Lifestyle

Zaczyna się retrogradacja w Wenus. Czekają nas wstrząsy i zmiany w miłości

Katarzyna Troszczyńska
Katarzyna Troszczyńska
15 grudnia 2021
 

Retrogradacja planet to ich pozorne cofanie się. Zdaniem astrologów zjawisko to wpływa na nasze życie, spowalnia je. Retrogradacja zaburza też naturalne cechy danego znaku. Najbardziej negatywny wpływ mają na nas retrogradacje planet, które w układzie słonecznym znajdują się między Ziemią a Słońcem, czyli te dotyczące Wenus i Merkurego.

I tak właśnie od 19 grudnia zaczyna się retrogradacja w Wenus. Wenus odpowiada za nasze szczęście, radość z przyjemności oraz harmonię. Od niej zależy, jak będziemy się odnajdywać w życiu w towarzystwie innych ludzi. Wenus była boginią miłości, jest więc związana z naszymi uczuciami.

Nadchodzi czas, kiedy będziemy musieli stanąć twarzą z prawdą. Wiele par się rozstanie albo przeżyje duży kryzys, mogą paść ostre słowa. Wszystko dlatego, że teraz łatwiej będzie nam dzielić się uczuciami, łatwiejsze stanie mówienie o tym, co boli i przeszkadza. To, co ukryte wychodzi na światło dzienne. To, co złe odchodzi z naszego życia. I nie chodzi tylko o partnerów uczuciowych, ale też biznesowych. Możemy poczuć się zmęczeni, wyczerpani. To nie jest czas na ogłaszanie zaręczyn, podpisywanie umów, rozpoczynanie nowej działalności, robienia inwestycji.

Ważne jest zatrzymanie się, przeanalizowanie dotychczasowego życia, czasem spojrzenie w przeszłość, bo mogą do nas wrócić ludzie, których kochaliśmy kiedyś.

Owszem, nadchodzący tranzyt zapowiada pożegnania i zwroty akcji, ale jednocześnie daje nam coś w zamian, otwiera nas na nowe. Możemy od nowa układać relacje z najbliższymi, na których nam zależy, stawiać granice, popchać relacje na inny tor. To idealny czas na przewartościowanie zasad i wartości, zwrócenie się w stronę ducha. Jednocześnie czekając na nowe, dobrze jest oczyścić przestrzeń– pozbyć się starych i niepotrzebnych rzeczy z domu i biura. Pamiętajmy, że szczególnie teraz potrzebujemy dużo spacerów, kojącej samotności, czy czasu z ludźmi, którzy nas rozumieją.

Retrogradacja Wenus pomaga nam osiągnąć nowy poziom dojrzałości i niezależności. W nocy z 8 na 9 stycznia Wenus zrówna nie ze słońcem. Wtedy poczujemy głębokie odrodzenie. I choć nic już może nie być takie samo, powoli zaczniemy czuć przypływ sił. A przede wszystkim pojawi się w nas akceptacja dla tego, co nowe.

Jacy są ludzie urodzeniu w grudniu? 12 cech, za które tak ich kochamy


Lifestyle

Monstera – majestatyczne pnącze o niezwykłych liściach. Jak ją pielęgnować, by zachwycała?

Żaklina Kańczucka
Żaklina Kańczucka
14 grudnia 2021
Monstera
Fot. iStock – Monstera

Monstera to piękna i majestatyczna roślina, która dobrze sobie radzi w mieszkaniach, choć większe egzemplarze potrzebują sporo miejsca. W zależności od gatunku oraz właściwej pielęgnacji monstera może osiągać wysokość nawet 2-3 metrów, co robi wrażenie jak na roślinę uprawianą w mieszkaniach czy biurach. Jakich warunków potrzebują, by zachwycały wyglądem?

Monstera — najpopularniejsze gatunki 

Monstera to pnącze pochodzące z Meksyku, porastające w naturze lasy tropikalne, przeważnie jako nadrzewny epifit. Ta piękna roślina cieszy oczy dzięki atrakcyjnym, ażurowym liściom, którym przybywa dziur wraz z upływem lat. Dziury te w naturze pełnią ważne funkcje dla wzrostu rośliny. Pozwalają na łatwiejsze dotarcie do jak największej ilości światła w gęstym i raczej ciemnym lasie, oraz chronią przed  zrywaniem ich przez silny deszcz z drzew, które służą monsterze jako naturalna podpora.

Wyróżniamy około 50 gatunków monstery, z których wyróżniane są jeszcze naturalne odmiany, odmiany barwne i krzyżówki. Do najpopularniejszych roślin, które pojawiają się w mieszkaniach i biurach zaliczane są:

Monstera dziurawa (deliciosa) 

Monstera dziurawa (deliciosa) wytwarza grube korzenie powietrzne oraz liście, które gdy są młode, przybierają jasnozielony kolor, a z upływem lat ciemnieją i pokrywają się charakterystycznymi dziurami i wcięciami. Ten rodzaj monstery wytwarza przyciągające uwagę kolbiaste kwiatostany, otoczone kremową przysadką, z których rozwijają się jadalne owocostany. Owoce pojawiają się rzadko w mieszkaniach, ale jeśli już tak się stanie, ich smak porównywany jest do połączenia smaku banana i ananasa. Dorosłe egzemplarze mogą osiągać nawet 3 m wysokości.

