Go to content

6 prostych metod, jak nie przytyć podczas rzucania palenia

Z nowym rokiem narzucamy sobie moc postanowień, które chcielibyśmy wprowadzić w życie. Z ręką na sercu trzeba przyznać, że tylko nieliczne z nich uda się wprowadzić w życie choćby połowicznie. Bo zaplanować to jedno, a zrobić, inna bajka. Jednym z częstych postanowień jest rzucenie palenia.

Myśl szlachetna, bo palenie ma wiele wad i bardzo szkodzi zdrowiu. O raku płuc nie trzeba przypominać, inne negatywy, takie jak brzydka cera, nieświeży oddech i strata pieniędzy, odczuwa na co dzień każdy palacz.

Nie licząc braku silnej woli, z rzucaniem palenia mamy pod górkę jeszcze z jednego powodu — obawiamy się tycia! Bo wiele z kobiet zauważa, że dopóki palą, ich waga stoi w miejscu, bo i apatyt jest często mniejszy. Zrywając z paleniem można liczyć się z wahaniem wagi i łapaniem zbędnych kilogramów. Na szczęście nie zawsze czarny scenariusz zmusi się spełniać. Można rzucić nałóg, bez niechcianego tycia. Wystarczy wykorzystać 6 wskazówek, które ułatwią zadanie.

źródło: www.womenshealth.pl, polki.pl

Fot. iStock / FatCamera

1/6 Znajdź zajęcie dla rąk

Aby ręce bezwiednie nie wędrowały do ust, a palacz nie myślał stale o tym, że powinien znaleźć się tam papieros, albo, że warto coś przegryźć smacznego, dobrze mieć czymś zajęte ręce. Można zgniatać miękką piłeczkę, trzymać relaksujące kulki lub np. zająć się hobby, jak szydełkowanie, by podczas wolnego czasu zająć czymś ręce i myśli.

guma do żucia Fot. iStock / JohanJK

2/6 Noś przy sobie miętową gumę

Mięta nie tylko orzeźwia, ale również hamuje odczuwanie głodu. Poza tym osoba rzucająca palenie, przeżuwając gumę nie kieruje myśli do papierosów i słodyczy.

warto mieć przyjaciół Fot. iStock

3/6 Nagradzaj się mądrze

Ustal sobie zdrową nagrodę za wytrwałość. Nie powinno to być coś do jedzenia, ale np. wyjście z przyjaciółką lub zakup czegoś, co poprawia humor. To powinno być zarówno nagrodą, jak i motywacją do dalszych starań.

5 nieoczywistych objawów świadczących o tym, że powinnaś pić więcej wody Fot. iStock/Eva-Katalin

4/6 Sięgaj po wodę

Rada stara i doskonale znana, ale często pomijana w praktyce. A woda nie tylko pozwoli zmniejszyć uczucie głodu, ale jest czynnikiem, który podkręca metabolizm i przyspiesza usuwanie toksyn z organizmu. A tych palacze mają w sobie pod dostatkiem.

fot. iStock/ JackF

5/6 Skorzystaj z pomocy z apteki

Gdy silna wola nie wystarcza i zbyt mocno ciągnie do wypalenia papierosa, dobrze sięgnąć po pomoc z apteki. Różne gumy, spraye i inne preparaty z zawartością nikotyny, pozwolą łagodniej rzucić palenie. Nie będziesz również odczuwała konieczności sięgania po przekąski, by zastąpić głód nikotynowy.

Fot. iStock / pojoslaw

6/6 Rusz się

Zazwyczaj palacze nie mogą pochwalić się świetną kondycją. W trakcie rzucania dobrze jest rozruszać ciało i płuca, bo ruch to zdrowie. Bez przeforsowania się każda dawka ćwiczeń pozwoli dobrze się zmęczyć i dostarczy poprawiających samopoczucie endorfin. Nie będziesz miała czasu i energii myśleć o brakujących papierosach i jedzeniu.