Go to content

Woda kwiatowa i hydrolaty: dlaczego warto zacząć je stosować

hydrolaty
fot. HMVart/iStock

Obecnie producenci kosmetyków do pielęgnacji skóry oferują wiele innowacyjnych rozwiązań. Jednak najlepsze z nich nadal opierają się na składnikach naturalnych. Na przykład wody kwiatowe i hydrolaty. Dowiedzmy się, czym są, czy jest między nimi różnica i dlaczego warto je stosować w codziennej pielęgnacji skóry i nie tylko.

Woda kwiatowa i hydrolaty: czy istnieje różnica?

Bardzo często terminy te są używane jako synonimy. Nie jest to jednak do końca prawda. Hydrolat może być wodą kwiatową, ale nie każda woda kwiatowa może być hydrolatem. Hydrolat to produkt otrzymywany w procesie destylacji z parą wodną. Innymi słowy, jest to skondensowana para wodna, która powstaje w wyniku przetwarzania określonych surowców naturalnych: kwiatów, nasion, liści itp. W rezultacie otrzymujemy wodę o mlecznym lub innym półprzezroczystym odcieniu i lekkim kwiatowym zapachu.

Jeśli ekstrakt jest wytwarzany z kwiatu (róży, lawendy, rumianku itp.), to otrzymana woda jest nazywana wodą kwiatową.

Korzyści płynące z naturalnego hydrolatu

Naturalne hydrolaty mają wiele zastosowań, od kosmetyków po profilaktykę chorób. Można je stosować wewnętrznie (ale nie w przypadku konwalii, piwonii, tulipanów, bzów i roślin trujących), a także do nosa lub oczu.

Częściej jednak hydrolaty są stosowane jako:

  • tonik nawilżający i tonizujący skórę;
  • dodatek do kremów do twarzy, szamponów;
  • środek inhalacyjny;
  • środek leczniczy na rany i inne problemy dermatologiczne.

Najpopularniejsze hydrolaty

Istnieje tak wiele odmian hydrolatów, jak wiele jest rodzajów olejków eterycznych. Każda z nich ma swój własny, niepowtarzalny zestaw korzyści. Najpopularniejsze z nich to:

  • Hydrolat różany (lub woda różana) — nawilża, usuwa łuszczenie się skóry i suchość, wygładza zmarszczki, matuje, ujędrnia, likwiduje opuchliznę i ma właściwości bakteriobójcze. Ma również wyjątkowy zapach.
  • Hydrolat lawendowy sprawdził się szczególnie dobrze jako tonik do skóry tłustej. Ma działanie łagodnie kojące, dlatego może być stosowany przed snem.
  • Hydrolat rumiankowy — odpowiedni dla skóry suchej i normalnej. Przynosi ulgę wysypkom i łagodzi zaczerwienienia.
  • Hydrolat rozmarynowy to kolejna dobra propozycja dla skóry tłustej. Normalizuje wydzielanie sebum, nie wysuszając skóry. Może być również stosowany do pielęgnacji włosów.

Każdy hydrolat jest delikatny, ale skuteczny. Praktycznie nie ma przeciwwskazań (z wyjątkiem alergii na określony składnik) i jest odpowiedni dla wszystkich rodzajów skóry, nawet wrażliwej.