Go to content

Natura pomaga walczyć ze stresem i niepokojem

fot. gpointstudio/iStock

Stres jest nieodłącznym towarzyszem życia człowieka. Jest także jednym z głównych powodów złego samopoczucia, problemów ze zdrowiem i zaburzeń emocjonalnych. Przeczytaj jak można na co dzień poradzić sobie ze stresem za pomocą naturalnych sposobów.


Stres najczęściej kojarzy nam się z czymś negatywnym. Faktycznie, z reguły źle na nas wpływa i utrudnia codzienne funkcjonowanie. Co więcej, może być przyczyną wielu chorób, zarówno o charakterze ostrym, jak i przewlekłym. Jednak z drugiej strony, gdyby nie stres, nie bylibyśmy w stanie przetrwać. Stany krótkotrwałego stresu są niezbędne dla naszego przeżycia. Zapewniają one prawidłowe funkcjonowanie mechanizmów ucieczki lub walki (ratowanie życia). To na poziomie fizycznym. Na poziomie psychologicznym, stres napędza naszą energię i czasem stanowi bodziec, który zmusza nas do wprowadzenia zmian w naszym życiu. Często okazuje się, że te zmiany wychodzą nam na dobre.

Trzeba jednak pamiętać, że tylko stres krótkotrwały może przynieść pozytywne efekty. Jeśli natomiast stres jest ciągłym i uporczywym elementem naszej codzienności, przeradza się wówczas w stan przewlekły i może zagrażać naszemu zdrowiu i dobremu samopoczuciu. Chroniczny stres uniemożliwia normalne funkcjonowanie i zaburza nasz dobrostan na poziomie fizycznym, emocjonalnym oraz intelektualnym.

Tymczasem w dzisiejszych czasach stresuje się zdecydowana większość osób w każdym wieku – dorośli, młodzież, a nawet dzieci. Najczęściej mamy do czynienia ze stresem sytuacyjnym, tymczasowym, niekiedy powtarzającym się. Być może zdenerwował cię szef, koleżanka z pracy była znowu niemiła, utknęłaś w korku na kolejną godzinę lub dostałaś smutną wiadomość – to powszechne sytuacje, na które reagujesz gniewem, napięciem, rozdrażnieniem, czy nerwowością.

Gdy jednak stres jest przemijający i związany z określonymi okolicznościami, z reguły możemy dać sobie z nim radę sami. Z pomocą przyjdą nam naturalne sposoby radzenia sobie ze stresem. Co zatem możesz zrobić, aby odzyskać spokój i równowagę emocjonalną?

1. Oddychaj głęboko

Gdy organizm jest spięty i zdenerwowany, oddech automatycznie staje się krótszy, płytszy i przez to mniej wydajny. To powoduje jeszcze silniejsze pobudzenie. Zacznij wtedy oddychać świadomie – czyli obserwuj swój oddech. Nabierz głęboko powietrza, zatrzymaj je na chwilę w płucach i powoli wypuść tak, aby wszystko wydostało się na zewnątrz. Oddychaj tak, aby twój brzuch widocznie się unosił i opadał.

Szybko zauważysz, że twoje myśli się rozjaśniają, przychodzi spokój i rozluźnienie, a problemy wydają się już mniej ważne. Gdy oddychasz głęboko i powoli oraz koncentrujesz się całkowicie na tej czynności, przestajesz myśleć o sprawach, które są przyczyną stresu. To pomaga się zrelaksować, zapanować nad lękiem i uspokoić emocje. Spokojny i głęboki oddech jest doskonałym i szybkim sposobem na stres i nerwy.

2. Zaparz zioła na uspokojenie

Napary ziołowe z roślin o działaniu uspokajającym i nasennym pomagają na co dzień w stresujących sytuacjach. Skuteczne i powszechnie dostępne preparaty na uspokojenie to między innymi: liść melisy, kwiat lawendy, szyszki chmielu, korzeń waleriany (kozłka lekarskiego), ziele męczennicy, kwiat rumianku, ziele werbeny.

Najlepiej stosować je w formie gorącego naparu (herbaty) i pić w razie potrzeby w ciągu dnia lub wieczorem. Leki roślinne na stres i nerwy są także dostępne w postaci kropli, tabletek lub kapsułek, dla dzieci często spotkamy formę syropu. Po niektórych preparatach na uspokojenie nie powinno się prowadzić samochodu, niektóre z nich mogą nas nieco otępiać lub usypiać, dlatego u osób aktywnych zawodowo zalecane są do stosowania głównie wieczorem (np. waleriana).

3. Sięgnij po leki homeopatyczne

Leki homeopatyczne są naturalnymi produktami leczniczymi, które można bezpiecznie zastosować u każdego, kto uskarża się na stres, niepokój, czy rozdrażnienie (niezależnie od wieku – leki te są przeznaczone zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci). Leki te mogą być zastosowane zarówno w stresie przewlekłym, jako terapia wyłączna lub uzupełniająca leczenie konwencjonalne oraz w stresie ostrym – w konkretnej sytuacji, która spowodowała stres lub niepokój. Preparaty homeopatyczne stanowią skuteczną pomoc we wszelkich zaburzeniach emocjonalnych, pomagają się uspokoić, wyciszyć umysł i lepiej spać. Powodują, że lepiej potrafimy radzić sobie z emocjami, łatwiej jest nam zapanować nad stresem i pogodzić z trudnymi sytuacjami.

