Psychologia

Spójrz na obrazek – ten test zagląda w głąb ciebie. Sprawdź, czy diagnoza się zgadza!

Redakcja
Redakcja
22 listopada 2021
 

Obrazkowe testy osobowości mogą być interesującym i ekscytującym sposobem odkrywania potencjalnych sposobów, w jakie nasz mózg interpretuje informacje i co może to oznaczać w kontekście naszych osobistych nawyków i preferencji.

Według światowej sławy psychologa Richarda Gregory’ego i jego eksperymentu z pustą maską, wzrokowa percepcja mózgu opiera się na przetwarzaniu odgórnym, a prawie 90% informacji, które postrzegają nasze oczy, jest tracone, zanim dotrą do mózgu.
Z tego powodu umysł musi jak najlepiej zgadywać na podstawie przeszłych doświadczeń i wspomnień, związanych z wiedzą na temat obserwowanego przedmiotu.

Na przykładzie obracającej się maski Charliego Chaplina dr Gregory wyjaśnił, dlaczego postrzegamy pustą stronę maski jako wypukłą i obracającą się w przeciwnym kierunku. Umysł nie jest przyzwyczajony do oglądania odwróconych twarzy, ale ma ogromną ilość danych na temat tego, jak wyglądają zwykłe ludzkie twarze, więc to powoduje, że widzimy coś innego niż to, co faktycznie istnieje.

To, co nasz umysł najpierw postrzega, może być również powiązane z pewnymi podświadomymi skojarzeniami, które są powiązane z częściami naszej osobowości. W tym zabawnym teście wizualnym zwróć uwagę na to, jakie zwierzę (zwierzęta) rzuca ci się w oczy jako pierwsze, a następnie przeczytaj poniżej, aby zobaczyć, co mówi o tobie.

Jeśli jako pierwsze spostrzegłaś dwa koty

Koty są często kojarzone z mądrością i duchowością, ponieważ ich spokojna natura może symbolizować wewnętrzny spokój i panowanie nad sobą. W czasach starożytnego Egiptu koty były czczone jako istoty magiczne, boskie i duchowe. Jeśli jako pierwsze dostrzegłaś właśnie dwa koty dotykające się ogonkami i serduszko między nimi, oznacza to, że twoja dbałość o szczegóły jest dość duża, ponieważ jest to dużo trudniejszy do rozpoznania obraz.

Może to sugerować twoją pasję do romansu, miłosną więź z przyjacielem lub bliski związek z członkiem rodziny. Koty zwykle prowadzą nocny tryb życia i są najbardziej aktywne w nocy, a towarzystwo, którego szukasz, prawdopodobnie można znaleźć w późniejszych godzinach po pracy: przyjemna kolacja, wieczór z przyjaciółmi, a nawet spędzanie czasu z ukochaną osobą, wpatrując się w gwiazdy i rozważanie tajemnic życia i wszechświata.

Jesteś też bardziej powściągliwa i selektywna, jeśli chodzi o to, kogo dopuszczasz blisko do siebie. Dokładnie tak jak koty, które od czasu do czasu przychodzą pobawić się z człowiekiem, ale tak naprawdę ich zainteresowanie jest ograniczone i dość szybko oddalają się do swoich spraw. 🙂

Głębokie zrozumienie i znajomość siebie dają ci wspaniały wgląd w życie. Wysoki poziom rozwoju osobistego, który osiągnęłaś, może być trudny do wyjaśnienia tym, którzy nie przeżyli tych samych wewnętrznych podróży co ty. Czasami może to spowodować głęboką tęsknotę za zrozumieniem, ale na szczęście jesteś wystarczająco mądra, aby znaleźć właściwe drogi, aby poznać ludzi, którzy będą twoimi bratnimi duszami.

Ważne jest, abyś w czasach, gdy pragniesz i tęsknisz za kimś, pamiętała o tym, co już wiesz: że jesteś kochana i już w środku jesteś kompletna, niczego nie potrzebujesz. W żaden sposób nie powinno to zniechęcać cię do otwierania na innych swojego cudownego i opiekuńczego serca. Wszystko będzie dobrze.

