Psychologia

Terapia Gestalt – założenia, cele i wskazania

Klaudia Kierzkowska
Klaudia Kierzkowska
8 listopada 2022
fot. Cottonbro Studio/Pexels
 

Terapia Gestalt zakłada, że człowiek ma zasadniczy wpływ na swój los, a źródłem problemów są głównie niezaspokojone w dzieciństwie najważniejsze potrzeby. Terapia została uznana została za alternatywę dla terapii poznawczo-behawioralnej czy psychoterapii psychodynamicznej. Na czym dokładnie polega terapia Gestalt i kto powinien z niej skorzystać?

Terapia Gestalt – czym jest?

Psychologia Gestalt powstała dzięki jednemu z bardziej wszechstronnych psychologów – jej twórcą jest Fritz Perls. Gestalt to jedna z popularniejszych metod psychoterapii, która w pewnym stopniu jest filozofią życiową. Jednym z głównych założeń terapii jest przekonanie, że każdy potrafi znaleźć najprostsze rozwiązanie dla swojego problemu.  Nikt inny nie może tego zrobić za niego. Zgodnie z założeniami, zdrowie psychiczne jest stanem, w którym możemy rozwijać swój potencjał, żyć w zgodzie i harmonii ze sobą i innymi ludźmi. Istota ludzka to nie suma doświadczeń, czy cech, ale nierozerwalna całość, która zmienia się wraz z upływem lat. Dzięki terapii Gestalt, człowiek może spojrzeć na siebie z indywidualnej i ciekawej perspektywy.

Zobacz również: Terapia ACT – na czym polega i jak przebiega?

Gestalt – dla kogo?

Gestalt to stosunkowo uniwersalna terapia i trudno jednoznacznie określić, dla kogo jest przeznaczona. Z terapii mogą skorzystać osoby borykające się z problemami natury emocjonalnej, depresją, zaburzeniami osobowości czy odżywiania. Pomaga w pracy nad problemami życia codziennego, trudnymi relacjami, emocjami, czy poczuciem bezcelowości lub niezadowolenia z życia. Zdarza się, że terapia Gestalt jest narzędziem rozwoju osobistego, pomaga w polepszeniu jakości życia i lepszym poznaniu samego siebie.

Jak wygląda terapia Gestalt?

Zgodnie z założeniami terapii Gestalt każdy człowiek potrafi znaleźć najlepsze rozwiązanie dla swojego problemu. To nie terapeuta podczas terapii decyduje, ani nie jest stroną aktywną. W dialogu i relacji z terapeutą, klient (nie spotkamy się tutaj z pojęciem pacjent) sam dochodzi do tego co myśli, czuje i robi. To właśnie podczas takiego spotkania często po raz pierwszy ujrzy prawdziwego siebie.

Terapia oparta jest na dialogu egzystencjalnym, podczas którego klient uczy się rozpoznawać własne emocje i dostrzega, poznaje sposób w jaki powstają. Zmianą do której powinniśmy dążyć jest samoakceptacja, dzięki której możemy świadomie podejmować decyzję i kontrolować swoje życie. Terapia Gestalt może odbywać się podczas spotkań indywidualnych, w grupach czy kilkudniowych warsztatów.

Zobacz także: Czy terapia dla par ma sens? Kiedy warto zdecydować się na pomoc psychoterapeuty rodzinnego?

Najważniejsze założenia terapii Gestalt

Człowiek stanowi wewnętrznie spójny mechanizm, zbiór figur (Gestalt z niem. to figura), w którym żaden z elementów nie jest w stanie działać samodzielnie, oddzielnie, po oderwaniu od innych. Pomiędzy wszystkimi wydarzeniami, emocjami, i zjawiskami jakie dzieją się dookoła istnieje ścisły związek. Terapia Gestalt zakłada, że każdy człowiek może te zależności zrozumieć i świadomie z tej wiedzy korzystać.

Fundamentalne zasady terapii Gestalt:

  • Żyj teraz – skoncentruj się na teraźniejszości, a nie przeszłości czy przyszłości.
  • Żyj tu – przyjrzyj się temu co jest, a nie zastanawiaj się nad tym, czego nie ma.
  • Nie wyobrażaj sobie – doświadczaj tego, co jest rzeczywiste.
  • Nie analizuj – nie rozmyślaj niepotrzebnie, a smakuj życia.
  • Wyrażaj, a nie manipuluj. Nie usprawiedliwiaj i nie osądzaj.
  • Nieprzyjemności i bólu doświadczaj tak samo jak przyjemności. Nie ograniczaj swojej świadomości.
  • Nie uznawaj nakazów i zakazów. Nie akceptuj żadnego innego „powinienem” niż twoje własne.
  • Weź pełną odpowiedzialność za swoje myśli, uczucia i czyny.
  • Bądź tym, kim naprawdę jesteś.

