Psychologia

Zaproś mnie na kawę, pogłaszcz po głowie i pozwól mi na mój smutek

Femme fatale
Femme fatale
9 kwietnia 2017
Co sprawia, że źle o sobie myślimy?
Fot. iStock / Vizerskaya
 

Zaproś mnie na kawę, pogłaszcz po głowie i pozwól mi na mój smutek.  Czasem wystarczy tylko być i powstrzymać się od chęci ratowania świata.

Wiedziałeś?

Cześć. Jestem smutna. Nie będę udawać, że jest inaczej. Posiedzisz chwilę ze mną? Tylko proszę, nie myśl, jak by tu mnie pocieszyć…

Jestem smutna. Pewnie to minie. Pewnie wiele się jeszcze zmieni w moim życiu. Pewnie będę się śmiała za chwilę z żartów moich dzieci. Nie będę udawała. Ja nadal potrafię się śmiać. Nawet teraz, gdy jestem jedną nogą w mojej poczekalni. Czekam na coś.

Może na lepsze życie (tak, wiem, samo do mnie nie przyjdzie), a może tylko potrzebuje jeszcze chwili by zebrać siły. Nie, nie chcę być sama, bardziej niż kiedykolwiek, ale przecież wiesz, że nikt nie lubi smutku. A ja bardzo go teraz potrzebuję.

Nie chcę wyrzutów sumienia za to, że dziś płakałam. Takie jest życie, czasem to pomaga.

Dlaczego tak bardzo uciekamy przed smutkiem? Boimy się go, panicznie. Nic dziwnego, wiemy skąd ten smutek się bierze.

Uciekamy, jakbyśmy się mogli zarazić. Uciekamy nawet od własnego smutku.

A przecież ON też potrafi wiele z siebie dać.

Zaczynasz dostrzegać rzeczy, które wcześniej gdzieś ulatywały. Zwalniasz. Może po raz pierwszy w życiu bierzesz bardzo głęboki oddech,  wciągasz powoli powietrze, nakładasz magiczny filtr na swoje życie. Tak wiele się wyostrza. I pewnie dopiero wtedy zaczynasz dostrzegać ludzi prawdziwych, takimi jakimi są, a nie jakimi chciałbyś ich widzieć. Smutek odbiera ci siłę, tę energię, która dotychczas pozwalała idealizować świat. I ludzi.

Bo jak długo nie ratowałbyś świata, nie udowadniał wszystkim, że zawsze dasz radę, to właśnie teraz jest ta chwila. Konfrontacja z prawdziwym życiem. Coś pęka. Gdy przestaniesz udawać, że twój smutek nie istnieje, widzisz też ilu ludzi zostało przy tobie. Bo teraz ty nie możesz im nic dać. Co masz teraz do zaoferowania, któż chciałby dostać smutek?

A jednak niektórzy zostają. Ci milczący, trwający pomimo i tylko dla ciebie.

A ty, a ty w tym nowym, bardziej szarym świecie potrafisz już ocenić to, co wcześniej wydawało się zagadką. To dobre. Nikt przecież wiecznie się nie smuci.

Co by się nie stało, każdy smutek może zmaleć, odpłynąć powoli, zniknąć. Każdy w swoim czasie, gdy poczujesz, że pora już wrócić do innego świata. Tego gdzie nadal w ogrodzie kwitną różowe i żółte kwiaty, gdzie liście na jesień zmieniają kolory, a jednak nowego. Zupełnie innego, odkrytego na nowo.

Smutek może być naszym spotkaniem z nieznajomym. Pojawia się nagle, bez zaproszenia – i jakby nam to nie pasowało, jest. Możemy udać, że nigdy się to nie zdarzyło i schować w tym, co dobrze nam znane. Albo skoro już się zjawił, poświęcić mu chwilę, wsłuchać się w jego historię. Po to, by jutro, za tydzień, za miesiąc zadecydować, gdzie pójdziemy. A może z kim.

