Psychologia

Co sposób, w jaki wyciskasz pastę z tubki, mówi o tobie i o twojej osobowości

Redakcja
Redakcja
6 lipca 2018
Fot. iStock/busracavus
 

Psychologowie twierdzą, że  40% twoich działań to nie świadome decyzje, ale nawyki. To, co uważasz za nieistotne, w rzeczywistości stanowi codzienną rutynę i i ogromną część twojego życia,  może zatem ujawnić wiele o twojej osobowości i aktualnym stanie psychicznym.

Ściskasz tubkę od tyłu do przodu

Jesteś bardzo oszczędną i porządną osobą, a gdy dbasz o to, co masz, troszczysz się również o ludzi wokół ciebie. Jesteś perfekcjonistą i nie lubisz marnować niczego, więc wykorzystujesz wszystkie zasoby, które posiadasz. Jesteś przyzwyczajony do ciężkiej pracy i bardzo dobrze ją wykonujesz, co oznacza, że ​​inni mogą na tobie polegać. Twój dom jest zawsze czysty, a twoje życie jest bardzo zorganizowane.

Przyciskasz ją od środka

Jesteś realistyczną i aktywną osobą, zazwyczaj w ciągłym pośpiechu. Nie jesteś najlepiej zorganizowany, ale jeśli stoisz przed wyzwaniem, jesteś w stanie zebrać się i rozwiązać problem. Jesteś bardzo towarzyski, masz wielu przyjaciół. Wiesz, jak zrównoważyć swoje życie i jesteś emocjonalnie stabilny.

Wyciskasz od góry

Jesteś bardzo uparty i jesteś w stanie zrobić dużo, aby osiągnąć to, co chcesz i zrealizować swoje cele. Jesteś podatny na pesymizm i nie ufasz ludziom bardzo, bo przyzwyczaiłeś się polegać tylko na sobie. Jesteś wystarczająco skoncentrowany na sobie i kochasz siebie, co jest bardzo dobre, dopóki nie zaczniesz być samolubny i nie zaczniesz wykorzystywać innych do własnych celów.

Trzymasz ją w stanie nienaruszonym

Lubisz być sam, jesteś marzycielem i artystą. Czasami może się wydawać, że żyjesz w swoim własnym świecie, w swojej głowie. Jesteś wrażliwy, delikatny, niefrasobliwy, troskliwy i tolerancyjny. Jednocześnie możesz być bardzo bezpośredni i szczodry. Zawsze masz wiele przemyśleń i pomysłów i chcesz podzielić się nimi z innymi.

Po prostu wyciskasz z dowolnego miejsca

Masz zdolność postrzegania świata w innym świetle niż większość ludzi i jesteś bardzo artystyczną, twórczą duszą. Wszędzie możesz znaleźć piękno. Może być ci trudno być punktualnym i uporządkowanym przez cały czas i możesz mieć trudności z planowaniem i wykonywaniem zadań, ale jesteś bardzo optymistyczny i otwarty. Możesz jednak być podatny na częste wahania nastroju.


Na podstawie: brightside.me


Psychologia

10 rzeczy, za które nigdy żadna kobieta nie powinna przepraszać

Ewa Raczyńska
Ewa Raczyńska
6 lipca 2018
Następny

„Przepraszam za to, że oddycham, że jestem, że żyję” – mam wrażenie, że to idea wokół której skupia się życie większości kobiet. Żyjemy wiecznie w poczuciu winy, za to co zrobiłyśmy albo czego nie nie powiedziałyśmy, za to jak inni się czują, czy są szczęśliwi, czy może czymś urażeni. Bardzo często brak nam odwagi, by się temu przeciwstawić, jakbyśmy żyły w nieustannym przekonaniu, że jesteśmy komuś coś winne, a już na pewno powinniśmy się tłumaczyć z naszych wyborów, decyzji, nastrojów. To straszne. Tymczasem, jeśli chcemy żyć zgodnie ze swoją prawdą, nie musimy się wstydzić ani nikogo przepraszać. To my kreujemy nasz świat, naszą codzienność, nie dawajmy innym do tego prawa. Dlatego też nigdy nie powinnyśmy przepraszać za te 10 rzeczy.

Za swoje priorytety

To ty ustalasz, co dla ciebie w życiu jest najważniejsze, co daje ci szczęście, spełnienie i spokój. Nie wiadomo dlaczego inni uważają cię za egoistę, gdy w swoich priorytetach nie ujmujesz ich oczekiwań. Tyle tylko, że oni nie mają racji.

Każdy z nas ma prawo do wzięcia 100% odpowiedzialności za swoje wybory i tylko poprzez stawianie na pierwszym miejscu własnych potrzeb, możemy próbować pomóc innym.

Za swoje marzenia

Pragnienie czegoś więcej w życiu nie czyni cię niewdzięcznym ani zepsutym, a raczej pokazuje twoje ambicje. Oznacza, że masz cele i marzenia, i chcesz je spełnić, dopóki jeszcze możesz. Nie godzisz się na mniej, niż wiesz, że jesteś w stanie osiągnąć. Ktoś może powiedzieć, że chodzisz z głową w chmurach, ale czy to ważne, co myślą inni?

