Wiadomości Zdrowie

Doniesienia naukowe: kolejne zaskakujące właściwości cząsteczki 1-MNA

Redakcja
Redakcja
22 maja 2020
Fot. iStock
 

Odkryta niedawno przez polskich naukowców fenomenalna cząsteczka 1-MNA zaskakuje kolejnymi, obiecującymi właściwościami. Dotychczasowe badania nad cząsteczką skupiały się przede wszystkim na jej korzyściach w obszarze układu sercowo-naczyniowego, jednak najnowsze dane potwierdzają jeszcze większe spektrum działania cząsteczki. Badania przeprowadzone w wielu ośrodkach na świecie wykazały, że związek 1-MNA wykazuje właściwości przeciwzapalne[1]. Efekt ten może być ważny w walce z infekcjami.

1-MNA (1-metylonikotynamid) to związek pochodzenia naturalnego, fizjologicznie obecny
w organizmie człowieka. Substancja powstaje w wyniku metabolizmu witaminy B3 (zwanej też niacyną) i występuje głównie w wątrobie, a w mniejszych ilościach także w nerkach, płucach, sercu i mózgu. Wraz z wiekiem spada zdolność naszego organizmu do przemiany witaminy B3.

1-MNA a najnowsze wyniki badań

 • Zwalczanie stanu zapalnego. Poziom 1-MNA w niektórych chorobach wirusowych może być obniżony. Na przykład w moczu niemowląt przechodzących infekcję wirusem RSV
  (ang. respiratory syncytial virus, syncytialny wirus oddechowy). Obniżenie poziomu
  1-MNA, w przypadku ostrej infekcji wirusem RSV może być przyczyną osłabienia zdolności organizmu do zwalczania stanu zapalnego.[2]
 • Wspomaganie walki z wirusami. W przeprowadzonym na początku roku badaniu przesiewowym naukowcy pracowali nad korelacją pomiędzy COVID-19, a wcześniej znanymi śmiertelnymi epidemiami koronawirusów (COV), SARS i MERS COV
  i wyselekcjonowali grupę substancji przeciwwirusowych, zatwierdzonych przez FDA (Agencja Żywności i Leków, USA), które mogą być rekomendowane do włączenia w leczenie objawów COVID-19. Na wyselekcjonowanej liście 20 preparatów znalazły się m.in. witamina B12 i nikotynamid (witamina B3).[3]

Dodatkowo najnowsze badania naukowe opublikowane przez chińskich i włoskich naukowców w Cell Death & Differentiation w marcu b.r. dotyczące odpowiedzi immunologicznej w infekcji COVID-19, również rekomendują podawanie nikotynamidu (witaminy B3) w zakażeniu koronawirusem SARS-CoV-2.[4]

Witamina B3 w naszym organizmie przekształca się do cząsteczki 1-MNA[5].Następnie
1-MNA ulega dalszym przemianom, w efekcie których powstaje związek (H202– nadtlenek wodoru), który jest istotny w procesie odpowiedzi naszego organizmu na infekcje bakteryjne i wirusowe. Związek ten (H202) aktywuje inflammasomy uruchamiając odpowiedź organizmu na infekcję[6].

Szerokie spektrum działania 1-MNA

1- MNA a błony śluzowe. Błony śluzowe stanowią naturalną barierę ochronną organizmu,
są zatem częścią układu odpornościowego. Bakterie i wirusy właśnie przez nie próbują wnikać do środka organizmu człowieka. W dalszej kolejności zostaje przez to pobudzony układ immunologiczny. Jednym z elementów istotnym w prawidłowym funkcjonowaniu błon śluzowych jest zaś niacyna (witamina B3). Cząsteczka 1–MNA jest gotową, już przekształconą formą witaminy B3.

