Go to content

Tak wyglądała 7 godzin przed próbą samobójczą. Dostrzegasz jej cierpienie?

Fot. Screen z Instagrama / selfloveclubb

Często wydaje nam się, że osoba chora na depresję lub zmagająca się z chorobą psychiczną wyróżnia się z tłumu – jest smutna, zamknięta w sobie, odizolowana od reszty. Często też chodzi w ciemnych ubraniach, wrzuca do sieci czarno-białe zdjęcia i udostępnia dołujące cytaty. Problem w tym, że nie zawsze tak to wygląda. Chorzy potrafią bardzo dobrze się maskować i cierpieć w samotności.Milly Smith postanowiła opublikować w sieci swoje zdjęcie, by pokazać innym internautom, jak może wyglądać osoba, która już za chwilę podejmie próbę samobójczą. Dziewczyna cierpi na zaburzenia osobowości, chorobę charakteryzującą się m.in. nagłymi zmianami nastrojów.

Milly napisała pod zdjęciem, że zostało ono zrobione 7 godzin przed tym, jak trafiła do szpitala z powodu przedawkowania leków. Opowiedziała też, jak minął jej ten dzień – była zadowolona, ponieważ miło spędzała czas z rodziną. Kilka godzin później próbowała odebrać sobie życie. Dziewczyna chce w ten sposób uczulić innych, by dobrze słuchali i przyglądali się swoim bliskim. Zaburzenia psychiczne nie są widoczne na pierwszy rzut oka.

Jeżeli zmagasz się z depresją, zaburzeniami psychicznymi lub coraz częściej masz myśli samobójcze możesz zgłosić się do Ośrodków Interwencji Kryzysowej (OIK) lub szpitali psychiatrycznych, gdzie uzyskasz potrzebną pomoc. Możesz także skorzystać z telefonów zaufania: 116 123 (dorośli),  116 111 (młodzież). Oba numery czynne są codziennie, w godzinach 14.00-22.00. Pamiętaj też, by nie odcinać się od rodziny i przyjaciół. Jeżeli natomiast podejrzewasz, że ktoś z twojego otoczenia ma depresję i zmaga się z myślami samobójczymi, nie zostawiaj tej osoby samej.