Monstera

Fot. iStock/Monstera dziurawa (deliciosa)

Monstera Variegata

Jest to rzadka i wartościowa odmiana monstery dziurawej, wyróżniająca się dużymi liśćmi z wycięciami o charakterystycznym pstrym ubarwieniu, które jasnym kolorem czasem obejmuje całe liście. Jej ubarwienie jest bardziej okazałe, jeśli roślina ma dostęp do większej ilości światła, ale zarazem monstera Variegata nie lubi bezpośredniego słońca. Ten gatunek również osiąga duży rozmiar.

Monstera Monkey Mask 

To mniejszy rodzaj monstery, który dorasta do około 100 cm wysokości. Wytwarza ona jasnozielone, sercowate liście bez wcięć na ich brzegach, z licznymi otworami. Monstera Monkey Mask doskonale wygląda zasadzona w wiszących lub wysokich doniczkach, które pozwalają na swobodne zwieszanie pędów.

Monstera

Fot. iStock

Monstera Minima (miniaturowa, Piccolo)

Ta roślina zwraca uwagę liśćmi o ciekawym kształcie. Intensywnie zielone liście są po obu stronach głęboko powcinane, niekiedy praktycznie aż do nerwu głównego. Wymaga ona podpory, do której przyczepiają się pędy, dzięki czemu zachowuje zwarty kształt, który dodatkowo można formować przez przycinanie. Monstera Minima osiąga wysokość 1 m-1,5 m wzrostu.

Monstera — pielęgnacja

Te piękne rośliny nie wymagają szczególnych warunków do rozwoju w domach. Monstera radzi sobie w temperaturach od 15 do 30 stopni C, ale najbardziej jej służy temperatura otoczenia 20 stopni C.

Stanowisko dla monstery

Radzi sobie z różnym natężeniem światła, choć nie może ono padać bezpośrednio na jej liście, szczególnie latem, gdyż może je poparzyć. Przy nadmiarze słońca pojawiają się na liściach wypalone miejsca, przybierające postać żółtych plam z dziurkami. Dlatego warto wybrać dla monstery stanowisko o większej ilości rozproszonego światła, dzięki któremu liście będą większe i piękniejsze. To ważne również dlatego, że niedobór światła poskutkuje wytwarzaniem przez roślinę niewielkich liści. Sprawdzi się tu parapet zachodni lub wschodni, najmniej pożądane są okna o wystawie południowej. Roślina ta poradzi sobie w pomieszczeniu z suchym powietrzem (choć nie są to idealne warunki), ale nie powinna stać bezpośrednio przy kaloryferze lub piecyku, nie służą jej także przeciągi.

Monstera dziurawa

Fot. iStock/Monstera Minima

Podłoże i doniczka

Monstera dobrze rośnie w doniczkach z otworem i odpowiednią warstwą drenażu (np. perlit, keramzyt), która nie zatrzymuje wody przy korzeniach. Konieczne jest przesadzanie monstery do nowego podłoża — w przypadku młodego egzemplarza raz do roku wiosną, natomiast później wystarczy to robić raz na 2-3 lata. Nowa doniczka powinna być o kilka centymetrów większa od poprzedniej. Zbyt duże doniczki utrudnią zachowanie odpowiedniej wilgotności w strefie korzeniowej. Należy pamiętać zastosowaniu podpory (paliki drewniane lub bambusowe), która umożliwi utrzymanie zwartego pokroju rośliny.

Podlewanie

Monstera lubi mieć w doniczce wilgotno, ale nie mokro. Zaleca się podlewanie raz w tygodniu latem, a zimą raz na dwa tygodnie, gdy podłoże przeschnie po poprzednim podlewaniu. Nadmiar wody powoduje żółknięcie i brunatnienie starszych liści. Posłuży jej natomiast regularne zraszanie miękką wodą, dwa razy w tygodniu, co podniesie wilgotność powietrza. Należy pamiętać o regularnym zastosowaniu nawozu, co pozwala na okazały wzrost rośliny. Stosując nawozy należy przestrzegać zaleceń producenta.

Monstera

Fot. iStock

Jak rozmnożyć monsterę?

Rozmnożenie monstery nie jest trudnym zadaniem. Wystarczy ukorzenić sadzonki wierzchołkowe z 3-4 liśćmi i korzeniem powietrznym w wodzie lub w podłożu. Odcięte sadzonki wymagają wyższej temperatury (ok. 23-26 stopni) oraz wilgotności powietrza.

FB/ohmepl

 


źródło: zielony-parapet.pl,  zielonyogrodek.pl 

Zobacz także

Abstrakcyjne lęki i ich wpływ na nasze związki

Patrycja Załug

Regulamin konkursu „Polko, pokochaj siebie prawdziwą”

Spokojnie, to tylko… szkoła! Jak nie oszaleć po wakacjach? Mamy na to radę! Ruszamy z akcją specjalną #Oh!Szkoło!