Jeśli jako pierwszego spostrzegłaś psa

 

Psy są z natury lojalne, odważne, opiekuńcze i kochające bezinteresowne. Ci, którzy jako pierwszego widzą tu psa, są jednymi z najbardziej lojalnych ludzi. Ale wiedzą też, jak od czasu do czasu wyluzować się i pobawić. Twoja osobowość ułatwia ludziom zaprzyjaźnianie się z tobą i zazwyczaj tęsknią za tobą, gdy nie ma cię w pobliżu, nawet jeśli tego nie mówią na głos. Masz więcej dobrych cech, niż można by tu wymienić, a ludzie, którzy znają prawdziwego ciebie, naprawdę cię kochają.

Możesz być pomocą, której ludzie potrzebują, i ramieniem, na którym można się wypłakać. Wykorzystaj swoją naturalną dobrą naturę, aby być dobrym człowiekiem dla otaczających cię osób, ponieważ twój rodzaj energii może pomóc im  stracić niepotrzebną, blokującą ich czujność i naprawdę zaakceptować pomoc, której tak potrzebują.

Badanie wykazało, że ludzie, którzy identyfikują się jako „psiarze”, są bardziej ekstrawertyczni, ugodowi i sumienni. Sumienność wiąże się ze skłonnością do samodyscypliny, wykonywania zadań i dążenia do osiągnięcia. Osoby sumienne również preferują zachowania zaplanowane, a nie spontaniczne.


Psychologia

Guzki na tarczycy – o czym mogą świadczyć i kiedy trzeba udać się do lekarza?

Żaklina Kańczucka
Żaklina Kańczucka
22 listopada 2021
guzki tarczycy
Fot. iStock
 

Guzki tarczycy to w większości przypadków zmiany łagodne, które nie wymagają leczenia, a jedynie obserwacji. Co prawda rzadko okazują się one nowotworami złośliwymi, ale nie zmienia to faktu, że wszelkie zmiany powstające na tarczycy należy skonsultować z lekarzem. Warto wiedzieć, dlaczego tworzą się guzki tarczycy, jakie dają objawy i na czym polega leczenie w ich przypadku.

Czym są guzki tarczycy?

Guzki tarczycy to często spotykana przypadłość, która dotyczy przede wszystkim kobiet. Ich częstotliwość występowania rośnie wraz z wiekiem, a ponieważ wzbudzają pewne obawy, stają się przyczyną konsultacji z lekarzem endokrynologiem. Według statystyk cechy wola guzkowego może mieć nawet milion Polek. Szczęśliwie większość badanych guzków nie ma cech złośliwych, i jedynie niewielki odsetek dotyczy raka tarczycy.

Guzki tarczycy to wypełnione komórkami (lite) lub płynem (torbiele) zmiany, które można wyczuć w szyi. Nie wiadomo, z jakiego powodu powstają, ale wpływ na ich rozwój może mieć niedobór jodu w diecie, choroba Hashimoto. Rozwój guzków może być związany z uwarunkowaniami genetycznymi, ponieważ stwierdza się je często u członków najbliższej rodziny. Wiadomo również, że palenie papierosów ma związek z rozwojem guzków tarczycy.

guzki tarczycy

Fot. iStock

Guzki tarczycy — objawy

Objawy, jakie dają guzki tarczycy mogą być różne. Większość takich zmian osiąga niewielkie rozmiary, przez co nie powodują żadnych objawów miejscowych. Większe guzki tarczycy mogą wywoływać:

 • kłopoty z przełykaniem związane z uciskiem na przełyk;
 • trudności z oddychaniem spowodowane uciskiem na tchawicę;
 • ból w okolicy tarczycy promieniujący do uszu;
 • chrypka.

