Go to content

7 znaków, że twoje ciało potrzebuje pomocy

Fot. iStock/South_agency

Kiedy z naszym ciałem dzieje się coś niedobrego, za wszelką cenę stara się to nam jakoś pokazać. Nawet jeśli problem ma swoje psychiczne podłoże, prędzej czy później objawi się to w fizycznej formie. Z różnych powodów staramy się jednak ignorować znaki, świadczące o problemach ze zdrowiem. Najwyższy czas, abyśmy przestały chować głowę w piasek i uważnie przyjrzały się swemu ciału.

Oto 7 znaków, że twoje ciało potrzebuje pomocy:

Zwiększona ochota na słodycze

To co jemy ma ogromny wpływ na funkcjonowanie naszego ciała i umysłu. Zwiększone zapotrzebowanie na cukier, oznacza, że najwyższa pora na zmienienie nawyków żywieniowych. Choć ciężko jest się do tego przemóc, w miarę jak wyeliminujemy niezdrowe produkty z naszej diety, wspomniane zachcianki zaczną ustępować.

Zwiększona ochota na słone produkty

Sól jest minerałem, którego nasze ciało rzeczywiście potrzebuje. Dieta sportowców jest szczególnie bogata w słone produkty, ponieważ muszą dodatkowo przeciwdziałać utracie składników mineralnych podczas treningów. Jeżeli więc ostatnio masz szczególną ochotę na te produkty, najwyraźniej zwyczajnie ich potrzebujesz.

Stale przesuszająca się skóra

Sucha skóra może być objawem odwonienia organizmu, ale też poważnej, przewlekłej choroby. Do chorób najczęściej wiązanych z przesuszeniem skóry zalicza się cukrzycę, problemy z tarczycą i łuszczycę. Przesuszona skóra łatwo ulega podrażnieniom, bywa nadwrażliwa na działanie kosmetyków, a nawet wody, czemu często towarzyszy także uciążliwy świąd.

Zwiększenie witaminy E w naszej diecie może przeciwdziałać tym objawom. Znajdziemy ją w rubach, orzechach i zdrowych olejach.

Skurcze lub kłopoty ze snem

Jeżeli doskwierają ci częste skurcze lub problemy ze snem, może to wskazywać na brak odpowiedniej ilości magnezu i potasu w twoim organizmie. Aby pozbyć się tych objawów wzbogać swoją dietę o zielone warzywa liściaste, orzechy i banany.

Krwawienie dziąseł

Istnieje wiele możliwych przyczyn krwawienia z dziąseł. Najczęściej jednak jest to związane z niedoborem witaminy C lub niedostatecznym dbaniem o higienę jamy ustnej.

Krwawienie z dziąseł może być także objawem niedokrwistości, czyli anemii. Niezależnie od tego, co ją powoduje, niedokrwistość zawsze wymaga szybkiej konsultacji z lekarzem. Każda jej postać może bowiem być niebezpieczna dla życia.

Łamliwość paznokci i kruche włosy

Ten sygnał, często współwystępuje z problemami suchej skóry, ponieważ tak, jak one najczęściej wynika po prostu z niedoboru jakiejś witaminy. W tym przypadku witaminy B lub wapnia.

Zwiększona ochota na owoce morza

Jeśli na samą myśl o owocach morza aż oblizujesz usta, może to wynikać z dwóch powodów: albo brak ci witamin i minerałów, albo chodzi o niedobory jodu. Prawdopodobnie jednak twojemu ciału zwyczajnie brakuje protein, a owoce morza są ich bogatym źródłem.


Źródło: dailyvibes.org