Go to content

Rycz, mała rycz! W końcu płacz ma wiele korzyści

Fot. iStock

Możesz przez długi czas robić dobrą minę do złej gry, trzymać fason i udawać przed całym światem, że wcale nie jest ci smutno i źle, że wszystko gra, a oczy tylko ci się pocą, to przecież nie łzy. Możesz – pytanie tylko, czy to naprawdę konieczne, zdrowe i dobre dla ciebie i twoich emocji?
„Nie rycz, mała, nie rycz” śpiewał kiedyś Franek Kimono i choć piosenkę miał fajną, to racji już wcale – rycz, jeśli potrzebujesz, płacz, wypuść z siebie emocje, stres i frustrację! Twoje łzy mogą przecież przynieść ci całkiem sporo dobrego.

Oto korzyści, jakie daje nam płacz:

Łagodzi stres

Wraz z łzami opuszcza cię nadmiar trudnych emocji i stres, obniża się kortyzol – hormon stresu, a ty czujesz się o wiele lepiej. Ponadto bodźce gruczołów w naszych oczach aktywują przywspółczulny układ nerwowy, co pomaga nam się zrelaksować i poczuć pozytywną ulgę.

Polepsza twój nastrój

Zauważyłaś, że po porządnym wypłakaniu stajesz się spokojniejsza? To dlatego, że łzy ułatwiają nam regulowanie naszych emocji i uwolnienie się od negatywnych przeżyć. Jeśli hamujemy nasz płacz i ignorujemy smutek czy frustrację, może to prowadzić do narastania emocji, bólów głowy, podwyższonego ciśnienia. Dlatego płacz – na zdrowie i lepszy humor.

Zabija bakterie

Zawarty w łzach enzym – lizozym – działa jak bariera dla bakterii. W ciągu kilku minut może zabić nawet do 95 procent drobnoustrojów. Dzięki niemu nasze oczy są bezpieczniejsze i czystsze, a płacz staje się korzystny dla naszego zdrowia.

Zmniejsza ból

Nie bez powodu w chwili bólu w oczach pojawiają się nam łzy – płacz uwalnia oksytocynę i endorfiny, które skutecznie poprawiają nasz nastrój, wywołują uczucie przyjemności i dobrego samopoczucia. Taka kombinacja sprawia, że łatwiej jest nam poradzić sobie z trudnościami, a nasza tolerancja na ból zwiększa się.

Pomaga zasnąć

Oksytocyna i endorfiny wywołane płaczem poprawiają twój nastrój, czujesz się o wiele spokojniejsza. Wraz ze łzami zrzuciłaś ciężar ze swojego serca i oczyściłaś umysł, a kojące działanie łez pomaga ci w szybkim zaśnięciu i lepszym śnie.

Wzmacnia twój charakter

Poprzez płacz masz okazję, by skonfrontować się ze swoimi emocjami, zamiast ignorować to, co czujesz i ukrywać się przed prawdą. To dla ciebie szansa na lepsze samopoznanie, zdefiniowanie swoich słabości, tego, co najmocniej na ciebie wpływa. Ta wiedza będzie kolejnym elementem, który wzmocni twój charakter i pozwoli ruszyć dalej.

Pomaga w rozpaczy

Gdy w twoim życiu dzieje się coś złego, czujesz, że znajdujesz się w punkcie zwrotnym, płacz może być pierwszym krokiem ku zmianie na lepsze i rozpoczęciu działań, pierwszym etapem radzenia sobie z rozpaczą, rozczarowaniem, strachem, emocjonalnym bólem. Uwolniona od trudnych uczuć, które wypłyną wraz z łzami, spokojnie wrócisz do rzeczywistości lub zaczniesz powoli budować nową.

Może ułatwić komunikację

Nie zawsze potrafimy mówić wprost o uczuciach i wyrazić je słowami, co może utrudniać komunikację. Poprzez łzy otwarcie pokazujesz innym swoje emocje, dajesz im szansę na poznanie twoich uczuć, okazanie empatii i pomoc. Twoje łzy to komunikat, że jesteś wrażliwym człowiekiem, jest ci trudno, potrzebujesz wsparcia, pocieszenia.

Zwiększa intymność

Czy masz odwagę i śmiałość płakać w obecności partnera? Czy czujesz się swobodnie, gdy ociera twoje łzy, przytula i pociesza? Płacz może zwiększyć intymność w związku, wzmocnić poziom zaufania i siłę relacji między partnerami. Może stać się także okazją do szczerych rozmów o emocjach i wspólnego poszukiwania rozwiązań dla napotkanych problemów. Dlatego nie powstrzymuj łez – pozwól sobie na nie w chwilach, gdy najbardziej tego potrzebujesz.


Na podstawie: Thoughtcatalog