Objawy powodowane przez guzki tarczycy mogą być również związane z zaburzeniami w produkcji hormonów tarczycy. Nadmierne wydzielanie hormonów tarczycy prowadzi do pojawienia się symptomów nadczynności tarczycy. W przypadku gdy są skutkiem choroby Hashimoto, pojawiają się objawy niedoczynności tarczycy.

Diagnostyka guzków na tarczycy

Guzki tarczycy na początku należy skonsultować z lekarzem POZ lub poprosić o skierowanie do lekarza endokrynologa. Specjalista przeprowadzi badanie lekarskie, czyli wywiad oraz badanie fizykalne. Lekarz może zlecić badania hormonalne (TSH, FT4 i/lub FT3), dzięki którym możliwa jest ocena czynności tarczycy. Jeśli pojawią się nieprawidłowe wyniki badań, lekarz zleca ocenę gruczołu przez wykonanie USG, które pozwoli na ocenę m.in. wielkości i charakteru zmian ogniskowych w tarczycy.

Innym wartościowym badaniem pomocnym przy stawianiu diagnozy jest biopsja aspiracyjna cienkoigłowa (BAC). Najczęściej kieruje się na nią pacjenta, u którego podejrzewa się zachorowanie na raka tarczycy. Jeżeli guzki na tarczycy są w ocenie lekarza zmianami łagodnymi, nie ma potrzeby wykonywać biopsji.

guzki tarczycy

Fot. iStock

Jeszcze innym rodzajem badania jest scyntygrafia tarczycy. Do badania wykorzystuje się radioaktywny izotop (najczęściej jod promieniotwórczy). Zastosowanie specjalnej kamery pozwala na stwierdzenie, czy izotop jest gromadzony w tarczycy, czy nie. Guzki  produkujące zbyt dużo hormonów tarczycy, wychwytują więcej izotopu i określa się je jako „gorące”, i te mogą być rakiem tarczycy. To jednak stwierdza się rzadko.

Kiedy należy pilnie skonsultować się z lekarzem?

Wszelkie guzki wyczuwalne na tarczycy należy skonsultować w trybie zwykłym z lekarzem. Ale jeśli dochodzą do tego niepokojące objawy, należy jak najszybciej zgłosić się do specjalisty.

Do objawów wymagających szybkiej konsultacji, zaliczamy:

 • szybkie powiększanie się guzka lub obwodu szyi;
 • nagły ból szyi w okolicy tarczycy,
 • powiększenie węzłów chłonnych szyjnych;
 • problemy ze swobodnym przełykaniem;
 • problemy ze swobodnym oddychaniem;
 • pojawienie się chrypki;
 • pojawienie się objawów nadczynności tarczycy,

Dodatkowej uwagi przy guzkach tarczycy wymagają sytuacje, w których członek rodziny chorował na raka tarczycy, lub wcześniej doszło do napromienienia okolicy szyi.

guzki tarczycy

Fot. iStock

Guzki tarczycy — jak wygląda leczenie?

Najczęściej stwierdzane guzki na tarczycy nie są niczym niepokojącym. W takich przypadkach, czyli gdy nie zdiagnozowano nowotworu, a same guzki nie powodują objawów, pozostawia się je wyłącznie do obserwacji. Może się zdarzyć, że osoba w takiej sytuacji nie będzie wymagała żadnego leczenia.

Jeśli zaistnieje konieczność zastosowania leczenia guzków, może być ono różne, w zależności od indywidualnej sytuacji pacjenta:

 • w przypadku rozpoznania nadczynności tarczycy z guzkiem/guzkami tarczycy zazwyczaj lekarz zaleca stosowanie tyreostatyków;
 • przypadku niedoczynności tarczycy podaje się preparaty lewotyroksyny;
 • jeśli pojawiły się guzy „gorące” z towarzyszącą nadczynnością tarczycy, pacjent kierowany jest na leczenie jodem radioaktywnym
 • w przypadku rozpoznania raka tarczycy lekarz kieruje pacjenta do leczenia operacyjnego. Takie rozwiązanie zalecane bywa także przy dużych guzach tarczycy lub znacznie powiększonej tarczycy z wolem guzkowym (szczególnie przy objawach ucisku na tchawicę lub przełyk).