1-MNA a układ sercowo – naczyniowy. Śródbłonek to warstwa komórek wyściełająca wewnętrzne ściany naczyń i największy gruczoł wydzielania wewnętrznego[7]. Przez lata uważano, że stanowi on tylko barierę pomiędzy krwią̨ i mięśniami gładkimi naczyń.
Dziś wiadomo, że jest to organ, który wpływa na napięcie ścian naczyń krwionośnych oraz reguluje ich aktywność zapalną. Zaburzenie funkcji śródbłonka prowadzi do rozwoju chorób układu sercowo-naczyniowego: miażdżycy, nadciśnienia tętniczego, przewlekłej niewydolności serca, dyslipidemii. Wiąże się też z cukrzycą, chorobami przewodu pokarmowego, wątroby i nerek. 1-MNA reguluje pracę śródbłonka, ale także pobudza produkcję prostacykliny, która chroni układ sercowo-naczyniowy przed tworzeniem się̨ zakrzepów i zawałów serca. Działa przeciwmiażdżycowo i przeciwzakrzepowo obniżając poziom markerów stanu zapalnego[8],[9]. Niestety istnieje wiele czynników negatywnie wpływających na funkcjonowanie komórek śródbłonka i zaburzenia w syntezie śródbłonkowej prostacykliny. Należą do nich m.in. palenie papierosów, niewłaściwa dieta, stres czy brak aktywności fizycznej. Aby wspomagać nasz organizm należy zrezygnować z tych aktywności, które mu nie służą. W zamian wprowadzić zdrowy tryb życia i aktywność fizyczną każdego dnia.

Naturalne źródło 1-MNA. Najbogatszym źródłem 1-MNA są algi Wakame (niskokaloryczne, bogate w składniki mineralne, witaminy) i liście zielonej herbaty (obfitujące w polifenole, proteiny, aminokwasy). Oba produkty, wraz z warzywami, brązowym ryżem, owocami morza, rybami, stanowią trzon tradycyjnej diety Japończyków, których długość życia nie ma sobie równych na świecie. Ludzie tam żyjący rzadko zapadają na choroby układu sercowo-naczyniowego, miażdżycę czy nowotwory, mają też znacznie niższy poziom wolnych rodników odpowiedzialnych za starzenie się komórek[10].

Skuteczność i bezpieczeństwo innowacyjnej cząsteczki 1-MNA potwierdziły liczne badania, m.in. badania kliniczne na pacjentach. Bezpieczeństwo 1-MNA jako składnika żywności zostało też poddane szczegółowej ocenie przez Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA). Przeprowadzona ocena naukowa wykazała, że 1-MNA jest bezpieczne w stosowaniu. [11]


Więcej informacji na stronie: https://1-mna.pl/

[1] Gebicki J, Sysa-Jedrzejowska A, Adamus A, Wozniacka A, Rybak M, Zielonka J. 1-Methylnicotinamide: a potent anti-inflammatory agent of vitamin origin. Pol J Pharmacol. 2003;55:109-12.

[2] Turi KN, Romick‑Rosendale L, Gebretsadik T, Watanabe M, Brunwasser S, Anderson LJ, Moore ML, Larkin EK, Stokes Peebles Jr, Hartert T. Using urine metabolomics to understand the pathogenesis of infant respiratory syncytial virus (RSV) infection and its role in childhood wheezing. Metabolomics 2018, 14: 135

[3] https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/32251634

[4] Shi Y, Wang Y, Shao C, Huang J, Gan J, Huang X, Bucci E, Piacentini M, Ippolito G, Melino G. COVID-19 infection: the perspectives on immune responses. Cell Death Differ. 2020, https://doi.org/10.1038/s41418-020-0530-3

[5] Schmeisser K, Mansfeld J, Kuhlow D, Weimar S, Priebe S, Heiland I et al. Role of sirtuins in lifespan regulation is linked to methylation of nicotinamide. Nat Chem Biol. 2013;9:693-700.

[6] Huet O, Pickering R, Tikellis C, Latouche C, Long F, Kingwell B et al. Protective effect of inflammasome activation by hydrogen peroxide in a mouse model of septic shock. Crit Care Med. 2017;45:e184-94.

[7] Tomczyk M, Nowak W, Jaźwa A. Śródbłonek w fizjologii i patogenezie chorób. Postępy Biochemii 2013; 59: 357–364.

