficznej oraz skanów 3D uzębienia. Dzięki temu klient może nie tylko zobaczyć, jak będą wyglądać jego nowe zęby, ale również wybrać ich odpowiedni kolor oraz de facto przygotować się mentalnie na zmianę.

– Podczas jednej z wizyt nakładam na zęby pacjenta/pacjentki tymczasową żywicę, za pomocą której wykonuje próbny bonding. Jeśli jest zadowolony, to na następnym spotkaniu przechodzę do właściwego zabiegu. Należy wiedzieć, że bonding to metoda, która nie narusza struktury zębów, a więc jego efekty są odwracalne. Co oznacza, że istnieje możliwość powrotu do stanu sprzed zabiegu. To daje dużą
uniwersalność oraz zapewnia komfort psychiczny pacjentów – wyjaśnia stomatolożka Irena Kopeć.

I dodaje:

To niesamowite widzieć szczęście w oczach moich pacjentów, kiedy po zakończonej wizycie uśmiechają się, zaglądając w lustro. Bonding jest całkowicie bezpieczny, a jego efekty naprawdę potrafią wpłynąć na samoocenę oraz nastawienie do własnego ja, dlatego zachęcam do tego typu rozwiązań.


Irena Kopeć

Absolwentka Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Wyróżniona stypendium naukowym dla najlepszych studentów przyznawanym przez Rektora Uniwersytetu Medycznego. Finalistka XI międzynarodowego konkursu Jules Allemand Trophy dotyczącego estetycznej i anatomicznej odbudowy zębów materiałami kompozytowymi. Ukończyła staż podyplomowy w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym i.m. Wojskowej Akademii Medycznej. Od 2016 roku odbywa specjalizację z zakresu protetyki stomatologicznej w I Poradni Protetyki Stomatologicznej Uniwersytetu Medycznego w Łodzi.

Swoje zainteresowania oraz praktykę zawodową skupia wokół stomatologii estetycznej, protetyki oraz stomatologii zachowawczej. Nieustannie dokształca się w trakcie licznych kursów, warsztatów i międzynarodowych konferencji. W swojej pracy stosuje najwyższe standardy bezpieczeństwa. Ceniona jest za niezwykły profesjonalizm, a przy tym empatyczne i pełne troski podejście. Jej misją jest naturalny, estetyczny i zdrowy uśmiech pacjentów.


Zdrowie

Kobieto, działaj! Krótki poradnik pomocy prawnej dla ofiar przemocy domowej

Redakcja
Redakcja
25 listopada 2022
Fot. iStock/MarijaRadovic
 

Padłaś ofiarą przemocy ze strony partnera, czy innej bliskiej osoby? Zdecydowałaś się odejść, chcesz mieć wpływ na swoją sytuację ale nie wiesz od czego zacząć? A może masz inny problem natury prawnej, dotyczący stosunków między tobą a ojcem twoich dzieci? Przeczytaj nasz krótki poradnik, być może pomoże ci podjąć odpowiednie kroki, bądź nakierować cię na właściwą drogę postępowania.

Agnieszka Zalewska-Fowler, prawnik z doświadczeniem w prowadzeniu spraw rodzinnych, a także notariusz w warszawskiej kancelarii specjalnie dla was dzieli się kilkoma, podstawowymi sugestiami dotyczącymi postępowania w tak trudnych i smutnych okolicznościach.

W przypadkach przemocy fizycznej, znęcania się fizycznego, jak również psychicznego, należy rozważyć:

– założenie tzw. niebieskiej karty (opis procedury tutaj) w najbliższym komisariacie policji, tak aby mieć szanse na interwencję policji w okolicznościach przemocy w domu, oraz aby zbierać dokumentację potwierdzająca stosowaną przez męża przemoc, co przyda się w postępowaniach sądowych,

wyprowadzkę z domu, a w przypadku kiedy jest to niemożliwe, należy wystąpić do sądu z wnioskiem o zakaz zbliżania się do kobiety i ewentualnie dzieci przez męża i i ojca,

– złożyć pozew o rozwód z winy męża i tu jednym z dowodów tej winy będzie dokumentacja z policji,

– pozew o rozwód powinien wnosić o przyznanie opieki nad dziećmi oraz o kontakty (ojca) z dziećmi w obecności kuratora,

