Lifestyle

Całusy, całusy! Nie musicie szukać jemioły – dziś Międzynarodowy Dzień Pocałunku

Redakcja
Redakcja
28 grudnia 2017
Międzynarodowy Dzień Pocałunku
Fot. iStock / shironosov
 

Między Świętami, podczas których musisz wytłumaczyć się z braku partnera przed ciociami i krewnymi, a Sylwestrem, na który jak zwykle nie masz kreacji, czeka cię wyjątkowy dzień. Międzynarodowy Dzień Pocałunku, obchodzony 28 grudnia, to zdecydowanie najmilsze święto z całej końcówki roku.

Uwielbiamy całować. Dla jednych to po prostu miłe, dla innych stanowi dowód zaufania lub oznakę przywiązania do drugiej osoby. Dla 57 procent polskich użytkowniczek aplikacji randkowej ZaadoptujFaceta w wieku 18-35 lat całowanie to wręcz hobby! Doktor Rafael Wlodarski z Uniwersytetu w Oksfordzie, który od lat bada psychologię całowania, uważa jednak, że to coś znacznie ważniejszego. – W ten sposób kobiety sprawdzają, czy potencjalny partner spełnia ich wymagania – pisze „Psychology Today”. Poznaj najciekawsze fakty o pocałunkach.

Zęby ważniejsze od twarzy i ust

Według badań opublikowanych w piśmie „Evolutionary Psychology”, czynnikiem, który najbardziej zachęca kobiety do całowania, są zadbane, czyste zęby potencjalnego partnera. Dla ok. 200 przebadanych studentek są one ważniejsze niż usta, twarz i ogólna budowa ciała. Faceci, dbajcie o zęby – nie tylko dla zdrowia!

Facetom chodzi o jedno?

Badanie tych samych naukowców, ale przeprowadzone na znacznie większej grupie – 1041 studentek i studentów – ujawniło, że dziewczyny chcą przez całowanie „ocenić” partnera, sprawdzić, czy do siebie pasują, doprowadzić do relacji, a potem ją utrzymywać (i – całując – wciąż oceniać, czy wszystko gra). A faceci? „Przywiązują mniejsze znaczenia do całowania, zwłaszcza z krótkoterminowymi partnerami, i wydają się używać całowania do zwiększenia prawdopodobieństwa zainicjowania stosunku seksualnego” – czytamy podsumowaniu badania zatytułowanego „Sex Differences in Romantic Kissing Among College Students: An Evolutionary Perspective”. Stereotypy kłamią?

Buziak? Fuuuj!

Zachód ubóstwia całowanie. – Ludzie nie wstydzą się już całować się w przestrzeni publicznej. Takie wzorce widzimy we wszystkich hollywoodzkich filmach i coraz łatwiej łamiemy tabu. O preferencjach związanych z całowaniem np. podczas pierwszej randki bez skrępowania piszą nasze użytkowniczki. Dzięki temu chcą uniknąć późniejszych nieporozumień – mówi Dagmara Kawa z ZaadoptujFaceta. We Francji, gdzie znajduje się siedziba portalu, z całowaniem na powitanie związana jest cała etykieta: kto kogo całuje pierwszy, jakiego zwrotu można użyć, aby wyrazić przyzwolenie, w jakim regionie kogo wypada całować – w niektórych tylko osoby tej samej płci i dzieci, w większych miastach po prostu wszystkich. Nie jest rzadkością widok dwóch mężczyzn, którzy witają się, dotykając policzkiem policzek kolegi, wykonując charakterystyczny „cmok”.

Jednak, jak dowodzi raport badaczy z University of Nevada i Indiana University, jako Zachód jesteśmy mniejszością! Naukowcy przyjrzeli się miłosnym pieszczotom 168 społeczeństw na całym świecie i dla większości z nich (54 procent) wizja stykania ust jest po prostu… obrzydliwa!

Tymczasem codzienne całowanie dobrze działa na zdrowie i samopoczucie – to potwierdzony fakt. W tradycji polskiej, ale nie tylko, świąteczne całowanie pod jemiołą gwarantuję udany związek. Choć sama musisz zadecydować, jakie jest twoje podejście do buziaków i z czym czujesz się najbardziej komfortowo, na pewno warto uczcić w jakiś sposób Międzynarodowy Dzień Pocałunku!


Lifestyle

Chcesz być zdrowa psychicznie, kładź dzieci wcześniej spać

Anna Frydrychewicz
Anna Frydrychewicz
28 grudnia 2017
Fot. iStock / PeopleImages
 

Jeśli nie masz już siły, czujesz się sfrustrowana i wydaje ci się, że za chwilę zwariujesz, pamiętaj o jednym: dzieci, które wcześnie zasypiają, rzadziej chorują, a ich matki cieszą się lepszym zdrowiem psychicznym, mówią badania.

