Zdrowie

6 objawów raka jamy ustnej, które mogą być mylące

Redakcja
Redakcja
26 kwietnia 2018
Fot. iStock/yacobchuk
Następny

Przywykliśmy do tego, że najczęściej mówi się o raku piersi, czy raku szyjki macicy, ze względu na wysoką liczbę zachorowań i konsekwencje tych chorób. Rzadziej wspomina się o rzadszych nowotworach, które wydają się błahe, a jednak również zbierają żniwo, szczególnie że wiedza o nich jest niewystarczająca.

Rak jamy ustnej, to nowotwór, o którym wiemy naprawdę mało i nie potrafimy wskazać objawów mu towarzyszących. Powodem jest dość niewielka liczba zachorowań, co nie znaczy, że problem jest nieistotny.

Rak jamy ustnej — rzadki, ale niebezpieczny typ nowotworu

W Polsce co roku zapada na niego nieznacznie ponad 1000 osób, a 2/3 chorych umiera z tego powodu. Kobiety chorują 2–4 krotnie rzadziej niż mężczyźni. Na większe ryzyko zachorowania narażają pewne czynniki:

  • rakotwórcze substancje zawarte w dymie tytoniowym,
  • spożywanie mocnego alkoholu (szacuje się, że aż 33% zachorowań na raka jamy ustnej wiąże się z nadmiernym spożyciem alkoholu),
  • brak troski o higienę jamy ustnej,
  • mechanicznie drażnienie błony śluzowej jamy ustnej przez źle dobrane protezy stomatologiczn,
  • wpływ zakażenia wirusem brodawczaka ludzkiego (Human papilloma virus – HPV).

6 objawów raka jamy ustnej 

Nowotworem, który jest najczęściej diagnozowany w jamie ustnej jest rak płaskonabłonkowy, zajmujący dno jamy ustnej oraz przednią część języka. Jednak nowotwory jamy ustnej mogą występować też jako np. rak policzka, podniebienia twardego czy wyrostka zębodołowego.

Najczęściej chorzy zauważają niepokojące objawy, gdy nowotwór jest już zaawansowany. Wtedy pojawiają się wyczuwalne guzy, w których przypadku pobranie wycinka ze zmiany, pozwala potwierdzić złośliwy charakter zmiany.

1. Ból w jamie ustnej, który nie mija w ciągu kilku tygodni

Ból to najczęściej ignorowany objaw, bo przyczyn może być wiele, np. zwykłe problemy stomatologiczne lub stan zapalny. Jednak istnienie ryzyka rozwoju raka sprawia, że nie powinno się bagatelizować bólu, który nie mija po 2 tygodniach.

2. Niewyjaśnione guzy w jamie ustnej

Stwierdzenie guza w obrębie jamy ustnej jest zazwyczaj dość łatwe, a jeśli doszło już do powstania przerzutów, uwagę chorego w pierwszej kolejności zwraca wyczuwalny guz na szyi, po stronie zaatakowanej przez nowotwór.

strona 1 z 2
druga część artykułu na następnej stronie

Zdrowie

Mówią, że jestem zimną suką. Uwielbiam to

Gościnnie w Oh!me
Gościnnie w Oh!me
26 kwietnia 2018
Fot. iStock/stock_colors
Następny

Często trafiam w sieci na wynurzenia różnych kobiet. Najczęściej sprowadzają się one do: „Jestem taka nieszczęśliwa, pędzę z pracy do domu, zajmuję się bachorami, nic w życiu nie osiągnęłam, mój mąż pije, nie pomaga mi w niczym, a ja nie mam odwagi od niego odejść”. Czytam to wszystko i jestem zażenowana. Spotykam później takie sierotki w pracy. W każdej korporacji znajdzie się takich kilkadziesiąt – ciche, przytakujące i wiecznie umartwione. 

Kilka tygodni temu byłam świadkiem ciekawej rozmowy w firmowej toalecie. Rozmawiały ze sobą dwie dziewczyny z mojego działu. Ledwie zamknęły się za nimi drzwi, zaczęły na kogoś nadawać. Już samo to świadczy o zerowym instynkcie samozachowawczym i jakimkolwiek obyciu – nie sprawdziły, czy przypadkiem nie ma kogoś jeszcze w tej toalecie.