– jeżeli przemoc stosowana jest wobec dzieci, w pozwie trzeba złożyć wniosek o ograniczenie władzy rodzicielskiej „przemocowego” ojca (wzór tutaj),

– jeżeli ojciec nie płaci alimentów w sposób uporczywy* można zgłosić przestępstwo do prokuratury z art. 209 KK jako narażenie rodziny na niemożność zaspokojenia podstawowych potrzeb życiowych,

– jeżeli są pobicia również można zgłosić przestępstwo do prokuratury, należy przy tym pamiętać, że popieranie oskarżenia karnego to duże wyzwanie i nie każdą kobietę emocjonalnie na to stać, nie jest bowiem dobrze gdy kobieta biegnie na policję z oskarżeniem a potem wycofuje oskarżenie (może być to poczytane przeciw niej, np. że jest niestabilna emocjonalnie),

– w tzw. trybie zabezpieczenia można wystąpić do Sądu Rodzinnego o zakaz kontaktów ojca z dziećmi lub o ich kontakty przy kuratorze, a to działanie może mieć miejsce tak w postępowaniu o rozwód jak i niezależnie od tego postępowania,

zbierać wszystkie dowody w formie dokumentów, nagrań, obdukcji itp. do sprawy o rozwód, a także zapewnić sobie dowody kilku sensownych świadków, których zeznania pomogą w procesie

– przy każdym pobiciu koniecznością jest obdukcja,

nie dać się sprowokować, unikać prowokacji wszelkiego typu, unikać zaszeregowania jako osoby niezrównoważonej psychicznie, aby nie narazić się na zamknięcie w szpitalu psychiatrycznym (patrz ustawa o stosowaniu leczenia psychiatrycznego w takich przypadkach).

Pamiętajcie, nigdy nie jest za późno by zacząć działać. Z każdej, nawet najtrudniejszej sytuacji można znalezć wyjście. Może w tej chwili wydaje wam się, że nie podołacie temu, co wam się przydarzyło, że nie macie już sił, że to nierówna walka. Uwierzcie w to, że wszystko jest jeszcze w waszych rękach, trzeba tylko dać sobie pomóc. Postarajcie się na spokojnie, realistycznie przeanalizować waszą sytuację. I pomyślcie: co możecie zrobić już teraz, same? Kogo poprosić o wsparcie? Dokąd się udać po poradę?

Te ogólne wytyczne wymagają oczywiście indywidualnego omówienie w każdej, konkretnej sytuacji. Zapraszamy was do kontaktu ([email protected]). Piszcie do nas, pytajcie: znajdziemy odpowiedzi i pomożemy wam zacząć działać. Pamiętajcie – nie jesteście same! Dla siebie, dla dzieci, trzeba podjąć walkę o lepszą codzienność, wolną od przemocy, chaosu i niepewności jutra. Trzymamy za was kciuki i gorąco was dopingujemy. Razem damy radę!

*§ 1. Kto uporczywie uchyla się od wykonania ciążącego na nim z mocy ustawy lub orzeczenia sądowego obowiązku opieki przez niełożenie na utrzymanie osoby najbliższej lub innej osoby i przez to naraża ją na niemożność zaspokojenia podstawowych potrzeb życiowych,
podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.
§ 2. Ściganie następuje na wniosek pokrzywdzonego, organu pomocy społecznej lub organu podejmującego działania wobec dłużnika alimentacyjnego.
§ 3. Jeżeli pokrzywdzonemu przyznano odpowiednie świadczenia rodzinne albo świadczenia pieniężne wypłacane w przypadku bezskuteczności egzekucji alimentów, ściganie odbywa się z urzędu. (Źródło: arslege.pl)


Źródło: przemocdomowa.com.pl; niebieskalinia.plZobacz także

Piąty miesiąc ciąży

Piąty miesiąc ciąży, czyli półmetek ciąży – zmiany zachodzące w organizmie mamy oraz jak rozwija się maluch

Depresja zatrzymuje cię w miejscu, tkwisz w niej. Sport daje szansę na powrót do równowagi

jabłka

Kochasz jabłka? To dobrze, bo kocha je także twoja figura i zdrowie. Sprawdź dlaczego