Leczenie operacyjne jest jedynym sposobem na całkowite wyleczenie. Warunkiem powodzenia jest okresowa obserwacja i regularne stosowanie preparatów lewotyroksyny, które ograniczają ryzyko ponownego odrostu tarczycy.


źródło:  www.mp.pl

Psychologia

Uświadomiłam sobie, że kocham ją bardzo, że pragnę niezmiernie, ale… siebie kocham bardziej. Odeszłam”

Listy do redakcji
Listy do redakcji
22 listopada 2021
fot. franckreporter/iStock

Dzielę się z Wami naprawdę trudnym i bolesnym epizodem z mojego życia. Mam głęboką nadzieję, że zatrzymacie się nad tą historią. Doświadczenie, o którym piszę, jest dla mnie szczególnie ważne, bo udowodniło mi samej, kto jest dla mnie najważniejszy…

Byłam w ostatniej klasie liceum. Prywatnego. Klasztornego. Chłodne mury starego pałacu, chłodne spojrzenia sióstr, chłodne podmuchy popołudniowego wiatru, gdy wracałam po lekcjach do domu. W poniedziałki i piątki wyjątkowo się spieszyłam. Ale nie do domu, w którym sytuacja relacyjno-emocjonalna była splątana jak kabel słuchawek na dnie plecaka nastolatka. Do niej. Kim była?

Trzydzieści kilka lat starszą mentorką. Mistrzynią, autorytetem, boginią, fantazją, snem. Lub z obiektywnego punktu widzenia przeciętną kobietą po czterdziestce, która od niedawna zaczęła prowadzić zajęcia wokalne dla młodzieży i młodych dorosłych w lokalnym domu kultury. Miała wielu znajomych w mieście, dwie inne prace (jak to artystka), męża i starszego ode mnie syna.

Pociągały mnie jej intelekt, wyczucie sytuacji, umiejętność prowadzenia rozmowy, opowiadania anegdot. Nie była atrakcyjna fizycznie według powszechnego kanonu piękna, ale otaczała ją aura subtelności i ciepła. Jej miękkie, ciepłe fale włosów opadały na nadmiernie wydatne kości jarzmowe. Na dłoniach błyszczały pierścionki i masywne bransolety. Bez wątpienia była kobietą elegancką. Imponowała mi. Jej piękny sopran otulał mnie jak szal w mroźny poranek.

Chciałam być jak najbliżej niej, więc tak szybko jak mogłam, stałam się młodą instruktorką w tym samym domu kultury. Skróciłam formalny dystans między nami, ale to nie pomogło mi się do niej zbliżyć w sposób, w jaki bym chciała, o jakim marzyłam i śniłam przez wiele następnych lat. Bałam się tego, co czuję, tego, jak jej obecność na mnie działa, a jednocześnie nie chciałam przerwać tego zauroczenia.

Mężczyznom, zwłaszcza rówieśnikom nie dawałam wtedy szans, koleżankom, rodzinie i znajomym z zespołu wciskałam historię o kolejnych rozstaniach lub nowych potencjalnych chłopakach, z którymi jednak nikt mnie nigdy nie widział.

A ona? Na pewno czuła moje niby przypadkowe muśnięcia dłonią, widziała nienaturalnie przedłużone spojrzenia, śledzące każdy jej krok, to, że zawsze byłam obok, podziwiałam ją i adorowałam. Pozostawała jednak obojętna przez ponad pięć lat, a ja nie miałam wystarczająco wiele wiary w siebie, by zrobić pierwszy odważny krok w stronę ustatkowanej, zamężnej i dojrzałej kobiety, więc cierpiałam w samotności, w każdy poniedziałek i piątek doznając katharsis. Aż do minionego lata.

