Go to content

Przemoc w szkole. Co grozi naszym dzieciom

Fot. iStock / Nadezhda1906

Molestowanie, prześladowanie dzieci przez ich kolegów w szkole, zastraszanie, jest dziś na porządku dziennym. Nauczyciele często nie potrafią radzić sobie z „trudnymi” uczniami, ciągle brak im odpowiedniej wiedzy i doświadczenia, co prowadzi do eskalacji problemu. Dlatego tak bardzo ważne jest, żebyśmy uczulili nasze dzieci na krzywdę – nie tylko ich własną, ale również na krzywdę ich kolegów i koleżanek. Musimy nauczyć nasze dzieci rozróżniać zachowania, które absolutnie nie powinny mieć miejsca.

Zastraszanie fizyczne

Jest to najbardziej „widoczny” typ zastraszania, ponieważ sprawca wykorzystuje swoją siłę fizyczną, aby przerazić swoją ofiarę. Kopnięcia, popychanie, uderzenia i inne rodzaje fizycznej agresji upokarzają ofiarę i sprawiają, że łatwiej ją sobie podporządkować.

Ważne jest, aby pamiętać, że tego typu przemoc w szkole zwykle ma miejsce w towarzystwie i przy akceptacji innych osób, innych uczniów. Tak więc agresor czuje się najsilniejszy, jest przywódcą.

Zastraszanie werbalne

Ten typ przemocy jest znacznie to słowne nadużycie, które wielu z nas wydaje się czymś niegroźnym i niewinnym. dzieci”. Osoba, której się dokucza, które jest obrażana cierpi, traci poczucie własnej wartości, ale ma również poczucie, że przecież „nic się właściwie nie dzieje”, w związku z tym jest jeszcze bardziej rozdarta emocjonalnie. Werbalne zastraszanie może obejmować zarówno obelgi, jak i groźby, a także podteksty seksualne, wyśmiewanie osoby z powodu jej cech fizycznych czy nawet koloru skóry lub jej pochodzenia.

Odpowiedź na pytanie „dlaczego upokarzasz, obrażasz i nękasz tę osobę?” to zwykle „nie wiem” lub „to był żart”.

Wykluczenie społeczne

Jeden z najmniej znanych i prawdopodobnie najczęstszych rodzajów nękania w szkole. Wyobraź sobie, że chcesz grać w piłkę nożną, ale nikt nie wybiera cię do swojej drużyny. Że chcesz się bawić, ale nikt nie zaprasza cię do zabawy. Stajesz się niewidoczny, niepotrzebny. Wykluczenie, odtrącenie jest szczególnie bolesne w okresie dojrzewania. Emocjonalny ból, który może być spowodowany tego typu nękaniem, może być bardzo trudny do pokonania, ponieważ jednym z naszych największych lęków jest właśnie odrzucenie.

Cyberprzemoc

Ten rodzaj przemocy w szkole pojawił się w sieciach społecznościowych. Jest szczególnie niebezpieczny dla najmłodszych, którzy nie wahają się dzielić doświadczeniami, najbardziej intymnymi uczuciami i wszystkim, co lubią lub czego nienawidzą. Przykładem cyberprzemocy może być opublikowanie czyjegoś zdjęcia i seria negatywnych komentarzy. Rodzi się frustracja, wstyd, poczucie bezsilności i bycia gorszym od innych.

Rozmawiajmy z naszymi dziećmi. Pytajmy je o ich relacje z rówieśnikami. Nie doprowadzajmy do sytuacji,w której dziecko cierpi, a my nie jesteśmy tego świadomi.


Na podstawie: nospensees.fr