Go to content

Ból szyi – jak złagodzić objawy oraz jak im zapobiegać?

Ból szyi - jak złagodzić objawy oraz jak im zapobiegać?

Bóle odcinka szyjnego dotykają znacznej części populacji. Praca fizyczna, godziny spędzane przed komputerem i niewłaściwa postawa to czynniki, które przyczyniają się do odczuwania dyskomfortu i napięcia mięśni okolicy szyi. Czy istnieje skuteczny sposób ich zapobiegania? W jaki sposób sen i pozycja przyjmowana w nocy wpływają na dolegliwości bólowe górnego odcinka kręgosłupa?

Przyczyny bólu odcinka szyjnego

Ból odcinka szyjnego jest związany z przeciążeniem tkanek, które w tej okolicy mają swoje przyczepy. Dolegliwości zlokalizowane w tym miejscu mogą również wynikać z przebiegu konkretnego schorzenia, jednak to dysbalans napięciowy w większości przypadków przyczynia się do cyklicznego pojawiania się uczucia bólu. Konieczność utrzymania głowy w wyproście skutkuje nieustannym pobudzaniem tkanek do pracy, co wpływa z kolei na przetrwałe napięcie mięśniowe prostowników szyi i mięśni obręczy barkowej. Ból może być również spowodowany wielogodzinną pracą w pozycji siedzącej oraz niewłaściwym ustawieniem odcinka szyjnego, na przykład podczas korzystania ze smartfonów lub tabletów. Tego typu sytuacja wiąże się nie tylko z dolegliwościami szyi, ale także z napięciowymi bólami głowy oraz problemem z zasypianiem. Stosowanie leków przeciwbólowych rzadko okazuje się skutecznym rozwiązaniem, ponieważ taki problem ma charakter zewnętrzny – napięcie tkanek nie wynika z procesu chorobowego, lecz jest wynikiem przeciążania mięśni spowodowanego przez niewłaściwą pozycję ułożeniową.

Jak zwalczać ból szyi?

Sposoby łagodzenia bólu odcinka szyjnego kręgosłupa obejmują z reguły stosowanie regularnej aktywności fizycznej, dbałość o ergonomię pracy oraz przyjmowanie rozluźniających pozycji w czasie wolnym. Rozciąganie i wzmacnianie tkanek górnego tułowia pozwala regulować ich napięcie, dzięki czemu mięśnie stają się bardziej wydolne i odporne na siły przeciążeniowe. Kluczową rolę odgrywa prawidłowe ułożenie ciała podczas snu, ponieważ czas trwania tej aktywności zajmuje ponad 30 procent całej doby. Niewłaściwie dobrany materac może negatywnie wpływać na ułożenie szyi w nocy, przez co godziny nocne przyczyniają się do większego obciążenie tkanek tej okolicy ciała. Z tego powodu walka z dolegliwościami bólowymi powinna obejmować poprawę każdego z wymienionych aspektów, a za najważniejszy z nich uznaje się właśnie poprawę higieny snu.

Problematyczny okazuje się również dobór właściwego materaca, ponieważ dostępne na rynku modele charakteryzują się różnymi stopniami twardości i technologią, która została wykorzystana przy ich tworzeniu. Najpopularniejsze zestawienia, takie jak ranking materacy 120×200 lub ich mniejszych odpowiedników, mogą pomóc wskazać uniwersalny produkt, który będzie idealny dla każdego użytkownika.

Jaki materac wybrać?

Zwalczanie dolegliwości odcinka szyjnego kręgosłupa wymaga nie tylko modyfikacji stylu życia, ale również i poświęcenia czasu na dobór produktu, który pozwoli ostatecznie uporać się z bólem. Do podstawowych cech materacy zalicza się ich twardość oraz podatność na odkształcenia. W przypadku pierwszego aspektu warto wybrać taki rodzaj wypełnienia, który jest bardziej komfortowy dla danego użytkownika. Każdy człowiek posiada swoje upodobania dotyczące twardości łóżka – niektóre osoby preferują bardzo twarde materace, natomiast w przypadku innych dobry sen można osiągnąć w przypadku pianek o dużej miękkości. Niezależnie od preferencji, odpowiednio dobrany materac w połączeniu z poduszką powinny dostosowywać się na kształtu odcinka szyjnego – naturalne uwypuklenie szyi stanowi bowiem miejsce podporu dla górnego tułowia w przypadku pozycji leżącej.

Istotne znaczenie ma również kwestia wypełnienia i konstrukcji całego materaca. Najskuteczniejsze rozwiązania stosowane na rynku, takie jak systemy Airforce oraz Multi, umożliwiają zastosowanie różnych stref twardości dla poszczególnych odcinków ciała, zapewniają właściwą wentylację przy obciążeniu, a także przenoszą siłę docisku na większą powierzchnię. Cechy te umożliwiają tkankom pełne rozluźnienie w sytuacji, w której ich przewlekłe nadmierne napięcie powoduje uogólniony dyskomfort i złe samopoczucie. Liczba nowoczesnych rozwiązań w zakresie dbałości o komfort snu sprawia, że każdy przypadek bólu odcinka szyjnego wymaga indywidualnego podejścia do problemu i doboru odpowiedniego produktu. Na stronie internetowej sennamaterace.pl można zapoznać się z dostępną ofertą materacy kieszeniowych, piankowych i termoelastycznych, dzięki którym możliwy będzie powrót do bezbolesnego funkcjonowania oraz w pełni regenerującego wypoczynku nocnego.