Psychologia

Przyjrzyj się obrazkowi i powiedz, kto tu jest… głupi, a dowiesz się czegoś o sobie

Anna Frydrychewicz
Anna Frydrychewicz
8 września 2017
Fot. Screen z Facebooka/Unilever Network Cambodia
 

Każdy z nas inaczej interpretuje świat i otoczenie, patrzy na rzeczywistość i odbiera ją na swój, jedyny i niepowtarzalny sposób. Uważny obserwator, dobry psycholog potrafi, analizując tę naszą perspektywę, wiele się o nas dowiedzieć.  A skoro dziś piątek, to proponujemy wam kolejną psychozabawę :).

Przyjrzyjcie się obrazkowi i znajdującym się na nim postaciom. Wybierzcie tę, która wydaje się wam… najgłupsza. Wybór ujawni jakąś prawdę o waszej osobowości ;).

Jeśli wybrałeś nr 1

Często rezygnujesz. Uważasz, że nie masz wpływu na innych, więc pozwalasz, by sprawy toczyły się „swoim torem”. Jesteś cichą i spokojną osobą, kłótnie cię męczą i martwią. Masz dobre serce, jesteś godnym zaufania przyjacielem i partnerem.

Jeśli wybrałeś nr 2

Szybko podejmujesz decyzje i nie poświęcasz wiele czasu na analizowanie. Rzadko stać się na głębszą refleksję dotyczącą twoich wad i zalet, dlatego często popełniasz błędy, których można by łatwo uniknąć. Jesteś uparty.

Jeśli wybrałeś nr 3

Z reguły działasz impulsywnie i zrobisz wszystko, co trzeba, by osiągnąć zamierzony przez siebie cel. Walczysz o swoje prawa i o to, co ci się należy, do końca. Myślisz strategicznie, byłbyś świetnym biznesmenem.

Jeśli wybrałeś nr 4

Jesteś buntowniczą duszą. Potrafisz walczyć i buntować się nawet przeciw samemu sobie, kochasz wszystko wszystkim udowadniać. Niestety, zbyt często brak tu jakiejkolwiek logiki.


Na podstawie: truthinsideofyou.org

 


Psychologia

Sztandarowe zdania manipulatora – miej się na baczności, gdy je słyszysz!

Agnieszka Dyniakowska
Agnieszka Dyniakowska
8 września 2017
Fot. iStock
 

Manipulator to sprytny i niezwykle trudny przeciwnik. Będzie kłamać, oszukiwać i mataczyć, by osiągnąć swoje cele, doprowadzi do nieporozumień, kłótni i osłabi twoją pewność siebie. Dla niego jesteś jedynie narzędziem, które znaczy tyle, co nic – to on i jego potrzeby są najważniejsze! Jest niczym drapieżca, który instynktownie wyczuwa twoje słabe punkty i doskonale wie, gdzie uderzyć, by osiągnąć najlepszy efekt. Ma także swoje ulubione zdania, których używa wobec ofiar, by namieszać im w głowie i zasiać w nich ziarno niepewności – zapamiętaj je i miej się na baczności, gdy następnym razem je usłyszysz.

„Źle mnie zrozumiałaś”

To podstawowe zdanie każdego manipulatora. Jeśli złapiesz go na gorącym uczynku i zaczniesz rozliczać z wypowiedzianych przez niego słów, manipulator będzie cię przekonywać, że źle go zrozumiałaś i nieprawidłowo odczytałaś jego intencje – twój błąd, twoja pomyłka, twoja wina. Nie daj się jednak zbyt łatwo zwieść i nie trać pewności siebie – to nie ty jesteś tutaj problemem!

„Jesteś zbyt wrażliwa”

Nawet jeśli jesteś osobą wrażliwą, nie znaczy to, że masz problemy ze zrozumieniem czyichś intencji i jesteś niezdolna do wyczuwania oszustwa, kłamstwa czy manipulacji! To zdanie ma za zadanie wprowadzenie wątpliwości i skłonienie osoby manipulowanej do przemyśleń na swój temat – czy przesadziłam? Czy rządzi mną moja wrażliwość? Uległam emocjom? Jestem w błędzie? Ty analizujesz i tracisz pewność, a manipulator po raz kolejny wygrywa.

