Go to content

12 wskazówek neurobiologów, które pomagają spowolnić proces starzenia się

Każdy z nas chce pozostać młody jak najdłużej. Ale czasu nie da się odwrócić, Zamiast rozpaczać nad pierwszymi zmarszczkami, postawmy na akceptację i styl życia, który spowolni proces starzenia pozwalając nam dłużej zachować formę i młody wygląd. Jesteście ciekawi, jak zachować radość, trzeźwość umysłu i wyglądać oszałamiająco tak długo, jak to możliwe? 😉

12 wskazówek neurobiologów, które pomagają spowolnić proces starzenia się

1. Zmniejsz porcje jedzenia

Zmniejszenie ilości spożywanego jedzenia pomaga spowolnić proces starzenia się komórek w ciele, zmniejsza częstotliwość chorób i daje więcej energii.Ważne jest jednak, aby twoje ciało otrzymywało wszystkie niezbędne witaminy i składniki odżywcze.

2. Dołącz pieczarki  do swojej diety

Amerykańscy naukowcy twierdzą, że ludzie, którzy regularnie spożywają białe grzyby, czują się znacznie młodsi niż wskazuje ich prawdziwy wiek. Grzyby zapobiegają rozwojowi raka i chorobom sercowo-naczyniowym, a także chorobie Alzheimera.

3. Zmniejsz liczbę słodyczy, które spożywasz

Kiedy brakuje nam węglowodanów, nasze ciała zaczynają wytwarzać substancję chemiczną, która chroni komórki tkanek przed uszkodzeniem. Zwiększ liczbę przydatnych tłuszczów w diecie; są one zawarte w produktach takich jak ryby, mięso i oleje roślinne.

4. Ćwicz

Bo regularny ruch to młodość twojego mózgu.

5. Jeździj rowerem

Naukowcy udowodnili, że regularne przejażdżki rowerem spowalniają proces starzenia.

6. Poznawaj nowych przyjaciół

Jeśli nadal nie masz przyjaciół, ustal sobie ten cel jako priorytet. Trwała przyjaźń  wpływa pozytywnie na specjalne obszary chromosomów odpowiedzialne za proces starzenia. Badania dowiodły, że przyjaźń i przyjacielskie relacje z ludźmi mogą pomóc zmniejszyć szybkość, z jaką wieku nabiera twój mózg.

7. Zacznij tańczyć

Tańczenie różnych gatunków muzycznych, poznawanie nowych rodzajów ruchu, rytmów i prędkości poprawia pamięć i zdolność uczenia się.

8. Naucz się kontrolować stres

Nasz stosunek do rzeczy dziejących się wokół nas ma tutaj szczególne znaczenie. Powinieneś postrzegać swoje problemy nie jako ślepy zaułek, ale jako sytuację, z której musisz znaleźć wyjście. Ta postawa wzmacnia przepływ krwi do serca i mózgu i powoduje uwalnianie hormonu – kortyzolu – co pomaga w tworzeniu reakcji obronnych na zewnętrzne zagrożenia i stresujące sytuacje.

strona 1 z 2
druga część artykułu na następnej stronie

1/1 Jak starzeć się wolniej

 9. Wychodź do ludzi

Prowadź aktywny tryb życia: udzielaj się towarzysko, odwiedzaj wystawy, chodź na koncerty. Traktuj swoją pracę nie tylko jako sposób na zarabianie pieniędzy, ale także jako możliwość komunikowanie się z interesującymi ludźmi. Wszystko to daje nam przyjemne emocje i przedłuża naszą młodość .

10. Naucz się czegoś nowego

Po to, by utrzymać nasze umiejętności intelektualne i abstrakcyjne myślenie na wysokim poziomie. Ponadto pamiętaj, że osoby lepiej wykształcone żyją dłużej, ponieważ z reguły mają zdrowszy styl życia, piją mniej alkoholu i uprawiają więcej sportów (oczywiście są wyjątki).

11. Staraj się rozmawiać przez telefon tak mało, jak to tylko możliwe

Zbyt częste używanie telefonu komórkowego może spowodować przedwczesne starzenie się. Promieniowanie elektromagnetyczne tego rodzaju gadżetów szkodzi komórkom krwi, wpływa na enzymy wątrobowe, gruczoły dokrewne, mięśnie, serce, szpik kostny i zaburza równowagę hormonalną. Podczas rozmowy przez telefon komórkowy zawsze lepiej jest korzystać z zestawu głośnomówiącego.

12. Skończ ze stereotypami

Twórcze, kreatywne podejście do otoczenia, do ludzi i do „oklepanych” tematów stymuluje twoją pamięć i ośrodki mowy mózgu, takie jak obszar Wernickego i obszar Broca.


Na podstawie: brightside.me