Go to content

Uważasz, że nie masz w życiu wyboru? 5 rzeczy, które pozwolą ci wyjść z roli ofiary

Życie nie bywa jedynie pasmem sukcesów lub wyłącznie niepowodzeń. Dobre i złe chwile przeplatają się i nie ma tu żadnej reguły, wyliczenia, które pozwoliłoby się na to dobrze przygotować lub ominąć przeszkody. Wiele rzeczy zależy od naszego podejścia, bo nawet gorsze chwile można przetrwać, o ile mamy dość siły. Jednak gdy życiowego optymizmu zaczyna brakować, swój los postrzegamy jako nieustające pasmo niepowodzeń.

To jedna z najgorszych rzeczy, którą sami sobie możemy zrobić. To swego rodzaju samospełniająca się przepowiednia — uważamy, że wszystko jest do kitu i tak rzeczywiście zaczyna się dziać.

Destrukcyjna rola ofiary

Nieustające poczucie krzywdy, niesprawiedliwości życiowej oraz niemocy sprawia, że wchodzimy w rolę ofiary. Samoocena spada i czujemy się niegodni dobra, jakie może nas spotkać. Pozwalamy się wykorzystywać i jednocześnie oczekujemy wybawcy, który podejmie za nas decyzje i doprowadzi do końca to, co powinno zależeć jedynie od nas. To bardzo destrukcyjne myślenie, które zatrzymuje nas w martwym punkcie. jedyną szansą na odzyskanie normalności jest podjęcie działań, które odwrócą złe postrzeganie siebie samego.

5 rzeczy, które pozwolą ci wyjść z roli ofiary

1. Mów o własnych potrzebach

Mów otwarcie o tym, czego potrzebujesz, bo nie zawsze bliscy mogą się tego domyśleć. Pozwól sobie pomóc, gdy zachodzi taka potrzeba i nie odbieraj tego, jak zamach na własną niezależność.

2. Nie poświęcaj się dla innych

Empatia i chęć niesienia pomocy jest piękną cechą, która nas uszlachetnia. A jednak myślenie tylko o innych powoduje, że własne potrzeby odsuwane są na dalszy plan. Brak realizacji własnych planów rodzi frustrację, z którą ciężko się walczyć. Zaspokajaj potrzeby innych tylko wtedy, gdy cię o to poproszą.

3. Nie obwiniaj innych o swoje klęski

Na wiele rzeczy, jakie nas w życiu spotykają, mamy duży wpływ. Decydujemy o tym co i w jaki sposób robimy i ponosimy tego konsekwencje. Nie można obwiniać o własne niepowodzenia innych ludzi, bo nie oni podejmują najważniejsze dla nas decyzje.

Strona 1 z 2
czytaj dalej

Fot. iStock / baona

1/1 Strona 2

4. Rezygnuj z tego, czego nie chcesz

Nie musisz się zgadzać na to, czego nie chcesz. Nie pozwalaj, by ktoś cię uszczęśliwiał na siłę, by podejmował za ciebie decyzje. Zrezygnuj z miejsc i znajomości, które działają na ciebie dołująco, destrukcyjnie. Ignoruj głosy złośliwe, ataki lub złe rady. Potrzebujesz dobrej, a nie złej energii.

5. Nie rozpamiętuj potknięć

Nie myśl o tym, co ci w życiu nie wyszło. Rozpatruj to jedynie pod kątem wyciągnięcia wniosków i idź z tą cenną nauką dalej. Nie zatrzymuj się nad swoimi porażkami, nie kolekcjonuj przykrych rzeczy, bólu, który cię spotkał. Rozpamiętywanie jest niczym innym, jak tylko dokarmianiem własnego nieszczęścia.

źródło: homopsychologicus.plpsychologiazycia.com