Go to content

Choinka sztuczna – drzewko świąteczne, które wraca do łask. Poznaj zalety i wady przed zakupem

Choinka sztuczna - zwykła, na pniu, stożkowa. Zalety i wady
Fot. iStock

Choinka sztuczna to jedna z możliwości posiadania świątecznego drzewka w domu. Po latach królowania mało urodziwych sztucznych drzewek choinka z syntetycznych materiałów zmieniła swoje oblicze i ponownie cieszy się popularnością. Sztuczna choinka ma swoje wady i zalety, które warto poznać przed podjęciem decyzji o zakupie takiego właśnie drzewka.

Choinka sztuczna długo kojarzyła się z drzewkiem o wyraźnie plastikowych igiełkach, co rzucało się w oczy bardzo często. Niegdyś miała także niezbyt gęste gałęzie, więc najczęściej nie grzeszyła urodą i odstawała wyglądem od prawdziwego iglastego drzewka.  Teraz jest inaczej, ponieważ sztuczne choinki stworzone z nowoczesnych materiałów do złudzenia przypominają żywe drzewka, i na pierwszy rzut oka trudno je od siebie odróżnić.

Choinka sztuczna - zwykła, na pniu, stożkowa. Zalety i wady

Fot. iStock/choinka sztuczna

Sztuczna choinka — zalety

Wiele osób decyduje się na sztuczne choinki ze względu na to, że są one o wiele bardziej wytrzymałe od wycinanych żywych drzewek, które po świętach trzeba wyrzucić. W dodatku za sztuczną choinką może przemawiać również fakt, że nikt jej nie wycina nielegalnie z lasu, co nadal bywa stosowaną praktyką. Największą ich zaletą jest trwałość i ładny wygląd przez wiele lat. A jeśli wykonano je z najlepszej jakości materiałów, są także piękne, do złudzenia przypominające żywe drzewka. Wiele z nich posiada naturalne szyszki czy jarzębinę, przyczepione do gałązek, brokat, lub biały sztuczny śnieg, który kojarzy się z drzewkami rosnącymi w lesie. To nadaje nie tylko ładny wygląd, ale buduje odpowiedni klimat. Przy tak szerokim wyborze każdy znajdzie coś dla siebie.

Zdecydowaną zaletą jest również fakt, że sztuczna choinka posłuży przez lata. Jednorazowo za sztuczne drzewko trzeba zapłacić nawet powyżej 200 złotych, ale w perspektywie braku konieczności płacenia za żywe drzewko co roku, zakup sztucznej prędzej, czy później, się zwraca.

Choinka sztuczna - zwykła, na pniu, stożkowa. Zalety i wady

Fot. iStock/Choinka sztuczna

Za co jeszcze warto polubić sztuczną choinkę? Jej szybko zauważalną zaletą jest brak bałaganu przy jej wnoszeniu i wynoszeniu. Nie zrzuca także igieł, które w sposób naturalny tracą żywe drzewa iglaste. Ponadto nie trzeba pamiętać o jej podlewaniu, więc będzie stać długo, bez utraty swojego wyglądu. Przy sztucznej choince znika też problem z wyborem, transportem oraz utylizacją takiego drzewka. Po świętach zostaje ono rozebrane z ozdób, złożone i odłożone w oczekiwaniu na kolejne święta. Gdy nadejdzie właściwy czas, wystarczy ją przetrzeć z kurzu, rozłożyć, obłożyć ozdobami i znów można cieszyć się przystrojonym drzewkiem.

Sztuczna choinka — wady

Często można usłyszeć, że ktoś decyduje się na zakup sztucznego drzewka ze względu na ekologię. Dokładniej chodzi o to, by nie korzystać z ciętych, żywych drzewek, które produkują tlen. To nie jest jednak właściwe spojrzenie na sprawę. Owszem, sztuczną choinkę kupuje się raz na wiele lat, ale trudno ją nazwać ekologiczną, ponieważ wykonuje się je z materiałów, które bardzo długo się rozkładają — nawet 400 lat.  W dodatku ich wytwarzanie oraz utylizacja jest szkodliwa dla środowiska. Poza tym drzewka na choinki pochodzą ze specjalnych szkółek, a nie są wycinane w lesie. Nawet najpiękniej wyglądająca sztuczna choinka nadal będzie plastikowym wytworem, który wyrzucony stanie się zwyczajnie śmieciem.

Sztuczna choinka na pniu

Sztuczna choinka na pniu to trochę taki ukłon w stronę tradycyjnego wyglądu żywych drzewek. Sztuczne drzewko na pniu jest doskonałą imitacją prawdziwych iglaków. Sztuczne gałązki z naturalnie wyglądającymi igłami osadza się na wysokim nagim pniu, dzięki czemu kojarzy się z naturalnym drzewkiem. Jest bardziej estetyczna, ponieważ nie posiada klasycznego stojaka, a doniczkę, schowaną np. w naturalnym materiale. Dzięki temu prezentuje się znacznie lepiej, niż odkryte metalowe lub plastikowe stojaki. Jest także stabilna dzięki ukrytej w doniczce warstwie betonu. Sztuczna choinka na pniu to doskonałe rozwiązanie dla niewielkiego pomieszczenia, do którego nie łatwo jest dopasować żywe drzewko.

Choinka sztuczna - zwykła, na pniu, stożkowa. Zalety i wady

Fot. iStock/Choinka sztuczna

Sztuczne choinki stożkowe

Nowością są choinki sztuczne stożkowe, które nie mają tradycyjnie wyglądających gałązek. Ich wygląd wynika z metalowego stelażu o kształcie piramidki lub stożka. Stelaż jest owijany folią PCV, na której widnieją gęsto ułożone cienkie igły. Sztuczne choinki stożkowe najczęściej można spotkać jako oryginalne ozdoby w centrach handlowych. Pojawiają się także w dużych sklepach i różnego typu dużych salach, także ze względu na różną wysokość — od 1 do 3 metrów.


źródło:  poradnikogrodniczy.pl ,www.swiatchoinek.com