Psychologia

10 pytań na temat zgrzewarek próżniowych

Redakcja
Redakcja
8 listopada 2022
 

Chcesz uniknąć marnowania jedzenia lub przedłużyć świeżość zapasów z lodówki czy spiżarni? Najlepszy sposób to pakowanie ich bez dostępu powietrza, czyli próżniowo. Wyjaśniamy, jak działa domowa zgrzewarka i dlaczego warto jej używać na co dzień.

Na czym polega pakowanie próżniowe?

Psucie, pleśnienie i jełczenie jedzenia następuje pod wpływem tlenu i wilgoci. W procesie utleniania produkty spożywcze zmieniają swój zapach, kolor i smak oraz tracą wartości odżywcze.  Jedną z najskuteczniejszych metod na zachowanie ich świeżości jest pakowanie próżniowe. Polega ono na umieszczeniu żywności w szczelnym woreczku foliowym, a następnie zmniejszaniu panującego wewnątrz ciśnienia poprzez redukcję ilości tlenu i zwiększeniu ilości CO2. W przypadku produktów suchych, jak np. sól czy cukier, opakowanie próżniowe stanowi barierę przed nadmierną wilgocią, a w przypadku np. ciast czy pieczywa przed przyspieszonym wysychaniem i czerstwieniem.

Co możemy zapakować próżniowo?

Praktycznie każdy rodzaj żywności włącznie z mięsem, warzywami, owocami, sosami, zupami, artykułami suchymi.  Zgrzewarki mogą mieć dwa tryby pracy: do mokrych i suchych produktów. A to oznacza, że możemy zapakować nie tylko sałatkę owocową, ale też porcję orzeszków czy musli. Niektóre modele mają dodatkowy tryb pulsacyjny, który ułatwia pakowanie produktów delikatnych, np. pieczywa. Również płynne produkty możemy pakować próżniowo. Niektóre zgrzewarki np. FoodSaver FFS006X lub FFS017X są wyposażone w podwyższony kąt zgrzewania, przydatny np. podczas pakowania zup.

 Czy pakowanie próżniowe dotyczy tylko żywności?

Zgrzewarka przydaje się nie tylko do żywności, ale też w przypadku wszelkiego rodzaju przedmiotów, które chcemy zabezpieczyć przed wilgocią i powietrzem. To na przykład dobry sposób, by ochronić produkty ze srebra przed ciemnieniem. A jeśli wybieramy się na biwak i chcemy zabezpieczyć swoje rzeczy (np. zapałki lub ubrania) przed wilgocią lub deszczem wystarczy umieścić je w workach próżniowych. Ta metoda sprawdza się też w każdej podróży do np. paszportu czy innych cennych rzeczy, które chcemy zabezpieczyć.

Jak wybrać zgrzewarkę próżniową?

Ponieważ jest wiele modeli zgrzewarek, zanim dokonamy zakupu, warto przeanalizować różne funkcje pod kątem własnych potrzeb i oczekiwań. Wśród modeli FoodSaver z łatwością znajdziemy odpowiednie urządzenie. Ponieważ jest to urządzenie zasilane elektrycznie, ważne jest, aby wziąć pod uwagę jego moc. To właśnie ona określi wydajność silnika, a także wydajność listwy zgrzewającej. Do użytku domowego, wystarczy model o mocy ok. 120-130W. Przed zakupem zgrzewarki należy zastanowić się, co będziemy najczęściej pakować. Jeśli zamierzamy przechowywać w próżni zarówno suche, jak i mokre produkty warto zdecydować się na model, który posiada obie te funkcje, np.: FFS006X, FFS005X czy FFS017X. Nadaje się on z powodzeniem do pakowania m.in. ryb i mięs, gotowych wędlin, serów, pierogów, pieczywa oraz produktów suchych, np. kawy, herbaty czy makaronów. W zależności od modelu, zgrzewarki mają rozmaite dodatkowe funkcje. Dla fanów grilla i soczystych pieczeni wymarzonym rozwiązaniem będą zgrzewarki FFS006X oraz FFS017X z trybem marynowania.

