Go to content

Kilka zaskakujących rzeczy, które odkrywasz, gdy jesteś sam, przez dłuższy czas

Mówi się, że samotność zabija, że jesteśmy stworzeniami społecznymi, że lgniemy do drugiego człowieka. Że ciepło i obecność drugiej osoby to najbardziej skuteczny lek na osobiste problemy. I pewnie tak jest, póki w naszych relacjach jest dobrze. Ale czasem przychodzi moment, w którym zostajemy sami ze sobą. Nie jesteśmy w żadnym związku, wracamy do pustego mieszkania, w którym nikt na nas nie czeka. I nagle zaczynamy widzieć i czuć więcej, lepiej rozumieć – i siebie i innych.  W końcu dociera do nas o co tak naprawdę nam chodzi.

Odkrywanie siebie, na nowo, w samotności i odkrywanie naszych relacji z otaczającym nas światem może być fascynujące i zbawienne.

9 rzeczy, które odkrywasz, gdy jesteś samotny przez tak długi czas

1. Odkrywasz, ile możesz zrobić samemu

Nie masz wyboru. Jesteś sam i musisz robić wszystko bez pomocy bliskiej osoby. Jednak niekoniecznie jest to złe. Kiedy jesteś zmuszony do samodzielności, nie masz nikogo kto się tobą „zaopiekuje” odkrywasz na jak wiele cię stać. Będziesz zaskoczony i podbudujesz się psychicznie.

2. Odkrywasz, czego naprawdę chcesz w związku

Masz teraz szansę angażować się w swobodne relacje z różnymi ludźmi. Poznajesz ludzi, zaczynasz rozumieć, co cię w nich pociąga, a co odrzuca, czego nie byłbyś w stanie zaakceptować. Nie towarzyszą ci tu żadne, dodatkowe emocje, które mogłyby zakłócić ten odbiór.

3. Odkrywasz, jak ważne jest, abyś realizował swoje cele

Masz dużo więcej czasu dla siebie. Może masz go tyle pierwszy raz od dawna. Jeśli jesteś mądry, dobrze go wykorzystasz – zrealizujesz swoje cele, które widzisz teraz łatwiej, którym możesz się w pełni poświęcić. Docierasz tam, gdzie chcesz.

4. Odkrywasz, że potrafisz być zły

Kiedy jesteś z kimś, kogo kochasz, chcesz zrobić wszystko, co możesz, aby mu zaimponować. Często udajesz kogoś, kim nie jesteś i nigdy nie będziesz.  Ale kiedy zostajesz sam, budzą się demony. Nie musisz już grać. Jesteś sobą, nawet w tej najgorszej wersji.  Dobrze, jeśli potrafisz stanąć „oko w oko” z takim sobą. Z twoim prawdziwym ja.

5. Odkrywasz, jakiego rodzaju ludzi przyciągasz

Jesteś samotny, nie masz zobowiązań, możesz nawiązywać relacje, poznawać nowych ludzi i widzisz, co ich w tobie pociąga, co sprawia, że jesteś dla nich atrakcyjny. Na jaki układ jesteś skłonny pójść?

6. Odkrywasz, co naprawdę chcesz robić w życiu

Kiedy jesteś sam, masz okazję, aby naprawdę poświęcić się odkrywaniu tego, co cię pociąga, czego w życiu pragniesz, co chciałbyś kiedyś po sobie zostawić. Masz czas, żeby przeanalizować wszystko, co do tej pory się wydarzyło, zobaczyć, co było dla ciebie dobre i przyniosło ci osobistą satysfakcję.

strona 1 z 2
druga część artykułu na następnej stronie

1/1 Samotność może być dobra

7. Odkrywasz swoje nastawienie do rodziny

Kiedy jesteś singlem, zaczynasz myśleć o innych aspektach twojego życia niż miłość. Koncentrujesz się na karierze, na swoich pasjach i lepiej uświadamiasz sobie, czego ci brakuje. Im więcej o tym myślisz, tym więcej dowiadujesz się o tym, czego pragniesz, jeśli chodzi o założenie rodziny. A może to w ogóle nie jest dla ciebie?.

8. Odkrywasz, jak tolerancyjny możesz być dla toksycznych ludzi

To czy twoja tolerancja dla toksycznych ludzi jest duża czy mała zmienia się w zależności od tego, czy jesteś sam, czy w związku.  Jeśli jesteś samo, to albo się tak do nich przyzwyczaiłeś, że już nie pozwolisz, by ich toksyczność już na ciebie wpływała, albo w ogóle nie dopuszczasz ich do siebie.

9. Odkrywasz, jak jesteś silny

To przez przeciwności, których doświadczasz w samotności. Gdy trzeba się z nimi zmierzyć w pojedynkę. Gdy chorujesz i nie ma obok nikogo, kto zaparzyłby ci herbaty i otulił kocem. Kiedy przeżywasz osobisty dramat i najbliższa osoba nie udziela ci wsparcia.

Nie bójmy się samotności. Nie gońmy na ślepo za związkiem z byle kim, byle szybciej, byle już. Cieszmy się możliwością dowiedzenia się tego, kim naprawdę jesteśmy i czego pragniemy.


Na podstawie: relrules.com