W tym całym smutku tak dobrze udaje się nam dopasować buty na dalszą drogę, bez pośpiechu. Nie zwracając kompletnie uwagi na to, czy będą piękne, czy modne. Jeszcze za te buty kiedyś sobie podziękujemy. Przecież każdy z nas w końcu ruszy z miejsca.

Tak wiele powodów do niego, a jednak trudno go poznać dobrze. Za każdym razem, to najtrudniejsze uczucie świata nas zaskakuje. Jakby nie istniał żaden próg uodpornienia. A jednak buduje w nas odwagę. Dodaje sił do zadania sobie i innym pytań, których wcześniej nie odważylibyśmy się postawić. Nie da się na smutek uodpornić. Nie można z nim żyć. Nie można się przed nim skutecznie obronić.

Trzeba mu pozwolić przyjść, tylko po to, by mógł w spokoju odejść.

Rozstanie, żałoba, wreszcie życie. Różnie się smucimy, tak samo, jak na wiele sposobów okazujemy radość. Ale w tym smutku jest pewien wspólny mianownik. To często taki moment, gdy najlepiej swoją samotność przeżywać w towarzystwie. Milczącym. Takim, które nie próbuje siłą wyrwać cię z myśli, które i tak w końcu cię dogonią. Takim, które jest cierpliwe. Które jest ciepłym ramieniem i zapewnieniem „zaczekam tu chwilę na ciebie, nie spiesz się”.

Bo przecież w życiu tak bardzo brakuje nam czasu, to jego najmocniej żałujemy, chcemy go zyskać, cofnąć, zawrócić… Czy można dać komuś coś cenniejszego niż swój czas?

Może myślisz, że nie mam ochoty na towarzystwo. To nieprawda, ale nie chcę udawać, że wszystko jest porządku.

Pytasz jak możesz pomóc?

Zaproś mnie na kawę, pogłaszcz po głowie i pozwól mi na mój smutek.  Czasem wystarczy tylko być i powstrzymać się od chęci ratowania świata.

Sama nie przyjdę, nikt nie lubi smutku. A ja nie chcę być twoim poczuciem winy, że nie potrafisz mnie rozweselić.

Dziękuję.

 


Psychologia

Odchodzenie jest najtrudniejsze, kiedy nie masz swojego potwora… Gdy musisz zmierzyć się z własną decyzją

Femme fatale
Femme fatale
5 czerwca 2017
Fot. iStock / fcscafeine
 

Spakować w pośpiechu walizkę, napisać kilka słów na kartce albo nie, zniknąć, uciec… trzasnąć drzwiami i koić swój ból złością na Niego. Winnego mniej lub bardziej, ale jednak winnego.

Tego, który do tego doprowadził, czasem zmarnował ci kilka miesięcy albo pół życia. Cóż to za potwór. Bo kto inny mógłby okraść cię tak bezpardonowo z tych wszystkich chwil, które miały być szczęśliwe?

Miał być album ze zdjęciami i pogaduchy przy winie. Nie ma.

Nawet nie wiesz, kiedy ktoś wślizgnął się do twojego życia i zabrał te wszystkie marzenia… Jakie to byłoby proste. Po głowie pogłaskałaby cię przyjaciółka cedząc przez zęby, że to pajac (a ona od początku to mówiła) i że nie zasługuje nawet na połowę tego, co od ciebie dostał.

Ale odchodzenie jest najtrudniejsze, kiedy nie możesz sobie wykreować potwora, przed którym trzeba uciec. Gdy widzisz swoją świeżą i jeszcze nieśmiałą dojrzałość. Wtedy, gdy nie ma w tobie „nigdy” i „zawsze”, i gdy stoisz przed lustrem mierząc się ze zdaniem: „bez względu na wszystko, co wydarzyło się po drodze, teraz to moja decyzja”.