[8] Mateuszuk L, Jasztal A, Maslak E, Gasior-Glogowska M, Baranska M, Sitek B, Kostogrys R, Zakrzewska A, Kij A, Walczak M, Chlopicki S. Antiatherosclerotic Effects of 1-Methylnicotinamide in Apolipoprotein E/Low-Density Lipoprotein Receptor-Deficient Mice: A Comparison with Nicotinic Acid. J Pharmacol Exp Ther. 2016, 356(2): 514-24

[9] Jakubowski A, Sternak M, Jablonski K, Ciszek-Lenda M, Marcinkiewicz J, Chlopicki S. 1-Methylnicotinamide protects against liver injury induced by concanavalin A via a prostacyclin-dependent mechanism: A possible involvement of IL-4 and TNF-α. Int Immunopharmacol. 2016, 31: 98-104 .

[10] Hiroyasu I. A Japanese health success story: trends in cardiovascular diseases, their risk factors, and the contribution of public health and personalized approaches. Epma Journal. 2011;2(1):49–57.

[11] Truck D et all., EFSA NDA Panel (EFSA Panel on Dietetic Products, Nutrition and Allergies), Scientitic Opinion Safety of 1-methylnicotinamide chloride (1-MNA) as a novel food pursuant to Regulation (EC) No 258/97. EFSA Journal. 2017, 15(10): 5001.

Artykuł partnera


Wiadomości Zdrowie

1917 – premiera DVD jednej z najbardziej tragicznych wojen!

Redakcja
Redakcja
22 maja 2020
Fot. Materiały prasowe
 

Wielkie wojenne widowisko na miarę „Dunkierki” i „Szeregowca Ryana”, które przybliża nam dramatyczne losy żołnierzy na froncie właśnie ukazała się na DVD. To kolejna obowiązkowa pozycja Monolith Video.

Sam Mendes, zdobywca Oscara za „American Beauty”, reżyser dwóch Bondów (SKYFALL i SPECTRE), który z artystycznego kina potrafi zrobić komercyjny hit, tym razem idzie na wojnę.  Dwaj brytyjscy szeregowcy Schofield i Blake, u schyłku Pierwszej Wojny Światowej otrzymują ogromnie ryzykowną misję, od której powodzenia zależy życie ich towarzyszy. Muszą przedrzeć się za linię wroga i przekazać rozkaz odwołujący atak, który w świetle nowych informacji nie ma najmniejszych szans powodzenia. Jeśli nie uda się wypełnić misji, niechybna śmierć czeka ponad 1600 żołnierzy, a wśród nich brata Blake’a.

Pomysł na historię, o której brytyjski filmowiec opowiada w „1917”, narodził się na skutek opowieści, którymi jego dziadek, Alfred H. Mendes, dzielił się z wnukiem, wspominając czasy, gdy jako starszy szeregowy brał udział w I wojnie światowej, spotykając wiele intrygujących osobowości. W 1917 roku Alfred miał dziewiętnaście lat i sam zgłosił się do wojska. Był jednak niskiego wzrostu, w rezultacie na front zachodni trafił w roli posłańca. Mgła unosiła się na ziemi niczyjej – obszarze niekontrolowanym ani przez państwa Osi, ani przez Ententę – prawie na wysokość dwóch metrów, dając młodemu sprinterowi osłonę przed atakami. Wróg go fizycznie nie widział, więc chłopak biegał tak, jakby jego życie od tego zależało. W trakcie wojny Alfred został mimo to postrzelony i potraktowany gazem bojowym, a po jej zakończeniu dowództwo odznaczyło go medalem za odwagę. W kolejnych latach mężczyzna osiadł na stałe w Indiach Zachodnich, gdzie się urodził, a tam spisał dla potomności swe pamiętniki.

Fot. Materiały prasowe

„Wielka Wojna zawsze mnie fascynowała, być może ze względu na dziadka, który mi o niej opowiadał, gdy byłem bardzo młody. A być może również z tego względu, że do tego momentu nie zdawałem sobie sprawy z tego, czym tak naprawdę jest wojna”, wspomina Sam Mendes. „Nasz film opowiada całkowicie fikcyjną historię, lec niektóre sceny i aspekty całości zostały zainspirowane opowieściami mojego dziadka, a także historiami, które zasłyszał od innych żołnierzy. Obraz młodego człowieka niosącego wieść z jednego ogarniętego wojną miejsca w drugie został we mnie na długie lata. Doszedłem w końcu do wniosku, że muszę o tym zrobić film”. Mendes spędził mnóstwo czasu na zbieraniu informacji na temat I wojny światowej, co zaprowadziło go między innymi do Imperialnego Muzeum Wojny w Londynie, gdzie zaczął mu się klarować fabularny rys „1917” – jako poruszającej opowieści o odwadze w obliczu największego terroru. Odkrył wtedy również, że większość działań wojennych rozgrywała się na relatywnie małym geograficznie obszarze, więc trudno było o dłuższe podróże między oddalonymi od siebie punktami.

