Go to content

Skłonność do halucynacji i psychozy? Ten test określi, czy możesz mieć problem

Fot. iStock / SIphotography

Testy psychologiczne cieszą się zainteresowaniem, bo dzięki ich rozwiązaniu możemy dowiedzieć się o sobie czegoś więcej. Oczywiście nie mogą to być testy układane na kolanie przez laika, ale te rzetelne, stworzone przez specjalistów. Jednym z przykładów takiego testu jest praca naukowców z Cardiff University i University of Cambridge. 

Co widzisz na obrazku?

Wiadomo, że nasz mózg tworzy świat, który widzimy, wypełnia puste miejsca, ignorując rzeczy, które nie do końca pasują, i modyfikuje oraz uzupełnia to, czego oczekujemy. Z drugiej strony, mózg  jest w stanie postrzegać rzeczy, które w rzeczywistości nie istnieją, co jest definicją halucynacji.

Naukowcy postanowili opracować test pozwalający na wykrycie skłonności do halucynacji i psychozy. W związku z tym przebadali 18 wolontariuszy z zaburzeniami zdrowia psychicznego. Przyjrzeli się, jak ci ludzie rozumieją niekompletne lub niejednoznaczne obrazy. Zrobili ten sam czaro-biały test na 16 zdrowych osobach. Następnie uczestnikom pokazano serię pełnokolorowych oryginalnych obrazów, w tym te, z których uzyskano czarno-białe obrazy, co można było wykorzystać do poprawy zdolności mózgu do zrozumienia niejednoznacznego obrazu.

źródło: www.cardiff.ac.uk

Efekt? Wolontariusze z wczesnymi objawami psychozy wykonali znacznie lepiej niż zdrowa grupa — zauważali na obrazku dziecko. Wydaje się, że poprawa wydajności osób z oznakami wczesnej psychozy w porównaniu ze zdrową grupą kontrolną wynika z faktu, że ludzie z grupy klinicznej bardziej skupiali się na informacjach, które otrzymali, aby zrozumieć dwuznaczne zdjęcia. Co więcej takie przesunięcie w przetwarzaniu informacji, można wykryć nawet przed wystąpieniem wczesnych objawów psychotycznych.

źródło: www.cardiff.ac.uk

A ty co zauważyłaś na czarno-białym obrazku?


 

źródło: www.cardiff.ac.uk