Go to content

Są tylko 3 rzeczy, które możesz kontrolować. Nie wierz w ślepy los

Na większość spraw, które wydarzają się w naszym życiu nie mamy wpływu. Nie jesteśmy w stanie zmienić innych, ani zmienić pewnych okoliczności. Nie mamy mocy cofania nieudanej przeszłości, ani zmuszenia nikogo do uczuć. Bywa, że czujemy się tak, jakby los kpił z nas okrutnie lub jakby wszystko zostało już wcześniej zaplanowane, za naszymi plecami. Warto wtedy pamiętać, że tak naprawdę wszystko jest kwestią naszego podejścia do życia i do innych.To nieprawda, że jesteśmy bezsilni. Są trzy rzeczy, które możesz i powinieneś kontrolować.

Nasze wybory

Pierwszą rzeczą, którą możemy kontrolować, są decyzje, które podejmujemy. A jednak za często obwiniamy innych za nasze osobiste wybory. Zrzucamy odpowiedzialność na bliskich, wmawiając sobie, że gdyby zachowali się inaczej, nie postąpilibyśmy źle.

  „To ona sprawiła, że ​​ją zdradzam, bo nie spełniła moich potrzeb” – mówimy. Jesteś odpowiedzialny za swoje decyzje. Okoliczności wokół ciebie nigdy nie są wystarczająco silne, mogą jedynie ograniczyć wybór, ale nie mogą odebrać ci możliwości wybierania.

Nasza postawa / perspektywa

Wszystko, co dzieje się w życiu, ma wiele aspektów i tylko od ciebie zależy, jak kontrolujesz sposób, w jaki widzisz świat i innych ludzi. Możesz reagować złością, agresją, możesz pracować nad emocjami i szukać sposobów, by zadziałać racjonalnie. Ty wybierasz, ty kontrolujesz uczucia i swoje zachowanie.

To, komu ufamy

Oczywiście wiedza, która pozwala nam odróżnić ludzi godnych zaufania, od tych, którym nie należy ufać przychodzi z czasem i doświadczeniem. Zawsze jednak należy pamiętać, że obdarowanie komuś zaufaniem jest naszym osobistym wyborem. Czasem warto posłuchać intuicji, czasem lepiej ją w sobie zagłuszyć.


Na podstawie: patheos.com