Przebudzenie – świt rozczarowań

Zaczyna się całkiem niewinnie. Wychodzisz na balkon, zapalasz papierosa, dzieci już śpią. Jesteś sama ze sobą przez te parę minut. Żar tli się powoli, a twoje myśli wirują z prędkością światła. Wracasz do tych wszystkich chwil, z których już wiele razy składałaś swoją opowieść. Ale tym razem film jest o czymś innym. Nie jest już tanim dramatem o rozczarowanej kobiecie, ani o tyrającej na dwie zmiany samotnej z rodziną. Jest o tym, jak wiele razy nie widziałaś, gdzie zmierza twoje życie.

Klatka po klatce przyglądasz się uważnie sobie, czasem widzisz, że wiele się nie zmieniło, tylko ty jesteś już w zupełnie innym miejscu. Że on nigdy nie był księciem, supermanem ani romantykiem, za to ty byłaś doskonałą aktorką. Grałaś przed sobą cierpliwość, poświęcenie, wyrozumiałość.

Bo miłość wtedy była warta wszystkiego, prawda? Taką chciałaś siebie widzieć?

Nie, nie żałujesz. Nawet gdybyś miała wehikuł czasu i odnalazła siebie, nie zmieniłoby się nic. Bo w tym twoim bezpiecznym „kiedyś” przepełnionym miłością nie było miejsca na pieniądze, racjonalność, wątpliwości. Nie było miejsca na zwykłe, nudne i trudne życie. Była tylko wielka miłość.

Dopalasz papierosa, wypijasz łyk herbaty, wreszcie pytasz siebie: „jeśli nic się nie zmieni, czy ja chcę tam wrócić?”. I tego jednego jesteś pewna – nie chcesz. Byłaś tam bardzo długo. Pomimo, bo wszyscy zawsze mówili ci, że kocha się pomimo. I ty kochałaś.

Pewnego dnia tylko obudziłaś się w świecie, w którym siebie już kochać nie umiałaś. Skurczyłaś się potwornie, tak bardzo, że twojego głosu nie dało się już usłyszeć. On został tam, ty szłaś do przodu.

Teraz dopiero widzisz, jak wiele chciałaś zamieść pod dywan. Ale dzisiaj rozumiesz, że to nie jest już ważne, bo jakiej historii nie pisalibyście do tej pory, dopiero teraz wiesz, że „bez względu na wszystko, co wydarzyło się po drodze, teraz to moja decyzja”.

Tresowany potwór – pilnie kupię

Nigdy tak sobie nie wyobrażałaś rozstania, prawda?

Powinny być jakieś zdrady, choć jeden roztrzaskany wazon i wojna Państwa Rose w miniaturze. Przecież coś musi się zadziać, żeby dwoje kochających się ludzi nagle przestało się kochać.

Ale często nie dzieje się nic. To nic bywa gorsze niż cokolwiek na świecie. Wibrująca pustka i coraz więcej myśli.

Czasem jesteś kobietą, która budzi się cudzym życiu. Patrzy na siebie i widzi tylko dodatek, piękną klasyczną ozdobę, jak jego ładne spinki do mankietów. Innym razem rozstanie nie ma swojego początku, toczy się powoli, jak śniegowa kula zbierając po drodze wszystko, czego dotknie. Jego lub jej obojętność, rzucone w kłótni wyzwiska, lekceważenie i późne powroty do domu. Ten moment, gdy czasem on wypije o  jednego drinka za dużo  i ten, gdy któreś z was przekracza granicę, po której nie da się już wrócić do poprzedniego punktu.

Nie dzieje się nic, a jednak tak wiele. Nawet nie wiesz kiedy.

„Jak to się stało?” – słyszysz z tyłu głowy. „Głupia baba, jakby ludzie nie mieli większych problemów”. I nikt nie chce zrozumieć, że życie to coś więcej, niż wieczny rozejm dwóch walczących ze sobą istot. Umowa, że będziecie się znosić.

Kiedy nie możesz sobie stworzyć potwora, cholernie trudno jest odejść. Byłoby inaczej, gdybyś mogła usiąść z butelką wina w kuchni, upić się swoją nienawiścią i złością. Ale gdy dojrzewasz do odchodzenia, wiesz, że każde z was wiele razy zamieniało się w potwora. Karmiliście go obojętnością, frustracją, satysfakcją. Pożerał niewyobrażalne ilości „miałam rację” i was, kawałek po kawałeczku.