W homeopatii jest wiele leków, które są zalecane na stres i nerwy. Aby lek skutecznie zadziałał, musimy zdiagnozować przyczynę stresu. Jeśli np. denerwujemy się przed jakimś ważnym wydarzeniem (egzamin, rozmowa o pracę, wystąpienie na forum publicznym itp.), pomoc w opanowaniu lęku może nam przynieść Gelsemium sempervirens. U osób, u których stres powoduje nadmierne pobudzenie, problemy z koncentracją i pamięcią, rozkojarzenie i gonitwę myśli oraz biegunkę na tle emocjonalnym, potrzebny może być Argentum nitricum.

Jeśli przyczyną stresu jest np. utrata kogoś bliskiego, czy to w wyniku rozstania się, rozwodu, zmiany miejsca zamieszkania lub (w najbardziej dramatycznym wypadku) śmierci danej osoby, łagodzącą tęsknotę i ułatwiającą odnalezienie się w nowej rzeczywistości będzie Ignatia amara. Pomoże ona osobom, które tłumią łzy i nie chcą pocieszania w trudnej sytuacji. A z kolei ktoś, kto bardzo łatwo płacze, wymaga ciągłego wsparcia i otuchy, pragnie się przytulać i być pocieszanym, będzie potrzebował raczej Pulsatilla.

Gdy stres jest następstwem szoku emocjonalnego, jeśli np. otrzymamy złe wiadomości, które są dla nas przysłowiowym „gromem z jasnego nieba”, warto jak najszybciej sięgnąć po Aconitum napellus. Jeśli zaś zestresujemy się sytuacją, która dotknie nas swoją niesprawiedliwością i czujemy, że ktoś nas źle potraktował, właściwym remedium może okazać się Staphysagria. Będzie ona potrzebna szczególnie wtedy, gdy nie możemy dać upustu swoim negatywnym emocjom i tłumimy je w sobie, np. w przypadku utraty pracy, stanowiska, czy niezasłużonej kary (u dzieci) itp. W przypadku dolegliwości o charakterze przewlekłym, głębszym lub bardziej skomplikowanym, dobrze jest jednak zasięgnąć porady doświadczonego lekarza homeopaty, który poprowadzi terapię i dostosuje leki do indywidualnego stanu i potrzeb danego pacjenta.

4. Przygotuj aromatyczną kąpiel

W stanach stresowych skutecznie działa również aromaterapia. Z aromatycznymi olejkami eterycznymi dobrze współpracuje ciepła woda. Dlatego pachnąca ziołami kąpiel wpłynie pozytywnie na nasz nastrój, zrelaksuje, zadziała odprężająco i pomoże zasnąć po stresującym dniu. Ciepło rozszerza pory i rozluźnia mięśnie, dzięki czemu związki zawarte w olejkach są łatwiej wchłaniane
przez skórę, wywołując ogólne działanie uspokajające i odprężające.

Dodaj do gorącej wody po kilka kropli olejków eterycznych. Na skołatane nerwy najlepiej pomoże olejek lawendowy, melisowy, różany, jaśminowy, rumiankowy oraz pomarańczowy. Olejki eteryczne można również stosować do rozpylania, za pomocą specjalnych dyfuzorów, które rozniosą kojący zapach w naszym otoczeniu, co pomoże osiągnąć atmosferę rozluźnienia i relaksu.

5. Idź na spacer

Aktywność fizyczna również ułatwia radzenie sobie ze stresem. Nie musimy od razu ćwiczyć do upadłego. Tak naprawdę wystarczy zwykły spacer – najlepiej w miejscach, które zapewnią nam kontakt z naturą. Może to być spacer w parku, w lesie, nad morzem. Naturalny spokój obecny w przyrodzie ma niezwykle pozytywny wpływ na poprawę nastroju, samopoczucia fizycznego i emocjonalnego.

5. Porozmawiaj z przyjacielem

Pozytywne, uspokajające rozmowy i spotkania z bliskimi ludźmi pomogą nabrać dystansu do problemów i uwolnić negatywne emocje. Wysłuchanie, zrozumienie i empatia ze strony drugiej osoby wyciszy stres i nerwy. Uścisk, przytulenie oraz spokojna, przyjacielska rozmowa mają niezwykle uzdrawiający wpływ na nasze samopoczucie i ogromne znaczenie, jeśli chodzi o radzenie sobie z kłopotami dnia codziennego.

Uwaga! Jeżeli stres w poważnym stopniu zaburza twoje samopoczucie, upośledza normalne życie i obserwujesz u siebie pewne dolegliwości emocjonalne, z którymi nie jesteś w stanie poradzić sobie samodzielnie, jest to wskazaniem do skorzystania z pomocy specjalisty i z reguły wymaga dłuższej terapii i pracy ze sobą.