„Nie dramatyzuj!”

Pamiętasz film „Nigdy w życiu” i Jana Frycza w roli męża Judyty, który używał właśnie tego zdania informując ją o swojej zdradzie i rozwodzie? Typowy przykład manipulacji! Zarzucając innym dramatyzowanie i zbyt emocjonalne podejście, manipulator zmusza ich do analizowania swoich uczuć i odciąga w ten sposób uwagę od siebie. Zaczynasz myśleć, że zareagowałaś przesadnie, że robisz z igły widły i wyolbrzymiasz, a nawet, pod wpływem zręcznej manipulacji, ostatecznie weźmiesz na siebie winę za całą sytuację!

„Zachowujesz się jak wariatka”

Tym zdaniem manipulator atakuje cię bezpośrednio – będzie nazywał wariatką, zarzuci szaleństwo i nielogiczne myślenie, po to, by wprowadzić większe zamieszanie i obwinić ciebie. Będzie zrzucać odpowiedzialność za daną sytuację na innych, bo sam nigdy nie przyzna się do błędu i nie widzi nic złego w swoim zachowaniu. To inni są szaleni i coś z nimi nie tak, manipulator, w swojej ocenie, jest idealny i bez skazy.

„Za dużo myślisz”

W ten sposób manipulator po raz kolejny chce zrzucić winę na ciebie i odciągnąć twoje myśli od jego zachowania. Dostrzegłaś problem, przejrzałaś go, więc będzie chciał zamącić ci w głowie i zrzucić wszystko na twoje rozbuchane analizy i wyolbrzymianie, ale nie daj się – myślenie, nawet ponad normę, to nic złego! Jeśli wyczuwasz podstęp i czujesz się źle z czyimś zachowaniem, to prawdopodobnie coś jest na rzeczy, nie bagatelizuj własnych instynktów.

„Zrobiłem to dla twojego dobra”

Albo „zrobiłem to, bo cię kocham/ bo mi na tobie zależy” – nie daj się jednak nabrać na te czułe słówka, bo to tylko gra ze strony manipulatora, gra na twoich uczuciach! Takimi zdaniami chce nie tylko wytłumaczyć swoje zachowanie, ale w dodatku wpędzić  cię w poczucie winy, że nie doceniasz jego starań, troski i miłości. Pamiętaj jednak, że prawdziwie kochająca osoba nie oczekuje niczego w zamian i nie wykorzystuje łączących was uczuć by ugrać coś dla siebie.

„To wszystko jej/ jego wina”

Manipulator nigdy nie przyznaje się do winy! Jeśli ktoś w twoim otoczeniu permanentnie zrzuca na kogoś własne niepowodzenia, obgaduje innych za plecami, oczernia ich i rozpuszcza plotki, to w głowie powinien zapalić ci się alarm. To sztandarowa taktyka manipulatora – napuścić innych na siebie, skłócić i wprowadzić jak największe zamieszanie.

„Musisz mi odpowiedzieć teraz, natychmiast!”

Dlaczego manipulatorowi zależy na twojej szybkiej decyzji? Przede wszystkim taka presja jest stresująca, a gdy jesteś w stresie, stajesz się łatwiejsza do zmanipulowania i szybciej ulegasz. Ponadto, gdy musisz odpowiedzieć od razu, nie masz czasu do przemyśleń czy zapytania o zdanie innych – jeszcze ktoś dostrzegłby podstęp i zniweczył jego misterny plan!