Naukowcy z Australii potwierdzili to, co wiemy od dawna: wolny wieczór to dla mamy szansa na odzyskanie spokoju, załatwienie swoich spraw i powrót do poczucia, że wszystko jest pod kontrolą.

Wyniki badania oparto na wywiadach przeprowadzonych z dziećmi i rodzicami biorącymi udział w projekcie ” Dorastanie w Australii „. Do tej analizy naukowcy wykorzystali informacje zebrane trzykrotnie od rodziców mających dzieci najpierw w wieku od 4 do 5 lat, potem ponownie od 6 do 7 lat, a w końcu od 8 do 9 lat.

Po przeanalizowaniu danych dotyczących snu i stylu życia dzieci i rodziców naukowcy stwierdzili, że dzieci, które szły spać wcześniej był w lepszej kondycji fizycznej niż ich rówieśnicy, a ich matki – w lepszym stanie psychicznym. Dzieje się tak dlatego, że te kilka wieczornych godzin mogą w końcu poświęcić samym sobie.

Gra warta jest świeczki, dlatego aby ułatwić dzieciom wcześniejsze zasypianie, psycholodzy sugerują następujące cztery kroki:

  • Zapewnij dzieciom odpowiednią ilość wysiłku fizycznego w ciągu dnia
  • Nie pozwalaj im korzystać z telefonu, komputera bądź telewizora po godzinie 19
  • Daj im czas na odpoczynek po obiedzie
  • Daj im szansę spędzenia z tobą czasu zanim położysz je do łóżka.

To jak? O której dziś kładziesz dzieci spać?


Na podstawie: today.com

 


Lifestyle

2 słowa, które wzmocnią twój związek. I wcale nie chodzi o „kocham cię”

Ewelina Celejewska
Ewelina Celejewska
28 grudnia 2017
Fot. iStock/stsmhn

Uważaj, to może być dla ciebie zaskoczeniem – nikt, absolutnie nikt, nawet twój partner, nie musi nic dla ciebie robić. Ewentualnie może chcieć pomóc, zrobić niespodziankę, zostać z dziećmi, posprzątać. Co więcej, ty również nie masz obowiązku robienia czegoś dla kogoś. Wiesz, jak brzmią dwa magiczne słowa, dzięki którym chce się nam wszystkim robić coś dla innych? „Dziękuję ci”.

W każdym związku nadchodzi moment, w którym przestajemy odczuwać wdzięczność, a zaczynamy po prostu oczekiwać. Bo on powinien pomagać, powinien zapewniać o swojej miłości, powinien z radosnym uśmiechem sprzątać, zmywać i zabawiać dzieci. Powinien po prostu sprawiać, żeby życie było dla ciebie nieco łatwiejsze. Może i powinien, ale czy o to tak naprawdę chodzi? Czy powinno to działać dopiero wtedy, gdy zaczynasz wylewać żale?

Przypomnij sobie, ile razy ostatnio powiedziałaś: „Dziękuję ci, że odebrałeś dzieci z zajęć/sprzątnąłeś ze stołu/zrobiłeś zakupy? Albo wtedy, gdy wstawił kubek do zlewu, chociaż ma w zwyczaju zostawiać go na ławie? Zapewne ani razu, prawda? Ale nie zabrakłoby ci języka, gdyby tego wszystkiego nie zrobił. Oj, już ty byś wiedziała, co mu wtedy powiedzieć. A ile razy ostatnio on okazał ci wdzięczność za to wszystko, co robisz dla niego, dla rodziny? Wynik pewnie będzie podobny. Oczywiście, bo wszystko działa w dwie strony.

Wszyscy lubimy, gdy nasze wysiłki są doceniane. Pracy dostajemy pensję. Dlaczego w domu nie mielibyśmy słyszeć zwykłego „dziękuję ci”? Nawet jeśli sama nigdy nie usłyszałaś tych słów od partnera i ciągle masz o to żal, pierwsza wyłam się z tego schematu. Zacznij dziękować – byle szczerze. Zobaczysz, jak wiele to zmieni w waszej relacji i jak szybko ty sama zaczniesz być doceniana.


 

Na podstawie: Your Tango

 


Zobacz także

17 faktów naukowych, o których nie mieliście pojęcia

Szlaban na komputer – czy jest to właściwa metoda wychowawcza?

Czy wiecie, że... 22 wskazówki dotyczące seksu, które warto znać

W jakim kraju partnerzy zdradzają się najczęściej? Już wiadomo!