Wizja Mendesa, wedle której „1917” wygląda tak, jakby cały film został nakręcony na jednym, bardzo długim ujęciu, sprawia, że widzowie zostają niejako zmuszeni do podróżowania wraz z głównymi bohaterami. Warto w tym miejscu nadmienić, że filmu nie nakręcono na jednym ujęciu, nie było to technicznie wykonalne, nie zmienia to faktu, że twórcy zrobili wszystko, by zachować wrażenie „wejścia” w świat przedstawiony na ekranie. Ekipa pod wodzą Mendesa i autora zdjęć Rogera Deakinsa kręciła długie, kilkuminutowe ujęcia tak, by w montażu można je było płynnie połączyć w jedną całość. A jako że wewnątrz scen nie następują żadne cięcia montażowe, widzowie nie będą mieli ani chwili oddechu, doświadczając niepokoju i przerażenia w podobny sposób co starsi szeregowi Schofield i Blake. Mendes pracował już z długimi ujęciami, w takim stylu nakręcił prolog „Spectre”, jednakże stworzenie w takim stylu całego filmu było znacznie trudniejszym wyzwaniem. „Nie znalazłem się jeszcze w sytuacji, w której kręcąc w dany dzień, powiedzmy poniedziałek, wiedziałem, że to, co zarejestrujemy w tenże poniedziałek na kamerze, wejdzie na 100% do finalnej wersji filmu”, mówi Mendes.

Takie podejście do ciągłości strony wizualnej wywołuje w widzu poczucie niemal namacalnego uczestnictwa w odysei głównych bohaterów, a także jeszcze mocniejsze doświadczenie emocji, które ci ludzie odczuwają. Film zachwyca zdjęciami, scenografią, muzyką i jest absolutnie obowiązkową pozycją dla wszystkich miłośników wielkich, epickich historii filmowych.

Fot. Materiały prasowe

https://www.cineman.pl/vods/vod.2186

 


Wiadomości Zdrowie

Poprawia humor, leczy i zachwyca urodą. Bursztyn – „bałtyckie złoto”, dla którego warto stracić głowę

Żaklina Kańczucka
Żaklina Kańczucka
22 maja 2020
Bursztyn - właściwości, cena, nalewka, jak rozpoznać prawdziwy, bursztynowa komnata, szlak bursztynowy
Fot. iStock/bursztyn

Bursztyn (jantar, amber) to naturalny surowiec, który szczególnie ceniony jest w jubilerstwie. Tę zachwycającą skamielinę żywiczną można znaleźć na bałtyckich plażach, szczególnie po sztormie. Dla wielu osób znaleziony bursztyn ma wartość sentymentalną, a samo znalezisko sprawia szczególną radość. Bursztyn triumfy święci w jubilerstwie, ale doceniamy także jego właściwości dla zdrowia. Każdy zapewne też słyszał, czym był Bursztynowy Szlak i Bursztynowa Komnata.

Bursztyn – co to jest?  

Ten piękny, szlachetny i naturalny surowiec wyrzucany jest przez morze lub wydobywany w kopalniach. Bursztyn to  świadectwo minionych czasów, kopalniana żywica, wytwarzana przed 40 milionów lat przez drzewa iglaste. Na całym świecie określono ok. 60 odmian bursztynu. Przeważająca większość bursztynu pochodzi z rosyjskiego obwodu kaliningradzkiego. Jego nazwa wywodzi się z języka niemieckiego od słowa bernstain, czyli kamień, który się pali, co rzeczywiście odnosi się do cech bursztynu. Wbrew stereotypowemu przekonaniu, bursztyn to nie tylko złociste „kamyki” znajdowane na plaży. Bałtycki jantar może przybrać kolor jasnożółty, brunatny, mlecznobiały, czarny, czerwony, a nawet niebieski i zielonkawy. Zdarzają się również bursztyny dwukolorowe, które są rzadkością. Szczególnym uznaniem cieszą się bursztyny ze skamielinami we wnętrzu (tzw. inkluzja). Gdy żywica wydzielana przez drzewa iglaste oblepiała zwierzęta lub rośliny, zastygając, zamykała w sobie historię. Najczęściej w bursztynach znajdują się owady, rośliny, ale również niewielkie płazy i gady.

