Go to content

Dlaczego hotelowe łóżka są tak wygodne? Powodów jest kilka

fot. lncreativemedia/iStock

Podróżując lub zatrzymując się na wakacje w hotelu łapiesz się na tym, że wysypiasz się lepiej niż we własnym łóżku? Zastanawiasz się, czy to kwestia urlopu, odpowiedniego nastawienia, a może właśnie łóżka, na którym śpisz? Często ludzie nie wiedzą, że hotelowa sypialnia i jej komfort jest możliwa do odtworzenia w domu każdego z nas.

Po pierwsze i najważniejsze materac

W każdym hotelu znajduje się dobry i trwały materac. Możesz spotkać się z różnego typu materacami, najczęściej jednak są to materace sprężynowe, w tym materace kieszeniowe. Rzadziej są to materace piankowe lub lateksowe. Na popularność materacy kieszeniowych wpływa przede wszystkim ich trwałości i stopień dopasowania do ciała. W połączeniu z innymi elementami składowymi, jak pianka, lateks czy płyta kokosowa są w stanie zapewnić zróżnicowaną twardość podparcia. Najczęściej w hotelach znajdują się materace o zwiększonej wytrzymałości i twardości, ze względu na fakt podejmowania gości o różnej sylwetce. Materace przeznaczone dla hoteli to zazwyczaj produkty o bardziej uniwersalnej budowie, która zapewni komfort większości użytkowników.

Wybierając materac dla siebie warto jednak zwrócić uwagę na własne preferencję, stan swojego zdrowia oraz budowę ciała. Ważną kwestią jest też określenie czy materac będzie użytkowany wyłącznie przez nas, czy też razem z nami będzie z niego korzystała nasza druga połówka. Jeżeli tak, warto zastanowić się nad tym, czy parametry naszej budowy oraz upodobania nie różnią się zbyt mocno.

W takim przypadku nie musimy silić się na kompromis, a zwyczajnie wybrać dwa oddzielne materace, takie które będą dopasowane indywidualnie do każdej osoby. Wybór materaca jest kwestią bardzo subiektywną. Każdy z nas ma inne upodobania co do twardości, inną budowę i wagę ciała oraz ulubioną pozycję, w której śpi. Takie kwestie są mega ważne w kontekście wyboru materaca. Odpowiednio dopasowany materac to nie materac złożony z surowców, które uważamy za najlepsze, ale taki, którego właściwości odpowiadają naszym potrzebom.

Łóżko hotelowe – czym różni się od zwyczajnego łóżka?

Masz materac, ale dalej do komfortu, który znasz z ulubionego hotelu czegoś brakuje. Musisz wiedzieć, że nawet najlepszy model ułożony na złym stelażu lub łóżku może nie odkryć w pełni swoich zalet. Podstawa, na której umieszczamy materac jest niezwykle ważna. Większość obecnie produkowanych materacy wymaga odpowiedniego, zazwyczaj elastycznego stelaża lub bazy kontynentalnej.

Jakie rozwiązania stosują hotele?

W większości hoteli znajdziesz łóżka kontynentalne, czyli bazy zbudowane na podstawie ramy drewnianej, sprężyn i/ lub pianki. Im lepsze sprężyny, np. sprężyny kieszeniowe i wyższa pianka, tym większy komfort snu. Warto wiedzieć, że baza kontynentalna zapewni Twojemu materacowi nie tylko dobre podparcie, ale również wysoki stopień wentylacji, który z kolei zwiększa higienę snu i trwałość materaca.

Czy znalezienie odpowiedniej bazy jest trudne? Niekoniecznie! Teraz w ofercie Janpol znajdziesz łóżko kontynentalne Robin, które pozwoli Ci odtworzyć hotelowy komfort, a do tego w pełni dopasować się do wystroju Twojej sypialni. Łóżko Robin to dwie postawy zbudowane z drewnianej ramy, sprężyn i pianki, które okrywa jeden wspólny pokrowiec w tkaninie wybranej przez Ciebie. Tak opcja pozwala na ukrycie pojedynczych baz, a także umożliwia w przyszłości zmianę tkaniny na inną.

Czemu łóżko składa się z oddzielnych połówek?

Dlatego, że taka konstrukcja ułatwia wniesienie łóżka do mieszkania nawet w przypadku wąskiej klatki schodowej lub niezbyt szerokich drzwi. Dodatkowo do, od razu, masz piękne, dopasowane kolorystycznie pikowane wezgłowie i nogi. Wystarczy tylko dobrać materac i wygoda pięciogwiazdkowego hotelu będzie dostępna na wyciągnięcie ręki.

Czy w hotelach stosuje się wyłącznie łóżka kontynentalne?

Najczęściej właściciele hoteli i inwestorzy wybierają łóżka kontynentalne, ponieważ te poza aspektami związanymi z wygodą prezentują się okazale i podnoszą aspekty wizualne każdego pokoju. Część hoteli jednak wybiera łóżka tapicerowane, takie z miejscem na stelaż. Kiedy wybierane są takie łóżka? To zależy w dużej mierze od powierzchni pokoju oraz projektu zaplanowanego dla danego miejsca. Łóżka tapicerowane również mogą być bardzo komfortowe, pod warunkiem, że są zbudowane z trwałych materiałów i wyposażone w stelaż, który dobrze podpiera materac, a tym samym ciało użytkownika.

Wydawać by się mogło, że ta konstrukcja jest prostsza do odtworzenia, jednak w rzeczywistości nie zawsze tak jest. Z czego to wynika? Głównie z zastosowanych materiałów. Często łóżka dostępne w sieci to niewzmocnione burty, które nie są trwałe i ładnie wykończone. Na co warto zwrócić uwagę podczas wyboru takiego łóżka: na pewno na możliwość zastosowania odpowiedniego stelaża, jakość tapicerki oraz samą ramę – czy ta jest stabilna i trwała.

W katalogu Janpol dostępne jest łóżko do samodzielnego montażu Marion, które pozwala skomponować w zaledwie kilka minut hotelową sypialnię w domu. Łóżko Marion podobnie jak model Robin posiada kompatybilne z podstawą, piękne wezgłowie oraz nóżki. Sama baza to trwała drewniana konstrukcja połączona metalową belką. Łóżko posiada zdejmowany, tapicerowany pokrowiec, który po założeniu na burtę kryje wszelkie łączenia – pozwalając na stworzenie pięknego, pełnego łóżka.

Elementy dodatkowe – toppery regulujące wygodę i twardość materaca

Niektóre hotele, głównie te z kilkoma gwiazdkami oferują gościom dodatkowe materace posłaniowe, które zwiększają wysokość i wygodę snu. Toppery, bo tak też są często nazywane, mogą również w zależności od wypełniania zwiększyć lub zmniejszyć twardość materaca podstawowego. To opcja, którą warto rozważyć, przy zakupie hotelowego łóżka dla siebie, ponieważ topper można wykorzystać również w podróży.