Masz marzenia? Zamiast za nie przepraszać, okaż wdzięczność, że są. Idź za nimi całym sercem, a świat zaskoczy cię w sposób, jakiego nigdy sobie nie wyobrażałaś.

Za czas poświęcony sobie

Pomyśl o swoim dniu – komu dajesz najwięcej czasu? Pracy, dzieciom, mężowi, mamie, przyjaciółkom? A co z tobą, gdzie jest czas, który powinnaś poświęcić dla siebie? Skupienie się na sobie nie jest niczym samolubnym, jest koniecznym dla naszego zdrowia. Dlatego nigdy nie przepraszaj, że odrzuciłaś zaproszenie lub odmówiłaś komuś pomocy. Niezależnie od tego, czy planujesz sobie samotny wieczór z książką lub filmem, wyjazd do SPA czy w góry powinnaś pamiętać, że stawianie siebie na pierwszym miejscu nigdy nie jest złe i nigdy nie powinnaś czuć się z tego powodu winna.

Za to z kim się umawiasz

Nikt nie może za ciebie decydować, z kim będziesz rozmawiać, spotykać się, w kim się zakochasz. To twój wybór i tak długo jak kochasz i czujesz się kochana nikt nie ma prawa wpłynąć na twoje wybory i decyzje. Jeśli komuś nie podoba się z kim żyjesz lub się spotykasz – ten nie zasługuje na twoją uwagę.

strona 1 z 2
druga część artykułu na następnej stronie

Psychologia

Jak mężczyzna odczuwa twoje emocje. Nie myśl, że mu nie zależy, on też cierpi

Redakcja
Redakcja
6 lipca 2018
Fot. istock/TheRabbitHolePictures

Wiele związków rozpada się z powodu poczucia, że nasz partner nie rozumie naszych potrzeb emocjonalnych. „Powinien był się domyślić” – uważamy, sądząc, że jeśli ktoś naprawdę kocha, ma z nami wyjątkową więź, łączącą dwoje ludzi nicią niewidzialnej telepatii. Ale sprawy wyglądają inaczej, ponieważ mężczyźni i kobiety mają dwa różne systemy emocjonalne. Czy wiesz, jak mężczyzna odbiera twoje emocje?

Wyobraź sobie, że przechodzisz przez moment bardzo silnego stresu zawodowego. Kiedy wracasz do domu, potrzebujesz, żeby twój partner cię wysłuchał i wziął cię w ramiona. Kiedy jednak zaczynasz mówić o swoich problemach, on wpada w „tryb robota” i zaczyna ci mówić, co możesz zrobić, żeby zmienić sytuację.

Jesteś zdenerwowana, uważasz, że on nie rozumie, co się tobą dzieje i że nie dba o twoją sytuację. On z kolei, również jest zdenerwowany, kiedy widzi cię w takim stanie, ale nie może znaleźć idealnego sposobu, aby ci pomóc, ponieważ nawet jeśli przedstawi ci dostępne jego zdaniem rozwiązania, to ty nie spróbujesz wprowadzić ich w życie. Ten konflikt bierze swoje źródło w procesach myślowych, które są uruchamiane inaczej w mózgach mężczyzn i kobiet.

Kiedy kobieta płacze, może spowodować prawdziwy „ból mózgu” u swojego mężczyzny. Kiedy narzekałaś na swoje problemy i w twoich oczach pojawiły się łzy, twój partner czuł twoje emocjonalne cierpienie, łączył się z tobą w empatii.

Ale to poczucie uruchomiło w jego mózgu empatię poznawczą, która pozwala analizować sytuację i szukać rozwiązań, ale również pozwala postawić wyraźną granicę pomiędzy emocjami podmiotu i innych, co często uniemożliwia zanurzanie się w emocjach bliskiej osoby. Wzmacnia za to zdolność do poszukiwania rozwiązań analitycznie i poznawczo, co jest bardzo praktyczne w pragmatycznym świecie, w którym żyjemy. Gdybyśmy mogła przeskanować mózg swojego partnera, zobaczyłabyś, że gdy przedstawił on swoje rozwiązania twoich problemów udało mu się złagodzić jego ból.

Jego mózg nie zauważy już twoich emocji, ponieważ wyłączył obszar emocjonalnej empatii, szukając praktycznego rozwiązania twojego problemu za pomocą empatii poznawczej.

To, co naprawdę się dzieje na linii emocji kobieta – mężczyzna, nie jest rozbieżnością punktów widzenia, ale wykorzystaniem różnych procesów mózgu. Musimy zatem wyciągnąć wniosek, że życie emocjonalne mężczyzny nie jest mniej bogate i mniej ważne niż życie kobiety, ale że po prostu funkcjonujemy inaczej na poziomie mózgowym. Może to powodować wiele problemów w zrozumieniu, ale także może być źródłem pewnej komplementarności.


Na podstawie: nospensees.fr


Zobacz także

Marzenia są przereklamowane. Gdyby nie one, nasze życie byłoby lepsze

Syndrom oszusta

Syndrom oszusta – dlaczego czujemy się niewystarczająco dobre, choć osiągnięcia mówią o nas coś innego?

Które zwierzę jest mądrzejsze – pies czy kot? Naukowcy znaleźli odpowiedź na to pytanie