„Nie powinnaś się z nim/nią zadawać, nie jest dla ciebie dobrym towarzystwem”

Dla manipulatora jednym z najlepszych rozwiązań jest odciągnięcie swojej ofiary od przyjaciół i bliskich osób – w ten sposób zmniejsza ryzyko ewentualnej pomocy ze strony otoczenia i przejmuje całkowicie kontrolę. Im bardziej pusto dookoła, tym mniej osób, które patrzą mu na ręce i mogą dostrzec jego nieczystą grę. Twoja samotność to dla niego czysty zysk i łatwiejsza droga do celu.

Jak się nie dać manipulatorowi?

Choć manipulator dysponuje kilkoma strategiami postępowania i posługuje się wieloma sztuczkami, nie jesteśmy wobec niego całkowicie bezbronni. Oto kilka rzeczy, które możemy zrobić, by się przed nim bronić:

wierz czynom, a nie słowom – liczy się to, co ktoś robi, a nie jego słowa

bądź asertywna – nie bój się odmawiać, masz do tego prawo!

znajdź osobę godną zaufania – taką, z która będziesz mogła się skonsultować i która będzie twoim punktem odniesienia, wsparciem

daj sobie czas – nie ulegaj presji, poproś o czas do namysłu i zastanowienia się na spokojnie

nie bój się wyrażać własnych potrzeb – mów głośno o tym, czego potrzebujesz, oczekujesz i chcesz, nie stawiaj swoich potrzeb niżej od potrzeb innych osób

ogranicz spotkania z manipulatorem – jeśli czujesz, że ktoś tobą manipuluje, w miarę możliwości ogranicz spotkania z nim i zachowaj dystans. Dla własnego dobra i szczęścia nie warto utrzymywać toksycznych relacji.

Zapisz


Psychologia

Bolą cię różne części ciała? Ból w tych 11 punktach, to objaw zagadkowej fibromialgii

Redakcja
Redakcja
8 września 2017
Fot. iStock/SIphotography

Każdy życzy sobie zdrowia, jednak wielu z nas towarzyszą różne dolegliwości. Gdy dotyka nas choroba, mamy jej świadomość, dostajemy również wskazówki od lekarza, jak leczyć się i jakie zmiany wprowadzić do stylu życia, by wrócić do zdrowia. Bywa również tak, że pozornie zdrowa osoba, odczuwa przykre dolegliwości, na pierwszy rzut oka niezwiązane z żadną konkretną chorobą. 

Można machnąć ręką i pomyśleć, że poboli i przestanie, jednak czasem nieokreślony ból nie tylko nie znika, ale nasila się i bardzo uprzykrza życie. Do problemu trzeba podejść poważnie, szczególnie gdy pojawiają się objawy towarzyszące, takie jak zmęczenie, uczucie sztywności ciała, zaburzenia snu i nastroju, czy objawy sugerujące chorobę narządów wewnętrznych. Jeśli dręczą cię z pozoru bezzasadne bóle całego ciała i podejrzewasz, że twoje samopoczucie nie wynika jedynie ze zmęczenia, być może cierpisz z powodu choroby zwanej fibromialgia (fibromyalgia syndrome – FMS)

Fibromialgia, zagadkowa choroba, na którą cierpią przede wszystkim kobiety

Szacuje się, że fibromialgia występuje u około 2-10% ludzi, choć dane są niedokładne. Objawy tej choroby są niecharakterystyczne i mogą sugerować inne schorzenia, więc pacjent zazwyczaj leczy się u różnych specjalistów, zanim otrzyma poprawną diagnozę. Zauważono, że kobiety chorują dziesięciokrotnie częściej niż mężczyźni, a  objawy pojawiają się w 30.— 50. rż., choć reguła nie istnieje — mogą zapaść na nią zarówno młodsze, jak i starsze osoby. Do jej wystąpienia może przyczynić się podatność genetyczna, czynniki psychiczne  (np. przewlekły stres, silny uraz psychiczny), zakażenia (wiele osób kojarzy początek objawów z zakażeniem wirusami HIV, HCV, HBV, czy boreliozą). Fibromialgia może być skutkiem innej długotrwałej choroby, ale rozpoznanie nie jest oczywiste, ponieważ nawet lekarze sprzeczają się w sprawie uznania ją za odrębną jednostkę chorobową.