Twoim potworem już zawsze będzie świadomość, że nie potrafiliście zrobić tego jednego, jedynego kroku w tym samym kierunku. Kiedyś go wypuścisz na wolność, a sama pójdziesz nową drogą. Bardziej dojrzała, pogodzona ze sobą. I mądrzejsza o wiedzę, że decyzje zawsze leżą w naszych rękach. Że nie każdym potworem można się zasłonić lub z nim walczyć. Są takie, które można albo oswoić albo puścić wolno… i zacząć żyć na nowo.


Psychologia

Zdradziłam. Tak bardzo pragnęłam tych wszystkich drobiazgów, które w naszym domu już dawno zniknęły

Femme fatale
Femme fatale
6 kwietnia 2017
Fot. iStock / stock_colors

Zdradziłam cię dziś. Tak po prostu. Bez zastanawiania się, mimo woli. Wystarczyło, że na chwilę się oddaliłeś, choć ta chwila tak naprawdę trwa już całą wieczność. Bo my kobiety, często zdradzamy. Każdą myślą, wspomnieniem dotyku na lewym przedramieniu, codziennie.

A potem żyjemy naszym wielkim wyrzutem sumienia. Gdzieś pomiędzy Nim Prawdziwym, który nie ma czasu na naszą miłość, a Nieznajomym, który pojawia się i znika.

Pytasz kim on był. Nie wiem. Nie pamiętam, jak wyglądał, tylko to, jak dotknął mojego ramienia. W tym jednym muśnięciu skóry, było więcej erotyzmu niż w niejednej nocy szczęśliwych kochanków. W jednym nieistniejącym spojrzeniu zamknął wszystkie moje pragnienia. To był dreszcz niepodobny do żadnego innego uczucia. Magia chwili.

Staliśmy w drzwiach i tylko powiedział, że dobrze, że jestem. To mi wystarczyło. Tylko tyle i aż tyle.

Znasz to uczucie, gdy po cichu zatapiasz się w namiętności tak, jakbyś po raz pierwszy odkrywał co to znaczy pragnąć? Chcieć tak bardzo, że trudno ci to pojąć albo nazwać. Zatracić się w niej  tylko po to, by nareszcie wiedzieć czego tak bardzo ci brakowało?

Tonęłam dziś w tym cieple, które powoli rozchodzi się po ciele. Jego szept przesuwał się  po mojej szyi, a ja marzyłam, żeby nigdy nie skończył tej podróży i zawsze był tylko szeptem. Dłoń, która przeczesała moje włosy, tak czule, że nie potrafiłabym powtórzyć sama tego ruchu. Pocałunek.

Boże jak on całował. Już nawet nie pamiętam, czy ty kiedyś tak mnie pocałowałeś. Pojawił się nie wiadomo skąd, bez imienia, z głosem, który wydawał się dziwnie znajomy, ale którego nie mogłam dopasować do żadnej znanej mi twarzy. Może to i lepiej.

A dalej? Nie było nic. Nie było zdzierania z siebie ubrań, nie było uniesień kochanków podpartych ścianą jego mieszkania, cała ta erotyka była tylko niedostępnym i słodkim niedopowiedzeniem.

Tak bardzo pragnęłam tych wszystkich drobiazgów, które w naszym domu już dawno zniknęły. Tej zwyczajności między dwojgiem ludzi. Gdy czegoś nie masz, staje się to towarem ekskluzywnym, pożądaniem. Pożądanie, które nie smakuje jego ciałem, a jednak przepełnia totalnie. Namiętność, która rodzi się w głowie. Zbyt często na zgliszczach starych, dobrych czasów.

Bo te najbardziej gorące romanse mają swój zapach, dźwięk muzyki, która przyprawia cię o gęsią skórkę, wprawia w drżenie, na sobie tylko znany sposób. A najbardziej namiętny seks, to czasem ten bez seksu. To pragnienie o nim, ulotne, niepowtarzalne, jak przelotny romans.