Wyjechaliśmy z zespołem wokalnym na warsztaty w ramach wymiany międzynarodowej. Nie pierwszy raz, dlatego wiedziałam, że czekają mnie tam wspólne próby, treningi indywidualne, zajęcia z akompaniatorami, ćwiczenia oddechowe. Wycieczki, koncerty, próbowanie lokalnej kuchni. Wieczorami imprezy, alkohol, taniec i śpiew. Tak było i tym razem.

Ostatniej nocy pozwoliłam sobie popłynąć, wyluzować i po prostu dobrze się bawić. Byliśmy wszyscy na tarasie, bo był to jeden z tych przyjemnych, późno sierpniowych wieczorów. Kończyłam chyba drugie wino, gdy ona, siedząca do tej pory obok mnie, wstała, pożegnała się i życzyła wszystkim dobrej nocy. Nie wiem co mnie tknęło – na pewno nie bez znaczenia pozostał krążący w moich żyłach gruziński trunek – ale rzuciłam do niej słowami napisanymi kiedyś przez Jeremiego Przyborę, jednego z moich ulubionych poetów i tekściarzy: ”Zimne drewno tej ławki zawsze już tęsknić będzie za ciepłem Pani dotknięcia”. Oniemiała, usiadła i spojrzała na mnie wzrokiem, jakim nikt nigdy wcześniej na mnie nie patrzył. Nie wiem ile czasu spędziłyśmy wpatrzone w siebie ani o czym wtedy myślałam. Gdy z głośnika poleciało “I’ve got you under my skin” Sinatry, subtelnym ruchem ręki zaprosiła mnie na parkiet. Tego tańca, dotyku jej dłoni, szeptu i zapachu nie zapomnę do końca życia. Zaprowadziła mnie do altany tuż obok, zaczęła kołysać się w rytm kolejnej piosenki, przytulając moją głowę do swojej, muskając palcami moje włosy, twarz, szyję, piersi. Gdy oparła mnie o ścianę i zaczęła całować, a jej ręka błądziła po moim brzuchu, nagle jakby ktoś przełączył w mojej głowie przycisk programujący wszystkie moje pragnienia i instynkty. Odsunęłam głowę, przeprosiłam ją i się uśmiechnęłam, bo milisekundy wcześniej wykonałam kalkulację całej sytuacji.

Uświadomiłam sobie, że kocham ją bardzo, że pragnę jej niezmiernie, ale… Ale siebie kocham bardziej! Zrozumiałam, że jedna noc z nią sprawi, że moja codzienność będzie tylko bardziej bolesna, że to, co właśnie się dzieje, to tylko incydent sprowokowany cytatem z Przybory i szybko uzupełnianymi kieliszkami. Czułam, że gdy wrócimy, ona w najlepszym przypadku będzie ponownie obojętna na moje uczucia, a w najgorszym – będzie mnie winić za to, co się stało. A ja nie mogłam sobie pozwolić na to, by uczuciowa sinusoida, jaką zapewniała mi przez ostatnich kilka lat zwiększyła swoją amplitudę.

Wróciłyśmy na taras, napiłyśmy się jeszcze razem, po czym drugi raz tej nocy wstała i pożegnała się. Nigdy później nie rozmawiałyśmy o tym, co się działo. Zaraz po powrocie odeszłam z zespołu. Zrobiłam to dla siebie. Za jakiś czas pewnie się odezwę, zapytam co słychać, może nawet ich odwiedzę. I choć blizny na moim sercu będę pielęgnować przez lata, to terapia, jakiej się poddałam i autorefleksje, jakie podejmuje każdego dnia utwierdzają mnie w przekonaniu, że wybrnęłam z tego najlepiej jak mogłam – wybrałam siebie!


Zobacz także

Kim jest dziś prawdziwy mężczyzna?

Co sprawia, że mężczyźni są szczęśliwi? Czy naprawdę tak bardzo się od siebie różnimy?

12 prawd o związku, którym stale zaprzeczasz. Wciąż brakuje nam czasu dla tych, których kochamy

10 wymówek, żeby nie ruszać się z kanapy. Wszystko bzdury. Wyznanie grubaski