Bursztyn - właściwości, cena, nalewka, jak rozpoznać prawdziwy, bursztynowa komnata, szlak bursztynowy

Fot. iStock/bursztyn

Bursztyn – właściwości dla zdrowia

Bursztyny to nie tylko pożądany surowiec jubilerski. Zwolennicy medycyny naturalnej podkreślają zalety nieoszlifowanych, „surowych” bursztynów dla zdrowia. Zawierają one m.in.: kwas bursztynowy, kwasy karboksylowe, związki organiczne, fenole, terpeny oraz mikroelementy takie jak: magnez, potas, wapń, żelazo, krzem. Bursztyn działa antybakteryjnie i przypisuje się mu właściwości przeciwzapalne, więc może być pomocny przy infekcjach, wycisza układ nerwowy, reguluje pracę nerek i jelit. Wzmacnia także układ odpornościowy, pozytywnie wpływa na metabolizm. Noszenie lub przebywanie w pobliżu bursztynu wzmacnia psychikę – uspokaja, poprawia siły twórcze. Wiele osób nosi naszyjniki z bursztynu przy chorobach tarczycy, astmie lub bólach zębów. Litoterapeuci zalecają kładzenie kawałka nieoszlifowanego bursztynu na splot słoneczny w przypadku problemów z układem krążenia i sercem.

Bursztyn - właściwości, cena, nalewka, jak rozpoznać prawdziwy, bursztynowa komnata, szlak bursztynowy

Fot. iStock/bursztyn

Bursztyn – nalewka i maść  

Popularnością cieszy się nie tylko biżuteria, ale także domowa nalewka i maść, której podstawą jej bursztyn. Maść bursztynowa dostępna jest w aptekach i sklepach zielarskich. Działa ona rozgrzewająco, dzięki obecności w bursztynie związków z grupy terpenów. Maść poprawia ukrwienie skóry, natłuszcza ją i chroni, działa relaksująco na mięśnie.

Nalewka z bursztynu to specyfik stosowany na osłabienie, przeziębienie, ból gardła, oraz dla poprawy odporności. Można nacierać nią klatkę piersiową przy zapaleniu oskrzeli lub płuc, skronie podczas ataku bólu głowy, oraz obolałe stawy. Dolewa się ją także do kąpieli w przypadku bólu mięśni. Nalewkę można przygotować samodzielnie, co jest proste.

Bursztyn - właściwości, cena, nalewka, jak rozpoznać prawdziwy, bursztynowa komnata, szlak bursztynowy

Fot. Nalewka bursztynowa

Bursztyn – nalewka domowa

Składniki:

 • 25 g rozdrobnionego bursztynu
 • 250 ml spirytusu 95% lub czystej wódki

Znalezione lub zakupione w pewnym miejscu kawałki bursztynu (ok. 3-5 mm) wypłucz w zimnej wodzie, zalej spirytusem i odstaw w ciemne miejsce na 2 tygodnie. Po upływie tego czasu można ją pić, dodawać do kąpieli lub wcierać w miejsce bólu. Jedną porcję bursztynu można zalać spirytusem ponownie (łącznie dwa zalania), by skorzystać z jego właściwości. Im dłużej nalewka stoi, tym ma ciemniejszy kolor i silniejsze właściwości.

Bursztyn – cena

Bursztyn ma ogromną wartość dzięki swojemu niezwykłemu wiekowi, walorom estetycznym oraz właściwościom leczniczym. Specjaliści uważają, że cena za bursztyn stale będzie wzrastać. Cena bursztynu warunkowana jest wielkością oraz podawana za kilogram kruszcu. Kilogram malutkich bryłek kosztuje zdecydowanie mniej (kilkaset złotych), niż duża bryła o tej masie (kilka tysięcy złotych).