Jestem wyrzutem sumienia, za każdym razem, gdy wraca, choć to tylko sen. Choć nie dzielę się między obce łóżka, choć w mojej pralce piorę wciąż te same koszule w kartę i złoszczę się na te same niedomknięte szafki.

Bo tak bardzo chciałbym, żeby ten sen wrócił. By nie był ani snem ani wspomnieniem. Bym nie musiała fantazjować o zwykłym poniedziałku, obecności, o śmiechu, gdy kładziemy się do łóżka.

Dlaczego? Przecież to takie proste.

Nie raz mijałeś tę historię na ulicy, czytałeś ją w naszych znajomych, a nawet mówiłeś sobie w myślach tak, jak ja: „Jak, tak można żyć? Dobrze, że my będziemy inni”. Ale zapomniałeś.

Zdradzam cię śniąc o innym życiu. Odkrywając w każdym śnie, jak bardzo chciałabym być gdzie indziej.

Bo nie trzymasz już mnie za rękę. Nie pragniesz. Nie całujesz jak mężczyzna całuje kobietę. Nie dotykasz. Nie ma w naszym domu już miejsca na pieszczoty, ani na kłótnie równie gorące jak seks na zgodę po nich. Nie ma już seksu, który zabiera na chwilę do raju i nie ma seksu byle jakiego. Nie ma skradzionych chwil, koronkowej bielizny, seksu na krześle, ani tego nad ranem, tego zaczynającego się niewinnie od wspólnego oglądania serialu, ani tego, który kiedyś by nas zawstydzał. Nie ma już chwil, gdy jest się zbyt zmęczonym na miłość. Nie ma wspólnych marzeń, fantazji. Nie ma rzeczy zbędnych. Nie ma żartów, gdy zdejmujesz ze mnie bieliznę. I dąsów, że nie masz ochoty nawet na pieszczoty.

Jak często fantazjujemy o miłości pełnej? Takiej prawdziwej, czasem nieśmiałej, nieudolnej, z kłótnią o wyprowadzanie psa i seksem pełnym czułości, do bólu przewidywalnym, ale prawdziwym, naszym?

Jak często upychamy nasze życie do szuflady, zamykamy na długie lata, aż w końcu pewnego dnia budzimy się ze snu, o którym nie możemy zapomnieć. Snu, który opowiedział nam, jak kiedyś chciałyśmy żyć. Tak zwyczajnie, po prostu razem – czy naprawdę teraz już nawet o tym musimy marzyć? Zdradzać codziennie marząc o innym życiu, bo wciąż za mało w nas odwagi by żyć, pragnąć, brać i dawać, by być, a nie trwać?

Wszystkie zdradzamy. Tak, zdradzamy, by choć na chwilę znów poczuć. Poczuć, że życie jest emocją, że możemy czuć, odkrywać, odlecieć do świata, w którym znów jesteśmy ważne. W którym same stajemy się pragnieniem. Ale każda z nas dokonuje wyboru.

Możesz zdradzać naprawdę.

Możesz zdradzać, marząc w snach o innym życiu, o innym dotyku, o tym, co dziś jest poza twoim zasięgiem.

I możesz wybrać trzecią drogę. Zdradzać całe życie, samą siebie. Wieszać świeżo upraną koszulę w kratę, zapominając na zawsze o tym, jak bardzo pragniesz, żeby wieczorem on przeczesywał twoje włosy tak, że drżą ci kolana. Poklepać się po ramieniu i powiedzieć „tak to w życiu jest, nie będziemy wiecznie młodzi i zakochani”. Tkwić w tym tak długo, aż w końcu pragnąć przestaniesz. Znikniesz. Przywykniesz, przeczekasz życie. I pewnego dnia odkryjesz, że w swoich snach nie kochasz się już pod gwiazdami, a po prostu chwytasz kogoś za rękę.

Dopiero wtedy zrozumiesz, ile namiętności straciłaś razem z tymi wszystkimi drobiazgami, które zgubiliście po drodze, choć miały być dla was najważniejsze.