Nadstawiłam uszu, bo ewidentnie obrabiały komuś dupę. Słucham i nie wierzę – gadają o mnie. „Co za suka. Musiała przy wszystkich na zebraniu wypominać, że to nie pierwsze moje spóźnienie. Karol to by olał temat, albo obrócił wszystko w żart, a ta k*rwa jak zawsze musiała się przyczepić. Lata w tych swoich szpilkach, że mało nóg nie połamie, żaden facet z nią nie wytrzymał i dlatego jest ciągle sama. Jakby miała męża i dzieci, to by wiedziała, dlaczego ludzie się czasem spóźniają lub muszą wziąć wolne”. Boże, jaką ja miałam wielką ochotę, żeby z przytupem wyskoczyć z tej ubikacji. Ta, co to mówiła, najprawdopodobniej dostałaby zawału. Jestem jej przełożoną.

Mimo to poczekałam aż wyjdą. Nie zrobiłam nic. Długo potem zastanawiałam się nad tym, co usłyszałam.

Tak, jestem zimną suką. Nie, nie uważam tego za obelgę. Szczerze mówiąc, to jeden z lepszych komplementów, jakie kobieta może usłyszeć. I to jeszcze z ust innej kobiety! Sukom po prostu się zazdrości – pewności siebie, stylu życia, wyglądu, osiągnięć. Tak, bo to właśnie zimne suki zdobywają to, czego pragną i to w każdej dziedzinie życia.

To one wyhaczają najlepszych facetów na studiach, to one dostają się na najlepsze staże, one szybko awansują w pracy. One znajdują czas na dbanie o swój wygląd, wizyty u kosmetyczki i na siłowni. One łamią męskie serca i rzucają ochłapy tym biednym sierotkom jak moje koleżanki z pracy.

Nie jestem zołzą. „Zołzą” można nazwać kobietę, która suszy mężowi głowę, że znów wrócił dźiabnięty po pracy. Suka czeka aż wróci, wręcza mu walizki i mówi: „Wróć z kwiatami i butelką wina, ale tylko wtedy, gdy przemyślisz swoje zachowanie”. Suka nie idzie na kompromis, nie nadstawia drugiego policzka, nie chowa się w cieniu. Ona dostaje to, czego pragnie i odrzuca to, co jej nie interesuje. Nie ma nagród pocieszenia i półśrodków. Gram va bank – wszystko albo nic.

strona 1 z 2
druga część artykułu na następnej stronie

Zdrowie

3 znaki zodiaku, o których wiadomo, że są wysoce inteligentne

Redakcja
Redakcja
26 kwietnia 2018
Fot. iStock/PeopleImages
Następny

Znaki zodiaku różnią się od siebie znacząco cechami, które wpływają na charakter i zachowanie każdego z nas. W zależności od patronującego nam znaku, można przyjąć za pewnik pewne mocne i słabe cechy, predyspozycje i możliwości. Znak zodiaku może także wpływać na życiowe wybory i słuszność ich dokonywania, mądrość i inteligencję.  

Oczywiście nie można powiedzieć, że ze względu na zodiak, ktoś z góry będzie mądrzejszy lub mniej bystry. Wszystkie znaki są w stanie osiągnąć niewyobrażalny poziom sukcesu, ale są wśród nich takie trzy znaki, które mają przewagę nad pozostałymi, dzięki naturalnym predyspozycjom.

3 znaki zodiaku, o których wiadomo, że są wysoce inteligentne.

źródło:  themindsjournal.com

Zobacz także

W pracy możesz się dorobić nie tylko pieniędzy. Sprawdź, jak uniknąć problemów ze zdrowiem

Możesz zapobiegać i łagodzić. Obolałe gardło i kaszel można łatwo poskromić

Jak przygotować się do ciąży

5 rzeczy które musisz zrobić przed ciąża. Będziesz mamą? To najlepszy moment na dobre zmiany w życiu