Sygnały charakterystyczne dla fibromialgii

Nie udało się dotychczas wyjaśnić mechanizmu tej choroby. Najbardziej prawdopodobna wydaje się nadmierna pobudliwość struktur przewodzących ból w rdzeniu kręgowym i mózgu. W badaniach przeprowadzonych u pacjentów z fibromialgią stwierdzono nieprawidłowe stężenie w układzie nerwowym substancji biorących udział w odczuwaniu bólu, m.in. zmniejszony poziom serotoniny, co wyjaśnia występowanie charakterystycznych objawów.

Ogólnie można powiedzieć, że cechuje się ona przewlekłym, uogólnionym bólem mięśni i stawów oraz występowaniem tzw. punktów tkliwych, czyli miejsc ciała o nadmiernej wrażliwości na ucisk. Typowy ból „całego ciała” trwa przynajmniej 3 miesiące. Na początku może być ograniczony do jednej okolicy, potem zajmuje stawy i mięśnie po obydwu stronach ciała, powyżej i poniżej pasa. Typowy jest ból kręgosłupa oraz dużych stawów. Chorzy skarżą się na kłucie, palenie mięśni, obrzęk stawów, a dolegliwości są bardziej nasilone rano oraz przy wykonywaniu jednostajnej czynności.

Fot. iStock/a-r-t-i-s-t

Fot. iStock/a-r-t-i-s-t

Sygnałów świadczących zachorowaniu na fibromialgię jest znacznie więcej:

 • zmęczenie, brak energii, ogólne wyczerpanie, poczucie niezdolności do sprawnego myślenia, zapamiętywania i koncentracji uwagi
 • zaburzenia snu – pacjenci często budzą się w nocy i nie mogą ponownie zasnąć; sen nie przynosi odpoczynku,
 • depresja, niepokój, uczucie lęku
 • objawy jelita drażliwego – zmienny rytm wypróżnień, ból brzucha, uczucie parcia na stolec
 • nadwrażliwy pęcherz moczowy – częste oddawanie moczu bez objawów sugerujących zakażenie dróg moczowych
 • uczucie niemiarowej pracy serca i duszność bez uchwytnej przyczyny
 • drętwienie i mrowienie rąk i stóp, poczucie chłodu, ziębnięcie palców rąk
 • zespół niespokojnych nóg
 • nadwrażliwość na zmiany pogody i silne bodźce
 • ból głowy, napady migrenowe
 • bolesne miesiączki, zespół napięcia przedmiesiączkowego.
Fot. iStock/ttsz

Fot. iStock/ttsz

Fibromialgię należy leczyć, by nie skazywać się na życie w bólu

Aby postawić diagnozę, najlepiej udać się do lekarza reumatologa. Specjalista, przy stwierdzeniu tkliwości przynajmniej 11 z 18 punktów tkliwych oraz wykluczeniu innych chorób, pokieruje leczeniem pacjenta. Najlepsze efekty przynosi łączenie zastosowania leków i krioterapii aby zmniejszyć ból, oraz psychoterapii na poprawienie nastroju oraz polepszenie jakości snu. Doskonale na samopoczucie pacjenta wpływa regularne korzystanie z aktywności fizycznej i masaży, pozwalających na rozluźnienie obolałych miejsc. Warto zasięgnąć rady specjalisty, ponieważ błędem jest przekonanie, że z bólem po prostu trzeba żyć. Nieleczona fibromialgia powoduje nasilenie odczuwalnego ciągłego i silnego bólu. Zaniedbana może nawet doprowadzić do niepełnosprawności i wykluczyć chorego ze zwykłego funkcjonowania.


 

źródło: reumatologia.mp.plpopularne.net

 


Zobacz także

Ja cię kocham, a ty śpisz… Gdy dzielisz życie z jego depresją

Ile jest prawdy w przeczuciach i czy można im ufać?

A gdyby ten dzień miałby być twoim ostatnim. Czego byś w życiu żałowała?