Go to content

Jak sobie radzić z uzależnieniem w rodzinie

Fot. istock/AntonioGuillem

Uzależnienie jednego z członków rodziny wpływa destrukcyjnie na wszystkich pozostałych, którzy ją tworzą.  Osoba, u której zdiagnozowano uzależnienie, nie musi codziennie cierpieć z powodu tego uzależnienia, ale musi codziennie je leczyć. Psychologowie często mówią o uzależnieniu jako o „chorobie rodzinnej”, bo osoba walcząca z nałogiem zmienia swoje zachowanie, postawy i sposób radzenia sobie z rodzinnymi problemami, a członkowie rodziny zmieniają swoje zachowania i myśli, żeby poradzić sobie z uzależnionym.

Dlatego właśnie tak ważne jest, aby leczyć osobę dotkniętą nałogiem, ale również objąć opieką jej najbliższych. Nie dlatego, że to wina rodziny, ale ponieważ potrzebna jest pomoc rodzinie w nauce zdrowego radzenia sobie ze stresem.

Kilka wskazówek dla członka rodziny

Nie obwiniaj się!

Chociaż jest to naturalna reakcja na kryzys, obwinianie siebie nie jest żadnym rozwiązaniem, a jedynie dołuje.  Rzeczywistość jest taka, że ​​nie jesteś powodem uzależnienia bliskiej osoby.

Nie przestawaj żyć swoim życiem

Choć może to być trudne, nie żyj wyłącznie życiem osoby uzależnionej. Zamiast tego, w miarę możliwości, staraj się żyć tak, jak przedtem.

Nie ukrywaj

To bywa bardzo trudne, bo jest ci wstyd, ale niezbędne, aby pomóc osobie uzależnionej wyzdrowieć. Ukrywanie problemu to zezwalanie na powolne pogrążanie się w nałogu.

Zadbaj o siebie

Nie dopuść do tego, aby uzależnienie zniszczyło również ciebie. Nie zamykaj się na przyjaciół, dbaj o swoje zdrowie psychiczne.

Dowiedz się jak najwięcej na temat uzależnienia

Im więcej wiesz, tym więcej zrozumiesz, przez co przechodzi ukochana osoba i jak najlepiej możesz jej pomóc.

Szukaj pomocy profesjonalisty

Ty również potrzebujesz wsparcia. Istnieje wiele grup składających się z osób, które robią wszystko, aby poradzić sobie z uzależnieniem ukochanej osoby.

Trudno jest szukać pomocy, ale jeśli rodzina się rozpadnie, jak będzie w stanie pomóc osobie uzależnionej?

 Zachowaj realistycznie oczekiwania

Leczenie uzależnienia to długi proces, wymagający olbrzymiej pracy nad sobą.

Pamiętaj, że uzależnienie jest chorobą.

Nieustannie przypominaj sobie i reszcie rodziny, że uzależnienie to choroba, a nie moralne niepowodzenie.


Na podstawie: psychologytoday.com