Fot. iStock/bursztyn

Bursztyn – cena za kilogram (w styczniu 2020 r.)

 • Bursztyn o wadze mniejszej niż 0,2 kg – 20 000 zł/kg
 • Bryłki o wadze od 0,1 kg do 0,2 kg – 14000-15000 zł/kg
 • Poniżej 0,1 kg – 3000-7000 zł/kg
 • Bryłki ważące mniej niż 0,01 kg – 200-300 zł/kg

Najcenniejsze są bursztyny o miodowej barwie, niepopękane, nieporysowane. Ich wartość wzrasta jeszcze bardziej, jeśli w środku znajduje się  zatopiony owad lub roślina.

Bursztyn – jak rozpoznać, czy jest prawdziwy?

Często pojawia się wątpliwość po znalezieniu lub zakupie bursztynu, czy jest on prawdziwy. Można poprosić jubilera o ocenę jantaru, lub sprawdzić to domowymi sposobami.

Fot. iStock/bursztyn

Jak rozpoznać prawdziwy bursztyn? 

 • Metoda solankowa: do 250 mililitrów wody dodaj 25 gramów soli, wymieszaj i wrzuć do roztworu bursztyn. Prawdziwy jantar unosi się na powierzchni lub powoli opadnie. Kamień pójdzie na dno od razu.
 • Pocieranie o wełnę – bursztyn pocieraj ok. 20-30 sekund o wełniany sweter. Jeśli jest prawdziwy, naelektryzowany przyciągnie np. kosmyki włosów lub drobne kawałki papieru. Poza tym pocieranie wytwarza ciepło – prawdziwy jantar pachnie przyjemnie żywicą.
 • Test światła – skieruj bursztyn pod latarkę w ciemnym pokoju i zaobserwuj, czy roztacza wokół siebie niebieską aurę. Jeśli tak, jest to prawdziwy egzemplarz.
 • Test ognia – prawdziwy bursztyn się stopi i roztoczy aromat żywicy. Jest to niezawodna metoda, jednak prowadzi do zniszczenia bursztynu i utraty jego wartości.

Warto także wiedzieć, gdy dokonujemy wyboru bursztynu, że jeśli w środku widać ślady – kółeczka lub”łuski”, świadczy to o tym, że jantar wcześniej był podgrzewany.

Bursztynowy Szlak i Bursztynowa Komnata

Mówiąc o bursztynie, warto wspomnieć o tym, czym był tzw. Bursztynowy Szlak. Z racji tego, że jantar od wieków cieszy się niezwykłym powodzeniem, zarówno jako lek oraz surowiec do produkcji biżuterii był wyjątkowo pożądany. Bursztynowy Szlak to droga z Włoch nad Bałtyk, jaką pokonywali już w V w p.n.e. kupcy, w poszukiwaniu tego cennego kruszcu.

Natomiast Bursztynowa Komnata, określana mianem ósmego cudu świata, to zaginiony gabinet, wyłożony cennym bursztynem. Powstała ona na początku XVIII w., kiedy król pruski Fryderyk Wilhelm I podarował bezcenne, misternie wykonane bursztynowe panele carowi Rosji, Piotrowi I. Legendarna Bursztynowa Komnata w czasie II wojny światowej została wywieziona z Petersburga do Królewca, gdzie pozostała do czasu zdobycia miasta przez Armię Czerwoną. W styczniu 1945 roku została najpewniej wywieziona i ukryta. Do tej pory, mimo licznych, szeroko zakrojonych poszukiwań, nikomu nie udało się trafić na ślad tego skarbu.


źródło:  stronazdrowia.pl ,gentarus.com.pl

Zobacz także

Boimy się menopauzy, bo ubywa nam kobiecości. Być może jest w tym jakiś błąd natury - kobiecość, to przecież o wiele więcej

Boimy się menopauzy, bo ubywa nam kobiecości. Być może jest w tym jakiś błąd natury – kobiecość, to przecież o wiele więcej

Odchudzać trzeba się z głową! 13 rad dla Polki na diecie – od Doktora. Akcja „Polka na diecie”

8 powodów zaczerwienienia oczu. Dowiedz się, jak pozbyć się problemu