 Czy zgrzewarka zajmuje dużo miejsca w kuchni?

Wśród modeli zgrzewarek FoodSaver znajdziesz zarówno kompaktowe, jak i pełnowymiarowe urządzenia. Zgrzewarki kompaktowe pozwalają zaoszczędzić miejsce na blacie kuchennym dzięki mniejszym rozmiarom, np. FoodSaver FFS014x o wymiarach 410 mm x 142 mm x 87 mm. To modele idealne do niewielkich kuchni i do codziennego użytku. Z kolei pełnowymiarowe, np. FoodSaver FFS006x o wymiarach 413 mm x 197 mm x 184 mm dzięki nowoczesnemu wzornictwu doskonale prezentują się w każdej kuchni.

Jak wydłuża się okres przydatności żywności w warunkach próżniowych?

Urządzenia i akcesoria do pakowania próżniowego FoodSaver pozwalają, zachować świeżość produktów spożywczych średnio do 5 razy dłużej. Po zamrożeniu w tradycyjny sposób mięso i ryby możemy przechowywać w zamrażarce przez pół roku, a zapakowane próżniowo przez 2 lata. W przypadku mrożonek warzywnych czas ten wydłuża się z ośmiu miesięcy do 2-3 lat.

Czy folie i opakowania wykorzystywane do zgrzewarek są bezpieczne dla zdrowia?

Coraz częściej zwracamy uwagę, by materiały, z których korzystamy, nie zagrażały naszemu zdrowiu. Szukamy produktów wolnych od substancji toksycznych m.in. od związku Bisfenol A, znanego jako BPA, który wchodzi w skład poliwęglanu, służącego do produkcji wielu wyrobów plastikowych. Uważa się, że niewielkie ilości BPA mogą przedostawać się z opakowań plastikowych do pożywienia i wpływać na naszą gospodarkę hormonalną. Dlatego wszystkie folie używane w zgrzewarkach FoodSaver są wolne od BPA, co dowodzi, iż produkty te są tworzone w trosce o nasze zdrowie i bezpieczeństwo. Z kolei pojemniki FoodSaver do pakowania próżniowego zostały zaprojektowane z wysokiej jakości materiału Tritan™, który odznacza się wyjątkową trwałością i również nie zawiera BPA. Pojemniki są odporne na pęknięcia i nie przebarwiają się. Posiadają mocne uszczelki i elastyczną pokrywę z uchwytami ułatwiającymi otwieranie. Można je myć w zmywarce do naczyń, co ułatwia utrzymanie ich w czystości. Pojemniki te współpracują ze wszystkimi systemami próżniowymi FoodSaver.

Do czego oprócz przechowywania żywności służy zgrzewarka próżniowa?

Pakowanie próżniowe pozwala także na marynowanie i peklowanie produktów mięsnych, dzięki czemu szybciej i intensywniej przechodzą zapachami przypraw. Okazuje się, że zamknięcie próżniowe mięsa w marynacie, pozwala w krótkim czasie uzyskać efekt wielogodzinnego przechowywania w lodówce. Takie rozwiązanie sprawdza się zarówno w przypadku codziennych posiłków, jak i niespodziewanych gości.

Jak wykorzystać zgrzewarkę do zdrowego gotowania? 

Zgrzewarki FoodSaver mają specjalną funkcję pozwalającą na przygotowanie składników do gotowania metodą sous-vide. Polega ona na powolnym gotowaniu produktów zamkniętych próżniowo w plastikowym woreczku. Gotując metodą próżniową, ograniczamy ilość spożywanego tłuszczu, nie musimy martwić się o przywieranie potraw do patelni czy garnka. Dzięki temu możemy ograniczyć ilości używanego tłuszczu do przygotowania potrawy, a czasem nawet zrezygnować z niego. Posiłki przygotowane w ten sposób są o wiele zdrowsze.

Jakie są korzyści wynikające z pakowania próżniowego dla środowiska naturalnego?

