Go to content

„Ratunku, chyba zwariuję!”. Jak nie dać się stresom codzienności, czyli jestem kwiatem lotosu na tafli spokojnego jeziora

Fot. iStock / filadendron

Zmęczenie, bezsenność, podenerwowanie, frustracja, złe relacje z najbliższymi… Stres potrafi wyrządzić nam naprawdę sporą krzywdę, ale jeśli nie nauczymy się sobie z nim radzić oraz dodatkowo,  akceptować sytuacje i wydarzenia na które nie mamy wpływu, problemy codzienności mogą okazać się motywujące, a nie dołujące. Tylko jak to zrobić?Zacznij dbać o swoje zdrowie psychiczne. Nie ma innej, lepszej możliwości do tego, aby doprowadzić szalejące w stresie emocje do porządku. Nie ma też innej drogi do tego, by błahe sprawy i rzeczy poza naszym zasięgiem przestały nas obciążać. A dbanie o zdrowie psychicznego zaczyna się od jednego, konkretnego zobowiązania: oddzielamy nasz stanu wewnętrzny od tego, co się dzieje wokół. Czyli, niezależnie od sytuacji jesteśmy kwiatem lotosu na tafli spokojnego jeziora…

1. Po pierwsze rozmawiaj

Pierwszy i najważniejszy krok do ochrony zdrowia psychicznego? Komunikowanie emocji i uczuć. Otwarcie się na przyjaciół i rodzinę nie jest oznaką słabości, a dowodem na to, że ​​jesteś wystarczająco silny, aby pokazać swoje słabości, lęki i niedoskonałości. Nie wiesz jak zacząć? Spróbuj tak:

  • „Chcę się z wami czymś podzielić”
  • „Myślałem o…”
  • „Czy możemy porozmawiać o…?”
  • „Walczyłem z…”

2. Po drugiej, skróć czas spędzony przed ekranem
Spędzanie kilku godzin dziennie w mediach społecznościowych nie jest dobre dla zdrowia psychicznego. W najlepszym przypadku nie zauważysz tego, co ważne; w najgorszym wchłoniesz jak gąbka wszystkie złe wiadomości, chamstwo i złośliwość, które królują w internecie.  Ogranicz się do godziny dziennie i narzuć sobie zasadę: 0 21 odkładasz telefon, wyłączasz komputer.

3. Unikaj narkotyków i alkoholu

Z pewnością wieczorny kieliszek pomaga odprężyć się po stresie związanym z pracą, więc penie uważasz, że gra jest warta świeczki. Poza tym, przecież się nie upijasz… Nikt ci jednak pewnie nie powiedział, że alkohol nasila lęk. Kilka godzin po wypiciu drinka zauważysz, że jesteś bardziej zestresowany niż przedtem.

4. Nie zaniedbuj zdrowej diety

Niektórzy mówią, że jelito jest „naszym drugim mózgiem”. Każdy twój kęs wpływa na jelitowy system nerwowy. Pożywne pokarmy – świeże owoce, warzywa, orzechy i chude mięso – mają wpływ pozytywny, podczas gdy niezdrowe pokarmy go drażnią.

Gotuj posiłki w domu, kiedy tylko możesz, i uważnie wybieraj przekąski. Nawet jeśli zjesz na obiad łososia i brokuły przyrządzone na parze, objadanie się w nocy przetworzonymi przekąskami może mieć negatywny wpływ na Twoje zdrowie psychiczne.

5. Bądź aktywny

Zdrowie fizyczne i psychiczne są bardziej ze sobą powiązane, niż możesz sobie wyobrazić. Regularne ćwiczenia fizyczne mogą w niektórych przypadkach równie skutecznie co leki redukować objawy depresji i lęku.  Nie pozwól, aby twój obecny (niezbyt zadowalający) poziom sprawności był barierą. Wszystko da się wyćwiczyć.

6. Zrób sobie przerwę

Chociaż wytrwałość i konsekwencja są godne podziwu, w trudnych czasach trzeba umieć dać sobie trochę odpocząć. „Robienie przerw” ma kluczowe znaczenie, jeśli droga, która kroczysz jest długa i żmudna.

Jak wykorzystać przerwy? Zrób coś, co pozwoli ci odwrócić myśli od pracy, na przykład:

  • Czytając książkę
  • Dzwoniąc do przyjaciela
  • Biorąc kąpiel lub prysznic
  • Pozwalając sobie na drzemkę
  • Udając się na spacer

7. Wyjdź na zewnątrz

Świeże powietrze i promienie słońca sprawiają, że stres odpuszcza.

8. Zatrać się w hobby

Czasami godzina na słońcu nie wystarczy, aby oderwać myśli od tego, co cię trapi. W takiej sytuacji spróbuj ze swoim ulubionym hobby.

Hobby pomaga wejść w stan „flow”, czyli moment, w którym jesteś tak skupiony na tym, co robisz, że tracisz kontrolę nad otaczającym cię światem. Taka psychiczna przerwa może być właśnie tym, czego potrzebujesz, aby spojrzeć na wszystko z dystansu. Wypróbuj:

  • Rysunek
  • Wędrówki, wycieczki
  • Czytanie
  • Taniec
  • Gotowanie
  • Prace ogrodowe, majsterkowanie
  • Robienie na drutach
  • Pisanie

W dzisiejszych czasach umiejętność opanowania stresu jest bardzo przydatna. Mierzymy się z wyzwaniami, których wcześniej nie znaliśmy i o których nie można było nauczyć się z książek. Niech zdrowa głowa będzie naszym priorytetem.