Go to content

Swoim kwiatom zapewniasz stały dostęp do wody i światła. Dlaczego siebie samej nie traktujesz tak dobrze?

fot. Cottonbro Studio/Pexels

Dobro, które jest w tobie, chce pomagać ludziom, nawet jeśli sama zmagasz się z jakimiś życiowymi trudnościami. Potrafisz jednak spojrzeć poza to, co tu i teraz, ponad problemami i dostrzec serce osoby, która potrzebuje pomocy. Niestety w codziennym życiu nie wszystko sprzyja rozwiązywaniu problemów. Pomogłoby, gdybyś nauczyła się, jaka jest różnica między tym, kiedy jesteś w stanie sama sobie poradzić, a kiedy nie powinnaś się za to zabierać, bo zwyczajnie nie dasz rady (i nic w tym złego).

Przyznaj, zawsze było tak, że pomagałaś. Zawsze to do ciebie przybiegały koleżanki ze swoimi rozterkami sercowymi, tobie zwierzały się z problemów w domu, nawet rodzice rozmawiali z tobą o wszystkim, co dzieje się w waszej rodzinie. Smutnym faktem jest to, że w czasie, gdy ty zajmowałaś się innymi i ich potrzebami, twoje potrzeby były często pomijane. Wysoko na liście priorytetów umieszczasz wszystkich innych, sobie zostawiając miejsce na końcu albo po drugiej stronie kartki. Odsunęłaś swoje potrzeby i pragnienia na dalszy plan, aby móc pomagać innym.

Pomaganie innym to szlachetna cecha, ale często pozostawia cię to pustą i złamaną. Cała negatywna energia, jaką przyjmujesz od innych, może być zbyt trudna do udźwignięcia. Znasz powiedzenie, że z pustego i Salomon nie naleje? Czy spróbowałabyś podlewać swoje rośliny pustą konewką? Oczywiście nie! Upewniłabyś się, że jest dużo wody, aby wszystkie twoje kwiaty dostały jej tyle, ile potrzebują. Dlaczego miałabyś być od nich gorsza? Dbanie o siebie jest tak ważne.

Musisz znaleźć czas i, by napełnić i odmłodzić swój umysł, ciało i ducha. Nie możesz stale oddawać wszystkich swoich zasobów innym, ponieważ nic dla ciebie nie zostanie.

Pomóc, czy pobiec w drugą stronę?

Z biegiem lat prawdopodobnie nauczyłaś się, że aby okazywać ludziom miłość, musisz im pomóc. Niestety, latami rozwijał się wzorzec, z którego nie zdawałaś sobie sprawy. Częścią potrzeby pomagania innym jest to, że uważasz pewne rzeczy za niedopuszczalne i niezgodne z twoimi standardami. Jednak nie każdy chce pomocy. Aby kogoś kochać, musisz nauczyć się akceptować go takim, jaki jest. Nie mówimy oczywiście o relacjach toksycznych.

To banalne stwierdzenie, ale nie uda ci się naprawić całego świata. Kluczem jest znalezienie relacji, które są dla ciebie dobre, rozwijają cię i wzmacniają. 

Pięć wskazówek, które pomogą ci lepiej dbać o siebie

fot. iStock

Twoja potrzeba pomocy innym jest szlachetna, ale nadszedł czas, aby zastanowić się nad sobą. Aby pozostać silnym psychicznie i fizycznie zdrowym, musisz zadbać o swoje potrzeby. Zastanów się, może pomagasz innym, żeby odsunąć od siebie własne problemy?

Medytacja

W ciągu dnia zbierasz dużo negatywności i potrzebujesz znaleźć dla nich ujście. Medytacja pomaga pozbyć się wszystkich negatywności, aby uspokoić umysł.

Pozytywne afirmacje

Słowa, które wypowiadasz, mają wielką moc, więc naucz się mądrze wybierać każde z nich. Rozpocznij każdy dzień od afirmacji pozytywnych. Powiedz sobie, jak bardzo jesteś kochana, że będziesz miała dobry dzień i jak osiągniesz swoje cele. Zmieni to twój sposób myślenia i wprowadzi cię na właściwą ścieżkę.

Poruszaj swoim ciałem

Ćwiczenia są niezbędne, aby utrzymać zdrowie fizyczne w nienaruszonym stanie, ale mogą również pomóc ci psychicznie. Dobra sesja treningowa może wzmocnić substancje chemiczne w mózgu, pomóc zachować siłę psychiczną.

Spędź czas na łonie natury

Pomogłoby, gdybyś pozwoliła sobie na oddychanie świeżym powietrzem i cieszenie się pięknem wokół siebie. Nie skupiaj się tak bardzo na pomaganiu innym, że aż nie masz czasu spojrzeć na piękne róże we własnym ogródku. Chodź boso i poczuj ziemię i jej wibracje na swojej skórze. To wspaniałe doświadczenie.

Dziennik

Pomogłoby, gdybyś miała zdrowe ujście dla całego stresu, a prowadzenie dziennika to świetny sposób, aby to osiągnąć. Przenoszenie rzeczy na papier może pomóc ci uwolnić się od ich ograniczeń.