Pakowanie próżniowe to także odpowiedzialny gest wobec naszego środowiska naturalnego. Takie rozwiązanie znacznie zmniejsza ilość zużywanych każdego dnia plastikowych opakowań. Jednocześnie pozwala zaoszczędzić czas oraz energię, poprzez przygotowywanie posiłków z wyprzedzeniem. Podgrzewamy je w jednym naczyniu i w ilości takiej, jaka będzie nam potrzebna w danym dniu. Mniej gotowania to także mniej zmywania. Średnio w Polsce każdy z nas zużywa 150 litrów wody dziennie, z czego duża część przypada na kuchnię. By ograniczyć ilość zmywanych naczyń, wystarczy gotować za jednym razem większe ilości jedzenia, a następnie podzielić je na porcje i zapakować próżniowo. Dzięki urządzeniom FoodSaver mniej jedzenia trafia do śmietników, co jest zgodne z filozofią “zero-waste”. 


Psychologia

Jak nadać sypialni przytulny charakter?

Redakcja
Redakcja
7 listopada 2022
Jak nadać sypialni przytulny charakter?

Sypialnia powinna być przede wszystkim przytulna, ponieważ jest właściwym miejscem odpoczynku. Odpowiednią atmosferę w pokoju można stworzyć zaledwie z pomocą kilku elementów. Pościel, oświetlenie czy dekoracje okien i ścian to wyposażenie, na które warto zwrócić uwagę.

Podstawowe wyposażenie każdej sypialni

Sypialnia to szczególne miejsce każdego domu. Jest to intymna przestrzeń, w której można się zrelaksować i odpocząć. Aby sypialnia spełniała swoje przeznaczenie, musi być odpowiednio zaaranżowana. Projektowanie wnętrza najlepiej zacząć od wybrania podstawowych elementów wyposażenia.

Centrum sypialni stanowi łóżko. Zazwyczaj nie przybiera ono składanej konstrukcji, a więc pościel znajduje się na widoku i tym samym odgrywa dużą rolę w całej aranżacji. Warto zadbać o to, aby prześcieradła i poszewki na poduszki oraz kołdry były eleganckie, a także dopasowane do kolorystyki całego wnętrza.

Dodatkową ozdobą łóżka są pledy i koce. Narzuta częściowo przykryje pościel i tym samym sprawi, że łóżko będzie wyglądało na starannie zaścielone. Natomiast pled doda całemu wnętrzu nieco elegancji oraz przytulności.

Jakie oświetlenie nada sypialni przytulnej atmosfery?

Prześcieradła, poduszki czy koce to obowiązkowe elementy sypialnianego wnętrza. Jednak wyposażenie samego łóżka nie zbuduje klimatu całego pomieszczenia. Dużą rolę w tworzeniu przytulnej aranżacji odgrywa również oświetlenie.

Warto zamontować w sypialni lampy z żarówkami o ciepłej barwie światła. Taki kolor ma znaczenie, ponieważ bezpośrednio wpływa na samopoczucie, a także nastrój. Żółty odcień pozwala na odprężenie czy zrelaksowanie, które są niezwykle ważne wieczorną porą.

Dodatkowo warto zdecydować się na kilka źródeł światła. W sypialni sprawdzą się zarówno lampa sufitowa, jak i modele stojące, kinkiety czy mniejsze lampki na szafkę nocną. Odpowiednie rozmieszczenie oświetlenia będzie nie tylko aranżacyjnym strzałem w dziesiątkę, ale także funkcjonalnym rozwiązaniem. Dzięki kilku lampom będzie można zrezygnować z włączania dużego oświetlenia, które nie jest potrzebne np. podczas czytania książki w łóżku.

Dodatki do klimatycznej sypialni

W celu wykreowania pożądanej atmosfery w sypialni warto zatroszczyć się także o dodatkowe elementy dekoracyjne. Przytulny charakter zapewnią m.in. świece zapachowe, obrazy, firany czy lustra z ozdobnymi ramami. Rośliny w pokoju również mogą poprawić jego odbiór. Wybierając odpowiednie kwiaty, da się nawet poprawić komfort swojego snu – niektóre gatunki znakomicie oczyszczają powietrze.


Zobacz także

Depresja endogenna

Depresja endogenna – gdy smutek bierze się z wewnątrz. Z czego wynika to zaburzenie i w jaki sposób może się ono objawiać?

Chcesz znać sposób na pozbycie się niepokoju? Jest jeden i to bardzo skuteczny

Mówili, że jestem zbyt wrażliwa... Jak żyć dobrze, kochać pięknie i nie cierpieć, gdy jesteś wrażliwcem

Mówili, że jestem zbyt wrażliwa… Jak żyć dobrze, kochać pięknie i nie cierpieć, gdy jesteś wrażliwcem